Dżentelmen w Moskwie

Wydawnictwo: Znak Literanova
A Gentleman in Moscow
Anna Gralak
Ag2S

Wszystko zmienił jeden wiersz… To przez niego hrabia Rostow musiał zamienić przestronny apartament w Metropolu, najbardziej ekskluzywnym hotelu Moskwy, na mikroskopijny pokój na poddaszu, z oknem wielkości szachownicy. Dożywotnio. Taki wyrok wydał bolszewicki sąd. Rostow wie, że jeśli człowiek nie jest panem swojego losu, to z pewnością stanie się jego sługą. Pozbawiony majątku, wizyt w...

Rostow wie, że jeśli człowiek nie jest panem swojego losu, to z pewnością stanie się jego sługą. Pozbawiony majątku, wizyt w operze, wykwintnych kolacji i wszystkiego, co dotychczas definiowało jego status, stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Z pomocą zaprzyjaźnionego kucharza, pięknej aktorki i niezwykłej dziewczynki na nowo buduje swój świat. Gdy za murami hotelu rozgrywają się największe tragedie dwudziestego wieku, hrabia udowadnia, że bez względu na okoliczności warto być przyzwoitym. A największego bogactwa nikt nam nie odbierze, bo nosimy je w sobie.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Zachować godność w złotej klatce

Hrabia Aleksander Iljicz Rostow, odznaczony Orderem Świętego Andrzeja, członek Jockey Clubu, mistrz ceremonii łowieckiej, zostaje skazany na dożywotni areszt w moskiewskim hotelu Metropol za jeden wiersz. A właściwie za to, że nie napisał kolejnych, a w dużej części pewnie też dlatego, że ma czelność być hrabią w czasach bolszewizmu. Jak przystało na dżentelmena, mimo pozbawiania wygód i dotychczasowych przywilejów, przyjmuje swoje hotelowe zesłanie z godnością i stoickim spokojem. Teraz pozostaje mu nadać swojemu życiu nowy sens w tym pełnym przepychu więzieniu.

„Dżentelmen w Moskwie” Amora Towlesa, autora „Dobrego wychowania”, to znakomita, podnosząca na duchu lektura. Trudno nie polubić głównego bohatera z jego wykwintnymi manierami, niezachwianym systemem wartości i wyrafinowanym poczuciem humoru. Trudno też nie polubić jego nowych przyjaciół: małej Niny, zakochanej w żółtych sukienkach, pesymistyczno-optymistycznego (w zależności od pory dnia) kucharza Emila, Andrieja o dłoniach magika i aktorki Anny. Czytelnik ma okazję śledzić rozwój ich relacji na przestrzeni lat, podczas gdy w tle rozgrywają się najważniejsze wydarzenia dwudziestego wieku.

Tę książkę można smakować strona po stronie, z coraz większym żalem zbliżając się do końca. Towels posługuje się tu językiem z prawdziwym kunsztem, tak, że mimo upływu całych dekad bez zmiany scenerii i z drobnymi tylko zmianami postaci, książkę czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, lekkim rozbawieniem i pewną dozą wzruszenia. Jest w niej coś urzekającego, co trudno sprecyzować. Nawet najprostsze sceny, jak wizyta u fryzjera czy zamawianie posiłku w restauracji, opisane są w taki sposób, że nie sposób się od nich oderwać. Postawa Rostowa i sama historia pozwalają wierzyć, że nawet w tak mrocznych czasach w historii Rosji i świata, istnieją nieprzemijające wartości, a każdy człowiek jest panem swojego losu. Choć brak tu spektakularnej, wartkiej akcji, a bohaterowie bez wątpienia są nieco wyidealizowani, to książka zwyczajnie należy do tych, które porywają, równocześnie skłaniając do refleksji nad siłą ducha i wartością przyjaźni.

Agnieszka Kruk

Koronczarka | 2017-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2017

Duńskie hygge? Lepiej przeczytać "Dżentelmena w Moskwie". To pochwała kultury, skłonności do refleksji, smakowania każdej chwili, dystansu do siebie, przyzwoitości. Choć akcja tej ksiażki toczy się całkiem szparko, to autor opowiada ją, umyślnie zwalniając, byśmy i my mieli czas na kontemplowanie doskonałych posiłków, zastanawianie się nad drobiazgami, które składają się na życie. Hrabia Rostow, główny bohater książki, filozof - stoik, potrafi żyć. I choć komunistyczny reżim skazał go na uwięzienie w hotelu (areszt domowy), to zalety hrabiego, jego stosunek do innych, pozwalają mu przeżyć kilkadziesiąt lat tego aresztu w sposób wartościowy. Dobrze przyjrzeć się hrabiemu Rostowowi, dobrze byłoby niektóre jego cechy naśladować.

„Dżentelmen w Moskwie” tańcuje z duchem tamtego miejsca i tamtego czasu, ale gdy już, już ma go objąć w pasie, ten wymyka się i odpływa w przeciwległy kąt sali, zostawiając Towlesa pośrodku, zawieszonego gdzieś pomiędzy „Doktorem Żywagą” a „Fatalnymi jajami”, odległymi jednako. Za mało stanowczości w epoce, za mało mocy w rosyjskości, za dużo ceratki. Owszem, hotel miał być bańką, ale dla hrabiego, nie dla czytelnika. To takie moje małe rozczarowanie, zawiedzione oczekiwanie. Dałem się też wpuścić w maliny recenzentom z obwoluty. Wbrew temu, co piszą, Towles bynajmniej nie pokazuje, „jak żyć naprawdę w czasach, gdy...”, tylko jak żyć w luksusowym hotelu, co nawet biorąc pod uwagę, że chodzi o areszt domowy, za modelowe położenie w rzeczonych czasach uznać raczej nie sposób. Nie szukajcie też w tej książce „największego bogactwa, które nosimy w sobie”. Jest lans, erudycja, maniery, przechwałki, ale głębia pojawia się tak naprawdę tylko raz, w bardzo krótkim i niepozornym,...

Elżbieta | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

"Dżentelmen w Moskwie" to nieludzko piękna perełka literacka. Subtelna, pełna uroku i życiowych mądrości. Czyta się ją spokojnie i lekko. Praktycznie pomimo braku akcji zachwyca i wciąga jak narkotyk. Czytając miałam ochotę na więcej i więcej. Uwodzi i czaruje.

To historia człowieka, który traci wszystko co materialne. Zostaje zamknięty w dożywotnim areszcie domowym w jednym z moskiewskich hoteli. Próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Upadek caratu i początki komunizmu to czasy niełatwe. Tęskni za poprzednią epoką, za całym bogactwem kultury i obyczajów (za Czechowem, Tołstojem ,Czajkowskim czy wyśmienitymi blinami z kawiorem i kwaśną śmietaną). To pan swojego losu. Wspaniała postać, która swoją myślą, każdym gestem, czynem udowadnia, że jest dżentelmenem. jego postawa, słowa, maniery to bogactwo, które nosi w sobie. Bogactwo, którego nikt nie zdoła mu odebrać. Nie ważne w jakich się znajduje okolicznościach, zawsze jest sobą, pamięta kim jest i nie wyrzeka się siebie w...

allison | 2018-02-18
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 lutego 2018

Piękna, dojrzała i głęboka książka, którą można odczytywać na różnych poziomach.

Dla mnie to przede wszystkim wzruszająca i inspirująca historia hrabiego Rostowa, człowieka pozbawionego wolności, ale nie zniewolonego.
Autor wspaniale pokazał, jak można zachować wewnętrzną niezależność, umiłowanie piękna i mądrości, poszanowania dla tradycji w czasach pogardy dla indywidualizmu.

Główny bohater potrafi czerpać z życia nawet wówczas, gdy wydawać się może, że został go tak naprawdę pozbawiony.
Celebrowanie drobnych przyjemności, raczenie się w równym stopniu wspaniałą literaturą jak i wspaniałymi potrawami i winami... - to tylko pozornie rzeczy małe. W rzeczywistości okazują się one formą buntu, który sprawia, że Rostow pozostaje skazany na domowy areszt, ale nie pozwala się złamać i narzucić sobie stylu życia.

"Dżentelmen w Moskwie" to wspaniały hymn na cześć ludzkiej dumy i bycia panem swego losu - nawet w warunkach, w których system stara się uczynić z człowieka sługę, a nie...

Rocinka | 2018-08-10
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Hrabia Rostow jest z prawdziwie szlachetnego materiału zrobiony - to nie żart - ma wszystkie arystokratyczne zalety, nie ma wad charakterystycznych dla jego stanu. Bo bycie arystokratą zobowiązuje.
Potrafi prawie z każdym znaleźć płaszczyznę porozumienia, jest elastyczny, na naszych oczach dokonuje się totalna ewolucja tej postaci, w tle rewolucja, stalinizm, zawierucha, a on wydaje się ostoją starego, dobrego świata - świata prawdziwych wartości.
Hotel Metropol, który stał się dla bohatera aresztem domowym, jest światem w pigułce, jest także azylem. Cudowny klimat tej powieści sprawia, że zapewne będę chciała jeszcze do tek książki powrócić. Niesie ona, bowiem, nadzieję, że warto być przyzwoitym człowiekiem z kręgosłupem, który może chronić przed złym losem lepiej niż żelazny pancerz.

romeo | 2018-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2018

Nie popełnię zapewne żadnej odkrywczej konstatacji, (lecz odkrywczość nie zawsze konieczna, zwłaszcza gdy stwierdzamy rzeczy, którym trudno zaprzeczyć), jeżeli podsumuję tę piękną powieść następującym zdaniem: „Dżentelmen w Moskwie” to książka traktująca o tym jak godnie przeżyć czasy, w których ludzkie życie było codziennie odzierane z godności przez obrzydliwy i brutalny reżim. Dżentelmen to nie tylko ktoś o nienagannych manierach, bywający w teatrze i operze, na wykwintnych bankietach, ze swadą rozprawiający o literaturze i sztuce. Głównemu bohaterowi przecież to wszystko odebrano, redukując go do funkcji szeregowego pracownika najwytworniejszego moskiewskiego hotelu, którego granic w dodatku nie ma prawa opuścić. A jednak pozostaje dżentelmenem w każdym calu, gdyż w tym trudnym położeniu udaje mu się zachować wewnętrzną wolność i umiejętność pozostania sobą bez względu na to jak okrutne są zewnętrzne realia. Pozostania po prostu przyzwoitym. I nie chodzi wcale o politykę; tej...

Basia | 2017-10-14
Na półkach: Przeczytane, ❤ ~ Ulubione

Doskonała książka. Świetna do czytania w trudnych czasach. Daje nadzieję. Jestem zachwycona zarówno poruszoną tematyką, jak i stylem jakim posługuje się autor. Zapisuję książkę do moich ulubionych.
Serdecznie polecam !

Renax | 2017-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2017

Dziś przychodzę do Was z książką, która prezentuje się pięknie, zatytułowana jest też pięknie, bo po pierwsze 'Moskwa', a książki o Rosji zawsze są ciekawe, a po drugie - dżentelmen, czyli, że będzie szlachetnie. W dodatku, co pokazałam na zdjęciu u góry, książkę poleca Oprah, a to już jest gwarancja dobrej lektury.
I tak tez w istocie jest. To piękna książka. Wszelkie pochwały, jakie o niej przeczytacie, są uzasadnione.
Trochę mnie ta jesień ostatnio przytłacza i nie cieszy mnie nic, ale ta książka wciągnęła mnie jak pompa ssąca. Nie mogłam się doczekać, żeby do niej wrócić. 520 stron czytało mi się momentalnie, choć w sumie wołałabym się nią cieszyć dłużej światem hrabiego Rostowa.
Akcja książki rozgrywa się w jednym miejscu, w moskiewskim hotelu Metropol w przeciągu ponad 35 lat i obejmuje jednego bohatera, hrabiego Rostowa oraz jego przyjaciół. Naprawdę więc trzeba talentu pisarskiego, żeby stworzyć ciekawą powieść. Amor Towles widocznie taki talent ma, bo jego książka...

Edyta | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Dobrze jest zacząć nowy rok naprawdę dobrą lekturą!

"Dżentelmen w Moskwie" zdecydowanie należy do gatunku, którym się zachwycicie i nie będziecie żałowali czasu spędzonego z tą książkę.

Dla mnie to niezwykła powieść przede wszystkim o pochwale życia, wartościach naprawdę w życiu ważnych, zmianach mających miejsce w życiu każdego z nas, bo: "zmienianie leży w naturze czasów. A w naturze dżentelmenów leży zmienianie się razem z nimi"... To niespieszna historia o niekoniecznie wartkiej akcji, ale jej brzmienie, jej język momentami wzniosły, patetyczny czasem humorystyczny i ironiczny sprawiają, że tą powieść czyta się wręcz z uwielbieniem.

Cóż... ja jestem ZAKOCHANA w lekturze, zauroczona językiem (ogromne brawa dla tłumacza, który świetnie sprostał roli), zaskoczona: Moskwą i jej urokiem, ponadczasowością wartości i zachowań. Zdecydowanie warta przeczytania

Leeloo_Dallas | 2018-04-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Podzielam wszystkie opinie o tym, że to książka o umiłowaniu życia i wolności, której nikt nie jest w stanie nas pozbawić, bo tkwi w naszym sercu. Podzielam zdanie, że książka jest fenomenalnie napisana.
Ale ja nie kupiłam tej historii. I z całą sympatią dla hrabiego Rostowa, podziwem dla jego wyrafinowanego smaku, manier, wyznawanych wartości, mam do niego tylko jedno pytanie: co zostałoby z tych manier i wyrafinowania, gdyby nie noga od stołu pełna złotych monet i gdyby to nie był areszt domowy w ekskluzywnym hotelu, tylko lokum w ziemiance na Syberii?
Nie wykluczone, że zawiodła mnie percepcja, nie potrafiłam wczuć się w pewną symbolikę zdarzeń i wszystko potraktowałam zbyt poważnie. Na usprawiedliwienie mam tylko to, że tuż przed "Dżentelmenem w Moskwie" przeczytałam "Życie i los" Grossmana.