Agonia dźwięków

Tłumaczenie: Anna Sawicka
Wydawnictwo: Marginesy
Fra Junoy o l'agonia dels sons
Maison

Początek XX wieku. Na końcu świata, gdzie diabeł mówi dobranoc, dogorywa w ciszy zapomniany przez Boga, ludzi i monsiniora Maurycego, biskupa diecezji Feixes, warowny klasztor La Ràpita, siedziba mniszek klauzurowych. Przewodzi im wielebna matka Dorotea, kobieta surowa i pozbawiona poczucia humoru. Brat Junoy, utalentowany muzyk, zostaje tam zesłany w charakterze spowiednika. Pozbawiony...

Brat Junoy, utalentowany muzyk, zostaje tam zesłany w charakterze spowiednika. Pozbawiony dostępu do instrumentów franciszkanin dzięki sile wyobraźni nieustannie przenosi się do abstrakcyjnego raju muzyki, oazy swojej samotności. W imię zdrowego rozsądku prowadzi także ambicjonalną wojnę ze zgorzkniałą matką przełożoną, niespełnioną poetką. Brat Junoy jest zdania, że umartwianie się nie przybliża nikogo do Boga, a niedożywienie wywołuje halucynacje.

Po proteście przeciw surowej karze nałożonej na dwie nowicjuszki – z których jedna umiera, druga zaś opuszcza klasztor – popada w ostry konflikt z matką przełożoną, trafia do aresztu i staje przed sądem diecezjalnym oskarżony o herezję, nadużycia i samowolę. Rozpoczyna się proces, podczas którego wszystko zdaje się przemawiać przeciw bratu Junoyowi… W świecie, który nie podziela jego pasji, pada ofiarą nietolerancji.

Pasjonująca powieść gotycka, która po raz kolejny udowadnia maestrię katalońskiego pisarza o niepodrabialnym stylu.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 724

Muzyka wiodąca do zguby

Na początku XX wieku w klasztorze La Ràpita w Katalonii grupa mniszek klauzurowych stara się pogłębić swoją wiarę przez ustawiczną pokutę. Rytm ich codziennych umartwień zakłóca nowy spowiednik, brat Junoy, zesłany do leżącego na odludziu klasztoru za karę, aby ciągła cisza udręczyła jego spragniony muzyki słuch. Jakiej zbrodni musiał dokonać, żeby zasłużyć na to zesłanie i do czego doszło w klasztorze, że pobyt spowiednika zakończył się skandalem i niechlubnym procesem?

Jaume Cabré rozpoczyna „Agonię dźwięków” wybiegając naprzód, do zamieszania i zgorszenia, jakimi zakończył się pobyt brata Junoya w La Ràpita. Następnie akcja cofa się, aby przeplatać rozdziały opisujące przybycie spowiednika do klasztoru i pobyt w nim ze scenami z późniejszego procesu. W ten sposób napięcie stopniowo rośnie, bo mimo że czytelnik widzi, jak wielkie poruszenie wywołała domniemana zbrodnia zakonnika, to jej sedno długo pozostaje tajemnicą, pobudzającą wyobraźnię i ciekawość. Dodatkowo każdy rozdział poprzedzony jest ustępami z obowiązującej w klasztorze Księgi Zwyczajów, która zawiera prawdziwe perełki, opisujące między innymi jak często siostry powinny się myć i kiedy wyjątkowo wolno im rozmawiać oraz że głowę należy trzymać „prosto, z niewielkim odchyleniem szyi do przodu, ale nie w bok”.

Ogromną zaletą powieści są kunsztownie nakreślone sylwetki bohaterów, jak najmłodszy biskup Feixes, którego własna ambicja doprowadziła do nadciśnienia, nadkwasoty i bezsenności, surowa matka Dorotea, przedkładająca ustawiczną pokutę nad jakiekolwiek przejawy uczuć, brat Junoy, który nie może się skupić na własnym procesie. Docenić należy także postacie drugoplanowe: ponad stuletnią siostrę Margaridę („kiedy wreszcie nam umrze siostra Margarida” – powtarzają jak litanię pozostałe mniszki), która, chociaż niewidoma, dostrzega więcej niż ktokolwiek inny, czy sekretarza biskupa, słynącego z braku poczucia humoru formalistę, który jest „tak chudy, że gdyby nie wytarta sutanna, pod światło prześwitywałaby jego dusza”.

Cabré nie posuwa się do krytyki wiary czy religii, lekko ironicznie piętnuje jedynie ekstremalne formy pokuty, uprawiane w zakonie jako sztuka dla sztuki, a z drugiej strony ludzi szukających w kapłaństwie przede wszystkim zaszczytów i spełnienia własnych ambicji.

Książki dopełnia doskonała przedmowa tłumaczki - Anny Sawickiej, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktora „Studiów Iberystycznych” - kreśląca kontekst powieści i wskazująca na jej powiązania z innymi utworami autora, jak „Cień eunucha”, „Jaśnie pan” i „Głosy Paramo”. Tak rzetelne słowo od tłumacza, a może raczej krytyka, zasługiwałoby na miejsce w każdym przekładzie.

Agnieszka Kruk

Kiwi_Agnik | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

Książka pełna niedopowiedzeń i niepewności, niespieszna i pełna pytań, na które trudno znaleźć odpowiedzi.

Chociaż fabuła nie całkiem mi odpowiadała, to i tak wciągnęłam się w historie kochającego muzykę i nie znoszącego ciszy brata Junoya.
Nie sposób odmówić panu Cabré kunsztu pisarskiego, oczytania, daru zaciekawienia czytelnika do tego stopnia, że bierze się książkę do ręki i odpływa się w świat przedstawiony przez katalońskiego pisarza.

Dobra, wysmakowana pozycja.
Polecam.

Konrad | 2017-05-08
Przeczytana: 02 maja 2017

Agonia dźwięków to jedna z tych książek, które pozostawiają więcej pytań niż odpowiedzi. Cabre w buduje napięcie z niedopowiedzeń, niepewności, dokłada kolejne fragmenty niespiesznie, oszczędnie dozując informacje – w połączeniu z duszną atmosferą klasztoru leżącego gdzieś na odludziu oraz poskładanymi z krwi i kości bohaterami daje to bardzo sprawnie skonstruowaną i napisaną powieść.

Klasztor gdzieś na końcu świata. Zakon klauzurowy, o bardzo ostrej regule. Bezwzględna, oddana doktrynalnym zasadom matka Dorotea. Po drugiej stronie brat Junoy – miłośnik muzyki, bez cienia żalu odarty ze swojej największej pasji przez przełożonego swojego zakonu, spowiednik mniszek, ten, który zna ich najskrytsze sekrety, a więc bardzo łatwo może paść ofiarą intrygi. Dwie młode mniszki, Rosalia i Clara, nie do końca potrafiące dostosować się do nowej rzeczywistości. Może dzielące się między sobą swoimi intymnymi sekretami, słabościami; o tym Cabre nie mówi. Nie musi. Agonia dźwięków i jej wyjątkowo...

adb | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

"Agonia dżwięków" Jaume Cabre to powieść nagradzana w Hiszpanii kilkakrotnie, co nie dziwi, bo to powieść doskonała, niebanalna i świadectwo świetnej formy autora i książka najwyższego lotu.

"Agonia dźwięków" ma przewrotną konstrukcję. Na początku poznajemy zakończenie, którym jest toczący się przeciw bratu Junoyowi proces. Poznajemy sam przebieg procesu i stopniowo także poprzedzające go wydarzenia, jednak bardzo długo nie wiadomo o co franciszkanin został oskarżony.[...]
Każdy z bohaterów jest żywy i wyrazisty, ale równocześnie jest też reprezentantem konkretnych idei religijnych i filozoficznych. "Agonia..." jest bowiem nie tylko świetną powieścią, ale i traktatem religijno-filozoficznym. [...]Mimo że akcja jest osadzona w Hiszpanii początków XX w. klimat bliski jest średniowieczu, a toczące się spory teologiczne są niemal kopią średniowiecznych polemik Ojców Kościoła.
[...]
Świetnym chwytem jest także przedstawienie wydarzeń z perspektywy uczestników wydarzeń: matki Dorotei,...

Anna | 2017-05-25

Doskonała proza. Czytając "agonię dźwięków" smakuje się każde słowo, bez trudu przenika się do owianego aura tajemnicy klauzurowego klasztoru. Majstersztykiem dla mnie były fragmenty koszenia brata Junoya przez diabła.
Historia niebanalna, napisana pięknym językiem, z niezwykle ciekawymi i charakterystycznymi bohaterami.
Cabre należy do moich ulubionych autorów, z niecierpliwością czekam na tłumaczenia jego kolejnych książek.

Leśna_czytelnia | 2017-05-26

Jaume Cabrè stworzył wielopoziomową opowieść, która stawia mnóstwo pytań, a tylko na nieliczne udziela odpowiedzi. Czy możliwe jest pogodzenie piękna z brzydotą? Fundamentalizmu z otwartym umysłem? Wolności myśli z radykalnymi doktrynami? Kojących dźwięków muzyki z bezpodstawnymi oskarżeniami? Kto będzie wielkim wygranym a kto przegranym? Niesamowita, oniryczna, wciągająca, mądra.

Zapraszam do przeczytania recenzji: http://lesnaczytelnia.blogspot.com/2017/05/agonia-dzwiekow.html

wrotki | 2017-05-25

Kolejne bardzo udane spotkanie z Jaume Cabre. Kupiłam ją wczoraj bo wiedziałam, że spędzę ok. 2 godzin w kolejce do lekarza a nie wzięłam ze sobą żadnej książki. Tak się zanurzyłam w tę historię, że nawet nie zauważyłam jak poszło 100 stron i 2 godziny. Dzisiaj rano przeczytałam ostatnie 100 stron. Nie ma takiej narracji i przeskakiwania niezauważenie z wątku w wątek tak jak w 'Wyznaję', ale jest to kawał dobrej literatury. Gorąco polecam :-)

Natalia Kowenia | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017
Michał | 2017-05-20
Kasia Kulik | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017
przemichal | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017
Powieść gotycka o niespełnieniu i mocy sztuki

Po świetnie przyjętych przez czytelników powieściach „Wyznaję”, „Jaśnie pan” i „Cień eunucha” nadszedł czas na kolejną książkę autorstwa katalońskiego pisarza o niepodrabialnym stylu. 24 maja premierę miał najnowszy tytuł Jaume Cabré „Agonia dźwięków”.

Patronaty tygodnia

Nowa książka Jaume Cabré, kolejna część smoliście czarnego kryminalnego cyklu Jakuba Ćwieka „Grimm City”, mistrzowska opowieść z suspensem autorstwa J.C. Oates – to tylko niektóre z książek, które w tym tygodniu ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!