Następca

Wydawnictwo: Świat Książki
Le Successeur
Albania, morderstwo, polityka, komunizm
jusola

13 grudnia 1981 roku w niewyjaśniony do dziś sposób stracił życie ówczesny następca komunistycznego dyktatora Albanii Envera Hodży. Czy było to morderstwo, czy samobójstwo? A jeśli morderstwo, to kto je popełnił? Szef bezpieki, by zająć miejsce Następcy? Sam Wódz, a może jeszcze kto inny? Wychodząc od tego konkretnego zdarzenia, Kadare stworzył uniwersalną przypowieść o ludziach rządzących...

Wychodząc od tego konkretnego zdarzenia, Kadare stworzył uniwersalną przypowieść o ludziach rządzących totalitarnym państwem, którzy stali się ofiarami swych lęków, paranoi i wyimaginowanych spisków. Mistrzowskie połączenie zaskakującej intrygi z kafkowską atmosferą i duchem Orwella.

czytający | 2015-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Moja podróż po kraju w którym budząc się, lepiej nie pamiętać swoich snów powoli dobiega końca. Przeskakując po kolejnych kartkach coraz bardziej oddalam się od tajemnic, których rozwiązanie do dnia dzisiejszego nie ujrzało światła dziennego. Każda przeczytana następna strona niczym odliczane kolejno miesiące i lata zasypuje groby ludzi, których nazwiska należało wymazać z pamięci. Pozostaje tylko niepokój pełen pytań bez odpowiedzi. To strach przed poznaniem motywów działania osób, uznających się za wodzów całych narodów. Jednak dotarłszy do ostatniego akapitu dowiedziałem się wystarczająco dużo na tematy o których być może powinienem nie wiedzieć wcale. Mam wrażenie, że moja zbyt duża wiedza, mogłaby by mi jedynie przeszkodzić w bezpiecznym opuszczeniu tej dusznej atmosfery zakazanego dla reszty świata raju. Bo jeśli się wie za dużo, to istnieje poważne ryzyko stanięcia oko w oko ze śmiercią. Komunistyczna Albania nie wybacza nawet po fizycznym unicestwieniu człowieka.

Któż jak...

Ania Gotowska | 2014-07-17
Przeczytana: lipiec 2014

Szaleństwo władzy realizuje się poprzez połączoną z terrorem dezinformację, dezinformacja zaś – prowadzi do szaleństwa obywateli. Brak możliwości poznania prawdy, dostępu do wiedzy na temat faktycznych wydarzeń, wiedzie w książce Kadare do rozlicznych kryzysów w życiu osób mających styczność z zamordowanym (?) Następcą.

Migawkowym spojrzeniem na ludzi uwikłanych w system totalitarny, opierając się na faktycznych albańskich doświadczeniach z roku 81, Kadare oddaje esencję spustoszenia jakie w relacjach międzyludzkich sieje komunizm. Niepewność jutra, względność oficjalnej interpretacji wydarzeń w zależności od bieżącej linii partii – to wszystko buduje atmosferę klaustrofobicznego labiryntu, z którego nie ma wyjścia.

Książka Kadare wpisuje się w – jeśli można tak to określić – swojego rodzaju klasykę lektur typu „uwięziony w bezsensownym reżimie”. Jako taka nie wnosi specjalnie żadnej nowej jakości – ale czyta się ją dobrze, napisana jest lekkim,...

gumienny | 2013-03-28

Krótka przypowieść o ludzkim życiu jako nieznaczącym pyłku w trybach bezdusznej, państwowej machiny, osnuta na autentycznych wydarzeniach z niedawnej historii Albanii. Oszczędny w środkach język i krótka forma pozwalają skupić się na istocie opowieści - atmosferze lęku i zagrożenia, poczuciu bezradności wobec rozgrywających się wydarzeń, wewnętrznych rozterkach bohaterów. Tak zaserwowany portret totalitaryzmu niezawodnie kojarzy się z kafkowskim "Procesem" i w rzeczy samej nie będzie to chybione skojarzenie. Co więcej, można miejscami przyłapać się na tym, że czyta się książkę, którą już w pewnym stopniu się zna... czy to poważna wada, niech każdy czytelnik zadecyduje sam. Mnie do lektury nie zniechęciła, a czasu na nią poświęconego nie uważam za stracony.

Kamil | 2014-01-22
Przeczytana: 05 października 2013

Historia przedstawia mechanizmy władzy totalitarnej która nie tylko niszczy życie społeczeństwa u podstaw ale działa według tych samych reguł na szczytach hierarchii władzy. Absurdy jakie rządzą systemem doprowadzają państwo do autodestrukcji, jednak idea socjalizmu każe przysłowiowo malować trawę na zielono, nie zauważać problemów i wszystko zbywać machnięciem ręki i tworzyć prowizoryczne szczęście kolektywu.

misiel | 2014-02-08
Przeczytana: 06 lutego 2014

Przyzwoita powieść, ale czuję już przesyt poruszonym w niej tematem. Że "Proces" Kafki, że system totalitarny i ze w nim degradacja człowieka. Było, a Kadare niczym nowym nie zaskakuje.

Mario | 2014-02-19

Zbyt... dziennikarskie czy też komentatorsko-polityczne w formie, bo w treści jest to opowieść o strachu. O życiu w miejscu, gdzie strachem podszyte jest wszystko. Wszystko.

agababajaga | 2014-12-20
Na półkach: DKK, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2014

trudny temat, Albania, polityka, wódz, następca,samobójstwo, morderstwo, wielka niewiadoma,rozterki,miłość, wyścig szczurów,donosicielstwo...
wszystko to opisane w małej, krótkiej książeczce, przez nieznanego albańskiego pisarza...mimo tego, że ciężki temat czyta się lekko.
Trudno doradzić polecić lub nie, książka wpadła w moje ręce przez przypadek, wybrana przez DKK ale nie żałuję, że mam ją na "swoim koncie"

kulaczynka | 2016-11-28
Na półkach: 2016, Przeczytane