Czarownik swojego plemienia

978-83-7648-393-1
Amos Oz
literatura faktu
Pistacia

„Czarownik swojego plemienia” to wybór kilkunastu esejów, pochodzących z kilku zbiorów oraz publikacji zamieszczanych w prasie światowej. Choć pisane w różnych okresach, nie tracą na swej aktualności, uwypuklając zarazem to, co w eseistyce Amosa Oza jest „gorące” i ważne.

[opis wydawcy]

Wojciech Gołębiewski | 2014-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

PRAWDA nie popłaca. Dwóch wielkich pisarzy pomijanych przy Nagrodzie Nobla: KUNDERA i OZ. Z tym „noblem” znajduję współwyznawcę w Stefanie Bratkowskim, który w „Posłowiu” do tej książki, wyznaje nadzieję, iż doczeka przyznania go Oz-owi..

Ojciec z Wilna, matka z Równego, kształceni w polskich gimnazjach, przywlekli do Palestyny /tak się nazywał protektorat brytyjski do 1948 r./:

„..model polskiego patriotyzmu wywodzący się z tradycji romantycznej. Owego heroizmu połączonego z poczuciem misji, samoudręczenia, tragizmu i kompleksu ofiary.... /polscy Żydzi/ ..przyłączali się.. ..do skrajnej prawicy, odnosząc się do Arabów dokładnie tak, jak endecy w Polsce traktowali Żydów.. ...Żydzi z Polski stali się endekami, przypisując Arabom rolę „Żydów”. Tak to ofiara staje się prześladowcą, imitując jego zachowanie”.

Oz, pracę w kibucu dzielił z pisaniem, które uważa za ...

majkabally | 2013-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Eseje o tym, jak być Żydem dzisiaj, co to znaczy i jak jest trudne. To moje pierwsze spotkanie z Ozem i już wiem, że chcę więcej, bardzo dobra literatura!

missvogel | 2012-03-20
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Zbiór esejów i artykułów Amosa Oza pozwala na dokładniejsze przyjrzenie się jego drodze artystycznej, rozwojowi wyjątkowego stylu i zaangażowania w sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie. Like it!

buuuka | 2016-08-14
Przeczytana: sierpień 2016