Dudziak

Sendlerowa. W ukryciu

Seria: Biografie
Wydawnictwo: Czarne
Ag2S

W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu. Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób,...

Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, „łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda”.

Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali.

To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/sendlerowa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

zaksięgowana | 2018-08-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione

Po przeczytaniu książki poczułam ogromny smutek. Czytając o zagładzie Żydów, bezwzględnych ludziach, którzy mordowali całe rodziny, trudno pozostać obojętnym.
Bohaterami książki są przede wszystkim żydowskie dzieci, które wiedzą, że za bycie Żydem grozi śmierć, że muszą zapomnieć kim są by przeżyć. Ich poruszające historie, pełne okrucieństwa dorosłych wydają się być wręcz niewiarygodne, a jednak miały miejsce. Poznajemy też ludzi, którzy za wszelką cenę chcą by te dzieci przetrwały.
„W ukryciu” jest próbą rozliczenia się z przeszłością i prawdą. Bikont konfrontuje opowieści, zdarzenia w poszukiwaniu prawdy, która okazuje się być często rozbieżna z rzeczywistością i bolesna. Autorka układa na nowo przeszłość z puzzli, które są od dawna zdekompletowane.
Książka nie jest biografią Ireny Sendler, ale próbą uporządkowania mitu na jej temat. Mitu bohaterskiej, młodej kobiety, która ryzykując swoim życiem ratowała setki żydowskich dzieci. Okazuje się, że informacje przekazane przez...

Jeżynka | 2018-04-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Jeśli ktoś, sięgając po książkę "Sendlerowa. W ukryciu" spodziewa się że będzie miał do czynienia z opowieścią o życiu Ireny Sendlerowej może czuć się odrobinę zawiedziony bo książka Anny Bikont chociaż wiele mówi o tytułowej bohaterce jeszcze więcej mówi o tych co zawsze byli gdzieś na drugim planie: innych społecznikach zaangażowanych w ratowanie dzieci z getta w Warszawie a także o samych uratowanych którym dzięki sprawnie zorganizowanej "siatce" ludzi o wielkich sercach i jeszcze większej odwadze udało się przeżyć wojnę.

Anna Bikont ze znaną sobie pracowitością i dokładnością szuka informacji, szpera w archiwach, dociera do żyjących jeszcze świadków spisując ich relacje. Za to zawsze będzie budziła mój czytelniczy podziw.
Jednak mimo ciekawej historii, kontrowersyjnej bohaterski która już za życia pisała swoją legendę ubarwiając ją do woli i ogromu informacji, nie mogę powiedzieć że była to porywająca lektura.
Wszystkiemu winna maniera autorki która w swoich książkach, co...

Mariolka | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Nie podobała mi się ta książka. Owszem, jest dziś ważna, gdyż pokazuje, że człowiek potrafi ustanowić najbardziej niegodziwe prawo i poddana jego obowiązywaniu ludność, dostosuje się: będzie wydawać na śmierć ludzi o określonej narodowości, będzie zarabiać na ich ukrywaniu. Znajdą się też ludzie, dla których żadna legalność nie powoduje, że zło przestaje być czymś niegodziwym i narażając, a często też tracąc życie swoje oraz bliskich, będą Żydów (w tym przypadku) ratować. Sendlerowa należała do tych ostatnich, uczestniczyła w uratowaniu wielu dzieci. Jednocześnie była osobą dość mocno zakłamaną, wypierającą. Lubiła wierzyć w bajki na swój temat i takie też sprzedawała publiczności. To od niej odstręcza. Ładnie to ujęła cytowana w książce Teresa Torańska, która pracowała nad biografią Sendlerowej, ale im więcej się o bohaterce dowiadywała, tym mniej ją lubiła i w końcu przedsięwzięcie porzuciła. Lubimy postaci niejednoznaczne, ale tu wkrada się jakaś nuda, jakieś ograniczenie,...

Muminka | 2018-05-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2018

Anna Bikont postanowiła odbrązowić pomnik wystawiony przez tradycję Irenie Sendlerowej, dzielnej Polki, która z narażeniem życia szmuglowała z getta dzieci żydowskie. Cała siatka wyrabiała im potem dobre papiery, umieszczała w zaufanych domach, sierocińcach lub placówkach prowadzonych przez zakonnice.
Bikont dociera do wielu ocalałych dzieci, konfrontuje ich opowieść z innymi biografiami SEndlerowej oraz wspomnieniami samej zainteresowanej.
Rzetelnie prześwietla zasłyszane historie, wypunktowuje nieścisłości.
Podziwiam ją za iście benedyktyńską pracę i ślęczenie nad dokumentami, zapiskami, 'ewidencją' prowadzoną przez wszystkich ludzi dobrej woli. Nie za bardzo jednak odpowiada mi motywacja, idea, która jej przyświeca. Co prawda z tego nagromadzenia faktów wyłania się nie taki kryształowy obraz Ireny, widzimy, że jak każdy miała swoje słabostki, tendencję do konfabulacji i autokreacji.
Warto przyjrzeć się, dlaczego szum wobec jej osoby był wygodny dla władz. Po odkryciu mordu w...

biruta | 2018-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2018

Na pewno pozycja obowiązkowa. Wielka praca Autorki. Materiał źródłowy imponujący. Trudno oderwać się od lektury. Ale nie jest to biografia Ireny Sendlerowej. To bolesne, tragiczne losy ludzi, którzy byli dziećmi w czasach Holokaustu. To część historii polskiego narodu. To część bolesna naszej historii. Bolesna pod każdym względem. "Historia nie kroczy prostymi ścieżkami"-czytamy w książce. I to prawda. Na tym tle legenda- Irena Sendlerowa, którą ciepło wspominają dzieci Holokaustu. Ciekawa budowa utworu. Jest też rozdział "Dwa i pół tysiąca nazwisk ", gdzie Autorka poddaje w wątpliwość liczbę uratowanych dzieci przez Sendlerową. A przecież "kto ratuje choć  jedno życie...". I dlatego 9 gwiazdek. To książka o trudnych, czasem tragicznych wyborach. O podłych i bohaterskich ludziach. Dobrze napisana. Bardzo dobrze.

dzieweczka | 2018-06-19

Dobra książka, ale czy to biografia sensu stricto? Autorka włożyła sporo pracy w poszukiwanie informacji, by przedstawić wiarygodnie opisywane wydarzenia i postacie. Minusem są narzucanie poglądów i oceny czytelnikowi jakby to były prawdy historyczne. To byłe okropne czasy i przestrzeń do własnych przemyśleń powinna być przez autorkę zagwarantowana.

bromba | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Rzetelna pozycja, mocny głos. Nigdy nie czytałam innych książek o Sendlerowej (w sumie dość późno dowiedziałam się o jej istnieniu, mniej więcej wtedy, gdy - jak pisze Bikont - wynikło nagłe zapotrzebowanie na polskiego bohatera ratującego Żydów), ale zmierzenie się z nową biografią przy tylu już istniejących musiało być dla autorki nie lada wyzwaniem, tym bardziej, że jej praca burzy ową laurkę i pomnik "ratującej dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci".
Prześledzenie w szczegółach poszczególnych losów uratowanych dzieci - na postawie rozmów, archiwów, korespondencji, nagrań dla Shoah Foundation, itp - tylko dobitniej pokazuje, jakim ogromnym wyzwaniem było wyprowadzenie z getta jednego dziecka, a nade wszystko zapewnienie mu bytu do końca wojny. I to, że większym zagrożeniem byli polscy szmalcownicy, polscy współpasażerowie w tramwaju czy polskie wyrostki na ulicy niż naziści... To największy szok, jaki pozostał z lektury tej książki. Postać Sendlerowej jest nietuzinkowa i...

vicky222 | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Druga Woja Światowa oraz Holokaust to temat dla mnie szczególnie trudny, ale z uwagi właśnie na tą trudność, sięgam po taką literaturę. Po części spowodowane jest to tym, że pokolenie moich dziadków było dziećmi wojny lub czasów powojennych. Takie wydarzenia w rodzinie zawsze uwrażliwiają na dany temat. Wobec tego słyszałam nazwisko Ireny Sendlerowej wielokrotnie. Znałam jej historię. Czytałam kilka ciekawostek. Wiedziałam, co zrobiła dla żydowskich dzieci. Ale czy na pewno? Anna Bikont pokazuje życie Sendlerowej w innym świetle Z ukrycia. Niekoniecznie budującym jej legendę.

Biografia Ireny Sendlerowej to ponad 400-stronnicowa księga z bardzo dokładną bibliografią, przypisami, fotografiami z wiarygodnych źródeł. Autorka z dużą dokładnością przefiltrowała dokumenty, sprawdzała daty, postacie i sam przebieg historii tych okrutnych czasów. To wszystko daje nam rzetelną książkę o kobiecie, której przypisuje się uratowanie tysiące dzieci z żydowskiego getta. Bikont dotyka legendy,...

Sanny | 2017-11-20
Przeczytana: 17 listopada 2017

Wspaniała opowieść o wspaniałych kobietach określana jako demitologizacja Sendlerowej, czy zasłużenie?
Myślę, że nie. To po prostu rzetelny reportaż historyczny. Postacią centralną jest oczywiście Sendlerowa, ale nie jest tu bezkrytycznie wychwalana. To po prostu człowiek, wspaniały, ale nie pozbawiony wad. Myślę,że zamiast burzyć się na to, że Bikont próbuje zniszczyć nasz narodowy symbol, powinniśmy tak właśnie pokazywać naszych, polskich bohaterów - jako ludzi, takich jak my, bez niepotrzebnej mitologizacji.

ninoczka | 2017-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2017

Przed przeczytaniem książki Anny Bikont, Irena Sendlerowa w moich oczach była sympatyczną staruszką, potulną, bezpoglądową katoliczką co to i dziecko i dorosłego utuli w jego smutkach i trudach życia. I tak widziałam ją w zawierusze wojennej, taką niezwykle dobrą, utuloną w swej dobroci kobietę, która grzecznie, za rączkę wyprowadzała dzieci z koszmaru getta. Obraz tyleż naiwny, co nieprawdziwy. Ale pozostający w powszechnym odbiorze, bowiem akceptowany i z prawa i lewa i z obu tych stron zyskujący entuzjastów. Książka Anny Bikont radykalnie zmienia tak ukształtowany wizerunek Sendlerowej. Irena Sendlerowa na kartach jej reportażu nie jest jedynie pozbawionym głosu pomnikiem, lecz kobietą z krwi i kości. Równą babką z jajami, która ma swoje zdanie zawsze i na każdy temat. Komunistką, ateistką i mitomanką. Warto przyjrzeć się tej postaci, dopiero wtedy bowiem widać rozmiar jej poświęcenia i wysiłków na rzecz ratowania żydowskich dzieci w czasie II wojny, wtedy dopiero widać również...