Szarość miejskich mgieł

Patronat LC
Edyta Świętek Cykl: Spacer Aleją Róż (tom 4)
powieść historyczna 480 str.
Replika
powieść historyczna
bieda literatura polska nienawiść Nowa Huta odmiana losu Polska Rzeczpospolita Ludowa PRL relacje rodzinne strajk szantaż ucieczka uczucie wieś zemsta

Replika
powieść historyczna

Kup książkę

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Los często grywa z nami w pokera

5 Link do recenzji

Czwarta część serii i kolejny raz się nie zawiodłam. Ależ to były emocje. Ta rodzinna saga niewątpliwie należy do moich czytelniczych odkryć tego roku. Przede mną ostatnia część i zapewne będę czytać ja z przykrością, że to już koniec. Bardzo zżyłam się z tą rodziną, tak bardzo urzekły mnie jej losy, ich historie, perypetie, smutki i radości.
Tym razem autorka zabiera nas...

„Walkę z władzą trzeba podejmować ostrożnie. A wykształcenie daje przewagę. Inteligent ma szersze horyzonty”.

„Los często gra z nami w pokera. I zapewniam, że najlepsze karty zawsze chowa w swoim rękawie”.

Czytelnik czuje się tak, jakby żył w czasach, w których toczy się akcja.

Po poprzedniej części ta podobała mi się odrobinę mniej. Do głosu dochodzi nowe pokolenie a starzy bohaterowie przechodzą trochę na drugi plan. Dużo w niej o przemijaniu i upływie czasu. W dalszym ciągu polityka i nastroje wśród narodu mają wpływ na losy bohaterów.

Po lekturze tomu 3 ogarnęło mnie małe zniechęcenie, ale w końcu zabrałem się za tom 4. Początek był ciężki, ponieważ pierwsze rozdziały czyta się jak suchą kronikę wydarzeń. Rodziny się rozrosły, stąd też pewnie taki zabieg autorki, aby wprowadzić czytelnika w zawiłe losy kolejnych pokoleń. Ale później jest już tylko lepiej. Książka odzyskała blask dwóch pierwszych tomów....

Ta część jest nieco nudniejsza od poprzednich, za dużo wstawek historyczno politycznych.

"Los często gra z nami w pokera. I zapewniam, że najlepsze karty zawsze chowa w swoim rękawie."

"Szarość miejskich mgieł" jest już przedostatnim tomem cyklu Spacer Aleją Róż. Edyta Świętek przenosi nas tym razem do lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, gdzie tym razem czarne chmury krążą głównie nad głowami młodego pokolenia. Tym razem to młodzież walczy o swoje prawa,...

Nowohucka rzeczywistość
Lata 60. i 70. XX wieku to jakże barwny, ale i trudny czas dla Polski. To okres stagnacji stopy życiowej, ale i dalszy rozwój budownictwa, to dalsze ograniczenia wolności myśli i słowa, ale i rozwój uczelni, szczególnie technicznych. To wiele znanych do dnia dzisiejszego przebojów polskich i zagranicznych, to okres fajfów, wyjazdów do Słonecznego...

dalsza część nadal nie rozczarowuje, a to się nie często zdarza przy kolejnych częściach książek. Napisanie dobrej sagi to naprawdę sztuka.

Przedostatnia część mojej ulubionej serii książkowej... Troszkę inna, bo też zmieniło się samo miasto i bohaterowie, ale tak samo dobra i wciągająca. Dalsze losy rodziny Szymczaków i nie tylko. Ta seria jest jak najlepszy wieloodcinkowy serial. Wciąga bez reszty. Przyzwyczaiłam się do bohaterów, przeżywałam ich losy, nie mogłam doczekać się tego co będzie działo się z nimi...

To już czwarty tom rodzinnej sagi Szymczaków a teraz także Pawłowskich. Nadal jestem pod wrażeniem tej pozycji ale niestety w tej części było dla mnie za dużo polityki i historii, a za mało losów bohaterów. Bez wątpienia sięgnę po ostatni tom.

Dyskusje

• 2018