Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki

Okładka książki Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki Colson Whitehead Patronat Logo
Patronat Logo
Albatros
2017-06-14
2017-06-14
Rafał Lisowski
1. poł. XIX w. literatura amerykańska niewolnictwo podróż pościg powieść obyczajowa przemoc Pulitzer USA strach śmierć ucieczka ukrywanie się fantastyka realizm magiczny metafora
Inne

Pędem przez niewolnictwo

1956 14 299

1966

Przykra historia o traktowaniu ludzi jak towar. Literacko może nie jest aż tak dobrze, ale brak pretensjonalności, jadu i dorabiania ideologii to rekompensuje.

John Steinbeck 2.0. Książka nastawiona na zdołowanie, nie ma w niej choćby promyka, który miałby być przełamaniem ciągłego pasma bólu bohaterów książki. Przez to powieść jest płaska, jednowymiarowa.

„Kolej”na moja przygoda z prozą Whiteheada i nie mogę napisać, że nie warto. Nie napiszę także, że było lekko. Zaistniała dość niespotykana sytuacja - powieść mnie wciągnęła, niejednokrotnie zaskoczyła, lecz nie połączyła mnie z główną bohaterką żadną szczególną więzią. Owszem, kibicowałem Corze, ale w pewnej chwili zdałem sobie sprawę, że bardziej interesowało mnie tło, które oglądamy jej oczyma i osoby, które spotykała na swojej drodze, niż ona sama.
Mogę podjąć próbę skwitowania „Kolei” jako opowieści o niewolnicy i współczesnej jej Ameryce, podzielonej na dwie zwalczające się cząstki. Ale mogę też napisać, że to historia o niesprawiedliwości i człowieczeństwie, najzwyklejszej ze zwykłych walk o życie i miejsce na ziemi. Można też ująć „Kolej” feministycznie: to powieść o sile kobiecego serca, odwadze, miłości trudnej i zakazanej, a następnie zatoczyć koło twierdząc, że Cory jest symbolem walki o sprawiedliwość, wolność, życie…
Co należy oddać Whiteheadowi to świetnie skrojone postaci drugoplanowe – członkowie bandy łowcy niewolników, właściciele plantacji czy ci, którzy ryzykując życiem, zdecydowali się pomagać zbiegłym. Po raz kolejny okazuje się jednak, że to zło świeci najintensywniej. Jest jak lep na muchy, łatwo przyciąga i pochłania. Jakże łatwo je opisywać; jak łatwo wywołać u czytelnika oburzenie obrazem czystej brutalności. Potrzeba więc silnej przeciwwagi, kogoś, kto udźwignie ciężar nieszczęść zsyłanych nań przez autora. Jednak powstało u mnie pytanie, czy Cora podołała? Czy mogła w ogóle podołać?
W tle - kolejowy podziemny labirynt, element fantastyczny, który jest nadzieją na ucieczkę. Gdzieś jednak zginął w książkowych ciemnościach i nie potrafiłem, niestety, do niego wrócić.
I jakoś tak się zaplątałem w lekturze. Zacząłem kręcić nosem i już się odkręcić od tego kręcenia nie mogłem.
Czeka mnie jeszcze jeden Whitehead. I będzie to mój Whitehead ostatni. Szkoda.

To dobra książka i wiele mówi o tamtych czasach. Ponura. Ale czy Orwell nie mógłby napisać roku 1984 gdyby to przeczytał... No nie. Nie jest to dla mnie książka przełomowa w żadnym stopniu (choć warto ją przeczytać),nie zmieniła mojego myślenia ani nic.
Rozdział o Mabel na końcu jest trochę jak strzał w twarz. Może tak miało być, ale mnie jest przykro

Tytułowanie systemu ocen na tym portalu znacznie ułatwia mi właśnie samo ocenianie. To dokładnie dobra książka. Ładunek emocjonalny tworzy się sam, na tyle ile jesteśmy empatyczni i zbulwersowani niesprawiedliwością złego świata. Na usprawiedliwienie wyzbycia się tego przez autora w tej powieści zadaję pytanie: 'czy niewolnicy mieli czas na emocje?'...
Rozpłynąłem się nad kilkoma opisami, przytoczę kilka z nich: 'Wiatr połaskotał skórę dziewczyny. Łykała powietrze niczym wodę, nocne niebo było najwyśmienitszym posiłkiem w jej życiu, po pobycie pod ziemią gwiazdy wydały się dojrzałe i soczyste'
'Wybałuszone oczy zmarłych zdawały się patrzeć na nią z wyrzutem ale czym było spojrzenie jednej dziewczyny zakłócającej ich spokój wobec tego, jak świat nękał ich od momentu, gdy tylko się na nim pojawili?'
Zainspirowała mnie do jeszcze głębszej analizy niewolnictwa- do tego jakie podwaliny stanowiło dla dzisiejszego społeczeństwa.

Rozpłynąłem się nad...

Książka porusza bardzo ważny temat niewolnictwa i wyzysku. Autor bardzo dobrze opisuje codzienność czarnoskórych niewolników, ich problemy, lęki, ale też małe radości i nadzieję na lepsze jutro. Warto przeczytać, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o Ameryce w XIX wieku, ale tez lepiej zrozumieć problem rasizmu, który, niestety, nadal powszechnie występuje, nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Problem dyskryminacji rasowej w Polsce przejawia się na najróżniejsze sposoby, od mowy nienawiści do ataków fizycznych. Nie mamy żadnego wpływu na to, gdzie się urodziliśmy i jaki mamy kolor skóry. Różnimy się, ale wszyscy jesteśmy ludźmi.

Książka o niewolnictwie, czyli coś co z założenia nie będzie przyjemnym doświadczeniem. "Kolej Podziemna" to podróż po niewolniczych stanach Ameryki, w których każdy promyk nadziei na lepsze życie ginie w mroku tych wszystkich potworności. Ciekawie napisana, choć personalne rozterki i przeczucia głównej bohaterki mogły być bardziej podkreślone. Niemniej, jest to jedna z flagowych pozycji o tej czarnej karcie historii Stanów Zjednoczonych.

Książka poprawna ale nie porwała, być może byłem zbyt optymistycznie nastawiony ale odczucia podobne jak po przeczytaniu 'Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak' Angelou. Nie kwestionuję tragizmu niewolnictwa i związanego z im dramatu jednostek ale nie byłem w stanie jakoś empatyzować z losami głównej bohaterki Cory. Można ale niekoniecznie.

Krwawa lecz piękna książka. Jest ona naznaczona krwią i wysiłkiem niewolników. Pomimo tego, że nie byli wolni ciałem, może to właśnie oni mieli wolne serca? W tej książce czytamy o przemocy i odbieraniu wartości innym ludziom, ale też o dobroci i o ludziach chcących pomóc. Ta kolej symbolizuje też nasze drogi, które musimy pokonać w trudnych chwilach. Warto jednak pamiętać o tym, że te chwile mogły być dużo trudniejsze.

Książka opisuje ciemne czasy niewolnictwa i chęć wyzwolenia się spod jarzma. Główna bohaterka Cora, ucieka z rodzimej plantacji i stara się odzyskać wolność. Czasy jednak są na tyle niebezpieczne, że nie jest jej łatwo to osiągnąć. Książka jest ciekawie napisana, czegoś mi jednak zabrakło. Jak dla mnie byla zbyt bezosobowa, przez co bardzo dużo straciła.