Świat w płomieniach

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo: W.A.B.
The Blazing World
Ag2S

Zdumiewająca opowieść o genialnej kobiecie zmuszonej, by pozostać w cieniu. Znakomita powieść o uprzedzeniach, pożądaniu i kobiecej walce, by zostać dostrzeżoną. Harriet Burden po latach ignorowania wywołuje skandal w nowojorskim świecie sztuki. Rekrutuje młodych mężczyzn, by prezentowali jej dzieła jako własne. Gdy wystawy odnoszą sukces, a Harriet ujawnia ich prawdziwego autora, jeden z...

Zdumiewająca opowieść o genialnej kobiecie zmuszonej, by pozostać w cieniu.
Znakomita powieść o uprzedzeniach, pożądaniu i kobiecej walce, by zostać dostrzeżoną. Harriet Burden po latach ignorowania wywołuje skandal w nowojorskim świecie sztuki. Rekrutuje młodych mężczyzn, by prezentowali jej dzieła jako własne. Gdy wystawy odnoszą sukces, a Harriet ujawnia ich prawdziwego autora, jeden z wynajętych artystów wszystkiemu zaprzecza.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Dominika Rygiel | 2017-02-02
Na półkach: 52 / 2017, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2017

Zadawaliście sobie kiedykolwiek pytanie czym jest gust? Czy to wyłącznie czysto personalne odczucie, a może przekonanie w znacznej mierze kreowane przez społeczeństwo, panującą modę, marketing? Co sprawia, że dane dzieło sztuki, książka czy każdy inny produkt staje się znany, cenny, ważny dla ludzi? Czy istotą jego wartości jest stojący za nim człowiek? Co więcej, czy ważna jest jego płeć?

Harriet Burden, to mało znana, wyobcowana, ekscentryczna artystka. Jej prace, to awangardowe konstrukcje, dzieła odważne, pełne dwuznaczności. Z racji faktu, iż ich autorka doskonale orientuje się w naukowym i filozoficznym dyskursie (nieobce są jej publikacje Freuda, Miltona, Homera czy Myersa), jej dzieła naszpikowane są odwołaniami do literatury i filozofii i logiki. Harry czuje się mocno niedoceniania przez krytyków, obojętna społeczeństwu. Jej indywidualne wystawy nie odnoszą sukcesu, recenzenci są wobec nich bierni.

"Ciało też może mieć swoje pomysły. Stosować metafory."

Zaczyna...

LaBuk | 2017-03-10

Wspaniała, świetnie skonstruowana, wciągająca opowieść o artystce, która postanawia postawić wszystko na jedną kartę, by odnieść sukces i udowodnić swoją wartość wszystkim malkontentom i krytykantom wokół niej. A w zblazowanym nowojorskim świecie sztuki jest ich aż nadto wielu.Do tego interesowność, chciwość, koterie i pełzający mizoginizm. Książkę, mimo specyficznej formy relacji post factum czyta się niemal jak kryminał, bo przecież jest tu trup i mistyfikacja. Na jednej tajemnicy jednak się nie kończy... zafascynowała mnie ta historia.

Macadam | 2017-03-03

Świetna historia, przecztałam niemal jednym tchem mimo, że została opowiedziana w sposób nietypowy i niełatwy jako układanka relacji i wspomnień o głównej, doprawdy niesamowitej bohaterce. Polecam.

gabriela | 2017-03-15

mega przeżycie czasem zbyt trudna musiałam zastanowić się doczytać dużo nowych słów ale ja lubię wyzwania i książkiz których coś wyniosę,poznałam współczesna nieznzną mi artystkę Harriet Burton cudowną kobietę mądrą ,silną,nietuzinkową artystkę,która została doceniona dopiero po śmierci,stłamszona przez męża rozwinęla sie dopiero po jego śmierci ale jej sztański pomysł nie zakończył się całkiem jak planowała ....POLECAM

Sadame | 2017-02-27

Małgosia | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

"Bycie sympatycznym jest mniej atrakcyjne niż się uważa. Ludzie uwielbiają, wielkie, krwiste JA. Twierdzą, że jest inaczej, ale w świecie sztuki strachliwa, nieśmiała osobowość jest odpychająca..magnesem zaś jest narcyzm"

"Teoria jest dobra, ale nie powstrzyma tego, co ma się wydarzyć"

Trudna w lekturze, mnóstwo nawiązań, filozoficznych i artystycznych odniesień. Smutna, poruszająca. Pięknie, oryginalnie skonstruowana. Powiedziałabym o niej: lektura dla zaawansowanych. Na okładce napisano "dowcipna"..nie znajduje w niej nic dowcipnego, oraz że "nieprzewidywalna" - tutaj się zgadzam.

tomasz | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017
Owca | 2017-03-23
Adamention | 2017-03-14
Paweł | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017
Literacki Horoskop LC – Książkowy Baran

Zaczęła się wiosna, a to oznacza również czas na nowy zodiakalny początek. Planetą Barana jest Mars, szczęśliwym dniem wtorek, a kolorem – czerwony. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania naszych wróżb.