Rachuba świata

Seria: Inne Historie
Wydawnictwo: W.A.B.
Die Vermessung der Welt

Inne wydania

Akcja bestsellerowej powieści Daniela Kehlmanna rozgrywa się na przełomie wieków XVIII i XIX. Żyją jeszcze myśliciele oświecenia, wchodzą w modę loty balonem i spirytyzm, nadciąga wiek pary i elektryczności. Na oczach czytelnika Goethe broni teorii o zimnym wnętrzu Ziemi, a powstająca siedziba prezydentów USA malowana jest na biało. Jednocześnie powstają pierwsze zdjęcia dagerotypowe i prototyp telegrafu. Europą wstrząsają wojny napoleońskie i ruchy wolnościowe, w Ameryce powstają nowe państwa. W tym samym czasie przyrodnik Alexander von Humboldt podejmuje słynną ekspedycję do Ameryki Łacińskiej, zaś „książę matematyków”, Carl Friedrich Gauss, w czterech ścianach odbywa podróże do granic wiedzy.

Kehlmann opisuje pełne przygód wyprawy badawcze Humboldta do Ameryki Łacińskiej i Rosji, samotne zmagania domatora Gaussa z wielkimi pytaniami nauk ścisłych, a także życie osobiste obu bohaterów. Przekonująco, żywo i z finezją przedstawia życie i epokę obu tych uczonych. Ta mądra, zabawna, wciągająca powieść zachęca do namysłu nad niedawną przeszłością kultury zachodniej, a także nad tym, jak dalece można wymierzyć świat i go zrozumieć. Czy umiemy przewidzieć zdarzenia prywatne lub historyczne i dzięki rozwojowi cywilizacji chronić siebie i innych od przeciwności losu?

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2007

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Voudini | 2016-10-11

Niezwykle udana próba niemieckiego trzydziestolatka. Niewątpliwy talent autora do spółki z jego bardzo ambitnym planem czynią z tej powieści fascynującą lekturę.
Ambitny plan polega na zderzeniu ze sobą dwóch poglądów na poznanie uosabianych przez dwóch wybitnych naukowców. Brzmi to jak definicja powiastki oświeceniowej, ale „Rachuba świata” daleko odchodzi od tej formuły, oferując świeże spojrzenie na bardzo nienowy dylemat.
Narracja jest nietypowo konkretna i przystępna, a jednak ujmuje pewną nieuchwytną elegancją. Bardzo podoba mi się też humor w tej powieści – subtelny, nieoczywisty, występujący niezwykle gęsto, choć i tak bez wątpienia więcej bym z niego wychwycił, gdybym był Niemcem; musiałbym być przy tym Niemcem z dużym dystansem do własnej narodowości, by spokojnie go przyjąć. I wreszcie ujęły mnie niespodziewane dysonanse, które pojawiają się czasem w materii powieści, każąc kwestionować nawet to, co przyjęło się uważać za pewnik.
A jednak młody wiek autora objawia się...

Zuba | 2012-10-04
Przeczytana: 04 października 2012

Szukałam tej książki, bo gdzieś mi się tliła myśl, że to pozycja popularnonaukowa, a takich mam niedosyt. W rzeczywistości to opowieść o przeplatających się losach dwóch genialnych niemieckich naukowców. Jeden obieżyświat, niezmordowany odkrywca, drugi wrośnięty w ziemię niemiecką teoretyk. Oboje wierzyli w rachubę świata, że można go policzyć sklasyfikować i zrozumieć.W pierwszej połowie XIX wieku myśleli, że "kres drogi już niedaleko, prawie skończony jest pomiar świata i jego rachuba. Kosmos okaże się pojmowalny, a wszelkie właściwe początkom rodzaju ludzkiego utrudnienia, jak lęk, wojna i wyzysk, odejdą w przeszłość [...]".(strona 197)
Książka połączyła opis wycinka historii nauki z refleksją o jej granicach, życiu i śmierci, oczekiwaniach i ambicjach, a wszystko to podane zostało bez patosu i zadęcia.

moonlighting | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

O poszukiwaniu sensu życia w liczbach i ucieczce przed samym sobą na kraniec świata. Daniel Kehlmann w humorystyczny sposób opisuje czasy wielkiego matematyka, Carla Friedricha Gaussa i sławnego przyrodnika, Alexandra von Humboldta, których dzieli równie dużo, co łączy. Historia pisana z przymrużeniem oka, za którą jednak kryją się poważne pytania. Podobnie jak Gauss, każdy czasem czuje, że zwyczajne życie go przerasta. Każdy, jak Humboldt, musi zmierzyć się ze swoimi słabościami. Moim zdaniem, to książka uniwersalna, do której można wracać po latach i za każdym razem interpretować ją na nowo.

Justyna | 2011-11-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 listopada 2011

Doskonała pozycja. Lekka, ale nie banalna, zabawna, ale nie prostacka, głęboka, ale nie przemądrzona. Kehlmann posługuje się świetnym językiem, świetnie się porusza w tamtej rzeczywistości i doskonale ją splata z dzisiejszym czytelnikiem. Również wielka zasługa tłumacza. Naprawdę warte przeczytania!!

weeman | 2012-03-23

Książka może i dobra, ale ciężko się ją czyta. Dialogi w niej nie są poprzedzone myślnikami, tylko po prostu wklejone w narrację, dlatego czasem nie wiadomo czy któryś z głównych bohaterów coś mówi, czy to po prostu dygresja autora. Nie wiem czy to wina wydawcy, czy została tak napisana. Mimo wszystko, to jednak dość ciekawa pozycja.

Wera | 2015-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Od pewnego czasu bardzo polubiłam czytać książki podróżnicze, dlatego też książka Kehlmanna bardzo mnie zainteresowała. Niestety, pozycja nie spełniła moich oczekiwań w 100%. jednak zacznę od tego co mi się w książce najbardziej podobało: autor bardzo ciekawie przeplata losy dwóch bohaterów: matematyka Gaussa oraz podróżnika Humboldta. Mnie osobiście podoba się to, że te dwie wybite jednostki, które w końcu znamy z lekcji historii, są ukazane w zupełnie innym świetle. Poznajemy ich jako zwykłych ludzi, możemy dowiedzieć się jakie cechy charakteru posiadali ci bohaterowie. Ponadto, autor pokazuje jak wyglądały losy tych bohaterów w dużo ciekawszy sposób niż robią to nauczyciele na lekcjach historii. Jednak, moim zdaniem w sposobie przedstawienia postaci Kehlmanna posługuje się zbytnimi uogólnieniami. Czytelnik ma w pewnych fragmentach wrażenie, jakby czytał biografię postaci, a nie książkę bądź co bądź przygodową. Ponadto, mi osobiście niezbyt odpowiada fakt, że język jest...

Olaf Koprowicz | 2016-11-30
Artur | 2016-09-22