Miedziaki

Albatros
2023-06-14
2019-10-16
Robert Sudół
afroamerykanie Amerykanie dyskryminacja literatura amerykańska manipulacja powieść amerykańska rasizm więzienie więzień proza
Inne

Nie wiem od czego zacząć, to kolejna bolesna historia, po którą sięgnęłam. Autor poruszył dużo trudnych tematów i zrobił to w bardzo dobry sposób. Język, którego używał był prosty, dość obrazowy i często wydaje mi się kontrastowy. Mam na myśli, porównywanie dzielnic białych ludzi i czarnych, internaty w poprawczaku czy Miedziak udekorowany na święta, który będąc tak destrukcyjnym dla tych chłopców miejscem staje się normalnym, a chłopcy przyzwyczajając się do zajęć i zasad Miedziaka zaczynają uważać go za codzienny i normalny. W późniejszym życiu już nigdy nie są tacy sami, oczywiście jeśli stamtąd wychodzą. Mam też kilka cytatów:
"Zobacz, babciu, co oni ze mną zrobili. Zobacz, co ze mną zrobili."
"Chłopcy twierdzili, że ich życie nie jest warte nawet pięciu centów, więc zaczęli regularnie nazywać poprawczak Miedziakiem."

Świetna historia, napisana z dużą wrażliwością i skupieniem na szczegółach. Naciska podobne struny co 'Zabić Drozda'

Mocna, społecznie zaangażowana i autentycznie poruszająca powieść. Polecam czytelniczkom i czytelnikom analizującym trudne i ważne tematy.

Ta książka uświadamia mi, że nawet w trudnych środowiskach znajdują się ludzie pełni ideałów, dla których warto się starać. Niewątpliwie to była również mocna książka budząca we mnie złość i gniew na oprawców, którzy właściwie nie doczekali się sprawiedliwości. Jeśli książka w czytelniku budzi emocje nawet te negatywne to naprawdę jest bardzo dobra. Korci mnie by sięgnąć jeszcze po "Kolej podziemną" tego samego autora.

Smutna historia o przyjaźni, przemocy i niezłomnej wierze w ideały.

Smutna historia o przyjaźni, przemocy i niezłomnej wierze w ideały.

"Miedziaki" to mroczna opowieść o przemocy, wytrwałości i brutalnie zakłóconym dzieciństwie, skupiająca się na losach czarnoskórych chłopców, w tym głównego bohatera, Elwooda Curtisa. Rasizm i przemoc to chleb powszedni dla mieszkańców Miedziaka. Miejsca, które zostaje w umysłach bohaterów już do końca życia.

To moja pierwsza styczność z autorem i mogę stwierdzić, że ten wyraźnie preferuje rozwlekłe zdania i zbaczanie z tematu, co sprawia, że trzeba siadać skoncentrowanym do lektury, aby nie zgubić wątku.
Choć lektura jest wymagająca, warto wytrwać do końca, aby zrozumieć pełny przekaz tej opresyjnej historii.

To moja pierwsza styczność z autorem i mogę stwierdzić, że ten...

Niesamowita powieść, poruszająca tematy rasizmu, wykluczenia i stosunków społecznych panujących w latach 60-tych XX wieku na amerykańskim Południu.

Beletryzowana relacja ze skandalu Florida School for Boys, gdzie w 2012 odkryto groby wychowanków maltretowanych w mrocznych dekadach lat 50. i 60. Skomplikowana, nadziana treścią między wierszami narracja przywodzi na myśl prozę Faulknera - chociaż czyta się o wiele łatwiej, trzeba równie mocno uważać, żeby czegoś nie zgubić. W przedziwny sposób, możliwy do pełnego odczytania chyba tylko przez Amerykanów, ponura historia poprawczaka nakłada się na inne faulknerowskie motywy: segregacji rasowej, która jest zdecydowanie głównym tematem powieści, a także ucieczki na północ i miłości do śmierdzącego Nowego Jorku.

Nie czyta się Whiteheada łatwo. Można twierdzić, że ma styl ciężkawy, że buduje niełatwe zdania. Winę za trudności można próbować szukać w tłumaczeniu (a kto Wam zabroni),a mimo to...
Zestaw dość znany – bohater inteligentny, oczytany, świadomy wad kraju, w którym przyszło mu żyć, a z drugiej strony bezduszny system, który wyrywa go z domu i oddaje na przymusowe „pranie mózgu”. Spotyka go przemoc i zło w najczystszej postaci. Ale Whitehead tak prowadzi swoją opowieść, że do końca nie wiemy, do jakiego morza z nią wpadniemy. Finałowy twist daje gwarancję zupełnego zaskoczenia, jest prawdziwą wisienką na torcie, ale przecież to o nie o fabularne niespodzianki tu chodzi.
Liczy się bowiem tło i kolorowa emanacja wyzwolenia, przemówienia Martna L. Kinga odsłuchiwane na zdartych płytach gramofonowych, duchota amerykańskiej nienawiści i pot wytapiany podczas ciężkiej pracy. Narracja zdaje się być pozbawiona emocji, strach jest tylko opisem, a ból – kilkoma literami w zeszycie Elwooda. Pisanie – nadzieją na poznanie prawdy, na ratunek, na ucieczkę z Miedziaków.
Trzeba Whiteheada czytać uważnie, bo to pod pierzynką pierwszych wrażeń czają się prawdziwe perełki.
Czuję jednak pewien niedosyt. Czekam na więcej, Mr. Whitehead.

Historia chłopca, który trafia do specjalnego ośrodka wychowawczego, była porywającą choć niewesołą wyprawą w czasy segregacji i niesprawiedliwości wynikającej wyłącznie z koloru skóry....

Istnieją książki i książki. Pierwsze to takie które nas koją, uspokajają, relaksują, bawią, wciągają i w pewien sposob odciążają ze swoich wlasnych problemów. Są nam potrzebne. Drugie są jak kamień, który spada na nasz umysł i serce, przejmują, mrożą, dociskają swoim ciężarem. Są równie potrzebne i ważne.
O tym, że "Miedziaki" będą należeć do drugiej grupy wiedziałam już od dawna i trochę się bałam. I tutaj po przeczytaniu mam dwoistość uczuć - temat bardzo poważny i ciężki, ale forma podana w bardzo wyważony i skąpy w uczucia sposób (pewna odwrotność "Małego życia", w którym mialam wrecz wrażenie, że autorka manipuluje moimi uczuciami, co mnie wkurzało). Czytamy o piekle bez ciarków na plecach i bólu brzucha. I jeżeli przeczytamy za szybko i zbyt szybko zaczniemy czytać coś nowego, to może nas ominąć to COŚ. ALE! Jeżeli czytając tą książkę zatrzymamy się na chwilę, zamkniemy oczy i zobaczymy to co jest opisane, jeżeli spróbujemy współodczuwać to co czują bohaterowie jesteśmy zgubieni jako czytelnicy, jako ludzie. I do tego właśnie miała być ta książka.

O tym, że "Miedziaki" będą należeć do drugiej grupy wiedziałam już...