Audyt

Wydawnictwo: Agora SA, Czarne
Audyt
literatura faktu
malineczka74

Janoszowie okazali się pospolitymi kryminalistami, Stefan to sam wierzchołek grypsery, „Fala” jest uważany za jednego z najgroźniejszych, a Simon to taki przestępca, jakich grywał Alain Delon – od sympatii do niego nie sposób się uwolnić. Wiesława Piszczyk nie miała takiego uroku, a porywając dziecko, uważała, że wymierza sprawiedliwość. Andrzeja Harmonowicza napadła niedźwiedzica, Sławek Sztejter założył się o litra, że przebiegnie maraton, a Grzesiek Galasiński stracił twarz – dosłownie.

Piotr pił spirytus salicylowy, autowidol, denaturat, lustrol, lazurol, topaz, kryształ, krople na serce, krople żołądkowe i na wątrobę, wdychał też klej. Do dnia, gdy przypadkowa znajoma zabrała go na nabożeństwo. Od tamtej pory nie wziął alkoholu do ust.

Piotr R., twórca anarchistycznego Ludowego Frontu Wyzwolenia, w latach 90. dokonał w Polsce kilku zamachów terrorystycznych, teraz oddałby życie za pączka z konfiturą. Od lat na oddziale psychiatrycznym.

Jacek Hugo-Bader znów rusza w Polskę, wraca do spraw, wydarzeń i miejsc sprzed dwudziestu, trzydziestu lat. Spotyka się z bohaterami reportaży, które trafiały na pierwsze strony „Gazety Wyborczej”. Bandyci, menele, nawróceni, wsiowi i wybrani – twarz współczesnej Polski, od której tak łatwo się odwrócić.

Reporter odkrywa, że jego teksty sprzed lat ciąg dalszy mają lepszy niż początek.

źródło opisu: Czarne, 2018

źródło okładki: https://czarne.com.pl/uploads/catalog/product/cover/1317/Audyt.jpg

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Audyt” stanowi drugą część tryptyku Jacka Hugo-Badera, którego tematem przewodnim jest obraz Polski po zmianie ustrojowej. W „Skusze”, reportażysta nakreślił obraz działaczy polskiego podziemia, zaś tym razem dał dojść do głosu innemu typowi osób. Jak sam pisze w swojej książce „Audyt” to „opowieść o outsiderach, ludziach z pobocza, wypchniętych na aut, siedzących na krawężniku albo na ławce rezerwowych.” Autor przedstawia historie własnych bohaterów, o których pisał na łamach Gazety Wyborczej w latach dziewięćdziesiątych, na początku transformacji ustrojowej. Teraz, po ponad 20 latach wraca do nich i pyta, drąży, dochodzi co też porabiali przez te wszystkie lata i do czego doszli.

Publikacja została podzielona na pięć tematów: badyci, wyznawcy, wsiowi, uliczni, nasiona. W każdej swoje losy przedstawiają odmienne grupy społeczne. Usłyszymy niemy krzyk dawnych kryminalistów, nawróconych i proroków, rolników wspominających likwidację PGR-ów, żebraków i ulicznych muzyków, a także...

ChristinaL | 2018-08-07

Ksiazka o biedzie, dziedzicznej bezradnosci i nieumiejetnosi radzenia sobie w zyciu. O zmianach ustrojowych w Polsce i ich wplywie na ludzi wegetujacych na marginesie spoleczenstwa, na pracownikow PGR-ow, ludzi roznej wiary i na losy bezplodnych par. W jednym z reportazy pojawia sie wzmianka o napisie na murze 'Tesknie za toba zycie'. Moglaby to byc mysl przewodnia tej ksiazki.
Wg autora mial powstac zapis wielkich przemian. Jest tematyczny galimatias i nielad.
Choc 'Audyt' porusza sprawy bardzo wazne i nad losem niejednego z bohaterow warto sie pochylic, to niestety w wielu fragmentach nie wzrusza, nie porywa i nudzi.
Chce wierzyc, ze to tylko chwilowy spadek formy znakomitego reportazysty.

Jeżynka | 2018-09-24
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 24 września 2018

Nie raz, po przeczytaniu jakiegoś reportażu, w głowie rodziły mi się pytania co stało się z jego bohaterami, jak potoczyły się ich losy.
Jacek Hugo-Bader mówi "sprawdzam" i wraca do swoich rozmówców po prawie trzydziestu latach które minęły od publikacji jego tekstów w Gazecie Wyborczej.
Pomysł sam w sobie przedni jednak efekt końcowy odrobinę (a nawet więcej niż odrobinę) mnie rozczarował.

"Audyt" składa się z kilku części które miały tematycznie uporządkować materiał. A opowieści tutaj bez liku. O byłych pracownikach PGR -ów, o osobach skupiających hektary ziemi aby gospodarzyć na niej w sposób nowoczesny, o ulicy Brzeskiej na warszawskiej Pradze i jej malowniczych mieszkańca, o procedurze in vitro i badaniach prenatalnych i można by tak jeszcze chwilę wymieniać.
Grubość książki i ilość reportaży przytłacza. Wiadomo że jedne historie są bardziej inne mniej ciekawe ale niezależnie od tego większość z nich jest po prostu przegadana.
Autor zamiast skupić się na swoich...

Tomiś | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

Zostało mi do przeczytania nie więcej niż kilka stron. Wystarczy, żeby pokusić się o podsumowanie. Tak jak "Skucha" nie przemówiła do mnie w pełni, tak "Audyt" przywrócił wiarę w Jacka Hugo-Badera. Bardzo dobra pozycja. Spójna, rzetelna, dobrze napisana. To taka szczególnego rodzaju podróż w czasie, gdzie punktem wyjścia jest początek lat dziewięćdziesiątych, a klamrą spinającą ćwierćwiecze dzień dzisiejszy. Wszystko to przez pryzmat osadników ziemskich, narkomanów, drobnych pijaczków, złodziei, także tych którym się udało w życiu, którzy osiągnęli sukces. Syci, żyjący w dostatku. Książka idealna na wakacje. Polecam.

EratoCzyta | 2018-06-22
Przeczytana: maj 2018

"Audyt" Jacka Hugo-Badera było moim pierwszym spotkaniem z twórczością tego autora. Czy udanym?

Na początek zacznijmy od tego, iż książka ta jest zbiorem reportaży, a raczej kontynuacją starszych tekstów , które Pan Jacek napisał kilkanaście lat temu (niektóre nawet ponad 20 lat temu). Autor powraca do dawnych spraw, tematów, problemów i bohaterów swoich tekstów, by sprawdzić jak się mają do dzisiejszej rzeczywistości oraz jak potoczyło się życie ludzi, z którymi rozmawiał.
Tematyka reportaży jest bardzo zróżnicowana - polityka, życie codzienne, przestępstwa, nałogi, a nawet prowokacje samego autora; powodzenia i porażki; szczęśliwe zakończenia i smutne podsumowania.

Muszę przyznać, że pan Hugo-Bader zaimponował mi bardzo pomysłem na tę książkę i odwagą powrotu do dawnych spraw oraz brakiem obojętności wobec osób, które spotkał na swojej drodze. Często podczas czytania reportaży mamy wrażenie, że dany autor wyciągnął wszystko co go interesowało, co było mu potrzebne do...

czytankianki | 2018-06-11
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Powiedziałabym, że w połowie książka jest dobra, natomiast w połowie to już tylko wariacje na zadany temat. Ilość nie przeszła najwyraźniej w jakość - także dlatego, że momentami te teksty są po prostu nie najlepiej zredagowane (chaos, chaos). Spodziewałam się bohaterów, za którymi chce się pójść, niestety znalazłam takich zaledwie kilkoro.
Drażnił mnie też pobrzmiewający czasami kolesiowski ton autora, gdzie indziej ton mądrali. Nieprzyjemnie zaskoczyła niedyskrecja H-B, myślę, że kilka intymnych szczegółów z życia bohaterów mógł zachować dla siebie.

Lidka | 2018-05-18

Związek z Jackiem Hugo-Baderem można nazwać trudną miłością. Skucha nie była w moim guście (emanowała polityką), dO Audytu podeszłam z ciekawości, ale trochę też z niepokojem. Na szczęście po przeczytaniu znowu kocham reportaże Badera, autor dowiódł swojego znakomitego kunsztu dziennikarskiego! Genialna książka, rzetelna, prawdziwa, życiowa, społeczna, bliska ludziom. Brawo.

PS.Panie Jacku zostańmy już przy takich reprotażach

Maja Maciaszczyk | 2018-05-17
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 17 maja 2018

„Audyt” - Jacek Hugo-Bader
Data premiery: 9 maja 2018r.
Zasada pierwsza: Nie oceniaj książki po okładce! Wiem, że w większości jesteśmy wzrokowcami, więc nie jest to takie łatwe, jednak warto zatrzymać się chwile dłużej nad każdą książką. „Audyt” okładką nie powala na kolana (chociaż jakość wydania jest doskonała!), za to treścią... Ścina z nóg! Dlaczego? Pozwolę sobie przytoczyć:„Hugo-Bader znowu rusza w Polskę, sprawdza, jak potoczyły się losy bohaterów jego reportaży sprzed dwudziestu kilku lat. Okazuje się, że te historie ciąg dalszy mają lepszy niż początek.” Zgadzam się w 100%! Ostatnio po drodze mi z reportażami. Reportaże tak dobrze napisane, to czysta przyjemność w odbiorze. Życie pisze najlepsze (czasami również najgorsze, niestety, ale jakże interesujące) scenariusze, czego idealnym przykładem są historie zamieszczone w książce. Poznajemy losy ludzi zwykłych i niezwykłych - losy Polaków. Losy bandytów, meneli, nawróconych i wybranych. Losy ludzi, którzy żyją tuż obok...

Zbigniew_Malinowski | 2018-07-08
Przeczytana: 05 lipca 2018

Audiobook, czyta Wojciech Żołądkowicz.

To jest bardzo ciekawy pomysł: wrócić do bohaterów reportaży sprzed 25 lat. Czy osiągnęli to, czego chcieli? Czy wyszli na prostą? Czy się ułożyło czy pogorszyło?

Ale zaspokojenie ciekawości co do ludzi to tylko jeden z powodów. Drugi i chyba ważniejszy, to zobaczenie w takim lustrze tego, jak zmieniła się w tym czasie Polska. Czy w ogóle się zmieniła? A jeśli się zmieniła to na lepsze czy na gorsze?

To ma być część trylogii reporterskiej i być może dlatego nie daje prostej odpowiedzi. A może takowej w ogóle nie ma?

W tym tomiku Hugo-Bader wraca do reportaży na temat ludzi z osiedli post-pegeerowskich, na temat różnych drobnych i większych kryminalistów, na temat środowisk anarchistów z początku lat 90-tych. Obraz zmian jest mocno niejednoznaczny...
Ale są tu też reportaże o dopuszczalności aborcji oraz o zapłodnieniu in-vitro. Obraz zmian jest jeszcze mniej jednoznaczny...

Słuchanie tego w postaci audiobooka stanowi pewien problem:...

rafalski | 2018-05-25

Nie spodziewałem się wiele po kontrowersyjnym zachowaniu autora. Jednak zanim wydałem osąd nad jego twórczością, zdecydowałem zapoznać się z kilkoma najnowszymi tytułami. Jestem zaskoczony poziomem ostatniej książki. Wygląda na dobrze przygotowany, opisany i przekazany czytelnikowi reportaż. Książka zawiera prawdziwe historie polaków, trochę dołujące, jednak w całości możemy z tej książki stworzyć sobie w głowie obraz polskiego społeczeństwa, dowiedzieć się wiele o ludziach, którzy bardzo często wzbudzają niechęć otoczenia i nie zdecydowalibyśmy się z nimi zamienić ani jednego słowa.