Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Harry Mulisch

- Pisze książki: klasyka, literatura piękna
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 29 lipca 1927
- Zmarły: 30 października 2010
Harry Mulish jest uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy niderlandzkich.
Przeżycia wojenne Mulischa naznaczone prześladowaniami za żydowskie pochodzenie z jednej strony oraz kolaboracją ojca z drugiej strony, wywarły wyraźne piętno na całej twórczości pisarza. Mulisch edukację zakończył na szkole średniej, chociaż rzucił szkołę przed maturą, gdyż jak mówi, chciał być wolny, a szkoła kojarzyła mu się z niemieckim przymusem w okupowanej Holandii. Nie podjął też studiów, bo uważał, że zabiłyby jego oryginalność. Do 30. roku życia nie zarobił prawie żadnych pieniędzy, spał do południa i utrzymywany był przez pracującą dziewczynę, która uważała go za "geniusza". Był zamożnym człowiekiem, chociaż, jak twierdził, nie trwonił pieniędzy, ponieważ pamiętał, jak ciężko było mu w czasach, gdy był biedny.
Powieść Odkrycie nieba została uznana w ogólnokrajowym czytelniczym plebiscycie za najlepszą powieść niderlandzką wszech czasów. Jest to erudycyjna powieść, w której można znaleźć odwołania do marksizmu, mistyki żydowskiej, chrześcijaństwa, astrologii, literatury niderlandzkiej i światowej, filozofii, ale także na przykład do filmu 2001: Odyseja kosmiczna. John Updike napisał, że twórczość Mulischa przekracza nasze czasy. Przez niektórych krytyków była porównywana do Czarodziejskiej Góry Manna z uwagi na bardzo szeroką tematykę i jakość literacką oraz do Boskiej Komedii Dantego jako współczesna próba podsumowania doświadczeń ludzkości i ludzkiej myśli. Z drugiej strony zarzuca się mu, że jego powieść jest za trudna dla przeciętnego czytelnika. Do 2007 roku sprzedało się w Holandii 620 tys. egzemplarzy tej książki.
W przekładzie na język polski ukazało się kilka książek Mulischa: Czarne światło, przekł. E. Dijk-Borkowska, Warszawa 1976; Zamach, przekł. R. Pyciak, Warszawa 1988; Dwie kobiety. Stare powietrze, Warszawa 1990; Procedura, przekł. J. Koch, Warszawa 2001; Odkrycie nieba, przekł. R. Turczyn, Warszawa 2006.
Został odznaczony m.in. Orderem Lwa Niderlandzkiego (1997) i Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Był też wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. W 2006 roku jego imieniem została nazwana planetoida 10251 Mulisch.
- 480 przeczytało książki autora
- 1 197 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
[...] Kiedy rzeczy niezwykłe stają się rzeczywistością, to znaczy, że trwa rewolucja [...]
[...] Kiedy rzeczy niezwykłe stają się rzeczywistością, to znaczy, że trwa rewolucja [...]
Można kogoś znać przez całe lata, ale na pytanie jaki ten ktoś ma kolor oczu, często nie umiemy odpowiedzieć, ponieważ patrzymy nie na jego oczy, lecz na osobę."
Można kogoś znać przez całe lata, ale na pytanie jaki ten ktoś ma kolor oczu, często nie umiemy odpowiedzieć, ponieważ patrzymy nie na jego ...
Rozwiń Zwiń