Tai-pan

Okładka książki Tai-pan
James Clavell Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Saga Azjatycka (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Małgorzata Grabowska, Andrzej Grabowski
Chiny Hongkong kolonializm kultura Daleki Wschód imperium brytyjskie

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Powieści Jamesa Calavella są niesamowite. Pełne akcji, barwnych postaci, zawiłości kulturowo-politycznych. Akcja tym razem dzieje się w Chinach, gdzie zakładana zostaje kolonia na wyspie Hongkong. Ma ona zostać głównym portem handlowym w Chinach. Poznajemy tu losy Dirka Struana który tak jak John Blackthorne jest niezwykłym mężczyzną. Inteligentny, dobry , zawzięty, otwarty jednocześnie przebiegły, dążący po trupach do celu.Książka te jest niezwykła i szczerze ją polecam. Osobiście dobrze się przy niej bawiłam.

,,Tai- Pan'' to druga część sagi azjatyckiej Jamesa Clavella.
Objętościowo troszkę wymagająca ale w audiobooku poszło sprawnie, tym bardziej że lektura Clavella była bardzo ciekawa i porywająca i świetnie się jej słuchało.
Jeszcze za trzecią część się nie biorę ale cieszy mnie że właśnie dziś pojawiła się do odsłuchu w Audiotece z której również korzystam i to dla mnie bardzo pozytywna informacja😉
Tai pana polecam i nie tylko dla tych którzy lubią azjatyckie klimaty, książka warta przeczytania😉

,,Tai- Pan'' to druga część sagi azjatyckiej Jamesa Clavella.

Rewelacyjna książka, świetnie opowiedziana historia powstawania Hongkongu, stosunków między Chinami a reszta. Niestety kończy się w bardzo ciekawym momencie, aż prosi się o tom 2.

Kawał świetnej przygodowej literatury. Tło historyczne z okresu początków kolonii brytyjskiej w Hongkongu zostało bardzo ciekawie I fascynująco przedstawione. Soczyste charaktery i wartka akcja.
Bardzo dobrze słuchało się tej powieści w formie audiobooka w interpretacji Marka Walczaka.

Druga z serii powieści azjatyckich Clavella. W warstwie fabularnej rzecz rozkręca się dość powoli - autor bardzo dba o wszelakie tła, wyjaśnienia, prezentacje, niemniej wcale zgrabnie - by osiągnąć pewien, satysfakcjonujący poziom zawiłości, tempa i dramatyzmu. Narracyjnie Tai-pan, w oczywisty sposób, jest powieścią jak najbardziej klasyczną - historyczną, z przygodową nutą. Jej główną siłą jest plejada pełnowymiarowych postaci, rewelacyjnie nakreślone realia codzienności, społeczne i polityczne okresu i regionu - ramy czasowe zamykają się w kilku miesiącach roku 1841, gdy po zakończeniu I wojny opiumowej zostaje założona brytyjska kolonia na Hongkongu - oraz spojrzenie na procesy historyczne w rozmaitych aspektach.

Powieść napisana językiem giętkim, przyjemnym, pełnym, bezpośpiesznym, z naturalnymi dialogami i czasem humorem, eleganckim i nienachalnym.

Tai-pan to świetna powieść jednak mój prywatny degustibus postawiłby ją odrobinę poniżej Shoguna. Niewiele, ale jednak.

Wysłuchałem w początkowo dziwnej, ale po przyzwyczajeniu się całkiem niezłej, lekko aktorskiej, interpretacji Marka Walczaka.

9/10

niby starsza lektura ale dalej świetna! fascynujący opis powstania Hongkongu na tle tworzenia się fortun, przeciwności losu i wielkiej nienawiści głównych bohaterów- bardzo polecam!

Nawet ciekawa pozycja, troche przegadana, ale tak sie kiedyś pisało

Nawet ciekawa pozycja, troche przegadana, ale tak sie kiedyś pisało

Przeczytałam zaraz po Królu szczurów.
Zupełnie inna historia, ale również niezwykle ciekawa i wciągająca.
Każdy z tomów sagi azjatyckiej umiejscowiony jest w innych realiach lub epokach. Tai-Pan dzieje się w czasach wojen opiumowych w Hong Kongu. Opisane są tu batalie staczane pomiędzy Chińczykami a Brytyjczykami o wpływy w tym rejonie. Opowieść fascynująca zarówno pod kątem fabularnym jak i historycznym. Akcja, przygoda, miłość i opowieść o tym, jak to z tą dzierżawą Hong Kongu było.
Tu się nie ma co zastanawiać, to trzeba przeczytać!
Szukam właśnie e-booka, aby powtórzyć.

Przeczytałam zaraz po Królu szczurów.
Zupełnie inna historia, ale również niezwykle ciekawa i wciągająca.

Z Japonii przeskakujemy wraz z drugą częścią do Chin. Historia nie jest zbyt skomplikowana, natomiast autor przemyca w książce wiele informacji na temat podstaw kultury chińskiej. Warto przeczytać choćby po to by dostrzec zbieżność poczynań do współczesnych Chin (odgradzanie się od reszty świata, uważanie go za barbarzyński jako naród potomków Bogów itd.)

Trudno ocenić tę powieść, a do wystawienia wyższej oceny zdecydowanie nie zachęca niechlujne wydanie, ze sporą ilością literówek, pomyłek i chyba słabym tłumaczeniem. Wiadomo, są wydania gorsze i lepsze, ale w tym przypadku jest to naprawdę widoczne i irytujące.
Jeśli chodzi o samą fabułę, to oczywiście trochę powoli się rozkręca, ale wszystkie wydarzenia i intrygi tworzą później przyjemną całość, z być może lekko zaskakującym/ciekawym zakończeniem. Powieść na poziomie Shoguna.