Całe życie

Data 1. wydania:
2014-07-28
Ewa Kochanowska
Inne

Poruszająca, wspaniała i piękna historia życia pewnego zwykłego człowieka.

Głównym bohaterem książki Roberta Seethalera jest Andreas Egger. Wiedzie on swój żywot w zimnej chacie, gdzieś w głębi austriackich Alp. I choć bardzo chce żyć w zgodzie z otaczającą go naturą, żeby przetrwać czasami musi zadawać jej krzywdę, bo na tym polega jego praca. Firma, w której jest zatrudniony karczuje alpejskie lasy, by wznosić ku szczytom gór wyciągi kolejek linowych. Jego pełna ładu i subtelności codzienność z biegiem czasu się zmienia, wraz z przeobrażeniem się krajobrazu, który go otacza. Gwałtowny postęp cywilizacyjny odbiera mu jego idylliczny świat. Eggerowi nie pozostaje nic innego jak przystać na to, co przynosi los. Wraz z Andreasem doświadczamy miłości, śmierci i kalectwa, jesteśmy świadkami przemian polityczno-gospodarczych zachodzących w Europie. Uczestniczymy z nim w wojnie, stajemy się jeńcami, by wyjść z tego wszystkiego w końcu obronną ręką. Losy Eggera to skrajnie minimalistyczna historia człowieka, który starał się w każdej sekundzie swego życia widzieć jakiś sens. Okazuje się, że to chwile, które przeżywamy, wydarzenia historyczne, w których uczestniczymy, bądź których jesteśmy bacznymi obserwatorami nas kształtują i sprawiają, że i życie w samotności może być zwyczajnie piękne i pełne ekscytacji.

"Całe życie" to doskonała uczta literacka, pełna wzruszeń, ale też zawierająca w sobie mały pierwiastek dobrego humoru. Bo grunt to być człowiekiem szczęśliwym i zdystansowanym. Polecam.

Poruszająca, wspaniała i piękna historia życia pewnego zwykłego człowieka.

Książka króciutka ale piękna. Warto przeczytać. Niby nic się nie dzieje, ale daje do myślenia - czy nasze życie pełne atrakcji, bodźców, pośpiechu - jest inne? lepsze? Warto się zastanowić. No i utkwiło mi w pamięci bardzo mądre zdanie: "Kto otwiera gębę, ten zamyka uszy".

Niby nic specjalnego - żył, żył i umarł. Ale sam głębszy sens dociera, gdy uświadomimy sobie, gdzie i kiedy miało to miejsce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

" Całe życie " Roberta Seethalera jest historią Andreasa Eggera, prostego człowieka, poszukującego sensu i piękna w sercu austriackich Alp... Nigdy nie zwątpił w Boga i nie bał się śmierci. Nie potrafił sobie przypomnieć, skąd pochodzi, a koniec końców nie wiedział też, dokąd zmierza. Jednak mógł bez żalu spoglądać na czas między tymi punktami, na swoje życie, z raptownym śmiechem i jednym wielkim zdumieniem... Jak mówił Seneka : " Całe życie człowieka jest tylko podróżą do śmierci ". Warto dołożyć starań, aby ta podróż była udana! Książka godna obecności w każdej domowej biblioteczce! Powieść nominowana w 2016 roku do International Man Booker Prize

"CAŁE ŻYCIE" -ROBERT SEETHALER

Niecałe 160 stron opowieści o Andreasie Eggerze, czyli zwyczajnym człowieku, takim jak Ja czy Ty. Jest to krótka acz piękna i treściwa pozycja o:
- życiu człowieka od urodzenia aż po śmierć,
- samotności,
- pogodzeniu się z własnym losem,
- upływie czasu,
- poszukiwaniu szczęścia w drobnych rzeczach.

Historia jak sam tytuł mówi, opowiada całe życie. I mimo że pewnie wiele aspektów życia bohatera zostało pominięte to mam wrażenie że wszystkie najważniejsze rzeczy zostały spisane. Dzięki takiej kompresacji w sumie nie odczuwamy monotonii życia bohatera, zostają nam zaznaczone najważniejsze jego aspekty. Ta szybka i krótka lektura postawiła przede mną pytanie - czy wykorzystuję moje życie w 100%? Czy jeśli ktoś będzie chciał spisać moją historię to wystarczy mu strona, dwie czy może 10, aby zawrzeć najważniejsze rzeczy?

Brakło mi lepszego, dokładniejszego wykreowania Mattla czy też Marie. Oprócz głównego bohatera reszta jest potraktowana po macoszemu. Szkoda, ja preferuję jak bohaterowie są nakreśleni chociaż w 3-4 zdaniach.

Generalnie spodziewałam się wielkiego poruszenia i zachwytu. I choć tego nie otrzymałam to była to pięknie napisana pozycja, w której każde słowo było na wagę złota. Każda myśl była po coś. Skończenie zmusiło mnie do krótkiej refleksji, więc uważam że książka była warta przeczytania. Choć brakło większego łał.
7/10⭐Miłego czytania!💜

"CAŁE ŻYCIE" -ROBERT SEETHALER

- życiu człowieka od urodzenia aż po śmierć,
- samotności,
- pogodzeniu się z własnym losem,
- upływie czasu,
- poszukiwaniu szczęścia w drobnych rzeczach.

Historia jak sam tytuł mówi, opowiada...

coś wspaniałego... Daje do myślenia...

coś wspaniałego... Daje do myślenia...

Wspominam góry, które swoją surowością mogą odstraszać, ale niektórzy znajdują w nich spokój. Oczyma wyobraźni widzę wioskę w dolinie, która stopniowo się rozwija i powiększa. Widzę robotników na stokach oraz pierwsze kolejki, które sprawiają, że skaliste szczyty wydają się jakby przystępniejsze. Mijają lata, zachodzą kolejne zmiany, a w tym wszystkim swoje miejsce ma Egger. Człowiek, który udowodnił, że czasami samotnym jest się wśród ludzi, a spokój odnajduje się w chwilach, gdy nie otacza nas nikt. Że szczęście dla niektórych to wcale nie posiadanie dużej ilości pieniędzy, które zapewnią dobrobyt, bo szczęście i spokój ducha można odnaleźć wszędzie. Że w życiu najważniejsze jest podążanie własną ścieżką, nawet jeśli społeczeństwo może do nas przyczepić łatkę dziwaka. Że pokora jest bardzo ważna. Że choć wiele może się wydarzyć - wystarczy pogodzić się z sytuacją i iść do przodu. Czasami będziemy zmęczeni, będziemy smutni, będziemy samotni, ale iście obraną przez siebie drogą zdaje się być najważniejsze.

Robert Seethaler stworzył powieść krótką, ale bardzo treściwą. Piękną w swojej surowości i pełną ukrytej wśród gór wrażliwości. Zauroczył mnie historią, którą stworzył i jestem wdzięczna, że mogłam ją poznać. Przeżyłam z jego bohaterem całe życie i aktualnie czuję się stara, może trochę zmęczona, ale jest w tym piękno.

tłum. Ewa Kochanowska

Niezwykła opowieść o życiu jednego człowieka, o stoicyzmie, spokoju, samotności, pokorze, pogodzeniu z losem, a w tle zmieniający się przez lata świat. Piękna, refleksyjna literatura.

Wzruszająca, nastrojowa książka o wszystkim i o niczym, czyli o samym życiu w jego najprostszym wymiarze. Urzekająca lektura pokazująca dobitnie, że w literaturze chodzi też o jakość, a nie ilość. Jestem pod wielkim wrażeniem.

Cudowna, niewielka książeczka, troszkę taki górski Moby Dick - opis odwiecznej człowieczej bezradności wobec potęgi natury. Właściwie trudno to nazwać powieścią, bo to bardziej impresjonistyczny szkic. Tak, jak życie człowieka na tle wiecznych, majestatycznych gór, jest jak zamigotanie rosy o poranku, skazanej na wyparowanie, tak słowa padają tutaj jakby od niechcenia, na chwilkę, nie poświęcając więcej uwagi postaciom czy zdarzeniom - bo i po co? Ledwie zamkniesz oczy, już ich nie będzie.