Umysł Andrew

- Kategoria:
- literatura piękna
- Tytuł oryginału:
- Andrew's Brain
- Wydawnictwo:
- Świat Książki
- Data wydania:
- 2016-02-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-02-17
- Liczba stron:
- 176
- Czas czytania
- 2 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380310827
- Tłumacz:
- Sławomir Studniarz
- Tagi:
- Sławomir Studniarz powieść psychologiczna literatura amerykańska - 21 w.
Błyskotliwa nowa powieść amerykańskiego mistrza, autora Ragtime'a, Księgi Daniela, Billy'ego Bathgate'a oraz Marszu, zabiera nas na szaloną wyprawę w głąb umysłu człowieka, który ma to do siebie, że nieopatrznie sprowadza nieszczęście na swoich bliskich.
Zwracając się w nieokreślonym miejscu do nieokreślonego rozmówcy, Andrew zastanawia się, wysławia się, snuje opowieść o swoim życiu, o miłości, i o tragediach, jakie przywiodły go do tego miejsca i tego punktu w czasie. A jego wyznania, odsłaniając kolejne warstwy tej niesamowitej opowieści, skłaniają nas do zakwestionowania naszej wiedzy na temat prawdy i pamięci, mózgu i umysłu, osobowości i losu, tego, co wiemy o innych i o sobie samych. Ujmująca głębią psychologiczną i liryczną starannością przekazu, ta trzymająca w napięciu i nowatorska powieść stanowi prawdziwy głos naszego czasu - zabawny, badawczy, sceptyczny, szelmowski, wnikliwy. To zaskakujący zwrot i szczególne osiągnięcie w karierze pisarza, którego proza ma moc tworzenia swego własnego pejzażu i którego przewodnim tematem jest, jak stwierdził Don DeLillo, właściwy dla Ameryki "kompas możliwości, w ramach którego zwyczajne życie nabiera historycznego wydźwięku."
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Powieść do samodzielnego złożenia
Lata obsesyjnego katowania samego siebie kolejnymi lekturami uprzyjemniałem sobie – pewnie nadal będę to robił – małą gierką: zamykaniem książek w karby jednego zdania. I choć zadanie stawiane przed graczem przez tę zabawę może wydawać się karkołomne (może nie w przypadku lichych dramacików, ale co z „Lodem”? Co z „W poszukiwaniu Swanna”?),to zawsze ostatecznie zwyciężałem – wszak sam w tych zawodach sędziuję. „Umysł Andrew” to powieść szelmowska, bo mimo że krótka, to do streszczenia trudna; kiedy patrzy się na nią pytając o czym jest, ta zdaje się odpowiadać z zagadkowym uśmiechem: właśnie, o czym jestem?
Założenia ostatniej powieści zmarłego w 2015 roku Edgara Lawrence'a Doctorowa wydają się niegodne tak wybitnego prozaika: historia nieco zagubionego wykładowcy w średnim wieku, który zakochuje się w swojej studentce to kalka najbardziej klasycznego motywu amerykańskiej literatury uniwersyteckiej; tytułowy Andrew opowiada o swoim związku z Briony i małżeństwie, które go poprzedza – klasyka. Niepewność pojawia się jednak, kiedy czytający próbuje wyobrazić sobie całą sytuację: przed kim właściwie narrator się spowiada? Gdzie jest? Dlaczego dzieli się swoją historią? Doctorow na te pytania nie odpowiada – wręcz przeciwnie, podsyca każdą wątpliwość czytelnika, aby ten w końcu zaczął zastanawiać się, co w wyznaniach Andrew jest prawdą, co świadomym kłamstwem, a co wizją, w którą sam wykładowca uwierzył. Do takich rozważań skłania nie tylko nieco chaotyczna, poszatkowana narracja, ale także kontekst: protagonista często odwołuje się do swojej pracy – jest kognitywistą. W gąszczu kolejnych zdań czytelnik zostaje postawiony przed oczywistym zadaniem: sam musi zdecydować, jak życie Andrew wyglądało. I choć Doctorow stworzył w tekście rusztowanie, na którym losy jego bohatera są rozpięte, to ich ostateczny kształt zależy tylko od odbiorcy.
„Umysł Andrew” jest książką o dwóch obliczach: z jednej strony to literacki eksperyment, próba przedstawienia historii na nowy, inny sposób, który ma współgrać z osiągnięciami współczesnej nauki, a przy tym pozostać całkowicie zrozumiały na najbardziej fundamentalnym poziomie. Z drugiej natomiast to smutna opowieść o tragicznie pogubionym człowieku. Jak ją ugryźć w jednym zdaniu? Powieść do samodzielnego złożenia.
Bartosz Szczyżański
Książka na półkach
- 62
- 54
- 20
- 2
- 2
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
Cytaty
Szczęście polega na życiu codziennością w nieświadomości tego, jak bardzo jest się szczęśliwym.
Czytanie w myślach to proces zachodzący w prawym styku skroniowo-ciemieniowym. Dzięki niemu w kontaktach z innymi ludźmi dedukcyjnie, intuic...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Spodziewałam się nie wiedzieć czemu czegoś nudnego i przekombinowanego. Tymczasem trafiłam na dość oryginalną i nieoczywistą powieść. Kiedy będąc w połowie książki próbowałam ją opisać bratu stwierdziłam, że jest to historia nieco dziwnego człowieka. Andrew dość często opowiada o sobie często w trzeciej osobie, czuje potrzebę by przekonać rozmówcę do swojej wersji zdarzeń. Całość czyta się trochę jak dramat z podziałem na dwie role.
Spodziewałam się nie wiedzieć czemu czegoś nudnego i przekombinowanego. Tymczasem trafiłam na dość oryginalną i nieoczywistą powieść. Kiedy będąc w połowie książki próbowałam ją opisać bratu stwierdziłam, że jest to historia nieco dziwnego człowieka. Andrew dość często opowiada o sobie często w trzeciej osobie, czuje potrzebę by przekonać rozmówcę do swojej wersji zdarzeń....
więcej Pokaż mimo toKsiążka króciutka, ale wcale nie czyta się szybko. Każda strona daje do myślenia. Nieco przygnębiająca. Ciekawa narracja. Być może jeszcze do niej wrócę.
Książka króciutka, ale wcale nie czyta się szybko. Każda strona daje do myślenia. Nieco przygnębiająca. Ciekawa narracja. Być może jeszcze do niej wrócę.
Pokaż mimo toBardzo ciekawie napisana książka. Była to moja pierwsza styczność z E. L. Doctorow'em i bardzo zachęciła mnie do zgłębienia jego dzieł. Odejmuję jedną gwiazdkę za specyficzny rodzaj narracji, do którego trzeba się przyzwyczajać przez kilka pierwszych stron oraz drugą za wątek prezydenta-współlokatora, który wydał mi się naciągany i wepchnięty niemal na siłę. Nie zmienia to jednak faktu, że książka genialnie łączy fikcję z rzeczywistością. Przedstawione wydarzenia skłaniają czytelnika do refleksji nad samym sobą, a także pokazuje tragedie ludzi, którzy przeżyli 11.09., poruszając tym samym nas do większej empatii dla tych osób.
Bardzo ciekawie napisana książka. Była to moja pierwsza styczność z E. L. Doctorow'em i bardzo zachęciła mnie do zgłębienia jego dzieł. Odejmuję jedną gwiazdkę za specyficzny rodzaj narracji, do którego trzeba się przyzwyczajać przez kilka pierwszych stron oraz drugą za wątek prezydenta-współlokatora, który wydał mi się naciągany i wepchnięty niemal na siłę. Nie zmienia to...
więcej Pokaż mimo toTrochę z gatunku strumień świadomości. Dobre, ale czytajcie koniecznie tego autora RAGTIME, WITAJCIE W CIĘŻKICH CZASACH czy MARSZ. och co to są za książki!
Trochę z gatunku strumień świadomości. Dobre, ale czytajcie koniecznie tego autora RAGTIME, WITAJCIE W CIĘŻKICH CZASACH czy MARSZ. och co to są za książki!
Pokaż mimo toCzytelnik wrzucony do mózgu narratora. Czy to możliwe? Ano przekonajmy się. Andrew, bohater i narrator w jednym, prowadzi swoja opowieść w sposób fragmentaryczny, co daje czytelnikowi czas na naukę tego, w jaki sposób będzie z nim rozmawiał . Bo on mówi, bardzo dużo mówi i o wszystkim, jakby z jednej myśli dziesięć kolejnych się rodziło. Kiedy już przyzwyczaimy się do jego lapidarnych skojarzeń, nieszablonowego myślenia i przede wszystkim uwolnimy z oczekiwań jakie zmalowała nam okładka, możemy zacząć słuchać, poznawać ciekawe sekwencje i migające obrazy życia. A kim jest ów człowiek, który nas w tę podróż zabiera? Nieznajomym, obcym? Ależ skąd, to my sami, ja, ty i wielu jeszcze innych, których gładko sobie Andrew przymrugał. Pan profesor nauk kognitywnych, który studiuje umysł, nie mózg. Niejednokrotnie zakładając, że umysł jest więzieniem, które skazało na dożywocie nasz mózg. Na pewno nie wszystko wyjaśnia, nie raz zagmatwa tak, aby pobudzić czytelnika do koncentracji, rzuca przynętę i płynie pod prąd. Nurkując pociąga za sobą w dół. Czas na myślenie się skończył? Ano niestety. Do jakich wniosków doszedłeś, co odkryłeś i co poczułeś - jest twoje. Wypływasz na powierzchnię wspierając się na wielkiej bańce nowych wątpliwości. I radzisz sobie czytelniku ze wszystkim, podróżując z narratorem, w jego opowieściach niejednokrotnie zmieniasz miejsca, które wskazuje ci przede wszystkim ciekawość. Doctorow jakby próbował na przykładzie swoich wspomnień zrekonstruować mechanizm działania naszej pamięci. Przebudowywał, dodawał i odrzucał, wszystko to czynił dla poznania drogi egzystencjalnej, w którą zabrał czytelnika, pełną tajemnic i ciekawostek. Pochłaniająca bez reszty lektura. Polecam.
Czytelnik wrzucony do mózgu narratora. Czy to możliwe? Ano przekonajmy się. Andrew, bohater i narrator w jednym, prowadzi swoja opowieść w sposób fragmentaryczny, co daje czytelnikowi czas na naukę tego, w jaki sposób będzie z nim rozmawiał . Bo on mówi, bardzo dużo mówi i o wszystkim, jakby z jednej myśli dziesięć kolejnych się rodziło. Kiedy już przyzwyczaimy się do jego...
więcej Pokaż mimo toKsiążka do wolnego czytania i rozmyślania. O ludzkim umyśle, o uczuciach, a tym, co jest prawdą, a co nie.
Niemalże każde zdanie ma znaczenie. Piękne słowa. Niby proza, a jakby to była poezja.
I same strzały w dziesiątkę.
Książka do wolnego czytania i rozmyślania. O ludzkim umyśle, o uczuciach, a tym, co jest prawdą, a co nie.
Pokaż mimo toNiemalże każde zdanie ma znaczenie. Piękne słowa. Niby proza, a jakby to była poezja.
I same strzały w dziesiątkę.
„Szczęście polega na życiu codziennością" [...] dopiero perspektywa czasu pozwala mu dojrzeć, co stracił i odtworzyć chwile szczęścia. Strumień myśli prowadzi jednak Andrew znacznie częściej do wspominania życiowych kataklizmów. Podróż w głąb pamięci jest fragmentaryczną rekonstrukcją życia bohatera, niezmiernie bolesną wiwisekcją jaźni człowieka przechodzącego głęboki kryzys.
Andrew jest kognitywistą, analizuje więc działanie własnego umysłu, posiłkując się psychologią i filozofią, co wcale nie oznacza, że jest racjonalny. [...]
Ostatnie powieść Doctorowa to gra. Czytelnik sam musi zdecydować co jest prawdą, a co fantastyczną wizją zmąconego umysłu. Nie jest to zadanie łatwe. Chaotyczne wywody bohatera splatają w jedno sceptycyzm i podziw dla dokonań nauki, psychologicznej głębi prowadzonej autoanalizy towarzyszy liryzm. Książka jest równocześnie zabawna i wnikliwa, do końca trzyma w napięciu i łudzi możliwością odkrycia sekretu Andrew (i nas samych).
Cała opinia tu: http://slowooslowach.blox.pl/2018/08/Umysl-Andrew-EL-Doctorow.html
„Szczęście polega na życiu codziennością" [...] dopiero perspektywa czasu pozwala mu dojrzeć, co stracił i odtworzyć chwile szczęścia. Strumień myśli prowadzi jednak Andrew znacznie częściej do wspominania życiowych kataklizmów. Podróż w głąb pamięci jest fragmentaryczną rekonstrukcją życia bohatera, niezmiernie bolesną wiwisekcją jaźni człowieka przechodzącego głęboki...
więcej Pokaż mimo toPowieść psychologiczna.
Niektóre myśli warte uwagi , np : "Chciałem zawiesić swoje życie na kołku, ograniczyć się do codziennych błahych spraw niewymagających
myślenia".
Powieść psychologiczna.
Pokaż mimo toNiektóre myśli warte uwagi , np : "Chciałem zawiesić swoje życie na kołku, ograniczyć się do codziennych błahych spraw niewymagających
myślenia".
[...]
Warto było. Czekam na kolejne działki z Allegro – są dostępne po 1 zł. Powieści uznane za najwybitniejsze leżą na ulicy niemal za darmo.
[...]
całość:
http://www.speculatio.pl/umysl-andrew/
[...]
Pokaż mimo toWarto było. Czekam na kolejne działki z Allegro – są dostępne po 1 zł. Powieści uznane za najwybitniejsze leżą na ulicy niemal za darmo.
[...]
całość:
http://www.speculatio.pl/umysl-andrew/
Wiedza o mózgu i wielce naukowe rozważania o naturze umysłu nie tłumaczą Andrew sensu cierpienia, nie pomagają poradzić sobie ze stratą i nie uczą go żyć. Człowiekiem staje się dzięki miłości, cała reszta jego życia to pech, błędy i błazenada. Świetna książka, napisana wartko, wciągająca zarówno w opowieść jak i rozważania kognitywistyczne. Mała rzecz, a cieszy.
Wiedza o mózgu i wielce naukowe rozważania o naturze umysłu nie tłumaczą Andrew sensu cierpienia, nie pomagają poradzić sobie ze stratą i nie uczą go żyć. Człowiekiem staje się dzięki miłości, cała reszta jego życia to pech, błędy i błazenada. Świetna książka, napisana wartko, wciągająca zarówno w opowieść jak i rozważania kognitywistyczne. Mała rzecz, a cieszy.
Pokaż mimo to