Marsz

Wydawnictwo: Bellona
The March

Osadzona w realiach amerykańskiej wojny secesyjnej i słynnego krwawego marszu generała Shermana, powieść historyczno-psychologiczno-obyczajowa. Romans byłej niewolnicy z emerytowanym chirurgiem wojskowym rozwija się w realiach przemian opisanych w Przeminęło z wiatrem i przywołanych przez autora.

LelandLester | 2017-04-29

„W swoich najlepszych książkach, jak Ragtime i Billy Bathgate, Doctorow miesza postacie historyczne z tymi fikcyjnymi w celu odkrycia zatopionych fundamentów amerykańskiej duszy. Jego urzekająca nowa powieść, Marsz, jest tą, którą umieszczamy obok tamtych; zaciekłym wyobrażaniem sobie na nowo przeszłości, która wraca do nas jako coś potężnego i dziwnego.” Time.com

Z roku na rok, oglądając więcej i baczniej piękną dyscyplinę, jaką jest koszykówka, a w szczególności nieziemska NBA, wiem doskonale, że wskaźnik zawodnika taki jak „SELEKCJA rzutów” w dużym stopniu determinuje to, czy jest on gwiazdą, czy jednym z tych, którzy na gwiazdy pracują. Piszę o tym nie bez powodu, gdyż owa (odpowiednia) SELEKCJA tak samo jest wyznacznikiem jakości pisarskiej jak tej sportowej, o czym dobitnie przekonuje E.L. Doctorow w swoim „Marszu”.

Są ludzie, którzy pasjonują się historią USA; są też tacy, którzy...

Agnieszka | 2014-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Zaczęłam czytać wieczorem, a skończyłam nad ranem. Nie mogłam się oderwać. To genialny kawałek prozy.
Portrety Shermana i Kilpatricka niezwykle wyraziste. W ogóle nawet epizodyczne postacie skreślone w kilku słowach zapadają w pamięci. Świetne charaktery kobiece. Genialny, zawieszony w teraz, Albion Simms. Akcja obejmuje końcówkę wojny secesyjnej, tzw Marsz Shermana i osnuta jest wokół idei wolności jednostki i wiary w tę wolność. To było dla mnie zaskoczenie, książka o wojnie secesyjnej odtrutką na pesymistyczny determinizm.

Tak sobie myślę, że to niezwykle rewolucyjne pisarstwo, niczego nie szarga, nie wywraca do góry dnem, nie obnaża się, nie uwodzi problematycznymi ideami. Ni c dziwnego ze Doctorow nie może doczekać się Nobla. Takie czasy, że trzeba odwagi żeby docenić klasykę.

Swoją drogą to w trakcie lektury parę razy bardzo wyraźnie stawały mi przed oczami obrazy z tarantinowskiego Django.

Wodolot | 2017-06-14
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Idealna propozycja dla czytelnika łaknącego solidnego kawałka dobrej prozy. Takiej, która po przeczytaniu nie pozostawia z uczuciem niepewności, czy mieliśmy do czynienia z arcydziełem, czy ze sprytną literacką hochsztaplerką.
To powieść historyczna o słynnym konflikcie między Północą a Południem, wielokrotnie eksploatowanym w kinie i literaturze (wystarczy wymienić „Przeminęło z wiatrem” czy słynny serial z Patrickiem Swayze). Akcja obejmuje kilka ostatnich miesięcy wojny secesyjnej, skupiając się głównie na słynnym „Marszu Shermana do morza”, który przypieczętował gospodarczą i militarną klęskę Konfederatów.
Utwór ma epizodyczną budowę i polifoniczną narrację, co z jednej strony dodaje mu epickiego oddechu, a z drugiej sprawia, że niektórzy bohaterowie są ledwie nakreślonymi sylwetkami, które autor w pewnym momencie porzuca. Niemniej Doctorowowi udało się stworzyć kilka godnych zapamiętania postaci, jak biała murzynka Pearl, córka plantatora ...

mm8371 | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Idą żołnierze, maszerują
Idą żołnierze, defilują
Los dla nich wszędzie taki sam
Bum bum bum bum! bam bam bam!

Przemarsz armii Shermana przez Georgię i obie Karoliny.Taktyka spalonej ziemi,huragan niszczący miasta,burzący dotychczasowy ład i porządek Południa,wojna domowa,głód,śmierć,koniec i początek...
W takiej scenerii klika osób szuka sposobu jak przeżyć..i jak żyć kiedy już koszmar się skończy.Jakie zmiany w nich wymusi zmieniająca się rzeczywistość?
Bardzo dobrze napisana opowieść,która każe nam pamiętać ,że teraz jest zawsze...polecam

MateuszP | 2013-03-15

W sumie nie wiem co myśleć o tej książce, na pewno trzeba pochwalić autora za próbę ukazania realiów wojny secesyjnej i to zarówno z perspektywy zwykłych żołnierzy, czy nawet afroamerykańskich niewolników, jak i osób z wyższych kręgów, w postaci generałów, a nawet prezydenta Lincolna. Książka skupia się w zasadzie na słynnym marszu generała Shermana, którego oddziały siały popłoch wśród armii Konfederatów oraz mieszkańców południowo-wschodnich stanów USA. Wielość bohaterów może w pewien sposób utrudniać utożsamianie się z poszczególnymi postaciami, tym bardziej, ze są oni ukazani dość ogólnikowo. Chyba najwięcej dowiadujemy się o 15-letnej białej murzynce Pearl. W zasadzie jej historia jest swoistą klamrą zaczynającą i kończącą powieść. Na pewno jest to "dobra, amerykańska" powieść, aczkolwiek oczekiwania miałem nieco większe. Ale staram się zrozumieć Doctorowa, który chciał opisać jak najwięcej różnorodnych postaci, których dotyczyła ta wojna, a zarazem nie zanudzić czytelnika.

Kasia Chabło | 2014-04-06

Barwna, wielowątkowa opowieść o wojnie secesyjnej. Znakomicie napisana.

Andrzej | 2013-09-19
Przeczytana: 19 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Marsz Edgara Lawrenca Doctorowa to powieśc o wojnie secesyjnej opisana w wydarzeniach z frontu walk z Georgii,obu Karolin Południowej i Północnej.Marsz Doctorowa opisuje różne wydarzenia na froncie nie tylko z pozycji żołnierzy czy generała Shermana,ale także ludności ,która ucierpiała w trakcie tzw.Marszu Shermana,oraz mamy wątek związany z niewolnictwem pojawia się tu postać białej Murzynki Pearl,a także dośc humorystyczny związek z dwoma żołnierami konfederatów,którzy najpierw byli dezertarami,póżniej ponownie stali się żołnierzami,a póżniej Arlie i Willie przeszli do jankesów jako szpiegowie,jednak wojna ma tragiczne skutki dla ich obu Willie od rany odniesionej w trakcie sporu z właścicielem konia,tymczasem Arliemu udaje się przedostać na miejsce postoju sztabu generała Shermana,w trakcie zdjęcia chce dokonać zamachu na Shermana ,jednak sam zamach się nie udaje.W Marszu znajdujemy wiele innych postaci jedne są tragiczne jak ginący żołnierze jankescy ( porucznik...

Polly710 | 2017-03-30
Lea | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017
| 2016-12-08
Przeczytana: sierpień 2013
Edgar Lawrence Doctorow nie żyje

We wtorek, 21 lipca w wieku 84 lat zmarł E.L. Doctorow, jeden z wybitniejszych amerykańskich pisarzy, laureat wielu nagród, autor m.in "Witajcie w Ciężkich Czasach", "Ragtime" czy "Marszu". Doctorow był doceniany za uniwersalność i wszechstronność swojej prozy oraz za nieposkromioną wyobraźnię.