Angielski pacjent

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
literatura piękna

Utkana z niedomówień i nastrojów poetycka opowieść, która zaczyna się pod koniec drugiej wojny światowej, w zrujnowanym pałacu na południu Włoch. Kanadyjska pielęgniarka, Hana, opiekuje się bezimiennym pacjentem, którego płonący samolot rozbił się na Saharze. Ciężko poparzonego uratowali Beduini i przetransportowali do szpitala. Hana otacza go troskliwą opieką, czyta mu książkę, która może być kluczem do poznania jego przeszłości. Pamięć niezwykłego pacjenta stopniowo powraca i odkrywa jego mroczną tajemnicę. Hana towarzyszy mu w ostatnich dniach próbując zapomnieć o swoich bolesnych przeżyciach. „Angielski pacjent” jest historią miłości uwikłanej w okrucieństwa wojny, uczucia niespełnionego, z góry skazanego na przegraną.

Najpiękniejszy romans XX wieku... Na podstawie powieści nakręcono film.

Ell30 | 2019-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2019

Pierwszy raz w życiu poddałam się czytając książkę. Uśpiła i zniechęciła mnie maksymalnie. Zauroczona opisem postanowiłam przeczytać. Szczerze powiedziawszy nie mogłam się jej doczekać, czekała cierpliwie na swoją kolej i muszę powiedzieć, że żałuję, żałuję bo była to niesamowicie męcząca przygoda opisana ciężkim, chaotycznym językiem co dyskwalifikuje ją jako dobrą w odbiorze. Nie wrócę do niej, no chyba że dojrzeję do tego,by się z nią zmierzyć. Trudno mi sobie przypomnieć bardziej nieudane podejście. Inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o film. Ekranizacja jest podobno bardzo udana i wyjaśnia nieścisłości ukazane w książce. Film jak najbardziej obejrzę, a książki nie polecam.

Marcela | 2019-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2019

Wyjątkowo nudna, bez akcji, nic się nie dzieje, chaotyczne retrospekcje, nie wrócę do niej

Łukasz | 2019-07-11

Bzdury na resorach. Książka o saperze. Jednym słowem niewypał. Dziękuję dobranoc

💪💪💪

ogarbejbe | 2019-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2019

Ciężko mi ocenić tę powieść. Czy spodziewałam się czegoś innego? Na pewno! Czy byłam zawiedziona? Początkowo tak. Jak ostatecznie oceniam "Angielskiego pacjenta"? Urzekł mnie.

Początkowo wydawać by się mogło, że brak tu fabuły. Mamy luźne historie czterech osób- duchów, których splot zdarzeń złączył w zniszczonej willi. Jedna kobieta, trzech mężczyzn. Ona pielęgniarka opiekuje się poparzonym Anglikiem, o którym wiemy niewiele. Do tego dochodzi przyjaciel rodziny i młody snajper. Każdy niesie brzemię swojej historii, choć zdawać by się mogło, że główną osią powieści jest poznanie tajemnicy Anglika.

Jeśli myślisz, że to melodramat, gdzie najważniejsza jest miłość- mylisz się. To historia zagubionych ludzi, którzy po ogromnie tragedii związanej z wojną chcą żyć. Wspominają wcześniejsze lata, gdy nie spodziewali się z czym przyjdzie im się zmierzyć.

Nie da się bohaterów polubić. To widma, tak nieuchwytne, że czasami zastanawiasz się czy faktycznie istnieją na kartach...

Benia | 2019-05-31
Przeczytana: 31 maja 2019

Książka nuda i chaotyczna, nie widzę w niej nic niezwykłego, a co ciekawe film mi się podobał.

foxy | 2019-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2019

Moja ocena gwiazdkowa jest zbyt niska, ale z drugiej strony - nie umiem zmusić się do dania więcej. Lektura nieco mnie męczyła, chyba trafiłam na nią w złym momencie. Potrzebowałam więcej jasności, emocji i angażującej akcji, a dostałam piękne, ale mętne wspomnienia, tylko chwilami wartkie sceny, w większości powolny, acz niepokojący nastrój. Mimo wszystko polecam lekturę, tylko trzeba mieć na uwadze, co to za tekst i podejść do niego z szacunkiem oraz spokojem.

Eliza Żywicka | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Jest to niesamowita książka, którą czytałam już trzy razy. Otrzymałam ją w prezencie 21 lat temu.

Opowiada ona o miłości w czasie wojny i chociaż oglądałam też film na jej podstawie, nie ujął mnie on za serce, tak jak sama książka.

Czytałam ją po kilka stron dziennie, gdyż nie jest ona łatwa w odbiorze i wymaga wielu przemyśleń.

Jedni, jak ja, ją kochają, inni uważają za zbyt trudną i przedobrzoną. Ja myślę, że warto samemu sobie wyrobić o niej własne zdanie.

Ja ją polecam, bo takie książki trzeba czytać i warto czytać.

onika | 2018-10-03
Przeczytana: sierpień 2018

Irytuje mnie moda na wydawanie wznowień świeżo zekranizowanych powieści z „filmowymi” okładkami. Uważam, że narzuca to wizję głównych bohaterów, a dobór aktorów nie zawsze spełnia moje oczekiwania. Z tej też przyczyny staram się nie oglądać ekranizacji, nim nie przeczytam książki. Wychodzi różnie. „Angielskiego pacjenta” do tej pory nie widziałam, ale nasłuchałam się tylu zachwytów moich koleżanek, że z czystej przekory unikałam tego filmu. Książka też swoje przeleżała na półce – prezent z gatunku „ona lubi czytać, ten film jest teraz modny”. W końcu jednak stwierdziłam, że trzeba ją przeczytać i albo zostanie, albo idzie w świat…Przeczytałam…Zostaje.

Spodziewałam się melodramatycznej historii miłosnej, ale w momencie, gdy wraz z Haną, uciekającą przed deszczem, wbiegłam do Villi San Girolamo, nie chciałam już stamtąd odejść. Ta zniszczona biblioteka całkowicie mnie oczarowała. I do tego te książki czytane przez pielęgniarkę i sposób, w jaki Ondaatje wplótł je w treść swojego...

Piotr1967 | 2018-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Książka jest chyba inna niż film. Inaczej chyba rozłożone są akcenty. Film mam wrażenie, zdominowany jest romansem tytułowego bohatera, którego perfekcyjnie zagrał Ralph Finnes (film zresztą uwielbiam - nie sposób w nim nie zakochać się i nie zalać się łzami... KLASYK). Książka to bardziej losy czwórki bohaterów mieszkających w zniszczonej wojną toskańskiej willi. Oczywiście wielki romans "Finnesa" też jest, ale włożony miedzy strony i rozproszony dopiero gdzieś od połowy książki. Opowieść świetnie napisana, niezwykle obrazowo. Momentami jest jak sen. Często książka więcej jest opisem emocji bohaterów niż zdarzeń - nic się w zasadzie nie dzieje. Jednocześnie książka prowokuje do poszukiwania, odwołując się do faktycznych miejsc i zdarzeń. Z przyjemnością przeczytałem i muszę teraz jeszcze raz obejrzeć film - na pewno będzie inaczej.
Aaaaa i mój ulubiony fragment :D :
- Madox, powiedz jak się nazuwa to zagłębienie u nasady kobiecej szyi? Z przodu. O, tutaj. Co to jest, czy ma...

jatymyoni | 2018-06-19
Przeczytana: czerwiec 2018

Tuż przed zakończeniem wojny w zrujnowanej willi w Toskanii przebywa czwórka mieszkańców , tak samo jak ten dom zrujnowanych. Wojna odcisnęła piętno na tym domu i jego mieszkańcach. Zamieszkuje ją młoda kanadyjska pielęgniarka, która nie chce już podążać ze swoim szpitalem i zostaje opiekując się umierającym pacjentem. Pacjentem jest ciężko poparzony człowiek, odnaleziony setki kilometrów od tego miejsca na afrykańskiej pustyni. Do tej dwójki dołącza ciężko okaleczony przyjaciel ojca dziewczyny. Przed wojną był złodziejem, w czasie wojny awansował do wywiadu brytyjskiego i przez pewny czas przebywał w Egipcie. W celu rozminowania domu i okolicy przebywa z nimi młody hinduski saper. Osią opowieści jest odkrycie, kim naprawdę jest poparzony i umierający pacjent. Czwórka ludzi zawieszonych gdzieś między życiem, a śmiercią snuje się po tym domu jak zjawy. Każde z nich zamknięte w swoim świecie, obijają się o siebie, ale nie spotykają. Każde z nich snuje swoją własną opowieść. ...