Sabina Waszut – rocznik 1979. Polska pisarka i felietonistka. Autorka kilkunastu powieści historycznych i obyczajowych.
Debiutancka powieść „Rozdroża” (wyd. Muza) została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro” dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014.
Za powieść „Narzeczona z getta” (wyd. Książnica) i „Emigranci. Podróż za horyzont” (wyd. Książnica) autorka została nominowana do nagrody „Książka Roku” portalu lubimyczytać.
Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury.
Współpracuje z miesięcznikiem kulturalnym Chorzów Miasto Kultury, gdzie pisze felietony i opowiadania w odcinkach.
Mieszka na Śląsku. Najczęściej można ją spotkać na górskich szlakach.http://www.sabinawaszut.pl
Jest 1934 rok. Mieszkańcy Górnego Śląska, podzielonego między Polskę a Niemcy zaczynają odczuwać niepokój i widmo nadchodzącej wojny. Rodzina Sophie Trauter zmuszona jest do obniżenia standardów życia. Młoda Sophie, nazywana też Zosią poznaje Władka Zaleskiego. Między nimi rodzi się uczucie, które doprowadza ich do ołtarza. Jest 1939 rok. Młodzi zostają rozdzieleni na długie lata. Czy ich miłość przetrwa? Czy wojna ich zmieni? Jak Władek i Zosia odnajdą się w nowych, powojennych czasach? I jak o historię tych dwojga zadbają kolejne pokolenia?
Sabina Waszut napisała niesamowitą i zapierającą dech w piersiach historię miłości, ale namalowała też realistyczny obraz społeczeństwa i życia mieszkańców Górnego Śląska. Te dwa aspekty połączone ze sobą tworzą opowieść wielowarstwową, pełną głębi i emocji.
"Rozdroża" to książka nieodkładalna. Trudno jest oderwać się od historii, jaką serwuje. Wielką umiejętnością jest ubrać emocje w słowa w taki sposób, aby czytając je czuć to samo, co postaci. Autorce to się udało. Dzięki swobodzie, z jaką pisze, konsekwencji i niezwykłej umiejętności przelewania wspomnianych emocji na papier, losy Zosi i Władka stają się bliskie czytelnikowi.
Cała saga zamyka się w latach 1939 - 2006. W tym czasie poznajemy życie nie tylko głównych bohaterów, ale też Ślązaków. W cudowny sposób został oddany hołd śląskiej kulturze, ale i klimat tamtejszych familoków i tradycji. Śląsk jest jednym z bohaterów sagi "Rozdroża". Jest obserwatorem, który widział więcej, niż niejeden człowiek. Widział wojnę, ale też miłość, widział strach i głód, ale widział też, kiedy nadchodził spokój.
Poruszająca lektura. O młodych Niemkach przebywających w Lebensborn. Książka ukazuje siłę indoktrynacji. Bohaterki to zwykłe młode dziewczyny, które po prostu wierzą w to, co wpajano im od najmłodszych lat. Wyrosły w przekonaniu, ze Żydzi szkodzą ich państwu, a niepełnosprawni są obciążeniem dla społeczeństwa. Mimo indoktrynacji od dzieciństwa u części z nich budzą się wątpliwości. Serdecznie polecam zapoznanie się z tą poruszającą powieścią.