Słońce umiera i tańczy

Cykl: Słońce umiera i tańczy (tom 1)
Wydawnictwo: Axis Mundi
Grażyna

Młoda artystka z Krakowa spotyka na swojej drodze niezwykłego człowieka o egzotycznej urodzie, ulicznego muzyka, który wniesie w jej poplątane życie uczucie i tajemnicę. Jak zwykle w powieściach Ewy Cielesz splata się tu wiele wątków, pojawiają się barwne postaci o los stawia przed bohaterami trudne dylematy. „Los, cyniczny szuler. Tasuje dni, patrząc nam w oczy tak, że przestajemy być sobą. Uzurpuje sobie prawo do naszych myśli, decyzji, uczuć. Stajemy się nieracjonalni, odarci ze zdrowego rozsądku. Wystarczy, że kogoś pokochamy.”

źródło opisu: Wydawnictwo AXIS MUNDI

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Piotr | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Życie nie zawsze jest takie, jak my sobie tego życzymy. Pokazuje nam to historia młodej malarki, która poznaje Gruzina. Powoli ulega jego urokowi, co doprowadza do sytuacji, które nie zawsze są przewidywalne. W tle Agata - przyjaciółka Jagody, walcząca z nowotworem i trzecia historia staruszka i jego syna.

Wszystko jest tutaj pogmatwane, niczym codzienność. Jagoda stara się być dobrym człowiekiem, martwi się o przyjaciółkę i robi milion i innych spraw, aby świat był lepszy, ale ledwo dostrzega problemy związane ze swoim partnerem, którego nazywa Dmitrijem.

Tytuł jest niezwykle wymowny. Wielka miłość, a w tle rodzinne tragedie i sprawy, które spychają wszystko co ważne do poziomu mało-istotnego. Czy można zapomnieć o sobie i dać się porwać w dół w imię ślepej miłości? Nie dostrzegać mankamentów partnera i mieć problemy z uwolnieniem się od toksyczności, która zatruwa myśli i ciało?

Ewa Cielesz pisze historię trudną, zagmatwaną, a jednocześnie aż trudną do uwierzenia. A...

żurawie_origami | 2017-06-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Jest mi bardzo przykro, że muszę wystawić taką ocenę, ale no niestety... Panią Ewę Cielesz bardzo cenie za cykl książek "Córka cieni", cała trylogię pochłonęłam z wypiekami na twarzy, "Niskie drzewa" też uważa za dobrą książkę. Niestety nie mogę tego napisać o "Słońce umiera i tańczy". Może to rzeczywiście ja nie potrafiłam odkryć w tej książce tego "czegoś", ponieważ wcześniejsze opinie są raczej pochlebne.
Jak dla mnie powieść jest nudna i banalna. Do tego bardzo drętwe dialogi i główna bohaterka, którą nie potrafiłam obdarzyć sympatią. Mnie ta książka nie poruszyła, nie byłam ciekawa co będzie dalej, wręcz chciałam jak naszybciej skończyć. Jestem bardzo zawiedziona, bo wiele oczekiwałam. Raczej po kolejne tomy nie sięgnę.

Gosia | 2017-08-15
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Jagoda mieszka w Krakowie i zajmuje się malarstwem. Przypadkowo poznaje bezdomnego śpiewaka Dynitra. Pomiędzy nimi rodzi się uczucie, lecz nigdy nie jest tak prosto jakby się wydawało. Czekam na drugi tom.

Grażyna | 2017-05-30
Przeczytana: maj 2017

Wczoraj zaczęłam ,a dzisiaj już jestem po lekturze tej powieści, a kończy się słowami .."Był koniec maja" (dzisiaj jest 30 maja sami widzicie).Na dalszy ciąg trzeba czekać do jesieni...aby dowiedzieć się o dalszych losach Jagody,Dymitra.Niezbyt gruba książka ale dzieje się ,kilka wątków,które będą miały dalszy ciąg.Jest tu to co lubię-tajemniczość,trochę sensacji ,ale pierwsze miejsce zajmuje miłość-ta bezwarunkowa gdy odchodzi od nas rozsądek a my po prostu kochamy.Plusem dla mnie jest przedstawienie historii w pierwszej osobie ,w ten sposób jakoś "bliżej" byłam Jagody.Przyznaję ,że zaznajomienie się z książkami Pani Ewy Cielesz zaczęłam od "Córki cieni" i zostałam nimi zauroczona ,są u mnie na czołowym miejscu.Do tej książki zachęcam także .Ten tytuł "Słońce umiera i tańczy" zaintrygował mnie od chwili gdy go zobaczyłam.

Biblioteczka Rudej | 2017-10-17
Przeczytana: 17 października 2017

Córkę cieni pochłonęłam bez reszty,A nowa książka Pani Ewy długo "wisiała " na moim czytniku i w końcu się doczekała. Mogę mieć żal tylko do siebie,że nie zaczęłam jej wcześniej.
To nowa seria (trylogia),która opowiada o trudnej miłości,O powolnym umieraniu,o przyjaźni i o tym jak uczyć się drugiego człowieka.
Pani Ewa pisze pięknie,bez zbędnych ozdobników.

Maromira | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Dwudziestokilkuletnia Jagoda właśnie się niemal całkowicie usamodzielniła. Jej rodzice wyjechali za ocean, ona zaś zaczyna utrzymywać się ze swojej pracy malarskiej. Utalentowana i lekko zakręcona pewnego dnia spotyka na swojej drodze ulicznego muzyka i od tej chwili jej życie zmienia się całkowicie.

Brzmi banalnie, ale Ewa Cielesz ma dar do ubierania banałów i papierowych motywów w żywą, prawdziwą i wciągającą historię. Tak było w przypadku trylogii „Córka Cieni”, tak jest i w przypadku „Słońce umiera i tańczy” pierwszego tomu nowej serii? trylogii? tej polskiej pisarki.

Ta powtarzalność najbanalniejszej ze wszystkich historii miłosnych – dziewczyna poznaje chłopaka i zakochują się od pierwszego momentu – działa u Cielesz głównie dlatego, że tu nic nie jest całkowicie oczywiste, a zarazem oczywiste jest wszystko. Albo gdyby powiedzieć o tym prościej – dla Jagody nawet najbardziej skomplikowane rzeczy są proste, łatwe do przyjęcia [ni stąd ni z owąd zająć się przez parę dni małą,...

| 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Czytam oceny powyżej i dochodzę do wniosku, że wszyscy, którzy przeczytali Córkę cieni teraz porównują ostatnią książkę Ewy Cielesz do tej trylogii. Moim zdaniem Słońce umiera i tańczy nie jest gorszą książką, tylko inną. Główna bohaterka ponosi konsekwencje miłości, którą jest zaślepiona. Toleruje wszystkie pomysły i wyskoki Dymitra, żeby go nie stracić. Jest też wyczulona na ludzką krzywdę. Mnie bardzo ciekawi, co stanie się dalej. Autorka zwykła wikłać fabuły swoich książek i losy bohaterów, dlatego spodziewam się, że druga część wniesie sporo emocji. Słońce umiera i tańczy polecam z całego serca. Jest to książka o artystach, a więc nie brakuje tu poetyckich nutek.

Alex | 2018-02-19
Przeczytana: 11 lutego 2018

Najpierw jest ta chwila, kiedy kogoś zauważamy lub zostajemy spostrzeżeni. Niby nic wielkiego, ale czyjaś twarz pozostaje w pamięci, wciąż jest przed oczami. Ale to dopiero początek czegoś co nie było w planach, co zmieni dużo i przyniesie z sobą szczęście, lecz być może również niepokój i łzy. Wszystko co wydarzy się później będzie miało źródło w tym pierwszym spojrzeniu …

Życie to sztuka, sztuka to życie, Jagoda często egzystuje tym mottem, kolory do niej przemawiają, a wrażenia jakie odczuwa odzwierciedla na płótno. Ostatnie tygodnie przyniosły jej wiele emocji i przede wszystkim zmian, ale czy jest ona nie gotowa? Po części staje przed faktami dokonanymi, a jeszcze nie wie, że to nie koniec zawirowań w jej życiu i otoczeniu. Przypadkowe spotkanie staje się wstępem do uczucia, na które nie można być przygotowanym. Znajomość z Ochirem wypełnia życie Jagody, utalentowanego muzyka i zdolną malarkę łączy uczucie, ani proste, ani łatwe w codziennej egzystencji. Pojawiające się...

Iliana | 2017-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Cieszę się, że mam okazję i przyjemność znać tyle wspaniałych polskich autorek i cieszę się, że to grono ciągle się powiększa, bo ta pozycja zdecydowanie wpisuje się do mojego kolejnego czytelniczego odkrycia! Jestem pod wielkim wrażeniem, chłonęłam książkę od samego początku, z każdym wersem i czułam wszystkie emocje na swojej skórze. Nie będę również ukrywać swojej sympatii do Jagody, głównej bohaterki tej wspaniałej, życiowej powieści. To pierwsza część świetnie zapowiadającej się serii o odważnej, kruchej kobiecej wrażliwości oraz bohaterach drugoplanowych, którzy w życiu Jagody odegrali ważną rolę. To też powieść o sile prawdziwej przyjaźni, która potrafi przenosić góry, uskrzydlać, dodać pozytywnego kopniaka, bo przecież ona jest w naszym życiu bardzo ważna. I powieść o trochę skomplikowanej miłości, z wątkiem mongolskim w tle.

Wiem, że autorka ma na swoim koncie już pięć innych powieści i bardzo żałuję, że nie miałam wcześniej okazji ich poznać. Jeśli są równie znakomite,...

anetapzn | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

Niezbyt wiedziałam czego się spodziewać, gdy rozpoczynałam lekturę 1. tomu serii Słońce umiera i tańczy. Owszem, na okładkach są streszczenia, ale niewiele one mówią o fabule.
Oba tomy opowiadają przygody mieszkanki Krakowa, Jagody (młodej artystki, która przygotowuje swoją pierwszą wystawę malarską) i przystojnego Ochira oraz ich związku.
Jagoda to młoda, krucha, wrażliwa osoba, która zakochała się bez pamięci i ponosi szeroko rozumiane konsekwencje swojej miłości.
Bardzo podobało mi się zestawienie tak różnych osobowości, jakimi są Jagoda i Ochir. Różni ich bowiem wszystko, poczynając od pochodzenia, poprzez wykształcenie, podejście do wielu życiowych spraw.
Autorce udało się zręcznie uciec od banalnego romansu, stworzyć ciekawą, dobrą, wciągającą opowieść z tajemnicą w tle.
Bardzo szeroko rozbudowane są wątki i postaci drugoplanowe. Rzadko się to spotyka.
Każdy z wątków bazuje na uczuciach, kontaktach z drugim człowiekiem, podejściu do życia, do tego co ważne. Na szczęście...