Ludzie z Placu Słońca

Seria Reporterska
Dowody
2017-05-04
2017-05-04
gospodarka Hiszpania kryzys literatura faktu obyczajowość polityka polityka wewnętrzna reportaż społeczeństwo życie codzienne
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 8 (56) / sierpień 2022 Sylwia Chutnik, Bernardine Evaristo, Katarzyna Kazimierowska, Iza Klementowska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Aleksandra Lipczak, Maciej Marcisz, Jarosław Mikołajewski, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady
Pismo. Magazyn... Sylwia Chutnik, Ber...

"Ludzie z placu Słońca" to pierwsza książka o Hiszpanii, z jaką miałam styczność i olbrzymie podobała mi się pod takim względem, że dotyka wielu ważnych i nie zawsze oczywistych problemów, z jakimi Hiszpania się spotyka.
Nie mogę jednak nie zauważyć, że jest dosyć ciężka do czytania. Autorka ma bardzo specyficzny styl pisania i wprowadza czytelnika w zagadnienia "od środka", co było męczące pod tym względem, że ciężko było mi się momentami wciągnąć w lekturę, bo sprawdzałam informacje w Internecie lub przelatywałam wzrokiem przez strony, żeby złapać słowa klucze, dzięki którym mogłabym zrozumieć, o co chodzi.
Na plus na pewno jest ciekawość, jaką wzbudza lektura oraz bardzo szeroka perspektywa na życie Hiszpanów po tylu kryzysach.

Styl pisania książki określiłabym jako bardzo dynamiczny, dlatego też książkę te czyta się bardzo szybko. Wydaje mi się, że książka ta jest raczej dla osób, które już co nieco wiedzą o Hiszpanii - w przeciwnym razie czytelnik może poczuć się zagubiony lub po przeczytaniu pozostać z niedosytem. Jeśli nie macie oczekiwań, że książka opowie Wam historię w sposób kompletny, to jak najbardziej polecam. Niektóre rozdziały były bardziej interesujące, np. ten o mieście widmie, kryzysie czy też ofiarach Franco, a inne mi się dłużyły.

Dałem 8 trochę na wyrost, ale nie bardzo. Dla mnie to lektura trochę otwierająca oczy. Siedzę trzeci rok w Katalonii, ale z wielu powodów - pozwolę sobie na metaforę - spacerowałem ulicami nie zaglądając do kanałów. Mam przeczucie, że ta książka, choć z pewnością nie zasługuje na miano wybitnej, może być dla mnie punktem zwrotnym, aby sięgnąć głębiej. Wierzę, że skoro tak to działa na mnie, na wiele innych osób też ma szansę.

Książka jest zbiorem krótszych i dłuższych tekstów dotykających wybranych przez autorkę zjawisk i problemów z najnowszej historii Hiszpanii (mniej więcej od 1930 roku do dziś). Niektóre tematy zyskały szeroki rozgłos światowy (którz nie słyszał o Franco),inne są bardziej, a nawet skrajnie niszowe i raczej nie wypływają poza media lokalne. Dla mnie najważniejsze jest to, że większość z przedstawionych historii ma wymiar głęboko ludzki i budzi emocje. I znów łapię się tu na tym, że patrzę na ten zbiór reportaży inaczej, niż niektórzy z pozostałych recenzentów. Wiem doskonale, że nie czytam pracy historycznej, a osobisty tekst pokazujący co napotkane osoby "zrobiły" z autorką. Co dzięki nim przeżyła i co ja teraz przeżywam dzięki jej tekstowi. I "lubię to". Dodatkowo, przynajmniej we mnie, teksty rozbudzają ciekawość, zachęcają do dalszych poszukiwań. To, że brakuje w nich detali, dokładnych dat, itp, dla mnie jest zaletą, a nie wadą. Czułem się, jakbym podsłuchał czyjąś rozmowę, która mnie zaciekawiła na tyle, aby pójść do biblioteki.

Na koniec podzielę się dwoma skojarzeniami. Jeden z rozdziałów mówi między innymi o wczesnych filmach Pedro Almodovara, a najbardziej o jego dziele z 1980 roku. Dziele prowokacyjnym być może poza granice przyzwoitości. Ja z kolei, czytając rozdział o szukaniu grobów ofiar Franco, miałem przed oczami znakomity moim zdaniem film "Matki równoległe" z roku 2021, który tego tematu dotyka w piękny sposób. I pomyślałem, jak długą drogę przeszedł Almodovar przez tych 40 lat. Podobnie jak i cała Hiszpania.

Drugie skojarzenie to podjęcie podobnych tematów, jakie mamy w książce Filipa Springera "13 pięter". Hipoteki, mieszkania, kryzysy...

Podsumowując: książka bardzo mi się podobała i zdecydowanie polecam.

Hiszpania zawsze była jednym z moich ulubionych krajów i miejscem w którym może kiedyś chciałabym mieszkać.
Hiszpania opisana w książce Aleksandry Lipczak do tego nie zachęca, aczkolwiek jest to ciekawa pozycja ukazująca Hiszpanię z innej perspektywy. Warto przeczytać jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o historii kraju. Z mojego punku widzenia autorka czasami za bardzo "skacze" po tematach, przez co książka wydaje się chaotyczna.

Mini opowieści, skrawki.
Hiszpania kryzysu, Hiszpania generała Franco, Hiszpania Almodovara. Hiszpania wolności i Hiszpania dyktatury. Hiszpania konserwatywna do szpiku kości i Hiszpania lewicowa. Małe wielkie historie. Bardzo intymne i jednocześnie bardzo uniwersalne.
Autorka poprzez swoich bohaterów, zwykłych ludzi, opowiada o kraju, który nie może uporać się zarówno z przeszłością jak i z teraźniejszością.
Wielkie dramaty, dużo smutku, trochę radości.
Momentami ten reportaż mnie bardzo ciekawił, niestety w ogólnym rozrachunku nieco zawiódł. Najpierw myślałam, że to przez formę, w końcu stwierdziłam, że jednak chyba dlatego, że wolę jeden temat mocno opowiedziany niż wiele delikatnych muśnięć. Ale na pewno jest to ciekawy głos, który poszerza wiedzę o Hiszpanii, w której wciąż goją się rany.
Ps. Okładka sztos, bardzo dobrze obrazująca dzisiejszą Hiszpanię.
Prawie 6/10 :)

Mini opowieści, skrawki.

O Hiszpanii i o Hiszpanach. O Madrycie i Barcelonie, i o Melilli na afrykańskim lądzie.

To takie migawki z poszczególnych obszarów życia Hiszpanów.

W tym zbiorze reportaży jest współcześnie, historycznie, biznesowo, kulturowo, obyczajowo i politycznie.

Ciekawie i interesująco, bardziej smutno niż wesoło, ale nie odkrywczo.

Warto jednak sięgnąć, chociaż dzisiaj Europa dla Europejczyka to już nie jest terra incognito.

Polecam szczególnie tym, dla których Hiszpania to tylko urlop, słońce, plaża, Gaudi i Sagrada Familia.

WYZWANIE CZYTELNICZE VII 2023
Przeczytam książkę, której tytuł lub nazwisko autora zaczyna się na „L”

To takie migawki z poszczególnych obszarów życia Hiszpanów.

Ciekawie i interesująco, bardziej smutno niż wesoło, ale nie odkrywczo.

Warto jednak sięgnąć, chociaż dzisiaj Europa...

Ciekawa książka przedstawiająca różne aspekty życia w Hiszpanii. Hiszpania to nie tylko piękna plaża i miejsce na wakacje. To kraj borykający się z różnymi problemami i autorka niektóre je opisuje. Mi się podobała.

Bardzo ciekawy dobór tematów.
Lipczak, nawet gdy pisze o sprawach, o których już wiedziałem, to pisze wnikliwie i podaje wiele mało znanych faktów, dzięki czemu dowiedziałem się wielu nowych rzeczy o "państwie hiszpańskim".
Trochę irytowało mnie tylko coś co nazwałbym "lekką manipulacją w narracji". Autorka ma ewidentnie lewicowe przekonania i to wyraźnie przeszkadzało jej w bezstronnym opisie wybranych tematów, a mi nieznacznie psuło radość z lektury. Każdy ma prawo do swoich przekonań, pisarz też, ale Lipczak musi uważać by nie przekroczyć delikatnej granicy oddzielającej reportera od agitatora.

Bardzo ciekawy dobór tematów.

Książka napisana chaotycznie. Nie mogłam zrozumieć jakim kluczem kierowała się autorka przy wyborze przedstawionych zdarzeń. Musiałam poszukać więcej informacji w internecie by nadążyć za wątkami. Szkoda, bo mogłaby to być fantastyczna książka.

Bardzo ciekawa ! Fajnie było wybrać tą książkę na mój krótki wypad do Hiszpani

Bardzo ciekawa ! Fajnie było wybrać tą książkę na mój krótki wypad do Hiszpani