Na Wodach Północy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The North Water
historyczna
Ag2S

Finalista Booker Prize 2016. Okręt z mordercą na pokładzie wyrusza w rejs. Rok 1859. Do załogi statku wielorybniczego wypływającego na Morze Arktyczne dołącza Patrick Sumner, który ze zszarganą reputacją odszedł z armii, a teraz obejmuje stanowisko lekarza okrętowego. Gdy statek jest już daleko od portu, znalezione zostają zwłoki zamordowanego chłopca. Sumner, choć niechętnie, wchodzi w...

Finalista Booker Prize 2016.

Okręt z mordercą na pokładzie wyrusza w rejs.

Gdy statek jest już daleko od portu, znalezione zostają zwłoki zamordowanego chłopca. Sumner, choć niechętnie, wchodzi w rolę detektywa. Wkrótce stanie twarzą w twarz z potwornościami większymi nawet od tych, z jakimi zetknął się podczas powstania sipajów. Uosobieniem zła okazuje się Drax. Harpunnik. Morderca. Bestia.

Kiedy stanie się jasne, jaki jest prawdziwy cel wyprawy, a załoga straci wszelką nadzieję, między Sumnerem a Draxem w przerażających ciemnościach arktycznej zimy dojdzie do nieuchronnej konfrontacji.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Villiana | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Złapałam się za tę książkę nie mając specjalnych oczekiwań. Chciałam po prostu poczuć choć trochę północny mroźny klimat, coś, co mnie zauroczyło w „Terrorze” Simmonsa, poczuć znów tragedię i samotność ludzi w obliczu nieprzewidywalnej natury. Niestety, nie zmroziło mnie jakoś specjalnie. Książka była… taka sobie. Ani zachwycająca, ale żalu za straconym czasem również nie ma.

Książka przedstawia historię załogi statku wielorybniczego, w którego szeregach znajduje się bezwzględny morderca. Jest też lekarz po przejściach, który nie chce pozwolić, aby zło w takim wydaniu hasało po tym świecie.

Autor postawił na wulgarność, szokowanie brutalnością. Mamy więc krnąbrną załogę, wśród której żaden normalny człowiek nie chciałby się znaleźć, mordercę bez skrupułów, w dodatku gwałciciela młodych chłopców (chyba żeby wydał nam się jeszcze obleśniejszy), sceny mordu na zwierzętach, gówno, mocz, smród, wnętrzności zwierzęce tudzież ludzkie tu i tam. Taka rzeczywistość. Ukazana bez żadnych...

Izabela Pycio | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Książka, która mimo przerażającego i makabrycznego tonu fabuły, magnetycznie przyciąga. Z zainteresowaniem zagłębiamy się w fascynująco snutą opowieść, poruszającą wrażliwe struny duszy czytelnika. Z jednej strony skłania do głębszych refleksji, a z drugiej strony pozostawia pewien niesmak w stosunku do natury człowieka. Realistyczne opisy wyniszczających gatunek wielorybów połowów, brutalnych polowań na foki, przejmujących zabójstw niedźwiedzi, wzmocniono wyjątkową przebiegłością i morderczymi instynktami jednego z członków załogi statku wielorybniczego "Ochotnik". Podróż na Grenlandię, przez skute lodem wody Morza Arktycznego, wypełnione bielą rozległe przestrzenie, niecierpliwie rozkołysane powierzchnie, przeszywane zacinającym śniegiem i szalejącymi wiatrami. Wszechogarniający i przenikliwy mróz, wynikający z zewnętrznych warunków pogodowych, również z zamienionego w górę lodową ludzkiego serca. Człowiek jako istota polująca nie tylko na zwierzęta, ale także na przedstawicieli...

Roland | 2018-03-02
Przeczytana: 01 marca 2018

Mroź(cz)na natura

Czasami tylko mocne uderzenie potrafi poruszyć człowieka dogłębnie. Nie chodzi mi o akt czysto fizyczny, ale ten bazujący na naszych emocjach. Tak jak wiele jest pozycji literackich traktujących o ludzkiej naturze tak samo jest wiele sposobów by wzbudzić zainteresowanie czytelników tymże tematem. Można delikatnie prezentować ludzką naturę, można powoli odsłaniać kolejne jej elementy, bądź też bez upiększeń zaprezentować wszelkie instynkty człowieka. Prawdą jest, że powieść Iana McGuira jest brutalna, dosadna, pełna wulgaryzmów, najniższych ludzkich instynktów. Owszem może wydać się odpychająca, a nawet odrażająca, co sprawi, że niektórzy odrzucą dalsze jej poznawanie. Tak - nie jest to powieść finezyjna, lecz obraz stworzony przez autora jest wielowymiarowy, uderza w nasze zmysły, a pod tym płaszczem brutalności i zezwierzęcenia ukrywa się prawda o nas samych w obliczu ekstremalnych sytuacji.

Okręt z mordercą na pokładzie wyrusza w rejs. Rok 1859....

Ytr0001 | 2017-07-30
Przeczytana: 16 lipca 2017

Anglia, 1859 rok. Nadmorskie miasteczko, z którego wypływają statki na połowy wielorybnicze. Na jednym z nich, "Ochotniku", jako lekarz okrętowy zatrudnia się Patrick Sumner, który w nieprzyjemnych okolicznościach opuścił armię po powstaniu Sipajów w Indiach, gdzie również służył jako lekarz. "Ochotnik" wypływa w morze i choć początkowo rejs przebiega spokojnie, to później dochodzi do gwałtu i morderstwa pewnego chłopca, a Wody Północy okazują się niebezpiecznym terenem, na którym bardzo wielu ludzi, nawet tych silnych, może zostać pozbawionych życia. Tym samym wyprawa, która z początku wydawała się spokojnym rejsem, zmienia się w walkę o przeżycie, i to walkę z nie tylko jednym zagrożeniem.

Jednym z takich zagrożeń, choć gwoli ścisłości nie pierwszym pod względem pojawiania się w powieści, jest przyroda. Sumner i jego towarzysze podróży muszą zmierzyć się z groźną naturą Wód Północy, tym samym zaś McGuire odmalowuje obraz konfrontacji człowieka z bezwzględnymi warunkami przyrody....

emindflow | 2017-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2017

Kawał bardzo mocnej, poruszającej formą i treścią literatury, która pozostawia spore wrażenie.
W porównaniu z przeczytaną dzień wcześniej powieścią Marininy ta książka to jak rosyjski samogon przy piwie bezalkoholowym.
W warstwie fabularnej niby nic szczególnie oryginalnego tu nie ma, bo z podobnymi pomysłami już się kilkakrotnie spotkałem, ale bez wątpienia ta powieść wyróżnia się wyjątkowo bezkompromisową formą opisów zarówno ludzi, jak ich zachowań. Autor nie zawraca sobie (ani czytelnikowi) głowy jakimiś eufemizmami. Jest ostro, jest dosadnie, jest wulgarnie.
Trudno znaleźć tu jakąś pozytywną postać (no, może Eskimosi). W każdym razie po lekturze czułem się prawie fizycznie utytłany w wszechobecnym tu brudzie, smrodzie i wszelakim plugastwie i zwyrodnialstwie. Jeśli ktoś szukałby turpizmu w literaturze, to „Na Wodach Północy” jest jego doskonałym przykładem.
Zostawiając na boku wrażenia czysto estetyczne, muszę jednak przyznać, że jest coś na tyle wciągającego w tej...

Sebastian Woźniak | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 10 lipca 2017

Wow. Spodziewałem się nudnej powieści historycznej a tu taka niespodzianka. Plastyczny, żywy język, fajnie poprowadzona narracja. Mroczna i brutalna historia. Dawno nie czytałem tak udanej książki. Polecam fanom zarówno prozy współczesnej jak i kryminałów czy powieści historyczno-przygodowych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Ciacho | 2017-05-11
Przeczytana: 12 maja 2017

"Bezlitosna walka z naturą i z człowiekiem"

"Na wodach północy" to książka, która w pierwszej chwili zwróciła moją uwagę świetną okładką, żeby następnie zainteresować opisem wydawcy, który jednak może nasuwać nieco mylne wrażenie, że jest to kryminał, a tak w rzeczywistości nie jest. Jednakże czas akcji, nieokiełznane morze, na którym powieść się rozgrywa, i elementy marynistyczne, związane z prowadzeniem statku i męską walką z trudną do okiełznania naturą, nasunęły mi na myśl tak świetne pozycje, jak "Terror" Dana Simmonsa czy "W samym sercu morza" Nathaniela Philbricka, które bardzo mi się podobały, więc i powieści Iana McGuire'a nie mogłem pominąć.

Rok 1859, Anglia. Były irlandzki lekarz wojskowy, Patrick Sumner, zaciąga się na statek wielorybniczy "Okrutnik", mimo że dowodzony jest przez pechowego i owianego złą sławą kapitana, z nie do końca budzącą zaufanie i sympatię załogą oraz zaproponowaną niewielką pensją dla lekarza okrętowego. Sumner wcześniej wydalony z armii,...

Dominika Rygiel | 2017-04-25
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Wiedziałam, że ta książka mi się spodoba. Wiedziałam, że musi być dobra. Wiedziałam to po samym spojrzeniu na magnetyzującą okładkę, byłam pewna po zarysie fabuły opisanym na okładce. Wiem jak kuriozalnie to brzmi. Tak po prostu mam, a przeczucia nigdy mnie nie zawodzą. Nie zawiodły i tym razem. Powiem więcej – choć zachęciły do lektury, to na pewno w pełni nie oddały tego, co działo się ze mną podczas czytania. Ciężko zachwycać się tego typu książką, choć przyznaję – mój podziw w stosunku do tego tytułu jest ogromy. To książka z serii tych, które uwielbiam. Do bólu realistyczna, bolesna i cierpka, pozbawiona górnolotności, nieprzejaskrawiona i prawdziwa.

Za dużo myśleć to błąd śmiertelny (…).

Środek XIX wieku, Anglia. Patrick Sumner, wydalony z armii lekarz, zaciąga się na statek wielorybniczy „Ochotnik”, który to udaje się w rejs na Morze Arktyczne celem zdobycia jak największą ilość wielorybiego i foczego tłuszczu. Z powodów czysto ekonomicznych wyprawa ta ma być jedną z...

dasio72 | 2017-05-23
Przeczytana: 23 maja 2017

Surowa, mocna męska proza.
Nacechowany przemocą historyczno-przygodowy thiller poruszający się po najmroczniejszych zakamarkach ludzkiej duszy.
Mamy rok 1859, na grenlandzki wielorydnik zamustrowano kilkunastu twardych, nieustępliwych mężczyzn gotowych do walki z mrozem i innymi przeciwnościami losu. Ludzie ci aby zarobić parę gwinei będą polować na foki i wieloryby i pozyskiwać z nich tłuszcz, który służył w owym czasie do oświetlnia ulic czy domów.
Na pokładzie znajduje się jednak osobnik, którego interesują nie tylko wieloryby, psychopatyczny charakter sprawia, że czerpie on radość z zadawania bólu i śmierci.
Czy jest gorsze miejsce na Ziemi niż otoczony lodową pustką okręt z mordercą czającym się na pokładzie? Rutynowa, jak na ówczesne warunki wyprawa zamieni się w prawdziwy koszmar.

Bardzo sprawnie, tak trochę w starym stylu opowiedziana historia walki z żywiołem, własnymi słabościami i psychopatycznym członkiem załogi.
Mocna, dosadna, elektryzująca i bardzo klimatyczna...

Ida_wrześniowa | 2018-06-27
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Niezwykle mroźna, plugawa, ostra jak północy wiatr opowieść o sile jednostki. Historia jednego człowieka, za którym przeszłość wlecze się pozostawiając krwawy ślad, jak posoka za rannym zwierzęciem.
Statek wielorybników wyrusza w rejs. Wraz z nim Patrick Sumner-lekarz okrętowy, który chcąc nie chcąc zostaje wplątany w morderstwo. Zimno, strach, śmierć, fekalia, arogancja, chamstwo, popędy, pierwotne instynkty mieszają się ze sobą tworząc przeraźliwie surową opowieść, nie dającą ani na moment wrażenia, że wszystko skończy się happy endem. Mocna, trzymającą za pysk historia ludzi, którzy zostali rzuceni w nurt wód północy, a ja wraz z nimi.
"Nie masz innego diabła niźli ten w nas. Zło nie jest niczym innym jak stronieniem od dobra."