Oto jestem

2017-04-26
2017-01-01
2016-09-06
Krzysztof Cieślik
literatura amerykańska nienawiść powieść obyczajowa relacje rodzinne rodzina rozrachunek z przeszłością trauma uczucie wspomnienia życie codzienne
Inne

Okładka książki USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawrence Block, Tim Broderick, Joseph Bruchac, Jerome Charyn, Lee Child, Reed Farrel Coleman Reed Farrel, Michael Connelly, Barbara DeMarco-Barrett, Jeffery Deaver, Elyssa East, Maggie Estep, Jonathan Safran Foer, J. Malcolm Garcia, James W. Hall, Pete Hamill, Terrance Hayes, T. Jefferson Parker, Karen Karbo, Bharti Kirchner, William Kent Krueger, Dennis Lehane, Laura Lippman, Tim McLoughlin, John O'Brien, Joyce Carol Oates, Bayo Ojikutu, George Pelecanos, Pir Rothenberg, S. J. Rozan, Lisa Sandlin, Julie Smith, Asali Solomon, Domenic Stansberry, Susan Straight, Luís Alberto Urrea, Don Winslow
USA Noir. Część I Megan Abbott, Lawre...
Okładka książki Życie. Instrukcja Jonathan Safran Foer, Georges Perec, Chris Ware, praca zbiorowa
Życie. Instrukcja Jonathan Safran Foe...

Hineni – oto jestem

Nie mogłam się oderwać. Bardzo dawno mi się to nie zdarzyło. Polecam, naprawdę. Idealna równowaga pomiędzy formą i treścią. Zdania, które czyta się kilka razy, bo tak bardzo trafiają w punkt. Nie, że jakieś wybitnie złote myśli, ale takie, które zadziwiają trafnością osądu.
Moja druga książka Foera i po raz kolejny mam w głowie, że powinnam zapisać się na intensywny kurs angielskiego, żeby być w stanie przeczytać oryginał. Bo, przy całym szacunku do tłumacza, obawiam się, że sporo mogło mi umknąć.

Szukałam zawzięcie, ale nie znalazłam nigdzie informacji, czy książka była wydana w Izraelu :)

Foer opisuje małżeństwo z kilkunastoletnim stażem, z trójką synów, które oddala się od siebie, ale ciągle jest w miarę poprawnie funkcjonującym związkiem. Wspaniałe są portrety chłopców, mało który pisarz potrafi stworzyć tak autonomiczne postaci dzieci, choć czy faktycznie nastolatki mówią tak dojrzałym językiem. Foer nie proponuje banalnych przemyśleń ani ocen, uczestniczymy w nieuchronnym rozpadzie, który jednocześnie jest wspaniałą medytacją o więzi, o domu, o Izraelu i o rodzinie żydowskiej.

Bardzo mnie denerwowała. Rozdzielanie włosu na czworo, opisywanie szczegółowo i w nudny, irytujący sposób codziennych czynności, nadawanie im rangi, której nie mają. Rodzicielstwo wyidealizowane aż do mdłości. Bon moty w nadmiarze, nieśmieszne i u wszystkich bohaterów na tym samym poziomie - logicznie rzecz biorąc, jest to niemożliwe. Fragmenty o budowie innej niż klasyczna powieść - wydumane, taka forma dodatkowo irytowała. Jedynie kwestia żydowska ciekawa, ale stanowiła zbyt małą część treści. Jednak... Po przeczytaniu tej książki często o niej myślałam, pewne sprawy okazały się mi bliskie. To mądra powieść.

Ani to „Ulisessl”, ani „Kompleks Portnoya”. Taki pseudointelektualny bełkot z dużą dawką seksu. Nic odkrywczego. Autor dużo pisze, jakby mu płacili za stronę. Dialogi z dziećmi są absolutnie nierealne, jedenastolatki nie rozmawiają tak jak w tej książe. Jedyne co mi sie podobało, to opis współczesnej, żydoweskiej rodziny w Usa, zwyczaje, działania, zakupy. To za to te 5 gwiazdek. Reszta- słabe.

Ujmuje trafnością spostrzeżeń i zbieżnością z prawdziwym, zwyczajnym życiem i odrzuca odrażającą pornografią.

Ponieważ o tej powieści napisano już wiele, przeważnie dobrego, więc pozostaje mi tylko przychylić się do głosów przychylnych o ocenić - wysoko.

Wiedziałam, że wysłuchanie tej grubej książki w formie audiobooka nie będzie łatwe. Jednak już od początku czułam, że będzie warto. Zdarzało mi się czasami "odlatywać" myślami i chyba parę stron mi umknęło, ale ogólnie jestem bardzo zadowolona i bardzo na tak. To nie jest łatwa książka, mnóstwo wątków, przemyśleń, zwykłych, codziennych spraw, które dla wielu będą ziały nudą. Ja doceniam pracę autora i lubię zatracać się w takich niby zwykłych a wielkich dziełach.

Wciągająca gruba lektura, raz jest lepiej a raz gorzej, specyficzny słodko-gorzki humor Foera zdominował historię rodziny Bloch.

Jeżeli jesteś – podobnie jak ja - wyznawcą tezy, że warta naszego zainteresowania, zachodu, cierpienia, tego, by o niej myśleć, by co rano podnosić się z łóżka jest tylko miłość, polecam twórczość Foera.

Jonathan Safran Foer (ur. 1977) zdaje się popierać tę tezę.

Analizując jego powieści: wydane w 2002 roku, kiedy Foer miał zaledwie 25 lat (!) „Wszystko jest iluminacją”, trzy lata młodsze „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” i wydaną w 2017 roku „Oto jestem” dochodzę do wniosku, że są to trzy zupełnie inne ujęcia foerowskiej miłośći.

„Wszystko jest iluminacją” to książka kogoś, kto wierzy w wielką miłość. To hymn czekającego na nią i pragnącego, by ta przeczuwana przez niego siła przyszła i przeniknęła, odmieniła wszystko swoją mocą.

„Strasznie głośno, niesamowicie blisko” to książka kogoś, komu ta wielka miłość się przytrafiła, ale ów ktoś – niepewny siebie niedowiarek – nie mogąc się jej doczekać, przestał w nią wierzyć i nie do końca w nią wierzy doświadczając jej zarazem (swoją drogą, takie numery tylko z wielką miłością – tylko ona nie zważa na niuanse w stylu wiara w to, że to, co aktualnie doświadczane dzieje się naprawdę).

Trzecia powieść – „Oto jestem” to książka kogoś, kto utracił tę wielką miłość, obiektywnie jedyną rzecz, dla której jego zdaniem było warto podnosić się z łóżka. To zapis tego, jak ów ktoś zniszczył tę miłość swoim lenistwem, niedbalstwem, nieuwagą. To w pewnym sensie wiwisekcja tego, jak w banalny sposób udało się spieprzyć tę najważniejszą w życiu sprawę.

Jonathan Safran Foer w swoich powieściach zdecydowanie gra na wielu fortepianach. Przepięknie bawi się językiem wykorzystując tę zabawę do snucia genialnych historii (żadna sztuka dla sztuki),już w 2005 roku – 4 lata po atakach na WTC, będąc zaledwie dwudziestoośmiolatkiem napisał powieść poświęconą tej tragedii („Strasznie głośno, niesamowicie blisko”). Z jego uwagami dotyczącymi małżeństwa, rodzicielstwa, miłości, wypalenia się miłości itd. z „Oto jestem” powinien się zapoznać każdy, kto nie chce rozwalić swojego małżeństwa. Foer serwuje nam w tej książce np. wyliczenia, ile czasu spędzamy przed snem osobno w łazience, zamiast rozmawiać z mężem, czy żoną ;). Co ciekawe, we „Wszystko jest iluminacją” przedstawiał swego rodzaju przepis na udane małżeństwo, czyli fragment zatytułowany „Sto dwadzieścia ślubów Józefa i Sary”.

Czekam z niecierpliwością na jego kolejną powieść.

Jonathan Safran Foer (ur. 1977) zdaje się popierać tę tezę.

Życie jest słodkie, gorzkie i kwaśne. Każdy inaczej gra spóźniony śmiech, zniknięcie włosów oraz kłucie nadziei, ale to dobrze. Dużo żydowskości, rozmyślań na temat grup do których się należy(i nie należy) i jak temu wszystkiemu sprostać(i nie sprostać). O zbieraniu rzeczy większych wewnątrz niż na zewnątrz, o ostatnim razie gdy, o byciu całym z muru.

• 2017
  • 2017