Szarość miejskich mgieł

Los często grywa z nami w pokera

„ Władze od inteligencji wolą stado potulnych baranów, bo nad takimi łatwiej zapanować.” (str.125)

Jest to czwarta część sagi „ Spacer Aleją Róż”, obejmująca lata 1967-1976. Akcja podobnie jak w poprzednich częściach toczy się w Nowej Hucie i Pawlicach. Autentyczne wydarzenia i postaci mieszają się z fikcją literacką.

Po siedmiu latach bycia w śpiączce wybudził się Leszek. Czekała go długa droga do sprawności fizycznej i psychicznej. Zaczął też wątpić w swoje ideały. Radykalnie zmienił swoje poglądy. Po powrocie do domu jego żona otoczyła się murem obojętności. Ciągle narzekała na ciężki los, czuła się pokrzywdzona. Nic się nie zmieniła. Dystansowała się od rodziny męża. Dzieciom ograniczała kontakt z nią. Mimo, że wszyscy wspierali ją finansowo, materialnie i duchowo. Dla Leszka jego dom stał się obcy. Z dziećmi nie potrafił znaleźć wspólnego języka, a chłopcy widząc, że ojciec jest niewydolny wychowawczo robili co chcieli, nieustannie pakując się w kłopoty.

Bronek kolejny raz naraża się na niebezpieczeństwo, z którego ledwo uchodzi z życiem. Wróg rodziny będąc o krok od śmierci dokonując rachunku sumienia zdaje sobie sprawę jak beznadziejne było jego życie, ile niegodnych czynów dokonał, jak bardzo był znienawidzony przez otoczenia. Był człowiekiem przegranym.

Ciężki był los Sabiny. Zabito jej męża, została z dwójką dzieci, straciła pracę, którą kochała i była zastraszana przez esbeka.

Nowa Huta dalej się rozbudowywała. Powstawały wieżowce. Uruchamiano nowe linie tramwajowe i autobusowe. Kwitła kultura i oświata oczywiście na modłę partyjną. W Warszawie studenci rozpoczęli strajk. Wielu z nich relegowano z uczelni lub aresztowano. Poparli ich krakowscy studenci i młodzież z Nowej Huty. Informacje podawane w mediach o zamieszkach były zafałszowane. Władza przeciwko protestującym studentom zorganizowała robotników z Nowej Huty z „narzędziami”, którzy mieli wspierać milicję i ZOMO w ich bezkarnych poczynaniach.
„ Z władzą imającą się wszelkich draństw wobec narodu, któremu winna służyć, należy walczyć rozsądnie i podstępnie.” (str.177)

Jedni bohaterowie odchodzą, inni przychodzą na świat. Na scenę wchodzi kolejne pokolenie. Starsi uświadamiają im „kokosy socjalizmu”. Zaczynają rozumieć niesprawiedliwości systemu i czynnie się im przeciwstawiają, co niejednokrotnie odczuli na własnej skórze.

Poznajemy dorastających przyjaciół Karola i ich problemy pojawiające się na progu dorosłości. Pojawia się też nowa postać Bożeny w której towarzystwo Karola się podkochiwało. Była córką prostytutki i podobnie jak mama szybko poszła w jej ślady.

Pogrzebane upiory z przeszłości powracają w nowym pokoleniu. Życie rodziny Szymczaków zbudowane na kłamstwie legło w gruzach. Prawda, która wyszła na jaw bardzo bolała i wiązała się z konsekwencjami. Okazało się, że trzymanie dzieci z dala od problemów dorosłych nie było dobrym pomysłem. Kłamstwo ma krótkie nogi. Wiadomo, że prawda wcześniej czy później musi ujrzeć światło dzienne. W przypadku naszych bohaterów było to później, co bardzo skomplikowało relacje rodzinne.
To też powieść o tym jak marzenia w realnym życiu szybko znikają i trzeba radzić sobie z problemami dnia codziennego. Ta część również trzyma poziom i trudno jest oderwać się od lektury.

Po siedmiu latach bycia w śpiączce wybudził się...

Kolejny tom z serii "Spacer Aleją Róż " nie zawiódł mnie. Powrót do czasów rządów Gomułki a później Gierka przywrócił wspomnienia.
Wspaniale i lekko czyta się takie powieści. Sięgam po kolejną część.
Polecam gorąco.

Wspaniale i lekko czyta się takie powieści. Sięgam po kolejną część.
Polecam gorąco.

Czwartą część sagi zdominowały wydarzenia polityczne, jakie rozegrały się wówczas w kraju czyli głównie zamieszki milicji ze studentami, którzy wyszli na ulice w akcie protestu gdy władze nakazały zdjąć z repertuaru teatrów spektakl "Dziady" Adama Mickiewicza.

Z warstwy obyczajowej wyłowiłam kilka smakowitych kąsków. A jednym z istotniejszych była bójka między Bronkiem Szymczakiem a Edwardem Marczykiem, którzy ranią jeden drugiego z broni palnej i lądują razem w bagnie, które zaczyna ich wciągać na dno i zaczyna im brakować sił aby się z tego wydostać. Czy któryś z nich ujdzie z tego z życiem?

A co słychać u pozostałych bohaterów?

Otóż okaleczona przez Sowietów Dorota kocha się z wzajemnością w Ksawerym, w dodatku przyjaźni się z jego żoną Amelią. Oboje chcąc być fair w stosunku do Amelii nie robią niczego, co mogłoby zranić Amelię, aczkolwiek kobieta domyśla się, iż miedzy tą dwójką iskrzy i daje mężowi przyzwolenie na ten związek, z czego on nie chce skorzystać. Małżeństwo Amelii z Ksawerym było aranżowane przez ich rodziny, zawarte bez miłości i oboje się w nim męczą, dlatego kobieta wspaniałomyślnie postanawia otworzyć im furtkę do szczęścia. Jak zakończy się cała ta historia?

Wartym odnotowania faktem jest również to, że Leszek Szymczak po siedmiu latach wybudza się w końcu ze śpiączki i wraca do domu ku niezadowoleniu jego żony Kazimiery, która bez przerwy na wszystko narzeka i wykazuje kompletny brak empatii dla tak pokrzywdzonego przez los małżonka. Również w Leszku dokonuje się przemiana, która polega na tym, iż wreszcie przejrzał na oczy i przestaje żyć pod dyktando żony i w pewnych istotnych dla ich rodziny sprawach stawia swoje warunki za co duży plus dla niego.

W końcu poukładało się również małżeństwo Krystyny i Janka Kulki, który mimo, iż wciąż darzy atencją Julię, to jednak twardo stąpa po ziemi i zaczyna widzieć w Krystynie żonę, która się stara aby rozdmuchać ogień w małżeńskim ognisku, więc i on robi wszystko aby ten płomień nie zgasł, tym bardziej mając na uwadze wcześniejsze problem Krystyny z alkoholem. Ale tę parę tym razem dosięgnie inne nieszczęście.

Sabinę ciągle gnębią SB-cy, traci pracę jako aktorka i na polecenie tych służb zatrudnia się w barze mlecznym, wszak musi sama utrzymać i wykarmić dwójkę dzieci.

Niezwykle interesujący i emocjonujący okazał się wątek związany z rozwiązłą Bożenką i jej mamą - prostytutką oraz wszystkim tym, co związane z ich egzystencją.

I u Szymczaków i u Pawłowskich a także u Marczyków na jaw wyjdą pewne zdarzenia z przeszłości, które zatrzęsą każdą z tych rodzin. A także wpłyną na ich dalsze życie.

W pamięci utkwił mi piękny cytat z tej książki, który brzmi: " Miłość nie jest przygodą, lecz smakuje całym człowiekiem".

W czwartym tomie za dużo było politykowania, zbyt obszernie i szczegółowo autorka opisała demonstracje młodzieży, dlatego obyczajówka zeszła nieco na dalszy plan, aczkolwiek usilnie próbowała się przebijać z kart książki, gdyż naprawdę bardzo dużo ciekawych rzeczy wydarzyło u naszych bohaterów, przez co i tak jestem zadowolona z tej lektury i oczywiście nie tracąc czasu, sięgam po ostatni (ale to zleciało!) czyli piąty tom.

Kolejna już przeczytana przeze mnie część telenoweli jednej z moich ulubionych autorek. Mam słabość do książek Edyty Świętek. Szczególnie w lato. Jakoś pasuje mi atmosfera jej książek do upalnych dni i długich letnich spacerów.

Jednak pomimo całej mojej sympatii dla autorki, ta część wypadła słabiej od poprzednich. Nie wyciągnęłam się tak mocno w kontynuację losów rodziny Szymczaków. Być może przez zmianę pokoleniową wśród bohaterów, z którymi zżyta nie byłam i dalej nie jestem.

A jednak sięgnę po ostatnią część i to nawet wkrótce, aby nie zamazały mi się ostatnie wydarzenia. Polecam całą sagę.

6/10 - dobra

Czwarta część cyklu: Spacer Aleją Róż - jak zwykle mnie nie zawiodła. Kolejna dawka historii wpleciona w losy rodziny Szymczaków. I to wyjątkowej rodziny, gdyż dziś takich familii już nie ma. Przede wszystkim jest to rodzina wielopokoleniowa, w której wszyscy się wzajemnie wspierają, mimo że żyją zwykle własnym życiem.
Ile osób - tyle charakterów, dobrych i złych, a bynajmniej niepozbawionych wad.
W czwartej części dorasta kolejne pokolenie, choć mam wrażenie, że autorka prawie po równo obdziela uwagą poszczególnych członków. Wychodzą na jaw kolejne tajemnice, rodzą się dzieci, umierają dorośli. Zwyczajna kolej rzeczy.
Gorąco zachęcam do przeczytania całego cyklu.

Ile osób - tyle charakterów, dobrych i złych, a...

Kolejna część sagi, trzyma poziom. Już sięgam po następną część…

Kolejna część sagi, trzyma poziom. Już sięgam po następną część…

Dorasta nowe pokolenie Szymczaków. Polecam całą sagę. Bardzo mi się podoba :)

Dorasta nowe pokolenie Szymczaków. Polecam całą sagę. Bardzo mi się podoba :)

Kolejna część sagi, nowi bohaterzy. Autorka trzyma poziom. Jestem zachwycona cała saga.

Tyle nieszczęścia w tej socjalistycznej Polsce i tyle ludzi niesłusznie zamordowanych a ludzie tak mało dbają o suwerenność Polski i dali się kupić za tą przysłowiową łyżkę ryżu o której wspominał Morawiecki,wstyd Polacy, poczytajcie rodacy ta sagę i dowiedźcie się do czego jest zdolna władzą może kartki nam nie grożą ale niedługo to chleba i tak nie kupimy bo nie będzie za co

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta część wydaje mi się trochę słabsza niż poprzednie, ale nie obniżam oceny, bo cała saga jest napisana bardzo dobrze, i losy bohaterów świetnie się przeplatają z ważnymi wydarzeniami z czasów PRL-u i powstawania Nowej Huty.
Do Szymczaków wracam już jak do siebie ;) i aż mi szkoda że jeszcze tylko jeden tom przede mną.