Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii

Okładka książki Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii Małgorzata Rejmer
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii
Małgorzata Rejmer Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina reportaż
reportaż
Sulina
Czarne
2018-10-17
2018-10-17
Albania dyktator dyktatura Enver Hoxha Enwer Hodża komunizm literatura faktu reportaż terror totalitaryzm tyran wspomnienia zsyłki życie codzienne
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (70) / 2023 Marcin Czerkasow, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Ryszard Koziołek, Karolina Lewestam, Tadeusz Michrowski, Joanna Rajkowska, Redakcja magazynu Pismo, Maria Reimann, Małgorzata Rejmer, Zofia Sawicka, Grzegorz Uzdański, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Marcin Czerkasow, M...
Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Nauczyć się wolności

Wiedziałem, że Albania była zamkniętym krajem rządzonym przez paranoika (bunkry!),ale... ale tego, co przeczytałem w książce nie spodziewałem się.
Straszna książka, ciężkie historie z płomykami nadziei.

Bardzo dobrze i szybko się czyta. Polecam.

Straszna książka, ciężkie historie z płomykami nadziei.

Bardzo dobrze i szybko się czyta. Polecam.

Fenomenalny reportaż.

Fenomenalny reportaż.

Czytam tą książkę akurat na miejscu w Albanii. Czekała w domu od dawna na półce na wyjazd tutaj - patrząc jak współcześnie rozwija się ten bałkański kraj, jak przyjaźni są ludzie (dziękuję za te stawiane raki przez przypadkowe osoby :)),ile energii jest w jej mieszkańcach trudno sobie wyobrazić, że to co Małgorzata Rejmer opisuje w swoim bardzo dobrym reportażu jeszcze nie tak dawno temu było tu rzeczywistością. Kolejna dobra pozycja autorki. Polecam.

Bolesna relacja z trudnych czasów komunistycznej dyktatury naszych dalekich znajomych, Albańczyków.

Rzecz o komunizmie. Ku przestrodze. Dla mnie zbyt monotematyczna, szukałam czegoś innego (stąd niska ocena),chociaż podtytuł mówi sam za siebie. Polecan dla chcących zrozumieć system, choć czy da się to zrozumieć?!

„Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, to reportaż Małgorzaty Rejmer omawiający, pewne wątki związane z nadal nieprzepracowaną przeszłością kraju, który pokiereszowany przez trudne czasy wojny, a później rządów dyktatora Envera Hoxhy, na nowo próbuje odnaleźć swoją tożsamość narodową oraz zdecydować, w jakim kierunku politycznie powinno ruszyć mozolnie odbudowujące się państwo.
Za jedną z największych wartości tej książki uważam jej różnorodność. Autorka rozmawia z ludźmi, którzy stoją po różnych stronach. Jedni nostalgicznie wspominają rządy dyktatora, inni z rezygnacją opowiadają o najlepszych latach życia, które spędzili w ciężkich obozach pracy przymusowej, w których wylądowali za coś tak trywialnego, jak krytyka albańskiego pomidora na targu. Silnie przebija się nuta braku osądu katów. W jednym z fragmentów możemy usłyszeć, jak czują się ludzie, którzy na ulicy mijają swoich oprawców, tych, którzy nigdy nie odpowiedzieli za swoje czyny, a w wielu przypadkach nawet nie poczuwają się do odpowiedzialności za nie.
Katowanie oraz prześladowania były w tamtym czasie na porządku dziennym, a zdaniem wielu, stara władza nie upadała, a jedynie zmieniła skórkę na potrzeby nowego porządku świata, ostatecznie wzbudzając w ludziach nieufność wobec rządu oraz gorzkie rozczarowanie brakiem sprawiedliwości, co tym bardziej utrudnia próbę rozliczenia się z przeszłością, tym samym uniemożliwiając pozostawienie jej za sobą i budowanie przyszłości, która da poczucie bezpieczeństwa i przynależności.

Gorąco polecam reportaże Małgorzaty Rejmer. Są one napisane językiem, który sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury, a poruszane przez nią wątki, nie należą do tych, które są omawiane w szkole (ubolewam nad tym, jak bardzo kuleje nasza edukacja, całkowicie pomijając historię Bałkanów). Osobiście, uważam, że lektura zarówno „Błota słodszego niż miód”, jak i „Bukaresztu” otworzyła mi oczy na tragedie tych narodów i pokazała, że pod powielanymi stereotypami kryje się o wiele więcej skomplikowanych historii i wątków.

Naprawdę polecam!!

Wybitny reportaż, niepokojący, nie wiedziałam, że tak tam było.

Wybitny reportaż, niepokojący, nie wiedziałam, że tak tam było.

Wybitnie literacki reportaż, czy może esej polityczno-społeczny, może historyczny - bez względu na zaklasyfikowanie książki podziwiam w niej pióro autorki, nieledwie poetyckie, nie stroniące od niuansów stylu, wprowadzające czytelnika nie tylko w fakty, lecz także w nastrój, atmosferę tamtego kraju i tamtego czasu. Spodziewałem się, co prawda, szerszego spojrzenia, miałem nadzieję na obrazy Albanii codziennej, ludzkiej, sąsiedzkiej, powszedniej, a tu tylko polityka i jej atak na obywateli. Świetne to, ale czekam na więcej o tym kawałku świata, tak sugestywnie opisanym w literaturze pięknej (Kadare, Kongoli, Vorpsi).

Kilkadziesiąt osób opowiada historie życia w komunistycznym albańskim "raju na ziemi". Mieliśmy w Europie Koreę Północną, ale wtedy mało kto zdawał sobie sprawę ze skali zniewolenia i terroru w tym kraju - jednym wielkim więzieniu. Byli też tacy, którzy nie dali się złamać, nie wiadomo jakim cudem. A tych, których system zastraszył i złamał nie powinno się potępiać, miał na to swoje makabrycznie skutecznie sposoby. Kilku bohaterów reportaży Małgorzaty Rejmer po raz pierwszy opowiada o tym, co przeszli: musiało minąć prawie 30 lat, żeby byli w stanie o tym mówić. Wstrząsająca, ale znakomita praca.

Komunistyczna Albania od wewnątrz. Mało było takich krajów - Korea Północna, Erytrea i właśnie opisywana tu Albania. Kraj który nawet jak na standardy komunistycznych reżimów, grał mooocno w swojej lidze. Gdy ZSRR okazywał się zbyt liberalny - mieliśmy okres wielkiego sojuszu albańsko-chińskiego - po reformach Deng Xiaopniga - Albania została już samotna na drodze do radykalnego komunizmu

Nie o polityce jednak jest ta publikacja - a o ludziach którzy w tym kraju żyli, próbowali uciekać, umierali... O ludzkich dramatach i iście orwelowskich klimatach. Warto zdecydowanie poznać ten jeden z mniej rozumianych zakątków Europy.

• Reportaż
  • Literatura faktu

Małgorzata Rejmer Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii Zobacz więcej