Umysł Andrew

Okładka książki Umysł Andrew
E. L. Doctorow Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
literatura piękna
Andrew's Brain
Świat Książki
2016-02-17
2016-02-17
Sławomir Studniarz
Sławomir Studniarz powieść psychologiczna literatura amerykańska - 21 w.

Oficjalne recenzje i

Powieść do samodzielnego złożenia

Link do recenzji

1893 14 287

Spodziewałam się nie wiedzieć czemu czegoś nudnego i przekombinowanego. Tymczasem trafiłam na dość oryginalną i nieoczywistą powieść. Kiedy będąc w połowie książki próbowałam ją opisać bratu stwierdziłam, że jest to historia nieco dziwnego człowieka. Andrew dość często opowiada o sobie często w trzeciej osobie, czuje potrzebę by przekonać rozmówcę do swojej wersji zdarzeń....

Książka króciutka, ale wcale nie czyta się szybko. Każda strona daje do myślenia. Nieco przygnębiająca. Ciekawa narracja. Być może jeszcze do niej wrócę.

Bardzo ciekawie napisana książka. Była to moja pierwsza styczność z E. L. Doctorow'em i bardzo zachęciła mnie do zgłębienia jego dzieł. Odejmuję jedną gwiazdkę za specyficzny rodzaj narracji, do którego trzeba się przyzwyczajać przez kilka pierwszych stron oraz drugą za wątek prezydenta-współlokatora, który wydał mi się naciągany i wepchnięty niemal na siłę. Nie zmienia to...

Trochę z gatunku strumień świadomości. Dobre, ale czytajcie koniecznie tego autora RAGTIME, WITAJCIE W CIĘŻKICH CZASACH czy MARSZ. och co to są za książki!

Czytelnik wrzucony do mózgu narratora. Czy to możliwe? Ano przekonajmy się. Andrew, bohater i narrator w jednym, prowadzi swoja opowieść w sposób fragmentaryczny, co daje czytelnikowi czas na naukę tego, w jaki sposób będzie z nim rozmawiał . Bo on mówi, bardzo dużo mówi i o wszystkim, jakby z jednej myśli dziesięć kolejnych się rodziło. Kiedy już przyzwyczaimy się do jego...

Książka do wolnego czytania i rozmyślania. O ludzkim umyśle, o uczuciach, a tym, co jest prawdą, a co nie.
Niemalże każde zdanie ma znaczenie. Piękne słowa. Niby proza, a jakby to była poezja.
I same strzały w dziesiątkę.

„Szczęście polega na życiu codziennością" [...] dopiero perspektywa czasu pozwala mu dojrzeć, co stracił i odtworzyć chwile szczęścia. Strumień myśli prowadzi jednak Andrew znacznie częściej do wspominania życiowych kataklizmów. Podróż w głąb pamięci jest fragmentaryczną rekonstrukcją życia bohatera, niezmiernie bolesną wiwisekcją jaźni człowieka przechodzącego głęboki...

Powieść psychologiczna.
Niektóre myśli warte uwagi , np : "Chciałem zawiesić swoje życie na kołku, ograniczyć się do codziennych błahych spraw niewymagających
myślenia".

[...]

Warto było. Czekam na kolejne działki z Allegro – są dostępne po 1 zł. Powieści uznane za najwybitniejsze leżą na ulicy niemal za darmo.

[...]
całość:

Wiedza o mózgu i wielce naukowe rozważania o naturze umysłu nie tłumaczą Andrew sensu cierpienia, nie pomagają poradzić sobie ze stratą i nie uczą go żyć. Człowiekiem staje się dzięki miłości, cała reszta jego życia to pech, błędy i błazenada. Świetna książka, napisana wartko, wciągająca zarówno w opowieść jak i rozważania kognitywistyczne. Mała rzecz, a cieszy.

• Literatura amerykańska
  • Chcę w prezencie