Całe życie

Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Wydawnictwo: Otwarte
Ein ganzes Leben
Ag2S

Andreas Egger to prosty człowiek, który wiedzie spokojne, wypełnione fizyczną pracą życie w sercu austriackich Alp. Mężczyzna stara się nie odciskać piętna na otaczającej go naturze, ale ta nie zawsze okazuje mu swoją wdzięczność. Nic, nawet miłość, nie burzy ładu i monotonii jego codzienności. Gdy w dolinę wkracza cywilizacja, idylliczny świat nieodwracalnie się zmienia. Bo przecież jedyną pewną w życiu rzeczą jest zmiana.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Konrad Urbański | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 maja 2017

Niespełna 200 stron – tyle wystarczyło Robertowi Seethalerowi żeby mnie przekonać, emocjonalnie rozmontować i podstępnie przekupić. Jego proza, żywot Andreasa Eggera, wymieszany z destylatem z XX-wiecznej historii, jest oszczędna w słowach i środkach, brutalna, a jednocześnie zawiera w sobie coś, co z każdą próbą definicji wymyka się z rąk.

Jak napisać o książce, w której życie głównego bohatera zamyka się na niecałych 200 stronach? Może nie warto marnować czasu i papieru na kogoś takiego jak Andreas Egger, który przy dużej życzliwości ze strony czytelnika, poszukującego mocnych powieściowych wrażeń, zaledwie urodził się, żył i umarł? Można. I trzeba. A nawet, udowadnia Seethaler Całym życiem, jest to nam niezbędne.

Andreas Egger jest bohaterem – człowiekiem – w którym historia nie bierze udziału. Oczywiście tylko do czasu. Jego czysto ludzki los pozbawiony jest grama niezwykłości. Ot, nudna z pozoru egzystencja, raz po raz rozjaśniana (czy raczej: zaciemniana) przez zdarzenia,...

Magda | 2017-05-06
Przeczytana: 09 maja 2017

Czasami trafiamy na książkę, po której nie wiemy czego możemy się spodziewać. Przy pierwszym spotkaniu z tą pozycją zdziwiłam się, że liczy tylko dwieście stron. Zastanawiałam się czy historia mojego życia - choć niezbyt długa, gdyż dopiero wkraczam w dorosłość - zmieściłaby się na tylu kartkach. Nie byłam tego taka pewna, jednak po skończeniu Całego życia Roberta Seethalera ze smutkiem stwierdzam, że nawet jeśli zajęłaby i pięćset stron, to nie byłaby dla nikogo tak wartościową lekcją jak historia Andreasa Eggera.
Życie człowieka to cykl. Ktoś umiera, ktoś inny się rodzi. W ten sam sposób przedstawiono opowieść o głównym bohaterze. Jego historia zaczyna się od narodzin, lecz jego życie zaczyna się od śmierci innego mieszkańca wioski i też w ten sam sposób się kończy. Nie było to życie średniowiecznego rycerza, króla ani wybitnego naukowca, lecz prostego chłopa dorastającego u podnóża Alp. Człowieka z krwi i kości,...

daka | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Ta książka jest jak spacer po życiu człowieka. Czym jest życie? Jeśli czasami macie zwyczaj zastanawiać się nad tym, ta książka na pewno Wam się spodoba.
Znalazłam w niej kilka naprawdę celnych zdań.
Np.: „ Przeżył dzieciństwo, wojnę i lawinę.” Już to zestawienie jest kapitalne. :-)
Przypomina mi moje nie tak dawne przemyślenia o moim dzieciństwie.
Najpiękniejsze w tej króciutkiej, skondensowanej treści jest to, jak mocno ona uzmysławia, że z perspektywy czasu długotrwałe, uciążliwe przeżycia zamieniają się w strzęp czasu. I przeciwnie - długo i uparcie potrafimy rozpamiętywać maleńkie chwile, czasem kilkuminutowe momenty naszego życia.
Kolejna myśl, jaka przychodzi podczas lektury to relatywizm pojęcia udane życie.
Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym zbyt dogłębnie, no nie? Czasem przemknie tylko taka myśl w kontekście informacji o czyimś losie lub jakimś pojedynczym zdarzeniu.

„Całe życie” – zgodnie z tytułem - układa te przemyślenia w jedną, logiczną całość. Ciekawa lektura.

Natalia | 2017-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 05 maja 2017

Już od wielu lat jesteśmy zalewani informacjami o życiu muzyków, aktorów, polityków i innych osób publicznych. W dzisiejszych czasach dzięki portalom społecznościowym możemy śledzić swoich ulubieńców na każdym kroku, a oni nam w tym pomagają udostępniając nawet zdjęcia swojego obiadu. W takich chwilach człowiek często się zastanawia nad swoim życiem. Czy na tym świecie coś po sobie zostawię? Czy żyję dobrze? Czym ta osoba różni się ode mnie, że społeczeństwo się zachwyca jej wizytą na siłowni? Nawet w książkach najczęściej się spotykam z pierwszoplanowymi bohaterami będącymi celebrytami, władcami czy postaciami z nadludzkimi umiejętnościami, które ratują świat. Czy powieść o życiu przeciętnego Kowalskiego może podbić serca czytelników?

Całe życie, jak sam tytuł sugeruje, opowiada o egzystencji Adreasa Eggera - od narodzin, aż do śmierci. Jest on prostym człowiekiem, którego życie nie rozpieszczało od samego początku. Wychowywany był przez mężczyznę, który swoimi razami spowodował...

Andreas Egger's wiedzie,spokojne,prost życie wzmożoną pracą fizyczną u podnóża piękna austriackich Alp.
Opowiada książka historię jego dzieciństwa,aż do śmierci.Historia bardzo wzruszająca,dramatyczna momentami zabawna wzrusza,chwyta za serce.
To cudowna,wspaniała książka z przyjemnością przeczytałam.

Katarzyna | 2018-02-07
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 07 lutego 2018

Można zacząć od powątpiewania. To przecież wydaje się niemożliwe, by nawet mało urozmaicone życie opisać na zaledwie 100 czy 200 stronach (ba, mój e-book skompilował je nawet do 54). Wydawać się nam musi, że książeczka tak niepozorna, tak niewielka nie może oddać tego, co dzieje się w naszym życiu rok po roku, minuta po minucie. To prawda, nie może. A jednak...
Andreas Egger to prosty człowiek gór, z nieskomplikowanym życiem zawodowym zmieniającym się jedynie w kwestii ilości siły fizycznej włożonej w kolejne zajęcia. To mężczyzna o sercu zamkniętym po jednej tragicznej miłości i myślach skupionych na przeżywaniu codziennych obowiązków. Ale kiedy spotyka go piękno, wtedy autor opisuje to, co widzą oczy Eggera tak barwnie, tak plastycznie, że niemożliwą jest ucieczka od malujących się pod powiekami obrazów. A kiedy Egger zmaga się z głodem wojny, mrozem rosyjskiej niewoli i bólem żałoby, to w słowach, których autor używa do ich oddania, jest zaklęta rozszarpująca duszę...

joaśka | 2017-09-13
Przeczytana: 13 września 2017

Nie dołączę niestety do Czytelników zachwyconych tą pozycją. Sam pomysł jest fajny: wielka historia widziana oczami "przeciętnej" jednostki, tzw. everymana, który zazwyczaj ginie w odmętach dziejów. Tutaj jednak potencjał nie został moim zdaniem wykorzystany. Przelatujemy przez lata z prędkością odrzutowca i co z tego mamy? Mało. Zwykle sobie chwalę zwięzłość myśli przekładającą się na objętość książki. Nie tym razem jednak.

Ewa Żelazo | 2018-01-25
Przeczytana: styczeń 2018

Historia życia jednego człowieka - życia surowego, ciężkiego, naznaczonego trudami biedy, ciężkiej pracy, wojny a przede wszystkim samotności. Historia, jakich pewnie możnaby opowiadać tysiące. Opowieść, która w perspektywie jednego człowieka zawiera obraz zmieniającego się świata. I nawet w jakimś stopniu porusza. Bo w sumie każdy z nas mógłby być w takim miejscu i tylko los czy przypadek sprawił, że jest inaczej…

Byłam ciekawa książki Roberta Seethalera i przyznaję nie zachwyciła mnie. Tak jakby czegoś zabrakło tej opowieści.
Być może ramy, która spięłaby historię bohatera a tym samym pozwoliła jej wybrzmieć i spokojnie się zakończyć.

Karolina29 | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

Kojarzycie to uczucie kiedy w bardzo upalny dzień wchodzicie do chłodnej wody i się w nią zanurzacie? Najpierw dociera do nas uczucie zmiany temperatur i lekki szok, później następuje przyjemne ochłodzenie oraz ulga.
Podobne wrażenia miałam podczas czytania książki Roberta Seethalera. Opowieść zawarta w „Całym życiu” to emocjonalny skok na główkę zakończony poczuciem błogostanu.
Na kartach książki poznajemy historię Andreasa Eggera, człowieka prostego w dobrym tego słowa znaczeniu. Nie ma wysokich wymagań. Jego życie wypełnione jest pracą fizyczną, którą wykonuje w samym sercu austriackich gór. To tam zna każdy kąt, dba o świat, który go otacza starając się nie ingerować w jego strukturę oraz żyjąc z nim w symbiozie.
Idylliczny świat ulega zmianie kiedy w dolinę wkracza cywilizacja, Eggar nie do końca umie poradzić sobie w nowym środowisku...
„Całe życie” to tytuł, który odpowiada treści książki w stu procentach. To kawał pięknej literatury, która wzrusza...

kodoga | 2017-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

“Całe życie” to książka o tymże całym życiu każdego człowieka w pigułce. Człowiek rodzi się, dorasta, żyje, czyli kocha, może nienawidzi, próbuje - z różnym skutkiem - zaspokoić swoją ciekawość i ambicje, może pocznie następne życie a może nie, pewnie też jeszcze powalczy na jakiejś wojnie, no i tyle. Acha , a potem jeszcze umiera. Koniec.
Dla mnie to smutna i prawdziwa opowieść o nas ludziach i to nic, że bohaterem jest prosty, niewykształcony chłop, który przyszedł na świat na przełomie XIX i XX wieku. Nie ma żadnego znaczenia kogo autor wybrał dla pokazania kwintesencji życia, zawsze bowiem jest tak samo.
Dołujące czy budujące?