Szarość miejskich mgieł

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018

Oficjalne recenzje i

Los często grywa z nami w pokera

[ 5 ] Link do recenzji

Kolejny tom sagi rodzinnej.Dobrze napisana ,choc może troszkę naiwna.Jednak czyta się świetnie,spory kawałek historii .Daje inne spojrzenie na Nową Hutę i jej mieszkańców ,których losy nierozerwalne są z ideologią wolnościową od czasów powojennych do terażniejszości.

Równie dobra jak poprzednie części. Ciekawi bohaterowie, wciągająca fabuła. Polecam zwłaszcza wielbicielom sag rodzinnych.

Kolejna część sagi o rodzinie Szymczaków i Pawłowskich tym razem w książce są opisywane losy młodszego pokolenia, człowiek wspólnie przeżywa historię wraz z nimi. Polecam

Saga rodzinna, wyłącznie dla wielbicieli gatunku lub Nowej Huty. Opowieść jest nierówna. Perypetie rodzinne wciągają, ale już opowieść o rozwoju Nowej Huty jest podana mało ciekawie.

Bardzo dobra seria. A dla Krakowian lekcja historii. Gorąco polecam

Czwarta część serii i kolejny raz się nie zawiodłam. Ależ to były emocje. Ta rodzinna saga niewątpliwie należy do moich czytelniczych odkryć tego roku. Przede mną ostatnia część i zapewne będę czytać ja z przykrością, że to już koniec. Bardzo zżyłam się z tą rodziną, tak bardzo urzekły mnie jej losy, ich historie, perypetie, smutki i radości.
Tym razem autorka zabiera nas...

„Walkę z władzą trzeba podejmować ostrożnie. A wykształcenie daje przewagę. Inteligent ma szersze horyzonty”.

„Los często gra z nami w pokera. I zapewniam, że najlepsze karty zawsze chowa w swoim rękawie”.

Czytelnik czuje się tak, jakby żył w czasach, w których toczy się akcja.

Po poprzedniej części ta podobała mi się odrobinę mniej. Do głosu dochodzi nowe pokolenie a starzy bohaterowie przechodzą trochę na drugi plan. Dużo w niej o przemijaniu i upływie czasu. W dalszym ciągu polityka i nastroje wśród narodu mają wpływ na losy bohaterów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po lekturze tomu 3 ogarnęło mnie małe zniechęcenie, ale w końcu zabrałem się za tom 4. Początek był ciężki, ponieważ pierwsze rozdziały czyta się jak suchą kronikę wydarzeń. Rodziny się rozrosły, stąd też pewnie taki zabieg autorki, aby wprowadzić czytelnika w zawiłe losy kolejnych pokoleń. Ale później jest już tylko lepiej. Książka odzyskała blask dwóch pierwszych tomów....

Dyskusje

• 2018