W kraju mężczyzn

In the Country of Men
tajemnice, rodzina, dorastanie
Ag2S

Inne wydania

Dziewięcioletni Sulejman zaczyna powoli dorastać i uświadamiać sobie, że poza beztroskimi zabawami i objęciami kochających rodziców istnieje jeszcze inny świat. Kiedy jego ojciec wyjeżdża w interesach, na czas swojej nieobecności mianuje syna głową rodziny. Przypadkowo Sulejman odkrywa jednak, że ojciec wcale nie wyjechał… Nagle szeroki, dopiero poznawany świat dorosłych staje się przerażającym miejscem, w którym nawet rodzice kłamią, a najważniejsze pytania pozostają bez odpowiedzi.
Zaniepokojony dziwną nieobecnością ojca Sulejman zwraca się ku matce, która pod osłoną nocy powierza mu tajemną historię swojego dzieciństwa. W miarę opowieści kłamstwa i lęki przybierają na sile, a ściany domu Sulejmana zdają się niemalże pękać pod naporem skrywanych w nim tajemnic.

źródło opisu: Wydawnictwo Smak Słowa, 2011

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

Monika | 2015-03-08
Przeczytana: 07 marca 2015

Libia za czasów dyktatury Kaddafiego. Reżim widziany oczami dziecka.
Dawno nie czytałam tak ciężkiej i przygnębiającej książki. Ze zdziwieniem zauważyłam również, że żaden z bohaterów nie przypadł mi do serca. Smutna rzeczywistość, smutni ludzie, mnożące się problemy i wynaturzenia. Nie polecam na zły nastrój.

Marek Krzystek | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Opowieść o tym, jak trudno być żoną opozycjonisty. W kraju w którym przeciwstawianie się władzy wymaga prawdziwej odwagi, a spotkanie ze służbami bezpieczeństwa jest bolesne i zawsze kończy się przegraną. I o tym jest też ta książka, że kobieta stara się zbudować normalny dom w cieniu wszechobecnego państwa policyjnego, i mimo że … tego domu sama nie pragnęła.
Pisane z punktu widzenia dziewięcioletniego dziecka, które nie jest małym psotnikiem, o nie, raczej jest krnąbrnym łobuzem. Zresztą o ile zachowanie dziecka jest jak najbardziej dziecinne, to przemyślenia i obserwacje są całkiem dorosłe. To raczej wejrzenie w swoje dzieciństwo z perspektywy dojrzałego pisarza. Życie rodzinne opisane jest powściągliwie i tu jest moc tej książki. Bo mimo delikatności w zaznaczaniu uczuć czytelnik świetnie wychwytuje wszystkie dysonanse i konflikty.
Jest to pierwsza książka Hishama Matara, ale jak dla mnie zapowiedź wyważonego, doskonałego pisarstwa.

Tajemnica | 2011-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2011 Rok, Posiadam
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

„W kraju mężczyzn” to bardzo poruszająca, wzruszająca i niezwykle prawdziwa historia o życiu w Libii. Państwie gdzie rządzą nakazy i dekrety. Ja osobiście nie mogłam przestać jej czytać, z powodu czystej ciekawości a także przez to, że autor Hisham Matar ma niesamowite zdolności pisarskie. Bardzo wiele skrajnych emocji budzi ta książka, ale to jest właśnie to, co ja cenię sobie najbardziej. Z pewnością na długo zapamiętam całą opowieść.

Bohaterem książki jest dziewięcioletni Sulejman, który wychowuje się w pełnej i pozornie szczęśliwej rodzinie. Matka w pełni oddana wychowaniu syna i roli żony. W chwilach słabości opowiada jak doszło do jej małżeństwa. Z żalem i wielką goryczą wspomina przeszłość, choć w życiu codziennym wydaje się być szczęśliwą. Ojciec, zapracowany i często wyjeżdżający w delegacje próbuje wynagrodzić Sulejmanowi swoją nieobecność. Wszystko wokół stwarza wrażenie domku z kart, który w każdej chwili może ulec zniszczeniu.

Sulejman, bo to on jest najważniejszą...

loclaith | 2011-06-30
Przeczytana: czerwiec 2011

W kontekście toczącej się wciąż rewolucji libijskiej jest to dobra pozycja, ale spodziewałam się chyba bardziej wartkiej akcji, może czegoś bardziej usytuowanego w tematyce genderowej ;) Książka opowiada o rewolucjonistach reżimu Kaddafiego pod koniec lat 70 z perspektywy 9-letniego chłopca, Sulejmana. Mamy tu konspirację, tropienie, śledzenie, uciekanie i podsłuchy, nawet wykluczenie społeczne, ale i tak najciekawszy jest wątek równoległy, opowiadający historię matki głównego bohatera, matki która padła ofiarą rządów tytułowych mężczyzn.

mysza | 2013-09-20
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl

Świat terroru i zastraszenia widziany oczami małego chłopca, który obserwuje go z kolei przez pryzmat opowiadań matki oraz fragmentarycznych szczątków tego co dociera z wielkiej polityki do świadomości dziecka, to historia opowiedziana w powieści Hishama Matara "W kraju mężczyzn".

Ten niezwykły debiut literacki został przetłumaczony już na dwadzieścia dwa języki, zdobywając liczne nominacje i nagrody. Poruszająca historia przeplatających się losów matki, która w swoich opowieściach staje się dziewczynką – zabawką w rękach dorosłych, i jej syna ukazuje świat jakiego nie zna żaden dorosły, żaden mężczyzna.

Narracja mimo okrutnej treści wije się subtelnie niczym kolorowy gobelin, jej kawałki składane są precyzyjnie jak rozbita mozaika, gdzie każdy fragment ma swoje niezmiennie ważne miejsce.

Sulejman w wieku dziewięciu lat zostaje postawiony twarzą w twarz z okrucieństwami reżimu Kaddafiego. Jego sąsiada aresztuje bezpieka i ku uciesze...

MateuszP | 2013-02-21

Kolejna świetna książka z kręgu literatury arabskiej, tym bardziej się cieszę, że jest to pozycja w miarę nowa. Hisham Matar na 200 stronach opisał przeżycia 9-letniego chłopca w rządzonej przez dyktatora Libii Muammara al-Kaddafiego. Po części książka zawiera osobiste wspomnienia autora z czasów, gdy był dzieckiem. Świetny obraz życia w kraju zniewolonym przez dyktaturę, walki z rewolucją i o odzyskanie wolności. Wszystko to w oczach i umyśle małego chłopca, który nie wszystko potrafi zrozumieć. Książka przybliża także realia jakie panują w kulturze islamskiej i opisuje, z perspektywy matki chłopca, jak wielką władzę nad kobietami mają mężczyźni. Polecam nie tylko fanom tego typu literatury.

sister | 2013-10-27
Na półkach: Azja, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

This is a very moving story of a nine year old boy growing in the difficult time. Suleiman tries to find out and experiences what trust, love, truth, betryal are. How difficult it is to grow up in the country of political terror. Who to be loyal to when everybody is lying? even his parents?
The book descirbes emotions and fears, hesitations and choices of a boy living in Tripoli in 1979.

Paczek | 2016-10-08
Przeczytana: 29 sierpnia 2016