Całe życie

2017-05-22
2014-07-28
Ewa Kochanowska
Inne

Życie Andreasa Eggera ściśle związane z przemianami XX wieku; od biednej górskiej wioski przez budowanie wyciągów do miejscowości turystycznej. Egger przyjmuje życie z prostotą, ciężko pracuje. Kocha góry, mimo tragedii i które opuszcza tylko raz, gdy werbują go na wojnę. Autor w tej niewielkiej książce zawarł wiele pięknych opisów gór. Na okładce malutka postać, góry i chata, i szorstkość w dotyku.
Książkę przeczytałam kolejny raz i kolejny raz mnie zadziwiła i wzruszyła.

Piękno jednak tkwi w prostocie. Egger wiedzie życie proste, ciche, pracowite i najczęściej samotne. Na nic się nie skarży, jest pogodzony z losem. A los to niełatwy, brutalne dzieciństwo, tragiczna lawina, wojna, łagry, powojenny los. Jest w nim zgoda na to wszystko. Są i marzenia, by pojechać dalej, niż wioska, by siać warzywa.

Takie Sny o pociągach, tylko gorsze. Dla mnie zbyt prozaiczna, niemal jak sprawozdanie.

Piękno jest w prostocie. Nie musi być gwałtownych zwrotów akcji, fabularnych zawijasów, filozoficznych (lub pseudo) dywagacji. Wystarczy całe życie.

Ujmująca, prosta historia człowieka,który przez większość czasu był samotny, ale nigdy nie uległ pokusom świata, żądzy zemsty, pijaństwu czy rozpuście. Umiał zadbać o sobie, kochał. Doceniał piękno i siłę natury.

Niesamowita i poruszająca opowieść o zwykłym/ niezwykłym człowieku i jego życiu. Przepiękne i minimalistyczne opisy natury splatają się z wydarzeniami człowieka, który potrafi odnaleźć piękno w prostych rzeczach.

Kolena książką w tym miesiącu i kolejny strzał w 10. Uwielbiam czytać książki, w których treść płynie nieprzerwanie interesująco w spokojnym tempie, niepozwalając przy tym na zatrzymanie się i chwilę oddechu. Za to po przeczytaniu męczy jeszcze długo ciężarem swojej treści zmuszając do chwili refleksji.

Wzruszająca... Aż nie wiem co mam napisać.

Wzruszająca... Aż nie wiem co mam napisać.

Jak całe życie można zamknąć w 157 stronach? Można, i to w prosty, przejmujący sposób. Prostota potrafi być przejmująca, jak bohater Andreas Egger.

Intrygująca opowieść o przekleństwie samotności. Z całkowitą pewnością zgadzam się z określeniem „Całego życia” jako triumfu minimalizmu i konkretnego streszczenia realiów funkcjonowania zwykłych ludzi w XXw. Andreas Egger przekonał mnie do siebie swoimi wewnętrznymi przemianami, prostymi lecz spójnymi wartościami i poniekąd stoickim stylem życia. Górski klimat Alp i zwrócenie uwagi na wiele różnych szczegółów krajobrazu potęguje pozytywny odbiór lektury. Rogaty Jasiek jest równie intrygującym elementem utworu, który w moim przekonaniu może zostać zinterpretowany jako ucieleśnione „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Szczegół, lecz istotny, świetna klamra. Tempo jest idealne, brak tu rozwlekłej akcji czy na szybko skończonej historii. Warto zaznaczyć, iż jest to książka o nieco smutnym wydźwięku, nie wszystkim może się ten system spodobać. W skrócie: theatrum mundi. Na duże uznanie zasługuje erudycja autora. Muszę jednak przyznać, iż mimo dostrzeżonego tutaj kunsztu lektura mnie nie porwała, z pewnością nie nadmiernie. Abstrahując od tego faktu doświadczenie jak najbardziej na plus!