Krew i popiół

Okładka książki Krew i popiół Jennifer L. Armentrout
Zwycięzca w plebiscycie 2022
Okładka książki Krew i popiół
Jennifer L. Armentrout Wydawnictwo: You & YA Cykl: Krew i popiół (tom 1) romantasy
romantasy
Danuta Górska
#fantasy #przemoc #romans
Inne

🩸Krew i popiół 🩸

Tytuł najgłośniejszej premiery stycznia należy do „Krwi i popiołu” – co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości :D Powieść Jennifer L. Armentrout podbiła bookstagrama i wzbudziła naprawdę mnóstwo emocji – również u mnie!

Opinie, które czytałam przed sięgnięciem po tę książkę utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest to lektura dla mnie. Zachwytom nad Poppy i Hawke’iem (wybaczcie, nie umiem odmieniać zagranicznych imion) nie było końca i spodziewałam się, że Hawke będzie moim kolejnym Rhysem, a sama książka wkroczy w grono moich ulubieńców. Czy tak się stało? I tak i nie.

Tak, ponieważ pokochałam Poppy! To naprawdę wspaniale wykreowana bohaterka, pełna zapału, odwagi i siły. Jej charakter, upór i cięte riposty totalnie do mnie przemówiły! Podobało mi się też to, że nie była bierną osobą, zdaną na łaskę innych. Mimo złotej klatki, w której była zamknięta, starała się znaleźć odrobinę niezależności – choćby po to by móc się obronić.

Nie, ponieważ w momencie, gdy obok Poppy pojawiał się Hawke – główna męska postać – Poppy stawała się rozdygotaną, ciepłą kluchą. Z jednej strony jestem w stanie to zrozumieć – w końcu nigdy nie miała tyle swobód, by móc korzystać z życia jak normalna dziewczyna, ale a z drugiej strony uważam, że robienie z niej napalonej idiotki naprawdę nie było w ogóle potrzebne. Hawke samą swoją obecnością odbierał jej wszystko, co tak w niej lubiłam.

A skoro już mowa o Hawke’u to czuję się trochę oszukana. Spodziewałam się dobrego materiału na kolejnego książkowego crusha, a tymczasem dostałam… napuszonego cwaniaczka, który na każdym kroku musiał wygłaszać swoje podszyte podtekstami seksualnymi teksty. Zupełnie nie rozumiem skąd tyle zachwytów nad nim, skoro on jest po prostu beznadziejny! Istnieje naprawdę wiele sposobów by zbliżyć się do dziewczyny, ale niestety Hawke poszedł do linii najmniejszego oporu i uznał, że najlepszą drogą do serca Poppy będzie droga przez łóżko.

Słabo to wyszło i uważam, że cała ta książka wypadłaby dużo lepiej, gdyby tego romansu było dużo, dużo mniej. Zresztą – gdzie tu jakiekolwiek uczucie, skoro facet, który doskonale wiedział, że dziewczyna przez całe życie była pozbawiona możliwości decydowania o sobie, uznał, że on też zdecyduje za nią i podejmie dosyć ważną decyzję nawet bez poinformowania jej o tym (ostatnie zdanie z ostatniego rozdziału).

Kolejna sprawa, na którą muszę trochę ponarzekać to sama kwestia wydania tej książki. Uważam, że wydawnictwo popełniło OGROMNY błąd dając na tył książki polecajkę @fantastyczne.pogaduchy zamiast zwykłego opisu. Jeśli jeszcze nie czytaliście tego, co jest z tyłu książki i jesteście przed lekturą książki, to błagam was, nie róbcie sobie tego i nie czytajcie, bo inaczej zaspoilerujecie sobie całą książkę – a sama w sobie i tak jest już bardzo przewidywalna.

Nie żałuję jednak, że przeczytałam „Krew i popiół”, bo naprawdę bawiłam się przy niej wyśmienicie :D Książka jest naprawdę wciągająca, czyta się ją szybko, przyjemnie i po prostu ciężko mi było ją odłożyć. Pozostawiła po sobie też mnóstwo pytań, więc liczę na to, że odpowiedzi na wszystkie znajdę w kolejnych tomach, po które sięgnę na pewno!

🩸Krew i popiół 🩸

Na początku trochę zbyt dużo informacji, ciężko przez to przebrnąć. Jednak im głębiej w las tym bardziej wciąga! No i przepadłam ❤️

Długo zwlekałam z przeczytaniem tej książki i podchodziłam do niej z wielką obawą, że wyląduje na stosie rozczarowań, ponieważ moje poprzednie spotkania z twórczością tej autorki były nieudane. Jednak muszę przyznać, że książka pozytywnie mnie zaskoczyła. To niesamowite jak na przestrzeni lat i kolejnych wydanych książek zmienił się warsztat pisarski autorki. Ogromnie na plus oczywiście. Bardziej rozbudowany świat, intrygi, spiski polityczne, większa dojrzałość emocjonalna bohaterów.
Nie jest to książka wybitnie wysokich lotów, ale wciągnęłam się w historię, przyjemnie płynnie się czytało. Polubiłam bohaterów, podejmowali rozsądne decyzje. Niektóre fragmenty można by usunąć, np przekomarzania między Poppy a Hawke, które z założenia miały chyba bawić jednak nie wnosiły nic do historii, były przydługie, nudziły mnie i wybijały z historii. Pomimo tego relacje i uczucia rozwijające się pomiędzy głównymi bohaterami opisane w bardzo dobry sposób. Nie było buum.. i wielka miłość.
Świat opisany w książce bardzo interesujący i wciągający. Nie wszystko dało się przewidzieć, nie wiadomo komu ufać i w co wierzyć. Ładnie poprowadzona akcja.

Uwielbiam tą autorkę, naprawdę ją ubóstwiam za jej inne dzieła i od lat czytam jej twórczość, więc moja radość na wieść o jej nowej serii była ogromna. Z wielką pasją i zainteresowaniem zaczęłam czytać serie Krew i popiół.

Na początku niewiele rozumiałam, było tutaj dużo nazw własnych w których trzeba było się połapać, ale końcowo większość załapałam.

Naprawdę niesamowicie wciągnęłam się w pierwszy tom, co było do przewidzenia, bo uwielbiam pióro tej autorki i jej historie. Było tutaj dużo zwrotów akcji i napięcia, więc nie można było narzekać na nudę. Akcja rwała do przodu, a ja wraz z nią pochłaniając każdą kolejną strone, jakby była tlenem. Chwilami książka była nieco brutalna, ale nie do przesady.

Po prostu przeuwielbiałam relacje bohaterów i ich przekomarzanie się. To jest mój ulubiony typ relacji między bohaterami. Ich relacja całkowicie skradła moje serce i omg jak ja ich kocham. W tej książce było więcej zmysłowości i erotyzmu niż w niektórych erotykach, ich relacja po prostu była jedną z najlepszych jakie ostatnio czytałam.

Naprawdę...

Nie miałam dużych oczekiwań. Nie jest to zła książka, kiedy się w nią zagłębić, to czyta się ją całkiem sprawnie, ale powroty były trudne. Zeszło mi 5 miesięcy zanim udało mi się ją skończyć.

Sama fabuła jest dość ciekawa, romans męczący. Może dlatego, że nie przepadam za zboczonym, despotyczno-zaborczym typem mężczyzny jak i naiwną, łatwą cnotką niewydymką. Nie potrafię zmusić się do polubienia takich bohaterów. Dlatego też ich wątki razem były nużące i czasem ciężkie do strawienia. Pod koniec pomijałam niektóre fragmenty, nieistotne dla głównego nurtu. Poza nimi było ciekawie.

Nie sądzę bym wróciła do tego tytułu. Sięgnęłam, zaznajomiłam się i pożegnałam.

Kiedy Jennifer L. Armentrout wydaje nową książkę wiem, że prędzej czy pózniej po nią sięgnę. Zakochałam się w tej autorce od serii Lux.

Wiem, że Jennifer L. Arementrout nigdy nie zawodzi.

A ta książka jest tego kolejnym dowodem.

Biorąc Krew i Popiół do ręki nie wiedziałam czego się spodziewać. Ale na pewno nie spodziewałam się tego. Uwierzcie mi na słowo, że jest to jak najbardziej pozytywne zaskoczenie.

Opis od wydawcy ukazał rąbka tajemnicy, jacyś bogowie, coś o kłach i pazurach no i magia. Bardzo ogólnie. Więc o czym w sumie jest ta książka?🤔

Krew i popiół opowiada historie Panny, Wybranej, znanej również jako Poppy, zawsze w bieli i welonie, co sprawia, że wydaję się niewiniątkiem i szarą myszką czekającą na Ascendencję.
No właśnie tylko się wydaję. Odszczekuje, jest twarda i co najważniejsze pragnie wolności.

Hawke, no bo przecież musi być męski główny bohater, jest on pewnym siebie, czasem nawet aroganckim strażnikiem. Powoduje zachwyt u wszystkich panien dworu.

No i tajemniczy książę Casteel, Mroczny, zły, przebiegły. Kim on w sumie jest?👀

Chociaż początkowo książka wydawała mi się trochę nudna i nie mogłam się wkręcić w ten świat, to kiedy się do niego przyzwyczaiłam i w sumie lepiej poznałam bohaterkę, było już po mnie, nie mogłam się oderwać.

Nie zabrakło rzeczy których lubię czyli dobrego humoru, sarkazmu i walk.
Pojawiają się też sceny 18+ ale są one opisane ze smakiem, nie jest to 50 Twarzy Grey’a.

Jennifer jak zawsze zabiera na rollercoaster, zaskakuje czytelnika z każdej strony, wprowadza coraz to nowe sytuacje. Jadłabym popcorn, gdyby nie fakt że akurat go nie miałam.

Werdykt? Od razu zabieram się za kolejną część, bo przez to, że trochę na mnie czekała mam już w kolejce trzy następne tomy tej serii.

Ocena: 9/10 ⭐️

Instagram/tiktok: @agnesereads

Wiem, że Jennifer L. Arementrout nigdy nie zawodzi.

A ta książka jest tego kolejnym dowodem.

Warto sprawdzić. Język w porządku, całkiem fajne sceny erotyczne, wciąga. Logicznie niezbyt trzyma się kupy, ale w przypadku romansów to w zasadzie nie wada a cecha gatunkowa :D

Pierwsza część jest niesamowicie intrygująca. Świat w niej opisany jest naprawdę niepowtarzalny. Wyjątkowo pociągający wątek enemies to lovers, poruszył nawet mnie, która nie przepada za tym motywem od jakiegoś czasu.

Książę Casteel jest zdecydowanie moim ideałem pod każdym względem, czym autorka zdecydowanie skradła moje serce. Wątek odkrywania przez główną bohaterkę świata cielesności jest naprawdę dobrze napisany i jestem pewna, że poruszy nie jednego czytelnika.

Jestem świadoma, że nie każdemu spodoba się taka literatura, ale jeśli lubicie fantastykę i romans z dużą ilością pikanterii to znajdziecie w tej książce wszystko czego potrzebujecie. Mamy w niej też zadziorną i silną główną bohaterkę. Poppy ma charakter, który nie denerwuje, jak większość takich postaci.

Ta książka to moje nowe odkrycie i nie rozumiem aż tylu negatywnych opinii. Dla mnie jest absolutnie fantastyczna od postaci począwszy, poprzez wciągającą historię, aż po rozbudowany, ale nie niezrozumiały worldbuilding. Świetny rozdział otwierający i świetny koniec. Ale podsumowując:
1. Jest tu zbudowany bardzo ciekawy świat, wszystko ma sens, historia krain jest dobrze i zrozumiale opowiedziana. Podoba mi się pomysł na rasy opisane w książce i na ich pochodze. Oryginalne, ale nie wydumane. Ogólnie ogromny plus za worldbuilding.
2. Postacie są dobrze zbudowane, mają ciekawą historię. Znamy ich motywy, wiemy co nimi kieruje, bo powoli odkrywamy ich przeszłość.
3. Wątek romantyczny jest dość przewidywalny, natomiast czyta się go bardzo dobrze. Choć nie mam pewności co do kilku 🌶️ momentów, bo w pewnym momencie miałam cringe.
4. Styl pisania super, dobra równowaga między akcją, dialogami i opisami. Tempo jest równe, akcja wartka i ciężko tę książkę odłożyć, bo po każdym rozdziale chce się wiedzieć, co będzie dalej. Przeczytałam tę książkę w JEDEN dzień.
Podsumowując: lektura, od której nie można się oderwać, ma wszystko czego dobre romantasy potrzebuje.

matko jak ja kocham ksiazki Armentrout! jak ja kocham ksiazki w takim klimacie!!!! Nie idzie sie oderwać! Aż mi sie zachialo znowu przeczytać serię Dworów Maas!