Świat w płomieniach

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo: W.A.B.
The Blazing World
Ag2S

Zdumiewająca opowieść o genialnej kobiecie zmuszonej, by pozostać w cieniu. Znakomita powieść o uprzedzeniach, pożądaniu i kobiecej walce, by zostać dostrzeżoną. Harriet Burden po latach ignorowania wywołuje skandal w nowojorskim świecie sztuki. Rekrutuje młodych mężczyzn, by prezentowali jej dzieła jako własne. Gdy wystawy odnoszą sukces, a Harriet ujawnia ich prawdziwego autora, jeden z...

Zdumiewająca opowieść o genialnej kobiecie zmuszonej, by pozostać w cieniu.
Znakomita powieść o uprzedzeniach, pożądaniu i kobiecej walce, by zostać dostrzeżoną. Harriet Burden po latach ignorowania wywołuje skandal w nowojorskim świecie sztuki. Rekrutuje młodych mężczyzn, by prezentowali jej dzieła jako własne. Gdy wystawy odnoszą sukces, a Harriet ujawnia ich prawdziwego autora, jeden z wynajętych artystów wszystkiemu zaprzecza.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Mariolka | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Bez szału. Temat wydał mi się bardzo ciekawy, ale albo bohaterka jest zbyt pokręcona, albo konstrukcja książki przekombinowana, bo odbijałam się od niej, nie mogąc się wgryźć. A może w tych zabawach/ zmaganiach między tym, czym jest sztuka kobieca, a czym męska, ta książka uplasowała się bardziej w tym drugim świecie i dlatego wydaje mi się trudna w odbiorze? Nie wiem. Ale nie jest złym pomysłem wrócić do niej za jakiś czas, w innych okolicznościach, co być może odmieni mój odbiór.

Dominika Rygiel | 2017-02-02
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 02 lutego 2017

Zadawaliście sobie kiedykolwiek pytanie czym jest gust? Czy to wyłącznie czysto personalne odczucie, a może przekonanie w znacznej mierze kreowane przez społeczeństwo, panującą modę, marketing? Co sprawia, że dane dzieło sztuki, książka czy każdy inny produkt staje się znany, cenny, ważny dla ludzi? Czy istotą jego wartości jest stojący za nim człowiek? Co więcej, czy ważna jest jego płeć?

Harriet Burden, to mało znana, wyobcowana, ekscentryczna artystka. Jej prace, to awangardowe konstrukcje, dzieła odważne, pełne dwuznaczności. Z racji faktu, iż ich autorka doskonale orientuje się w naukowym i filozoficznym dyskursie (nieobce są jej publikacje Freuda, Miltona, Homera czy Myersa), jej dzieła naszpikowane są odwołaniami do literatury i filozofii i logiki. Harry czuje się mocno niedoceniania przez krytyków, obojętna społeczeństwu. Jej indywidualne wystawy nie odnoszą sukcesu, recenzenci są wobec nich bierni.

"Ciało też może mieć swoje pomysły. Stosować metafory."

Zaczyna...

Inga | 2017-04-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Czytają "Świat w płomieniach" czułam, że oglądam świat artystów, poprzez niezbyt pozytywny komentarz do kondycji kobiet w sztuce. Pomijanych i docenianych w późnym wieku, kiedy przestają już być obiektem seksualnym.
I cały czas zastanawiałam się, czy pisarka nie pisze tutaj o sobie i o swojej kondycji: kondycji żony znanego pisarza. Pewnie trochę tak.

Poznajemy główną bohaterkę Harry Burden (nazwisko znaczące Ciężar) poprzez jej dzienniki, komentatorze krytyków sztuki,przyjaciół, dzieci i dziwnych znajomych. To dało Siri Hustvedt nieocenione pole do pokazania jej talentu pisarskiego, bo każda wypowiedź miała swój unikalny styl i dźwięk.
HB jest niedoceniona, nierozumiana i próbuje siłą i podstępem wejść do świata artystów przez duże A. Prawdziwych, docenionych i recenzowanych artystów.

W całej książce widać wielki cień płci męskiej,który kładzie się na losach Harriet. Od ojca, poprzez męża i całą rzesze malarzy,performerów i krytyków.
Ile takiego ciekania kładzie się na...

LaBuk | 2017-03-10

Wspaniała, świetnie skonstruowana, wciągająca opowieść o artystce, która postanawia postawić wszystko na jedną kartę, by odnieść sukces i udowodnić swoją wartość wszystkim malkontentom i krytykantom wokół niej. A w zblazowanym nowojorskim świecie sztuki jest ich aż nadto wielu.Do tego interesowność, chciwość, koterie i pełzający mizoginizm. Książkę, mimo specyficznej formy relacji post factum czyta się niemal jak kryminał, bo przecież jest tu trup i mistyfikacja. Na jednej tajemnicy jednak się nie kończy... zafascynowała mnie ta historia.

CzytamBoWarto | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Bardzo trudno opisać tę książkę. Na pewno jest fascynująca i wciągająca. Ale ciężko w jednym zdaniu ugryźć to, o czym dokładnie opowiada. Jest nietypowa pod każdym względem.

Harriet Burden choć była artystką i autorką wielu oryginalnych i dających do myślenia prac, ludzie jej nie rozumieli i nie doceniali. Bardziej znana była z tego, że jest żoną Felixa Lorda, słynnego marszanda. Harriet miała poczucie, że w odbiorze jej dzieł, decydujące znaczenia miała płeć. Uważała, że gdyby była mężczyzną, świat inaczej spojrzałby na jej twórczość. Dlatego też postanowiła przeprowadzić eksperyment. Namówiła trzech mężczyzn by przedstawili jej prace, jako swoje. Kiedy moment jej triumfu miał nadejść, wszystko zaczęło się komplikować, a ostatni z współpracowników, wcale nie był taki chętny by wyjawić prawdę.

Całą historię poznajemy z bardzo różnych źródeł. Są to przede wszystkim dzienniki samej Harriet, ale również wspomnienia jej dzieci, przyjaciół, wywiady. Choć jest to skończona opowieść,...

Tomasz | 2017-04-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

"Jego styl, jednocześnie specyficzny i niejednorodny, zawiera peryfrazy, rozbudowane dygresje, liczne cytaty, a także lakoniczne sentencje filozoficzne i przeskoki argumentacyjne, co oddala go od norm, do jakich przywykli czytelnicy (...)"

Taki jest właśnie "Świat w płomieniach". Jakże trudno było mi na początku zagłębić się w tę książkę. Nie byłem w stanie przebić się przez niezrozumienie, co autorka chce przekazać. Uważałem, że będzie to jedna z gorszych powieści jaką czytałem.

Aż tu nagle, po kolejnym dniu czytania i analizy książki podczas spaceru z psami przyszło zrozumienie. Harriet Burden jest niezwykle inteligentna. Włada wiedzą na poziomie, który nie jest dostępny dla przeciętnego czytelnika a nawet takiego bardziej świadomego. Bo ile jest osób które zna się na sztuce i filozofii i akurat one sięgną po "Świat w płomieniach"? Niewiele. I taka ma ona być. Musi przytłoczyć czytelnika, wystraszyć go. Pokazuje, że mężczyźni boją się inteligencji.

Wielogłos zawarty w...

Macadam | 2017-03-03

Świetna historia, przecztałam niemal jednym tchem mimo, że została opowiedziana w sposób nietypowy i niełatwy jako układanka relacji i wspomnień o głównej, doprawdy niesamowitej bohaterce. Polecam.

inka | 2017-05-07
Przeczytana: 05 maja 2017

Wymagająca lektura, musiałam się porządnie skupić, aby z relacji kolejnych bohaterów utworzyć spójną strukturę, ale od tego momentu to już sama przyjemność. Znalazłam się wewnątrz artystycznej instalacji, przejmującej, oddziałującej na wszystkie zmysły, jak dzieła głównej bohaterki Harry Burden. Niezwykła postać, fantastycznie inteligentna, wrażliwa, silno-słaba, zdeterminowana w walce o uznanie dla własnej twórczości, wielowymiarowa, pełnokrwista. Moją uwagę zwraca też świetne tłumaczenie, język zindywidualizowany dla każdej postaci, oraz ilość przypisów świadczących o erudycji autorki. Jestem pod wrażeniem, takich książek się nie zapomina.

gabriela | 2017-03-15

mega przeżycie czasem zbyt trudna musiałam zastanowić się doczytać dużo nowych słów ale ja lubię wyzwania i książkiz których coś wyniosę,poznałam współczesna nieznzną mi artystkę Harriet Burton cudowną kobietę mądrą ,silną,nietuzinkową artystkę,która została doceniona dopiero po śmierci,stłamszona przez męża rozwinęla sie dopiero po jego śmierci ale jej sztański pomysł nie zakończył się całkiem jak planowała ....POLECAM

Christine Doinel | 2017-04-13
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

„Świat w płomieniach” opowiada historię kobiety i artystki walczącej o prawo do istnienia w brutalnym świecie sztuki zdominowanym przez białych heteroseksualnych mężczyzn. Jako znawczyni sztuki współczesnej i żona cenionego pisarza Paula Austera, Hustvedt doskonale wie, o czym pisze, ponieważ jak mało kto zdaje sobie sprawę z realiów panujących w tym świecie i konieczności obrony własnej pozycji, gdy jest się kobietą otoczoną przez „męskich geniuszy”. „Świat w płomieniach” jest zatem ambitną próbą rozprawienia się z krzywdzącymi podziałami na to, co męskie – dobre i mocne oraz żeńskie – słabe, naiwne, bez wyrazu. Ponadto Hustvedt stawia w powieści pytanie o naszą percepcję, o to co i w jaki sposób ją determinuje. Temat trudny i ważny.

(...) to powieść ciekawa, wielowątkowa i erudycyjna. Nade wszystko jest popisem inteligencji i oczytania samej autorki, która nie omieszkała zasugerować w niej, że sama również staje czasem w pozycji własnej bohaterki. Realizm świata opisanego przez...

Przez pryzmat macierzyństwa

We współczesnej literaturze pojawił się niedawno nowy trend – w księgarniach znajdziemy coraz więcej historii matek, które mając upragnione dzieci, zmagają się z licznymi trudnościami. Z okazji Dnia Matki, gwoli przypomnienia, że naszym mamom nie zawsze jest lekko i powinniśmy je wspierać, zestawienie kilku najświeższych pozycji, które pokazują matczyną dolę od tej mniej sielskiej i szczęśliwej strony.

Literacki Horoskop LC – Książkowy Baran

Zaczęła się wiosna, a to oznacza również czas na nowy zodiakalny początek. Planetą Barana jest Mars, szczęśliwym dniem wtorek, a kolorem – czerwony. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania naszych wróżb.