- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać296
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
- Artykuły„Co porusza martwych” – weź udział w quizie i wygraj pakiet książekLubimyCzytać22
- ArtykułyTworzyć poza rozsądkiem. Przypadek Francisa Forda CoppoliAdam Horowski1
Anna Bikont
Córka peerelowskiej dziennikarki i publicystki, Wilhelminy Skulskiej (1918-1998).
Rodowita warszawianka.
Absolwentka UW (biologia i psychologia).
Na początku lat 80. XX w. zaczęła publikować w prasie solidarnościowej.
Jedna z nielicznych już osób związanych z "Gazetą Wyborczą" od samego powstania dziennika.
Jako dziennikarka przez 3 i pół roku zbierała informacje na temat zbrodni w Jedwabnem. Efektem tego była książka "My z Jedwabnego".
Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowana Nagrodą Wielką Fundacji Kultury.
Wybrane publikacje: "Małe vademecum PEERELU z wycinków gazet podziemnych w formie kalendarza robotniczego na rok 1990" (z P. Bikontem i W. Cesarskim, Wydawnictwo "Agora", 1990),"Epitafia czyli uroki roztaczane przez niektóre zwłoki" (z Joanną Szczęsną, Prószyński i S-ka, 1998),"My z Jedwabnego" (Prószyński i S-ka, 2004),"Limeryki czyli o plugawości i promienistych szczytach nonsensu" (z Joanną Szczęsną, Prószyński i S-ka, 1998),"Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu" (z Joanną Szczęsną, Prószyński i S-ka, 2006).
Mąż: Piotr Bikont (rozwód).
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Powiązane treści
Nagroda Nike 2023: Zyta Rudzka laureatką
Nike 2023. Oto finaliści najważniejszego polskiego wyróżnienia literackiego
Nominacje do „Nike” 2023: wielu debiutantów, parytet płci
Już 18 maja ruszą 4-dniowe Targi Książki i Mediów VIVELO!
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego. Poznaj 5 książek finalistek
Program Roku Wisławy Szymborskiej – moc czytelniczych atrakcji nie tylko w Polsce
Popularne cytaty autora
Jest coś takiego w naturze człowieka, że jak zajmuje pozycję przerastającą jego możliwości, to mu rozum odbiera.
Fragment przemówienia Prezydenta A.Kwaśniewskiego wygłoszonego w Jedwabnem:"Z powodu tej zbrodni winniśmy błagać o prze- baczenie cienie zma...
Fragment przemówienia Prezydenta A.Kwaśniewskiego wygłoszonego w Jedwabnem:"Z powodu tej zbrodni winniśmy błagać o prze- baczenie cienie zmarłych i ich rodziny. Dlatego też dzisiaj, jako obywatel i jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, przepraszam. Przepraszam w imieniu swoim i tych Polaków, których sumienie jest poruszone tamtą zbrodnią”. Fragment książki z refleksją o uroczystości-Anna Bikont:"W sektorze dla gości widziałam Władysława Bartoszewskiego, Broni- sława Geremka, Tadeusza Mazowieckiego, Bogdana Borusewicza, Henryka Wujca, Leszka Millera, Włodzimierza Cimoszewicza. Żadna partia postsolidar- nościowa poza Unią Wolności nie miała swych reprezentantów. Czy nikt nie miał takiej potrzeby, czy obowiązywała dyscyplina partyjna? I czy dyscyplina obowiązywała także księży? Spostrzegłam tylko księdza Adama Bonieckiego z „Tygodnika Powszechnego”. W autokarze jechałam z księdzem Wojciechem Lemańskim, proboszczem parafii w Otwocku, który na Wielkanoc 2001 roku przygotował wystrój Grobu Pańskiego – w zgliszczach spalonej stodoły leżała figurka Chrystusa. Dowiaduję się, że jest też razem ze swoimi parafianami ksiądz Arkadiusz Nowak, zasłużony w udzielaniu pomocy chorym na AIDS. I tyle. Róża Woźniakowska -Thun mówi:– Jestem w szoku. Bałam się, że nie dojadę na czas, takie będą tłumy. A tu pusto. I gdzie są moi pasterze?
3 osoby to lubiąZ rozmowy Anny Bikont z prokuratorem Ignatiewem: "Co było dla ciebie osobiście najtrudniejszym momentem śledztwa? Kiedy w czasie czynności e...
Z rozmowy Anny Bikont z prokuratorem Ignatiewem: "Co było dla ciebie osobiście najtrudniejszym momentem śledztwa? Kiedy w czasie czynności ekshumacyjnych zobaczyłem zawiązki zębów niemowląt i wyobraziłem sobie przez chwilę, co bym czuł, gdyby tak zginął ktoś z mojej rodziny, gdyby to były moje dzieci".
2 osoby to lubią