rozwińzwiń

Kanada. Ulubiony kraj świata

Okładka książki Kanada. Ulubiony kraj świata Katarzyna Wężyk
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Okładka książki Kanada. Ulubiony kraj świata
Katarzyna Wężyk
6,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Agora reportaż
352 str. 5 godz. 52 min.
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
684 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
521
142

Na półkach: , ,

Ciekawy, złożony reportaż z którego można się sporo dowiedzieć o specyfice kanadyjskiego społeczeństwa i panujących w nim zasad, problemach z jakimi kraj się zmaga i wyzwaniach jakie wciąż przed nim stoją. Od historii rodziny Trudeau, przez rafinerie bitumiczne po kwestie rdzennych mieszkańców i kontrowersji narosłych wobec ogromnej imigracji.

Ciekawy, złożony reportaż z którego można się sporo dowiedzieć o specyfice kanadyjskiego społeczeństwa i panujących w nim zasad, problemach z jakimi kraj się zmaga i wyzwaniach jakie wciąż przed nim stoją. Od historii rodziny Trudeau, przez rafinerie bitumiczne po kwestie rdzennych mieszkańców i kontrowersji narosłych wobec ogromnej imigracji.

Pokaż mimo to

avatar
192
62

Na półkach:

Łatwo i przyjemnie się czyta, choć niektóre z poruszanych tematów do łatwych ani przyjemnych nie należą. Moim zdaniem autorka wywiązała się dobrze z tego zadania, przedstawiła nam nie tylko obszerną wiedzę o Kanadzie w pigułce, ale także perspektywę jej mieszkańców. Wnioski końcowe również są ciekawe, skłaniają do refleksji, co tam naprawdę stanowi fundament współczesnego społeczeństwa budowanego na wspólnocie wielu narodów.

Łatwo i przyjemnie się czyta, choć niektóre z poruszanych tematów do łatwych ani przyjemnych nie należą. Moim zdaniem autorka wywiązała się dobrze z tego zadania, przedstawiła nam nie tylko obszerną wiedzę o Kanadzie w pigułce, ale także perspektywę jej mieszkańców. Wnioski końcowe również są ciekawe, skłaniają do refleksji, co tam naprawdę stanowi fundament współczesnego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
757
100

Na półkach: , ,

W tekście są głównie informacje historyczne, biografie, problemy ludności rdzennej i migrantów, wiedza encyklopedyczna. Dopiero w ostatnim, czternastym rozdziale napisane jest wprost, że Kanada nie ma silnej tożsamości narodowej. Jest społecznością polityczną, a nie etniczną. Kanadyjczycy nie lubią słowa wielokulturowość, bo to wcale nie oznacza, że wszystko jest idealnie. Wręcz przeciwnie, jest sporo problemów.

A z tyłu okładki książki są zachęcające recenzje w stylu "emigrowałbym".

Nie wątpię, że autorka wykonała ogromną pracę. Bibliografia liczy 32 strony (co stanowi niemal 10% objętości książki).

Tylko co z tego, skoro tytuł jest nieadekwatny do treści, a recenzje z tyłu okładki mogą wprowadzić w błąd.

Moim zdaniem autorka wpadła w pułapkę, którą sama na siebie zastawiła. Chciała w książce zawrzeć jak najwięcej informacji, może pokazać swoją erudycję, a wyszło z tego coś bardzo niestrawnego do czytania.

Przykład opisu mężczyzny zrekrutowanego do policji konnej: "był wręcz predystynowany do kariery niezłomnego pioniera (lub gwiazdy porno, ale to sto lat później). Modelowy okaz wiktoriańskiego maczyzmu, przedstawiciel pokolenia odkrywców, podróżników i geografów, którzy, napędzani tyleż własnym niespokojnym duchem, co obowiązkiem wobec imperium, z brzemieniem białego człowieka w plecaku niestrudzenie zapełniali ostatnie białe plamy na dziewiętnastowiecznych mapach."

Czy to się dobrze czyta? Cała książka napisana jest w podobnym stylu.

Zainteresowały mnie dwa rozdziały. Jeden o wydobyciu ropy naftowej, obróbce piasków bitumicznych i problemach ekologicznych z tym związanych, a drugi o pożarze w mieście Fort McMurray.

Uważam jednak, że wciąż nie są to treści wskazujące na Kanadę jako ulubiony kraj świata oraz pokazujące, że warto tam emigrować.

Książkę posiadałam w biblioteczce domowej. Na szczęście lektura ta sprzedała się w krótkim czasie po wystawieniu jej na jednym z popularnych portali sprzedażowych.

W tekście są głównie informacje historyczne, biografie, problemy ludności rdzennej i migrantów, wiedza encyklopedyczna. Dopiero w ostatnim, czternastym rozdziale napisane jest wprost, że Kanada nie ma silnej tożsamości narodowej. Jest społecznością polityczną, a nie etniczną. Kanadyjczycy nie lubią słowa wielokulturowość, bo to wcale nie oznacza, że wszystko jest idealnie....

więcej Pokaż mimo to

avatar
93
91

Na półkach:

Porządna, zręcznie napisana, pigułeczka podręcznej wiedzy o Kanadzie. Jeżeli chcecie rozszerzyć sobie wiedzę ponad stereotyp o miłych Kanadyjczykach (oraz go potwierdzić),to jak najbardziej polecam, euforii jednak nie ma.

Porządna, zręcznie napisana, pigułeczka podręcznej wiedzy o Kanadzie. Jeżeli chcecie rozszerzyć sobie wiedzę ponad stereotyp o miłych Kanadyjczykach (oraz go potwierdzić),to jak najbardziej polecam, euforii jednak nie ma.

Pokaż mimo to

avatar
98
9

Na półkach:

Ciekawa, można z autorką przenieść się do Kanady i naprawdę poznać ten kraj bez wychodzenia z domu.

Ciekawa, można z autorką przenieść się do Kanady i naprawdę poznać ten kraj bez wychodzenia z domu.

Pokaż mimo to

avatar
188
46

Na półkach:

Bardzo dobrze napisany reportaż. Dzięki ciekawie poprowadzonej narracji, płynnym połączeniom między poszczególnymi rozdziałami i poruszaniu ciekawej, choć zróżnicowanej tematyki całość pochłania czytelnika i nie pozwala na przerwanie lektury. Najlepsza cecha tej książki to jej wzbudzanie ciekawości. Porusza wiele interesujących wątków, podaje przykłady źródeł w które można się zagłębić żeby dowiedzieć się więcej. Dla mnie właśnie tak powinien wyglądać dobrze napisany reportaż, ma zachęcać do dalszego szukania wiedzy. Dzięki tej książce mam ochotę sięgnąć po kolejne w tematyce Kanady i socjologii. Nie czuje się przesycona informacjami, znudzona albo przytłoczona wiedzą. Wręcz przeciwnie. Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy ale mam w sobie nadal ciekawość i refleksje do jakiej skłania nas autorka. Nie podaje faktów w sposób oceniający. Zamiast tego przedstawia różne stanowiska, poglądy, czy argumenty i pozwala nam na samodzielne ocenienie kontrowersyjnych tematów

Bardzo dobrze napisany reportaż. Dzięki ciekawie poprowadzonej narracji, płynnym połączeniom między poszczególnymi rozdziałami i poruszaniu ciekawej, choć zróżnicowanej tematyki całość pochłania czytelnika i nie pozwala na przerwanie lektury. Najlepsza cecha tej książki to jej wzbudzanie ciekawości. Porusza wiele interesujących wątków, podaje przykłady źródeł w które można...

więcej Pokaż mimo to

avatar
930
542

Na półkach:

Kanada jest drugim pod względem powierzchni krajem na świecie. Przedstawiana jest jako "pierwsze państwo postnarodowe". Z jednej strony szczyci się swoją tolerancją i wielokulturowym, z drugiej zaś od momentu uzyskania niepodległości traktuje rdzennych mieszkańców jako obywateli niższej kategorii i utrudnia im szanse na lepszą edukację, pracę o karierę, spychając ich jednocześnie na społeczny margines. Kraj ten również stara się uchodzić za pioniera w dziedzinie ekologii, ale jednocześnie podejmuje inwestycje związane z wydobyciem ropy naftowej, które prowadzą do dewastacji środowiska naturalnego i zanieczyszczenia wód. Kanada również stara się przedstawiać się jako miejsce, w którym każdy obywatel ma równe szanse, ale jednocześnie jest krajem pełnym głębokich nierówności społecznych, w którym o wielu drażliwych kwestiach rzadko wspomina się w opinii publicznej.

Od dłuższego czasu publikowane na bieżąco na platformie YouTube przez autorów kanału "Planeta Abstrakcja" relacje z Kanady . Można z nich wiele dowiedzieć się o sytuacji wewnętrznej w tym północnoamerykańskim kraju oraz o tym, jak żyją jego mieszkańcy. Sięgając po tę książkę miałem więc nadzieję, że będą one stanowić uzupełnienie mojej wiedzy o specyfice Kanady, jej historii oraz sytuacji społeczno-politycznej i ekonomicznej, tym bardziej, że od czasu do czasu media wspominają o tym, co tam się dzieje.

Reportaż Katarzyny Wężyk ukazuje nam Kanadę, jako kraj pełen sprzeczności i kontrastów, a także jako miejsce przenikania się wielu języków i kultur pozbawione jednocześnie tożsamości narodowej. Można z niej dużo dowiedzieć się ciekawostek o tym północnoamerykańskim kraju. Jednakże mam zastrzeżenia do przedstawienia przez autorkę niektórych kwestii i nie poddawała ich głębszemu omówieniu. Najbardziej podobały mi się rozdziały o historii kanadyjskiej policji konnej oraz o imigracji Chińczyków do tego kraju i ich wkładzie w rozwój miasta Vancouver.

Kanada jest drugim pod względem powierzchni krajem na świecie. Przedstawiana jest jako "pierwsze państwo postnarodowe". Z jednej strony szczyci się swoją tolerancją i wielokulturowym, z drugiej zaś od momentu uzyskania niepodległości traktuje rdzennych mieszkańców jako obywateli niższej kategorii i utrudnia im szanse na lepszą edukację, pracę o karierę, spychając ich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
416
354

Na półkach:

Przyznam szczerze, że jestem dosyć zaskoczony, bo spodziewałem się laudacji pod adresem Justine'a Trudeau, a tymczasem książka była mocno wyważona. By nie powiedzieć, że wręcz krytyczna względem osławionego kanadyjskiego premiera, choć autorce w Kraju Klonowego Liścia raczej się podobało. Na całe szczęście o żadnej idealizacji mowy być nie może, a krytycznie autorka podchodzi zwłaszcza do dosyć utopijnego, lewicowego projektu jakim od dłuższego czasu jest francuskojęzyczna prowincja Quebec.

Przyznam szczerze, że jestem dosyć zaskoczony, bo spodziewałem się laudacji pod adresem Justine'a Trudeau, a tymczasem książka była mocno wyważona. By nie powiedzieć, że wręcz krytyczna względem osławionego kanadyjskiego premiera, choć autorce w Kraju Klonowego Liścia raczej się podobało. Na całe szczęście o żadnej idealizacji mowy być nie może, a krytycznie autorka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
356
102

Na półkach:

8/10
Do sięgnięcia po ten reportaż, który od dawna stał na mojej półce, zainspirowała mnie podróż mojej koleżanki z pracy właśnie do Kanady. Wiele razy słyszałem przychylne opinie o tym kraju, jednak przez wiele lat niespecjalnie mnie tam ciągnęło. Dlatego postanowiłem czegoś o nim się dowiedzieć. A raczej dowiedzieć więcej, niż do tej pory wiedziałem.

I ten reportaż pomaga właśnie dowiedzieć się i zrozumieć więcej o kraju, którym rządzi chyba najbardziej lubiany polityk na świecie - Justin Trudeau. I jak można się spodziewać Kanada dla wielu osób jest po prostu rajem na ziemi. Miejscem, w którym każdy może być dokładnie tym, kim chce. Krajem, w którym kocha się drugiego człowieka i chętnie wyciąga się do niego ręce. Miejscem, który pomimo totalnej różnorodności, potrafi się dogadać. O otwartych ramionach dla imigrantów ze wszystkich stron świata. I to jest w tym reportażu.

Ale nie tylko. Nie brakuje w nim ciemnych kart historii wielkiego kraju zza wielką wodą, w którym te najgłośniejsze (i jedne z najbardziej bolesnych) dotyczą próby likwidacji rdzennej ludności, stworzonej przez rząd przy wykorzystaniu lokalnych placówek szkolnych, w których niejednokrotnie (ale nie tylko) brały udział organizacje religijne. Jest tu także o problemach mieszkaniowych, rosnących cenach posiadłości, wykupywaniu ziem przez bogatych obcokrajowców (wśród których przodują Azjaci) i ogromnym zanieczyszczeniu natury przez wydobycie ropy z piasków bitumicznych w kanadyjskiej Albercie.

Jest to na pewno dobry impuls do dalszego zagłębiania się w temat dla wszystkich pasjonatów historii innych krajów. Czego na pewno nie ma? Nie jest to przewodnik po Kanadzie. To skupienie się na ludziach i historii tego wielkiego kraju.

Warto sięgnąć po tę lekturę!

8/10
Do sięgnięcia po ten reportaż, który od dawna stał na mojej półce, zainspirowała mnie podróż mojej koleżanki z pracy właśnie do Kanady. Wiele razy słyszałem przychylne opinie o tym kraju, jednak przez wiele lat niespecjalnie mnie tam ciągnęło. Dlatego postanowiłem czegoś o nim się dowiedzieć. A raczej dowiedzieć więcej, niż do tej pory wiedziałem.

I ten reportaż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
140
26

Na półkach: ,

Przybliża wiedzę , zrozumienie Kanady i jej mieszkańców Brawo!

Przybliża wiedzę , zrozumienie Kanady i jej mieszkańców Brawo!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 054
  • Przeczytane
    918
  • Posiadam
    166
  • 2018
    71
  • 2019
    28
  • Teraz czytam
    27
  • Reportaż
    24
  • E-book
    13
  • 2021
    12
  • Chcę w prezencie
    10

Cytaty

Więcej
Katarzyna Wężyk Kanada. Ulubiony kraj świata Zobacz więcej
Katarzyna Wężyk Kanada. Ulubiony kraj świata Zobacz więcej
Katarzyna Wężyk Kanada. Ulubiony kraj świata Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także