Kain

Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
Caim
joly_fh

Absolutnie "heretycka" interpretacja biblijnych historii napisana z charakterystycznym dla Saramago humorem Ostatnia powieść José Saramago. Dowcipna, ironiczna, ale jednocześnie głęboko filozoficzna przypowiastka o Kainie, który za swój zbrodniczy czyn został skazany przez Boga na wieczną tułaczkę. Pisarz, swoim charakterystycznym kwiecistym językiem, ze swadą i humorem, czasem cierpkim,...

Ostatnia powieść José Saramago. Dowcipna, ironiczna, ale jednocześnie głęboko filozoficzna przypowiastka o Kainie, który za swój zbrodniczy czyn został skazany przez Boga na wieczną tułaczkę. Pisarz, swoim charakterystycznym kwiecistym językiem, ze swadą i humorem, czasem cierpkim, przedstawia absolutnie "heretycką" interpretację biblijnych historii, które mogą być odczytywane jako manifest nonkonformizmu. Powieść, wydana na krótko przed śmiercią portugalskiego noblisty, to bezkompromisowa i gorzka refleksja nad naturą człowieka i Boga, ich moralną niejednoznacznością.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

| 2015-03-05
Przeczytana: 05 marca 2015

Przewrotna, prześmiewcza, przekorna, przenikliwa i mądra analiza dwoistości zwierza-człeka i jego Stworzyciela. Dla jednych będzie herezją, dla innych daleką od kanonu wersją dziejów Kaina, zmuszającą do przemyślenia sprzeczności i paradoksów obecnych w przypowieściach Starego Testamentu.

Saramago w niekonwencjonalny sposób zgłębia naturę człowieka, który, jak Kain, jedzie wąską ścieżką na ośle(p) i umywa ręce ze złotego pyłu – resztek cielca, równocześnie dochodząc istoty relacji człowieka z Bogiem. Autor czyni to w obrazowym stylu, pełnym ironii i ciętego, często gorzkiego humoru, dzięki użytym środkom wyrazu tworząc oryginalny klimat tej dalekiej od dogmatyzmu przypowieści.

czytający | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

Czuję się jakbym przed chwilą zjadł jabłko z drzewa wiedzy, które nagle przede mną wyrosło. Pewnie większość czytelników powie, że ta wiedza pochodzi z najbardziej heretyckiego i obrazoburczego źródła jakie kiedykolwiek wypływało z trzewi ziemi. Jednak ja zakrzyknę, że warto otworzyć oczy i samemu zastanowić się nad tym, co być może miało miejsce a może jednak wcale się nie wydarzyło. Jednak to wszystko nie ma większego znaczenia, gdyż prochem jesteśmy i w proch się obrócimy a zdaniem Jose Saramago czas będący wielkim wyrównywaczem wszech rzeczy skutecznie zagoi rany.

Wielki portugalski noblista bardzo mnie zaskoczył swoim nonkonformizmem wypływającym z każdej strony "Kaina". Co prawda, już w poprzednich swoich dziełach przejawiał wyjątkową odwagę przy poruszaniu drażliwych tematów, jednak tym razem osiągnął apogeum swojej wyjątkowej przenikliwości. I dlatego tak bardzo mnie zainteresowała ostatnia przez niego napisana powieść. Saramago opowiada o losach Kaina, który po...

kasandra_85 | 2013-10-12
Przeczytana: październik 2013

| 2013-10-16

To zdecydowanie nie jest książka dla osób zbliżonych do kręgów religijnych. Za to jest to idealna książka dla osób myślących, lubiących zadawać pytania i poszukujących nawet bardzo niewygodnych odpowiedzi. Jeśli ktoś zna Mroczne Materie, Ewangelię według Jezusa Chrystusa czy Według Judasza. Apokryf to z całą pewnością powinien zapoznać się z tą ostatnią z powieści Jose Saramago. Autor sięga po odwieczne pytania o istotę boskości i istotę człowieczeństwa. I bez wahania obnaża ciemną stronę obu z nich.

Zawsze irytowało mnie bezkrytyczne podejście do religijnych dogmatów. Od maleńkości atakowały nas wizerunki ukrzyżowanego Chrystusa, straszyli księża nawołujący do powszechnego cierpienia. Myślenie krytyczne w kwestii religijnej było zakazane w imię katolickiego "tak trzeba". Na całe szczęście nie wszystkim to odpowiadało i dzięki temu powstały takie literackie manifesty jak wyżej wymienione. W Kainie autor punktuje wszystkie niedorzeczności wynikające z relacji bosko-ludzkich. Według...

marta_per | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Po zachwycie "Miastem ślepców" po "Kaina" sięgnęłam z nieskrywaną ciekawością. Wzięłam się za tę książkę tym bardziej, że kilka osób poleciło mi ją z zastrzeżeniem: "Jeśli jesteś wierząca, może ci się nie spodobać..." Wszystkie wasze ostrzeżenia na darmo. Otóż spodobała mi się i to bardzo! Napisana rewelacyjnie alternatywna, historia Kaina, podszyta szyderstwem i zmuszająca do myślenia.
Na zakończenie mój wniosek z lektury.
Droga Ludzkości, drogi Stwórco - więcej dystansu! ;)

P.S. Do końca miałam nadzieję, że jednak postać Seta się pojawi, mimo początkowych deklaracji autora. Żałuję, ale nic z tego.

Dariusz Karbowiak | 2015-03-29
Przeczytana: 21 marca 2015

Rewelacyjna powieść. W zasadzie powinno wystarczyć już samo nazwisko autora SARAMAGO - i wszystko jasne (cytując Siarę  ).
Portugalski noblista przedstawia nam losy Kaina, który zostaje skazany na wieczną tułaczkę po zabójstwie brata. Dziwna to tułaczka, bo wygląda jak „Trzęsienie czasu” – K. Vonneguta. Główny bohater przenosi się przez cały Stary Testament. W konfrontacji swego czynu ze „sprawiedliwością i miłosierdziem” boga (pisanego w książce mała literą jak i każde imię) wychodzi na zwykłego człowieka, oszukanego przez tego który ponoć umiłował stworzone przez siebie dzieło. Jednak jak dowiaduje się Kain, bóg tak nie dba o ludzi, znajduje przyjemność w karaniu. Pojawia się cała masa pytań? Dlaczego gładząc Sodomę i Gomorę spalono także niewinne dzieci i stada zwierząt, przecież one też cierpią. Moralność Lota też nie najwyższych lotów. I tak przemieszcza się na swoim osiołku jak i my przeglądając czasem strony Biblii, możemy zadać sobie pytanie, czy w zasadzie jestem...

mm8371 | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Która wiara zapewni mi rozgrzeszenie?
Który Bóg najtaniej sprzeda mi zbawienie?

Gdzie jest Bóg, czego chce
Czy on słyszy mnie?
Gdzie jest Bóg, czego chce
Czy mnie kocha? - Nie!

Ostatni książka Wielkiego Mistrza....albo kolejna gawęda starego pierdoły...co wybieracie? Ja niestety z bólem serca muszę skłonić się do tej drugiej wersji...ale po kolei..
Temat?Stary Testament...Saramago główną postacią czyni Kaina,który po zamordowaniu brata zostaje skazany przez boga na wieczną tułaczkę.Obdarzony przez Najwyższego swoistym immunitetem na nietykalność wędruje sobie syn Adama w czasie i przestrzeni po biblijnym świecie.Spotyka Abrahama,obserwuje budowę i zagładę wieży Babel,pracuje w gospodarstwie Hioba,odwiedza Sodomę,żegluje wraz Noe arką...itd...Co jakiś czas na swej drodze spotyka boga...,takiego jakiego znamy z Ewangelii według J.Ch...czyli typowy plemienny kacyk z nieco większymi możliwościami technicznymi.Nie jest to przyjazny bóg...raczej okrutny tyran,który miota się i gubi we...

Vaszka | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Drugie podejście do Saramago i znowu nieudane. Przy czytaniu "Miasta ślepców" męczyłam się niemiłosiernie, ale porównując te dwie książki to tak naprawdę pierwsza z którą się zetknęłam była arcydziełem i powinna budzić mój zachwyt. Zastanawiam się poważnie czy może po prostu nie jestem wystarczająco dojrzałą osobą, żeby zrozumieć przekaz Jose Saramago. Na półce czeka na mnie jeszcze Ewangelia według Jezusa Chrystusa i już się boję.

Katarzyna Em | 2013-11-28

Na tle takich powieści, jak: "Miasto Ślepców", "Ewangelia wg J.CH.", "Kamienna tratwa" czy "Podwojenie", które miałam przyjemność czytać - "Kain" wypada bardzo blado. Jest dowodem na to, że piękny język nie obroni się bez interesującej fabuły, która w tym przypadku jest schematyczna, przewidywalna, żeby nie powiedzieć - nudna. Mimo to w dalszym ciągu wysoce cenię sobie tego pisarza. (;

daniel | 2015-09-25
Przeczytana: wrzesień 2015

Dla kaina nigdy nie będzie radości, kain to ten, który zabił brata, kain to ten, który się urodził, żeby zobaczyć to, czego nie da się opowiedzieć, kain to ten, który nienawidzi boga. kain to my.

Od początku opowieści kain jest narzędziem w rękach Saramago, narzędziem przy pomocy którego kreuje obraz boga, a w zasadzie nie tyle kreuje co odtwarza. Od początku jest to bóg dla człowieka niezrozumiały, niesprawiedliwy, mściwy, zazdrosny, głupi i zły, a jeśli nie zły, co najmniej szalony. Kolejne etapy podróży kaina, kolejne odwiedzane przez niego teraźniejszości utwierdzają tylko w tym poglądzie, poddając pod rozwagę czytelnika coraz to bardziej wątpliwe pod względem moralnym czyny pana.

Postawa kaina nie jest bynajmniej pozytywną alternatywą dla zachowania stworzyciela, ponieważ kain jest reprezentantem stworzonej przez boga ludzkości, której kondycja jest wiernym odzwierciedleniem kondycji jej stwórcy i godna jest takiej samej pogardy i potępienia.

Styl Saramago, tym razem pełen...