Sprzedawczyk

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Sellout
Piotr Tarczyński, Booker
AMisz

LAUREAT MAN BOOKER PRIZE! Zwycięzca John Dos Passos Prize for Literature i National Book Critics Circle Award. Książka roku według „Newsweeka”, „The Denver Post”, „Kirkus Reviews” i „Publishers Weekly” i portalu „Buzzfeed”. Rekomendacja magazynów „Flavorwire” i „Vulture”. Sprzedawczyk, dzieło satyrycznego geniusza w szczytowej formie, kwestionuje niemal każdą obiegową prawdę na temat...

LAUREAT MAN BOOKER PRIZE!

Sprzedawczyk, dzieło satyrycznego geniusza w szczytowej formie, kwestionuje niemal każdą obiegową prawdę na temat amerykańskiego społeczeństwa. Poruszająca, ważna powieść, niebywałe i niebywale zabawne oskarżenie naszych czasów.

Narrator Sprzedawczyka, urodzony w „rolniczym getcie” Dickens, na południowych przedmieściach Los Angeles, był w dzieciństwie obiektem psychologicznych badań o podłożu rasowym – teraz pędzi żywot Kalifornijczyka z niższej klasy średniej. Wychowuje go samotnie ojciec, kontrowersyjny socjolog, który zapewnia, że jego pamiętniki rozwiążą ich problemy finansowe. Jednak kiedy ojciec ginie w policyjnej strzelaninie, bohater zdaje sobie sprawę, że nigdy nie było żadnych pamiętników. Zostaje mu tylko rachunek za pośpiesznie urządzony pogrzeb.
Zwiedziony i rozczarowany stanem, w jakim znalazło się jego rodzinne miasto, narrator próbuje naprawić krzywdę: przed laty, żeby oszczędzić Kalifornii dalszego wstydu, Dickens zostało dosłownie wymazane z mapy. Z pomocą najsławniejszego mieszkańca miasta – ostatniego żyjącego członka Klanu Urwisów, Hominy’ego Jenkinsa – podejmuje się niewyobrażalnie odrażającego czynu: na nowo wprowadza niewolnictwo, a w miejscowym liceum segregację, co doprowadza go przed oblicze Sądu Najwyższego.

źródło opisu: Sonia Draga, 2017

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2827/proza.html

„Sprzedawczyk” w 2016 roku został uhonorowany nagrodą Man Booker Prize, zostawiając w pokonanym boju między innymi doskonałą pozycję Medeleine Thien „Nie mówcie, że nie mamy niczego”. Gdy więc otworzyłem książkę i przeczytałem pierwsze zdanie, które brzmi „Być może trudno uwierzyć w te słowa, kiedy mówi je czarny mężczyzna, ale nigdy niczego nie ukradłem”, wiedziałem że będzie się działo. Wtedy jednak nie śmiałem przypuszczać, że będzie aż tak wyjątkowo.

Zasadnicza pochwała dotyczy samego pomysłu na historię. Bohater książki, dorasta w fikcyjnym kalifornijskim mieście – Dickens, które, jeśli mam trzymać się zapisanej na kartach opowieści prawdy, stanowi swoiste brudne getto leżące na przedmieściach Los Angeles. W tym ponurym otoczeniu, słynącym z rekordowej liczby morderstw, nasz gombrowiczowski bohater obdarzony imieniem Drops zostaje poddawany licznym eksperymentom o podłożu rasowym. Autorem szalonych eksperymentów jest jego ojciec. Gdy ten ginie w policyjnej strzelaninie, a...

allison | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

„Sprzedawczyk” to pierwsza książka amerykańskiego autorstwa, której przyznano prestiżową Nagrodę Bookera. Rzecz o rasizmie na pewno ma ponadczasowy charakter, ale – moim zdaniem – nie rzuca na kolana.

Na polskie tłumaczenie „Sprzedawczyka” czekałam niecierpliwie. Kiedyś napisałam, że książki nagrodzone Bookerem to gwarancja udanej lektury, lecz ostatnie lata zaczynają utwierdzać mnie w przekonaniu, że nie musi to być lektura niezapomniana.
Tak też jest z powieścią Paula Beatty’ego.

Na pewno jest to książka szokująca treścią i językiem, który obfituje w wulgaryzmy. Nie są one nieuzasadnione, więc nie można autorowi zarzucić epatowania obscenicznością, jednak przyznam, że w pewnym momencie taki styl zaczyna się przejadać i najzwyczajniej nużyć.

Od formy znacznie ciekawsza i bardziej intrygująca wydaje się fabuła. Główny bohater i narrator to czarnoskóry mężczyzna, który staje przed sądem za propagowanie segregacji rasowej. Od początku wydaje się to dziwne, gdyż rasistowskie...

Mariolka | 2018-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Jak dla mnie, nic specjalnie ciekawego. Kolejna odsłona zmagań narodu amerykańskiego ze spuścizną niewolnictwa i rasizmu. Tym razem jednak jest to opowieść nieco przewrotna i pisana ze sporym dystansem, a nawet poczuciem humoru.

Michał | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Czasy współczesne. Na kalifornijskiej prowincji, czarnoskóry autochton utrzymuje niewolnika (dobrowolnie batożonego) i stopniowo wprowadza segregacje rasową w mieście. Konsekwencje tych haniebnych czynów okazują się… zaskakująco pozytywne.
Już po tym wstępie, jednego można być pewnym, to szalona lektura.

Obraz stereotypowego afroamerykańskiego świata ukazany jest tutaj jak w krzywym zwierciadle, z jego bezwstydnie uwypuklonymi niedoskonałościami. Jest to świat odmitologizowany i odarty z tabu. Typowe amerykańskie klisze zostają niespodziewanie przełamane przez eksperyment sfrustrowanego bohatera, niczym w „Dniu Świra” Koterskiego. Przewrotność tego eksperymentu polega na tym, że aktów demaskacji dokonuje narrator – Murzyn. W ramach niepoprawności politycznej, może on sobie pozwolić na więcej, więc „czarnuchy”, ba, nawet „czarnuchołaki” wprost wypełzają z tej książki w ogromnej ilości, niczym ślimaki po wiosennym deszczu.
Ironia i humor stanowią główny oręż „Sprzedawczyka”
Humor,...

kasicek87 | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Gdyby streścić główną fabułę, to przedstawia się dość ciekawa i groteskowa historia czarnoskórego mężczyzny, który mając w pamięci osobliwe doświadczenia z dzieciństwa zaserwowane przez szalonego ojca, postanawia wprowadzić segregację rasową. Gdyby dołożyć do tego mnóstwo dygresji i odniesień historycznych Stanów Zjednoczonych to otrzymamy w całości "Sprzedawczyka".
Jak już pojawiło się w wielu opiniach, lektura jest wymagająca i nie spodoba się każdemu. Mi nie przypadła do gustu, cały czas powodując usilne pragnienie, żeby wreszcie się skończyła. Choć było kilka fragmentów, które czytałam z zainteresowaniem, to jednak cieszę się, że już mogę wystawić ocenę. ;)

Julia | 2018-04-10
Przeczytana: 30 marca 2018

Uszczypliwe podejście do rasy i tożsamości, nakreślające prześmiewczy obraz konfliktu rasowego.

Uprzedzam, iż książka wymaga skupienia i dość dużej tolerancji na nadmiar przypisów dolnych, jednak odwdzięcza się sensownym humorem, niekonwencjonalnym podejściem i bystrymi uwagami, a tym samym mnogością sytuacji skłaniających do refleksji.
Osobiście w trakcie czytania zaczęłam zastanawiać się nad tym, na ile rasizm wychodzi od negatywnego nastawienia wobec odmiennego koloru skóry, a na ile... napędzany jest przez samych "poszkodowanych". Czy utarty kulturowo wizerunek Murzynka Bambo rzeczywiście wpływa na współczesne postrzeganie Afroamerykanów? Albo: czy każdorazowe wykorzystacie osoby odmiennej nacji w przekazie medialnym jest celowe i zabarwione podtekstem rasistowskim?

Lektura "Sprzedawczyka" nakręca do tego stopnia, że mijając w kościele skarbonki z kiwającymi się główkami, zaczynasz zastanawiać się, dlaczego są ich dwa rodzaje: aniołki o jasnej karnacji oraz biednie...

Tomek | 2018-02-24

„Paragraf 22” XXI wieku. Rzecz o wiele większa niż tylko – podkreślane w notkach reklamowych oraz politycznie poprawnych recenzjach – śmiałe podejście do problematyki rasowej w Stanach Zjednoczonych. „Sprzedawczyk” to opowieść o wegetacji w świecie ugrzecznionej kultury i pseudowrażliwości skrywających intelektualną pustkę oraz fałsz rządzącymi światem. Niby nic nowego – nad tym problemem pochyla się od zawsze wielu twórców chętnie nagradzanych (ale słabo czytanych) książek oraz triumfujących na festiwalach filmowych, a później wyświetlanych w pustych salach filmów. Tworzą je bowiem najczęściej złotoczoli i złotouści pseudointelektualiści wypluwający z siebie fontanny świetnie brzmiących w masowych mediach i śródmiejskich kawiarniach frazesów. Paul Beatty łamie ten schemat. Zdecydowanie nie jest elegancki i, często bardzo brutalnie, obśmiewa frazesy. Obśmiewa zresztą cały współczesny przemysł kulturalny z jego kulturopodobnymi, rozpaczliwie udającymi sztukę produktami. No i z...

Beata | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Bardzo dobra satyra, z drugim dnem. Stawia ważne pytania. Uniwersalne, choć zanurzona głęboko w amerykańskim sosie. Bez recepty w zakończeniu, bo tę każdy musi sam dla siebie wypracować. Wcale się dziwię, że książka dostała Bookera.

Seticzek | 2018-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Współczesny Mark Twain! Literacka uczta w stylu hip-hopu Wschodniego Wybrzeża, czyli dużo gangsta, zioła, penisów/wagin (a zwłaszcza ich synonimów...), ale przede wszystkim Czarnuchów, wielu Czarnuchów... Tak, to może odrzucać, ale żałujcie jeśli odpuścicie oceniając po okładce.

Książka jest niezwykle oryginalnym głosem o rasizmie, bardzo przewrotnym, całkowicie pozbawionym patosu. Olbrzymia liczba odniesień do historii amerykańskiego apartheidu polana sosem znakomitego (czarnego?...) humoru zagęszczonego kąśliwym sarkazmem. Szczere i bolesne rozliczenie z hipokryzmem rządu, ale również z hipokryzmem zwykłych ludzi, białych i kolorowych. Wspaniały autodystans! Czytając uczyłem się i śmiałem się w głos. Skrajnie rzadkie to połączenie.

PS. Ocena lekko zawyżona, ale wkurza mnie nieadekwatnie niska średnia na LCz.

marika reads | 2018-02-10

Powieść Paula Beatty jest mocną satyrą na nieustający problem rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Książka rozpoczyna się prologiem, w którym nasz afroamerykański główny bohater staje przed Sądem Najwyższym. Został oskarżony o posiadanie niewolnika oraz próbę wprowadzenia segregacji rasowej w swoim mieście. Złamał zasadę trzynastej poprawki, zignorował czternastą i oznajmił, że segregacja czasami zbliża ludzi. Dalsze rozdziały to już retrospekcje, opowiadające nam o tym jak do tego doszło i jak przebiegała rozprawa sądowa.
Mieszka i wychował się w Dickens, w południowym LA. Jego ojcem jest słynny psycholog, który dla dobra nauki odtwarzał na swoim synu słynne eksperymenty społeczne. Dodatkowo ojca interesowała wolność czarnych. Niestety został on zastrzelony przez policję, a z powodu jego nieuzasadnionej śmierci z rąk policji, syn dostał dwumilionowe odszkodowanie. Tymczasem cichaczem z mapy Kaliforni zostaje wymazane wstydliwe dla LA, Dickens. A narrator próbuje ponownie wprowadzić...