Zamach

De aanslag
83-07-01522-7
klasyka
Ula

"Zamach" to osiągający w Holandii rekordowe nakłady bestseller lat osiemdziesiątych; na motywach tej książki powstał film nagrodzony Oskarem. Punktem wyjścia powieściowej akcji, obejmującej lata 1945 - 1981, jest dokonany u schyłku wojny przez członków ruchu oporu zamach na inspektora policji, faszystę i kolaboranta. Złożoną prawdę o tym zdarzeniu, jego uczestnikach i konsekwencjach Mulisch odsłania stopniowo, posługując się techniką powieści sensacyjnej, psychologicznej i politycznej.

Oenovich | 2014-06-16
Na półkach: Przeczytane, Holandia
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Jedno wydarzenie - zamach na niemieckiego oficjela - determinuje dalsze losy świadków zajścia, w tym Antona Steenwijka, głównego bohatera powieści. Nie dziwi mnie, że powstała filmowa wersja "Zamachu" - Mulisch prowadzi akcję tak, że jest ona prawie gotowym scenariuszem na oscarowe dzieło.
Całość otwiera cytat z jednego z listów Pliniusza Młodszego: "Wszędzie był już dzień, lecz tutaj była noc, nie, więcej niż noc". Myśl niejednoznaczna, bo otwiera wiele ścieżek interpretacji: po pierwsze, właściwy początek akcji rozgrywa się pewnej feralnej nocy; ale opozycję dnia i głębokiej nocy odniósłbym przede wszystkim do antagonizmu powojennej rzeczywistości Holandii, gdy "życie musi toczyć się dalej" (dzień) i niespokojnego powracania do przeszłości głównego bohatera (noc, więcej niż noc).
Stopniowe odkrywanie kart jednego wydarzenia, godne najlepszej powieści sensacyjnej, w połączeniu z elementami psychologicznymi i politycznymi, daje literacki efekt najwyższej...

katrol | 2016-05-26
Przeczytana: 25 maja 2016

Początek jest doprawdy fascynujący, później fabuła traci tempo, przez co pasja czytania opada - nie zmienia to jednak faktu, że książka jest godna polecenia szczególnie w czasach gdy wszystko musi być białe albo czarne. Mulisch ewidentnie opowiada się za tezą, że nasze życie toczy się na skali szarości a zadziwiające (często absurdalne) przypadki i decyzje podjęte pod wpływem chwili mogą stanowić o całym naszym życiu. Wszystko to oczywiście skąpane w fizycznym i moralnym okrucieństwie wojny. Bardzo na czasie.
Podsumowując, jest w tej książce parę bardzo ciekawych momentów - rozumiem, że wszystko toczy się tu wokół Antona, ostatecznie wolałbym jednak żeby fabuła była bardziej rozbudowana i wchłonęła czytelnika bez reszty - tylko tego mi zabrakło.

rogata_ta | 2015-11-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: lipiec 2015

Poruszająca książka o czasach wojny, pozwalająca zrozumieć, jak dotkliwa jest utrata bliskich i jej ogromny wpływ na całe życie.

FromNorwayWithLove | 2011-02-07
Na półkach: Przeczytane, Holandia
Przeczytana: 2005 rok

Doskonała powieść.

kari82 | 2013-09-24

Bardzo interesujaca fabula.. niesamowite jak przypadkowy trup moze zmienic twoje zycie

Ambrose | 2017-05-11
Przeczytana: 19 kwietnia 2017
Patryk Koszewski | 2017-03-16
Przeczytana: 24 marca 2017
Konrad | 2016-10-14
O Holender, czyli trzech największych niderlandzkich pisarzy

Są kraje, z którymi kojarzymy wielu pisarzy. Z łatwością nasuwają się nam na myśl prozaicy angielscy, francuscy czy hiszpańscy. A co np. z Holandią? Znacie godnych polecania niderlandzkich pisarzy?