Zgłosuj na książki roku 2017

Szarość miejskich mgieł

Cykl: Spacer Aleją Róż (tom 4)
Wydawnictwo: Replika

Czwarty tom sagi Spacer Aleją Róż przenosi czytelników do przełomu lat 60. i 70. Tym razem do głosu dochodzi młode pokolenie, które urodziło się i wzrastało w socjalistycznych realiach. Zbuntowana młodzież kontynuuje walkę rozpoczętą przez rodziców. Studenci żądający zwiększenia swobód obywatelskich ścierają się z oddziałami ZOMO oraz jednostkami Milicji Obywatelskiej. Powietrze znowu szczypie w oczy od gazu łzawiącego, który spowija miasto.
W atmosferze ciągłych niepokojów wychodzą na jaw niektóre z mrocznych sekretów rodzinnych. Kłamstwa z przeszłości pociągają za sobą lawinę niespodziewanych zdarzeń. Mimo to Szymczakowie oraz Pawłowscy z uporem podążają naprzód, nie poddając się przeciwnościom losu.

źródło opisu: http://replika.eu/ksiegarnia/szarosc-miejskich-mgi...(?)

źródło okładki: http://replika.eu/ksiegarnia/szarosc-miejskich-mgi...»

deana | 2018-02-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2018

Mówi się, że najlepiej widać upływ czasu po dzieciach. Dopiero były raczkującymi brzdącami a teraz już są prawie dorosłymi. Tak samo jest z upływem czasu w rodzinie Szymczaków i Pawłowskich. Karol dopiero co był pędrakiem wychowywanym przez wszystkich a teraz sam wchodzi w dorosłość i musi na własnej skórze przekonać się jaka jest szara, peerelowska rzeczywistość. To na nim, jako najstarszym przedstawicielu nowego pokolenia, w głównej mierze koncentruje się ten tom. Chłopak w krótkim czasie wystawi na poważną próbę przyjaźń z dziecięcych lat, los z niego okrutnie zakpi gdy pierwszy raz się zakocha, będzie musiał zmierzyć się z sekretami, przed którymi próbowali chronić go rodzice i reszta rodziny.

Nie obejdzie się bez małych i większych dramatów także u pozostałych przedstawicieli rodziny. Będą jak zawsze sukcesy, radości, łzy, bolesne pożegnania ale i zapanuje względny spokój. Po raz kolejny autorka umiejętnie przeplata wydarzenia historyczne z fikcją literacką. Teraz sporo...

gosia123 | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

Miłość nie jest przygodą, lecz smakuje całym człowiekiem ".
Miałam przyjemność i zaszczyt po raz kolejny pójść na spacer Aleją Róż. Jaki był to spacer wiedzą wszyscy, którzy lekturę najnowszej książki Pani Edyty mają za sobą.
Tym razem trafiamy w lata 60 i 70 nowohuckiej dzielnicy. I tak jak czas płynie nieubłagalnie tak i u rodziny Szymczaków dochodzi do głosu nowe pokolenie. Karol, którego poczęcia byliśmy świadkami w jakże dramatycznych okolicznościach, wkracza w dorosłe życie.
Więcej na blogu http://rudabiblioteczka.blogspot.de/2018/02/edyta-swietek-szarosc-miejskich-mgie.html?m=1

Grazia_czytaninka_ | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Edyta Świętek po raz kolejny stanęła na wysokości zadania. Odnoszę wrażenie, że z każdym kolejnym tomem idzie jej jeszcze lepiej. Rodzinę Szymczaków pokochałam już w pierwszym tomie, a dzięki pięknym opisom dawnego życia w Nowej Hucie, miałam okazję nie raz wyobrazić sobie to miejsce w rzeczywistości. Nie raz, nie dwa poczułam odrobinę żalu, że nie przyszło mi żyć w tamtych czasach.

Cóż mogę Wam rzec? Autorka zadbała o to, by powieść nie traciła na wartości, a my mogliśmy nadal przeżywać wszystko wraz z bohaterami. Przenosimy się do lat 60. i 70., w których to Szymczakowie się rozrastają, gdyż przybywa nowych członków rodziny. Do głosu dochodzi też młode pokolenie, które również odczuwa niewłaściwe postępowanie oddziałów ZOMO i Milicji. To przykre, jak w tamtych czasach poniewierano ludźmi, a niektórych miało się za nic. Czasem człowiek nic nie zrobił, a jemu i tak się oberwało.

Rodzina Szymczaków przeżywa wzloty i upadki. Rodzinne sekrety z przeszłości odciskają się na...

Aneta | 2018-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2018

Z każdym tomem sagi coraz bardziej i bardziej jestem zafascynowana piórem Edyty Świętek! Robi ona rzecz naprawdę niezwykłą. Każdy, kolejny spacer Aleją Róż podejmuję z coraz większą ciekawością i ogromem refleksji jednocześnie. „Szarość miejskich mgieł”… jakże adekwatny tytuł do historii opowiadanej na kartach książki. Czytając, czułam gaz łzawiący, uderzenia twardych pałek, oczyma wyobraźni widziałam mgły unoszące się nad głowami bohaterów. Na tle tych poruszających wydarzeń historycznych nasi bohaterowie w dalszym ciągu przeżywają swoje upadki i wzloty. Cieszą się radościami, dzielą smutkami. Wspólnie stawiają czoła wychodzącym na jaw tajemnicom z przeszłości. Rodzina Szymczaków rośnie w siłę. Rodzą się kolejne dzieci. Również w rodzinie Pawłowskich po trudnych momentach nadchodzi spokój i stabilizacja. Pojawiają się wnuki. Mamy również okazję poznać nowe postaci, które odgrywają swoje role w życiu tak lubianej przez nas rodziny i odciskają swój ślad na opisanej historii....

Danuta | 2018-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2018

Pani Edyta Świętek stanęła na wysokości zadania opisując losy rodziny Szymczaków do 1976 roku.
Bardzo rzetelnie przedstawiła tło historyczne i polityczne tamtych czasów, jestem pod wrażeniem,bo bardzo wiele z tamtego okresu pamiętam. Milicja i ZOMO bardzo nieludzko postępowała
z ludźmi przeciwstawiającymi się komunistom i partii.
W tej części książki dużą rolę odgrywa następne, bardzo liczne pokolenie Szymczaków. Po Władysławie Gomułce do władzy doszedł Edward Gierek, do którego ludzie mieli większe zaufanie,więc rozruchów było mniej.
W książce jest miejsce na wszystko, jest miłość, zdrada, tajemnice młodości i codzienne życie mieszkańców Nowej Huty.

Radek | 2018-02-23

Bardzo wciągająca książka. Polecam ją wszystkim

Krzysiek | 2018-02-23

Polecam tą książkę. Super fabuła

anntar | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018
Patronaty tygodnia

Rozpoczynamy kolejny tydzień, a wraz z nim prezentujemy nowości ze znaczkiem lubimycztać.pl na czwartej stronie okładki. Tym razem polecamy waszej uwadze m.in. książkę Marka Sołtysika o czterech pokoleniach krakowskiej rodziny Kossaków. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy thrillerów – na księgarskich półkach pojawią się „Niewiadoma” Marka Stelara i „Mroczny układ” Dawida Waszaka.