Sprzedawczyk

The Sellout
Piotr Tarczyński, Booker
literatura piękna
AMisz

LAUREAT MAN BOOKER PRIZE! Zwycięzca John Dos Passos Prize for Literature i National Book Critics Circle Award. Książka roku według „Newsweeka”, „The Denver Post”, „Kirkus Reviews” i „Publishers Weekly” i portalu „Buzzfeed”. Rekomendacja magazynów „Flavorwire” i „Vulture”. Sprzedawczyk, dzieło satyrycznego geniusza w szczytowej formie, kwestionuje niemal każdą obiegową prawdę na temat...

LAUREAT MAN BOOKER PRIZE!

Sprzedawczyk, dzieło satyrycznego geniusza w szczytowej formie, kwestionuje niemal każdą obiegową prawdę na temat amerykańskiego społeczeństwa. Poruszająca, ważna powieść, niebywałe i niebywale zabawne oskarżenie naszych czasów.

Narrator Sprzedawczyka, urodzony w „rolniczym getcie” Dickens, na południowych przedmieściach Los Angeles, był w dzieciństwie obiektem psychologicznych badań o podłożu rasowym – teraz pędzi żywot Kalifornijczyka z niższej klasy średniej. Wychowuje go samotnie ojciec, kontrowersyjny socjolog, który zapewnia, że jego pamiętniki rozwiążą ich problemy finansowe. Jednak kiedy ojciec ginie w policyjnej strzelaninie, bohater zdaje sobie sprawę, że nigdy nie było żadnych pamiętników. Zostaje mu tylko rachunek za pośpiesznie urządzony pogrzeb.
Zwiedziony i rozczarowany stanem, w jakim znalazło się jego rodzinne miasto, narrator próbuje naprawić krzywdę: przed laty, żeby oszczędzić Kalifornii dalszego wstydu, Dickens zostało dosłownie wymazane z mapy. Z pomocą najsławniejszego mieszkańca miasta – ostatniego żyjącego członka Klanu Urwisów, Hominy’ego Jenkinsa – podejmuje się niewyobrażalnie odrażającego czynu: na nowo wprowadza niewolnictwo, a w miejscowym liceum segregację, co doprowadza go przed oblicze Sądu Najwyższego.

źródło opisu: Sonia Draga, 2017

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2827/proza.html

„Sprzedawczyk” w 2016 roku został uhonorowany nagrodą Man Booker Prize, zostawiając w pokonanym boju między innymi doskonałą pozycję Medeleine Thien „Nie mówcie, że nie mamy niczego”. Gdy więc otworzyłem książkę i przeczytałem pierwsze zdanie, które brzmi „Być może trudno uwierzyć w te słowa, kiedy mówi je czarny mężczyzna, ale nigdy niczego nie ukradłem”, wiedziałem że będzie się działo. Wtedy jednak nie śmiałem przypuszczać, że będzie aż tak wyjątkowo.

Zasadnicza pochwała dotyczy samego pomysłu na historię. Bohater książki, dorasta w fikcyjnym kalifornijskim mieście – Dickens, które, jeśli mam trzymać się zapisanej na kartach opowieści prawdy, stanowi swoiste brudne getto leżące na przedmieściach Los Angeles. W tym ponurym otoczeniu, słynącym z rekordowej liczby morderstw, nasz gombrowiczowski bohater obdarzony imieniem Drops zostaje poddawany licznym eksperymentom o podłożu rasowym. Autorem szalonych eksperymentów jest jego ojciec. Gdy ten ginie w policyjnej strzelaninie, a...

allison | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

„Sprzedawczyk” to pierwsza książka amerykańskiego autorstwa, której przyznano prestiżową Nagrodę Bookera. Rzecz o rasizmie na pewno ma ponadczasowy charakter, ale – moim zdaniem – nie rzuca na kolana.

Na polskie tłumaczenie „Sprzedawczyka” czekałam niecierpliwie. Kiedyś napisałam, że książki nagrodzone Bookerem to gwarancja udanej lektury, lecz ostatnie lata zaczynają utwierdzać mnie w przekonaniu, że nie musi to być lektura niezapomniana.
Tak też jest z powieścią Paula Beatty’ego.

Na pewno jest to książka szokująca treścią i językiem, który obfituje w wulgaryzmy. Nie są one nieuzasadnione, więc nie można autorowi zarzucić epatowania obscenicznością, jednak przyznam, że w pewnym momencie taki styl zaczyna się przejadać i najzwyczajniej nużyć.

Od formy znacznie ciekawsza i bardziej intrygująca wydaje się fabuła. Główny bohater i narrator to czarnoskóry mężczyzna, który staje przed sądem za propagowanie segregacji rasowej. Od początku wydaje się to dziwne, gdyż rasistowskie...

adb | 2018-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2018

[...]

Tempo "Sprzedawczyka" zapiera dech. To istny intelektualny rellercoaster: długie, wielokrotnie złożone i pełne gier słownych zdania, szybkie przejścia od eseju, komentującego sprawy społeczne do czystej groteski i z powrotem, mistrzowskie połączenie powieści erudycyjnej, komediowego monologu i subiektywnego, zaangażowanego dziennikarstwa.

Bohater "Sprzedawczyka", Drops dorasta w fikcyjnym Dickens - stolicy morderstw, które jest wzorowane na Compton, stolicy rapu i zabójstw. Jako dziecko psychologa sam jest jednym wielkim psychologicznym eksperymentem i obiektem działań wychowawczych ojca, o czym nie omieszka poinformować czytelników w niekończącym się ironicznym monologu. Miał być "czarnuchem idealnym", czarnuchem dumnym ze swojej rasy i pochodzenia, więc kiedy władze, nie radząc sobie z przestępczością wymazują Dickens z mapy przywraca miasto do istnienia. Idzie nawet krok dalej, w mieście przywraca segregację rasową i niewolnictwo. Ten szereg absurdów, scen groteskowych...

Antoniówka | 2019-03-14
Przeczytana: 01 marca 2019

Drops, Sprzedawczyk, „Zaklinacz czarnuchów” – różnie mówi się w Dickens na głównego bohatera i jednocześnie narratora powieści. Jest on młodym rolnikiem, czarnoskórym mieszkańcem przedmieść Los Angeles. Jego dzieciństwo upłynęło w cieniu eksperymentów socjologicznych ojca, z których – jak mniemam – syn tylko cudem wyszedł żywy. Obserwacja społeczności w której żyje, skłoniła Sprzedawczyka do wniosku, że ponowne wprowadzenie segregacji rasowej wyjdzie wszystkim na dobre.

Tyle o fabule – taką książkę mógł napisać tylko czarnoskóry pisarz! W innym wypadku autor zostałby albo wyśmiany, albo zlinczowany. Doprawdy przedni to pomysł, aby po tylu latach walki o zniesienie segregacji rasowej, jako lek na zło tego świata przepisać jej ponowne wprowadzenie. Rozumiem oczywiście, że wszystko jest doprawione ironią i trzeba się doszukiwać drugiego dna, zresztą co może na te tematy wiedzieć przedstawicielka białej rasy, w dodatku z jakiegoś europejskiego państwa.

Książka budzi dużo emocji –...

Mariolka | 2018-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Jak dla mnie, nic specjalnie ciekawego. Kolejna odsłona zmagań narodu amerykańskiego ze spuścizną niewolnictwa i rasizmu. Tym razem jednak jest to opowieść nieco przewrotna i pisana ze sporym dystansem, a nawet poczuciem humoru.

Tomasz Wojewoda | 2018-08-23
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

AŻ CZARNO OD CIOSÓW

Przyznam się szczerze, że sięgając po „Sprzedawczyka” Paula Beatty’ego (ur. 1962) sam uległem stereotypom i wyciągnąwszy pochopne wnioski z koloru skóry autora, spodziewałem się czytelniczego doświadczenia podobnego do tych, jakich dotychczas dostarczała mi proza Alaina Mabanckou. Mimo szeregu podobieństw, to jednak nieco inna półka, przede wszystkim rzecz o wiele bardziej pesymistyczna w swojej wymowie. Już sama fabuła powieści zapowiada literacką jazdę bez trzymanki i zdecydowanie opiera się próbom streszczenia. Głównym bohaterem jest Murzyn o przezwisku Drops, żyjący w fikcyjnym mieście Dickens na przedmieściach Los Angeles. Dorasta w cieniu ojca, kontrowersyjnego psychologa, który przeprowadza na swoim synu eksperymenty o podłożu rasowym. Pędzi życie typowego czarnoskórego Amerykanina klasy średniej, handluje arbuzami i marihuaną. Tymczasem, jego ojciec ginie w wyniku strzelaniny, a jego rodzinne miasto znika z mapy Ameryki. Drops postanawia przywrócić...

Michał | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Czasy współczesne. Na kalifornijskiej prowincji, czarnoskóry autochton utrzymuje niewolnika (dobrowolnie batożonego) i stopniowo wprowadza segregacje rasową w mieście. Konsekwencje tych haniebnych czynów okazują się… zaskakująco pozytywne.
Już po tym wstępie, jednego można być pewnym, to szalona lektura.

Obraz stereotypowego afroamerykańskiego świata ukazany jest tutaj jak w krzywym zwierciadle, z jego bezwstydnie uwypuklonymi niedoskonałościami. Jest to świat odmitologizowany i odarty z tabu. Typowe amerykańskie klisze zostają niespodziewanie przełamane przez eksperyment sfrustrowanego bohatera, niczym w „Dniu Świra” Koterskiego. Przewrotność tego eksperymentu polega na tym, że aktów demaskacji dokonuje narrator – Murzyn. W ramach niepoprawności politycznej, może on sobie pozwolić na więcej, więc „czarnuchy”, ba, nawet „czarnuchołaki” wprost wypełzają z tej książki w ogromnej ilości, niczym ślimaki po wiosennym deszczu.
Ironia i humor stanowią główny oręż „Sprzedawczyka”
Humor,...

Julia | 2018-04-10
Przeczytana: 30 marca 2018

Uszczypliwe podejście do rasy i tożsamości, nakreślające prześmiewczy obraz konfliktu rasowego.

Uprzedzam, iż książka wymaga skupienia i dość dużej tolerancji na nadmiar przypisów dolnych, jednak odwdzięcza się sensownym humorem, niekonwencjonalnym podejściem i bystrymi uwagami, a tym samym mnogością sytuacji skłaniających do refleksji.
Osobiście w trakcie czytania zaczęłam zastanawiać się nad tym, na ile rasizm wychodzi od negatywnego nastawienia wobec odmiennego koloru skóry, a na ile... napędzany jest przez samych "poszkodowanych". Czy utarty kulturowo wizerunek Murzynka Bambo rzeczywiście wpływa na współczesne postrzeganie Afroamerykanów? Albo: czy każdorazowe wykorzystacie osoby odmiennej nacji w przekazie medialnym jest celowe i zabarwione podtekstem rasistowskim?

Lektura "Sprzedawczyka" nakręca do tego stopnia, że mijając w kościele skarbonki z kiwającymi się główkami, zaczynasz zastanawiać się, dlaczego są ich dwa rodzaje: aniołki o jasnej karnacji oraz biednie...

kasicek87 | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Gdyby streścić główną fabułę, to przedstawia się dość ciekawa i groteskowa historia czarnoskórego mężczyzny, który mając w pamięci osobliwe doświadczenia z dzieciństwa zaserwowane przez szalonego ojca, postanawia wprowadzić segregację rasową. Gdyby dołożyć do tego mnóstwo dygresji i odniesień historycznych Stanów Zjednoczonych to otrzymamy w całości "Sprzedawczyka".
Jak już pojawiło się w wielu opiniach, lektura jest wymagająca i nie spodoba się każdemu. Mi nie przypadła do gustu, cały czas powodując usilne pragnienie, żeby wreszcie się skończyła. Choć było kilka fragmentów, które czytałam z zainteresowaniem, to jednak cieszę się, że już mogę wystawić ocenę. ;)

Izabela | 2019-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2019

„Sprzedawczyk” to bez wątpienia niebywale inteligentna, zabawna, ale również przepełniona sarkazmem z mnóstwem złośliwości satyra, dotycząca amerykańskiej kultury oraz kwestii związanych z rasizmem. Przedstawia mentalność amerykańskiego społeczeństwa z przymrużeniem oka. Jest też wyśmienitą parodią „czarnuchów” o „czarnuchach” i nie tylko.

Akcja powieści rozgrywa się na przedmieściach Los Angeles w niewielkiej miejscowości o nazwie Dickens. Tytułowy bohater w zasadzie jest rolnikiem, choć trudno jest mu się początkowo do tego przyznać. Wychowywał go ojciec – psycholog. Choć może trudno momentami było to nazwać wychowaniem. Czasami bowiem traktował on swego syna jako „królika doświadczalnego” w swoich często kontrowersyjnych badaniach o charakterze psychologiczno-społecznym. Przez cały swój żywot ojciec zapewniał go o tym, że jego pamiętniki z czasem rozwiążą ich problemy finansowe. Wkrótce później jednak Sprzedawczyk przekonuje się, że było to jedno wierutne kłamstwo. Kiedy...