Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki

Okładka książki Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki Colson Whitehead Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2017
Albatros
2017-06-14
2017-06-14
Rafał Lisowski
1. poł. XIX w. literatura amerykańska niewolnictwo podróż pościg powieść obyczajowa przemoc Pulitzer USA strach śmierć ucieczka ukrywanie się
Inne

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Pędem przez niewolnictwo

Link do recenzji

1884 14 283

Świetna pozycja. Fragmenty z miasteczka opisywanego z ukrycia na poddaszu, opis linczu i ucieczki mają w sobie coś z biblijnej przypowieści o złu. O przebranym złu udającym ludzi.

Kolej podziemna autorstwa Colsona Whiteheada ukazała się w 2016 roku. Od tego czasu została wyróżniona nagrodą Pulitzera i National Book Award, stała się też jedną z ulubionych książek Barracka i Michelle Obamów. Doczekała się wreszcie ekranizacji – serial pod tym samym tytułem ukazał się na Amazon Prime i podobnie jak powieść, zbiera bardzo dobre recenzje. Zapewne nie...

Pokładałam większe nadzieje w tej książce, ponieważ temat w niej poruszany (jakkolwiek trudny) jest ciekawy. Niestety miałam wrażenie, że historia ta została potraktowana po macoszemu, postacie były płaskie i nie dało się z nimi zżyć. Czytało się ją sucho, bez większych emocji, które w mojej ocenie, powinna wzbudzać.
Niestety wykonanie położyło całą pozycję.

Ciekawa historia, dobrze opowiedziana

Nie przeczytałem opisu książki przed jej strawieniem. Gdyby tak było zostałbym zmanipulowany przez te wszystkie nagrody do ofiarowania jej większej oceny. W tym wypadku jednak pochłonąłem ją taką jaka dla mnie jest. Słabo poprowadzone dialogi, niezbyt rzutkie postacie, chaotycznie opowiedziane historie ludzi. Wszystko było płaskie, wysuszone, czerstwe. Mimo wszystko temat...

To w większym stopniu historia niewolnictwa niż głównej bohaterki. Obrazy wszelkich możliwych okrucieństw, ludzkiej znieczulicy i satysfakcji tłumu płynącej z dobrego linczu są poruszające. Perypetie głównej bohaterki na tym tle paradoksalnie schodzą na drugi plan. Do Cory trudno jest się zresztą przywiązać. Bohaterka jest "papierowa". Służy bardziej do wygłaszania...

To co dla jednych przejmujące, dla innych pozostawia obojętnym. Cierpienia czarnoskórych na plantacjach są dla mnie nie do wyobrażenia i nie potrafię na to spojrzeć inaczej niż z dużego dystansu.
Wydaje się, że ogrom bólu i poniżenia rzadko kiedy sprzyja współczuciu i współpracy społeczności, natomiast zobojętnia na krzywdy innych.
To uniwersalne działanie i to mnie przeraża.

Słaba książka na ważny temat. Prawie 400 stron, a o żadnym z bohaterów nie dowiedziałam się na tyle, żeby mu kibicować lub życzyć, by uderzył się w mały paluszek. Momentami ogromna skrótowość, zakrwawająca wręcz o grafomanię (może wina tłumaczenia?). Pierwsze 100 stron poszło w miarę szybko, potem odliczanie do końca.

Włos się jeży przy czytaniu... Ale oderwać się nie można. Zwłaszcza, gdy wiemy, jak długo ludzie nazywani dzisiaj Afroamerykaninami walczyli o równouprawnienie. I nie do końca im się udało.
Powieść na poły obyczajowa, na poły historyczna ma także wątki fantastyczne. Chodzi o tytułową kolej podziemną - mknące tunelami pod całymi USA pociągi uwożące niewolników do stanów,...

2 875
    2 713