Umysł Andrew

Tłumaczenie: Sławomir Studniarz
Wydawnictwo: Świat Książki
Andrew's Brain
Ag2S

Błyskotliwa nowa powieść amerykańskiego mistrza, autora Ragtime'a, Księgi Daniela, Billy'ego Bathgate'a oraz Marszu, zabiera nas na szaloną wyprawę w głąb umysłu człowieka, który ma to do siebie, że nieopatrznie sprowadza nieszczęście na swoich bliskich. Zwracając się w nieokreślonym miejscu do nieokreślonego rozmówcy, Andrew zastanawia się, wysławia się, snuje opowieść o swoim życiu, o...

Zwracając się w nieokreślonym miejscu do nieokreślonego rozmówcy, Andrew zastanawia się, wysławia się, snuje opowieść o swoim życiu, o miłości, i o tragediach, jakie przywiodły go do tego miejsca i tego punktu w czasie. A jego wyznania, odsłaniając kolejne warstwy tej niesamowitej opowieści, skłaniają nas do zakwestionowania naszej wiedzy na temat prawdy i pamięci, mózgu i umysłu, osobowości i losu, tego, co wiemy o innych i o sobie samych. Ujmująca głębią psychologiczną i liryczną starannością przekazu, ta trzymająca w napięciu i nowatorska powieść stanowi prawdziwy głos naszego czasu - zabawny, badawczy, sceptyczny, szelmowski, wnikliwy. To zaskakujący zwrot i szczególne osiągnięcie w karierze pisarza, którego proza ma moc tworzenia swego własnego pejzażu i którego przewodnim tematem jest, jak stwierdził Don DeLillo, właściwy dla Ameryki "kompas możliwości, w ramach którego zwyczajne życie nabiera historycznego wydźwięku."

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1665

Powieść do samodzielnego złożenia

Lata obsesyjnego katowania samego siebie kolejnymi lekturami uprzyjemniałem sobie – pewnie nadal będę to robił – małą gierką: zamykaniem książek w karby jednego zdania. I choć zadanie stawiane przed graczem przez tę zabawę może wydawać się karkołomne (może nie w przypadku lichych dramacików, ale co z „Lodem”? Co z „W poszukiwaniu Swanna”?), to zawsze ostatecznie zwyciężałem – wszak sam w tych zawodach sędziuję. „Umysł Andrew” to powieść szelmowska, bo mimo że krótka, to do streszczenia trudna; kiedy patrzy się na nią pytając o czym jest, ta zdaje się odpowiadać z zagadkowym uśmiechem: właśnie, o czym jestem?

Założenia ostatniej powieści zmarłego w 2015 roku Edgara Lawrence'a Doctorowa wydają się niegodne tak wybitnego prozaika: historia nieco zagubionego wykładowcy w średnim wieku, który zakochuje się w swojej studentce to kalka najbardziej klasycznego motywu amerykańskiej literatury uniwersyteckiej; tytułowy Andrew opowiada o swoim związku z Briony i małżeństwie, które go poprzedza – klasyka. Niepewność pojawia się jednak, kiedy czytający próbuje wyobrazić sobie całą sytuację: przed kim właściwie narrator się spowiada? Gdzie jest? Dlaczego dzieli się swoją historią? Doctorow na te pytania nie odpowiada – wręcz przeciwnie, podsyca każdą wątpliwość czytelnika, aby ten w końcu zaczął zastanawiać się, co w wyznaniach Andrew jest prawdą, co świadomym kłamstwem, a co wizją, w którą sam wykładowca uwierzył. Do takich rozważań skłania nie tylko nieco chaotyczna, poszatkowana narracja, ale także kontekst: protagonista często odwołuje się do swojej pracy – jest kognitywistą. W gąszczu kolejnych zdań czytelnik zostaje postawiony przed oczywistym zadaniem: sam musi zdecydować, jak życie Andrew wyglądało. I choć Doctorow stworzył w tekście rusztowanie, na którym losy jego bohatera są rozpięte, to ich ostateczny kształt zależy tylko od odbiorcy.

„Umysł Andrew” jest książką o dwóch obliczach: z jednej strony to literacki eksperyment, próba przedstawienia historii na nowy, inny sposób, który ma współgrać z osiągnięciami współczesnej nauki, a przy tym pozostać całkowicie zrozumiały na najbardziej fundamentalnym poziomie. Z drugiej natomiast to smutna opowieść o tragicznie pogubionym człowieku. Jak ją ugryźć w jednym zdaniu? Powieść do samodzielnego złożenia.

Bartosz Szczyżański

mikakeMonika | 2018-08-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Książka do wolnego czytania i rozmyślania. O ludzkim umyśle, o uczuciach, a tym, co jest prawdą, a co nie.
Niemalże każde zdanie ma znaczenie. Piękne słowa. Niby proza, a jakby to była poezja.
I same strzały w dziesiątkę.

adb | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

„Szczęście polega na życiu codziennością" [...] dopiero perspektywa czasu pozwala mu dojrzeć, co stracił i odtworzyć chwile szczęścia. Strumień myśli prowadzi jednak Andrew znacznie częściej do wspominania życiowych kataklizmów. Podróż w głąb pamięci jest fragmentaryczną rekonstrukcją życia bohatera, niezmiernie bolesną wiwisekcją jaźni człowieka przechodzącego głęboki kryzys.
Andrew jest kognitywistą, analizuje więc działanie własnego umysłu, posiłkując się psychologią i filozofią, co wcale nie oznacza, że jest racjonalny. [...]
Ostatnie powieść Doctorowa to gra. Czytelnik sam musi zdecydować co jest prawdą, a co fantastyczną wizją zmąconego umysłu. Nie jest to zadanie łatwe. Chaotyczne wywody bohatera splatają w jedno sceptycyzm i podziw dla dokonań nauki, psychologicznej głębi prowadzonej autoanalizy towarzyszy liryzm. Książka jest równocześnie zabawna i wnikliwa, do końca trzyma w napięciu i łudzi możliwością odkrycia sekretu Andrew (i nas samych).

Cała opinia tu:...

bppremiera | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Czytelnik wrzucony do mózgu narratora. Czy to możliwe? Ano przekonajmy się. Andrew, bohater i narrator w jednym, prowadzi swoja opowieść w sposób fragmentaryczny, co daje czytelnikowi czas na naukę tego, w jaki sposób będzie z nim rozmawiał . Bo on mówi, bardzo dużo mówi i o wszystkim, jakby z jednej myśli dziesięć kolejnych się rodziło. Kiedy już przyzwyczaimy się do jego lapidarnych skojarzeń, nieszablonowego myślenia i przede wszystkim uwolnimy z oczekiwań jakie zmalowała nam okładka, możemy zacząć słuchać, poznawać ciekawe sekwencje i migające obrazy życia. A kim jest ów człowiek, który nas w tę podróż zabiera? Nieznajomym, obcym? Ależ skąd, to my sami, ja, ty i wielu jeszcze innych, których gładko sobie Andrew przymrugał. Pan profesor nauk kognitywnych, który studiuje umysł, nie mózg. Niejednokrotnie zakładając, że umysł jest więzieniem, które skazało na dożywocie nasz mózg. Na pewno nie wszystko wyjaśnia, nie raz zagmatwa tak, aby pobudzić czytelnika do koncentracji, rzuca...

PeggyBrown27 | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Krótka powieść wprowadzająca nas w tajniki działania naszego mózgu. Wydarzenia prawdziwe mieszają się z fantastyką.
Główny bohater Andrew opowiada o swoim życiu, na które patrzy w typowo naukowy sposób.
To jedna z tych książek, o których nie potrafię się wypowiedzieć, gdyż pomimo tego, że jest krótka pozostawia po przeczytaniu uczucie nostalgii i każe zastanowić się nad ludzkim istnieniem i jego przyszłością.
Polecam jako ciekawostkę chociaż książka jest dosyć trudna w odbiorze, a narracja dosyć chaotyczna momentami.

GZal | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

[...]

Warto było. Czekam na kolejne działki z Allegro – są dostępne po 1 zł. Powieści uznane za najwybitniejsze leżą na ulicy niemal za darmo.

[...]
całość:

trojkowicz | 2017-07-13

Powieść psychologiczna.
Niektóre myśli warte uwagi , np : "Chciałem zawiesić swoje życie na kołku, ograniczyć się do codziennych błahych spraw niewymagających
myślenia".

HannaAnna | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Wiedza o mózgu i wielce naukowe rozważania o naturze umysłu nie tłumaczą Andrew sensu cierpienia, nie pomagają poradzić sobie ze stratą i nie uczą go żyć. Człowiekiem staje się dzięki miłości, cała reszta jego życia to pech, błędy i błazenada. Świetna książka, napisana wartko, wciągająca zarówno w opowieść jak i rozważania kognitywistyczne. Mała rzecz, a cieszy.

Beti70 | 2018-09-20
Przeczytana: wrzesień 2018