Sprzedawczyk

2015-03-03
Piotr Tarczyński
Piotr Tarczyński Booker
Inne

DNF (zbyt męcząca w odbiorze; po przeczytaniu połowy nie widzę sensu dalej męczyć)

Problemy "kolorowej" Ameryki w konwencji nieco absurdalnego stand-upu o poziomie jednak poniżej Woody Allena. W gorszych momentach poziom Opolskiej Nocy Kabaretowej albo niżej, w lepszych - bliżej wspomnianego już Allena z dużo bardziej zaangażowaną zawartością. Nawet (po złapaniu rytmu - tutaj to konieczne) się dobrze czytało i zdarzyło mi się parę razy uśmiechnąć ale, generalnie, to nie jest moja poetyka.

Do samego przekazu się nie odniosę - przyjmuję do wiadomości i tyle.

Tupowe użalanie się czarnego. Skazali mnie za łamanie prawa oj jak tak można.
Żałosna ksiazka obrazująca ochydna postawę typu mnie się należy bo....

Tupowe użalanie się czarnego. Skazali mnie za łamanie prawa oj jak tak można.
Żałosna ksiazka obrazująca ochydna postawę typu mnie się należy bo....

Przesłuchałam 28% książki i postanowiłam, że ją porzucę. Nie przemawia do mnie forma, męczę się podczas lektury, więc nie widzę sensu w kontynuowaniu. Za dużo jest książek na tym świecie, żeby tracić czas na te, które się nam nie podobają.

Przypomniala nam się niniejsza książka w trakcie lektury słynnego filmu Elvis, który przedstawił Króla jako bojownika Black Liberation, zaś białych mężczyzn w średnim wieku jako nieznośnych, sztywnych bigotów zdjętych strachem przed utratą monopolu na patriarchalna kontrole swoich żon i córek na rzecz kogoś bardziej elastycznie operującego biodrami.
Pomyśleliśmy, wyłączając telewizor - miło, że Czarni pisarze potrafią śmiać się z samych siebie. Tym bardziej, ze i my przy okazji miejscami bawiliśmy się setnie.
Gorzej, ze coraz trudniejsze we współczesnym Świecie, gdzieniegdzie zaś juz zupełnie niemożliwe stało się śmianie się z siebie wzajemnie.

Pomyśleliśmy, wyłączając...

Nie odnalazłam w tej książce niczego dla siebie. Nie wiem czy jest to wina tłumaczenia i topornego, w moim odczuciu, języka, który koszmarnie mnie męczył podczas czytania, czy kompletnego niezrozumienia problemów, które książka porusza. Mam nadzieję, że jednak to drugie, bo daje to nadzieję w przyszłości na powrót do tej pozycji i zmierzenia się z nią drugi raz.

Książka bardzo średnia, nie wiem czy to wina tłumacza czy jest napisana takim językiem, ale nie wciąga.

Może odrzucić. Ale gdy przyjmiemy język, którym porozumiewa się główny bohater możemy wiele z niego wynieść, ale też i zobaczyć współczesne absurdy świata.

Świetna książka i takie samo tłumaczenie. Trudno jest ją zacząć i wytrwać, ale daje dużo przyjemności. Tłumaczowi udało się odtworzyć abstrakcyjny humor, wiele gier słownych, przetłumaczyć slang i potocyzmy. Brawo.

Ciekawa, jeśli weźmie się w nawias takie sobie tłumaczenie.

Ciekawa, jeśli weźmie się w nawias takie sobie tłumaczenie.

• Literatura amerykańska
  • Booker