Pisarz i dramaturg francuski, syn Alexandre'a Dumasa p i jego przyjaciółki – Marie Catherine Labay.
Jego wszystkie powieści miłosne (omnes fabulae amatoriae) zostały umieszczone w index librorum prohibitorum dekretem z 1863 roku.
Karierę pisarską rozpoczął jako poeta, jednak sławę przyniosły mu powieści Sprawa Clémenceau (L'affaire Clemenceau 1867, wyd. polskie 1883) oraz Dama kameliowa (La Dame aux camélias 1848, wyd. polskie 1870). Ten ostatni melodramat przyniósł autorowi największe uznanie oraz został z dużym sukcesem adaptowany scenicznie (m.in. jako opera Verdiego La Traviata). Powodzenie Damy kameliowej skłoniło Dumasa do zajęcia się dramatopisarstwem. Spod jego pióra wyszły m.in. komedie: Półświatek (1885, wyd. polskie 1896) oraz Cudzoziemka (1876, wyd. polskie 1877),a także liczne felietony oraz artykuły prasowe.
Dumas został doceniony w 1874 członkostwem w Akademii Francuskiej, a w 1894 otrzymał order Legii Honorowej.
Kojarzono zawsze wieś z miłością. I słusznie, gdyż nie ma piękniejszego tła dla kobiety kochanej aniżeli błękitne niebo, kwiaty, samotność w...
Kojarzono zawsze wieś z miłością. I słusznie, gdyż nie ma piękniejszego tła dla kobiety kochanej aniżeli błękitne niebo, kwiaty, samotność wśród pól i lasów.
"Dama kameliowa" to melodramat Alexandra Dumasa o miłości młodego mężczyzny do pewnej kurtyzany i o normach społecznych jakie panowały w XIX-wiecznej Francji.
Mówi się, że miłość kobiety utrzymywanej nie może być prawdziwa, że jest to raczej prostytucja. Bogaty mężczyzna może sobie pozwolić na wyjątkową kochankę wtedy, kiedy jest w stanie finansowo pokrywać koszty jej życia oraz kaprysy.
Armand nie posiada wielkiego majątku, a jednak zapałał do tytułowej damy wielką miłością. Jego uczuciu towarzyszy jednak zazdrość, chciałby mieć Małgorzatę na własność. Bohaterowie wchodzą w skomplikowaną, zwłaszcza jak na tamte czasy, relację i próbują się w niej odnaleźć.
Powieść jest krótka i nie zawiera zbędnych opisów, można by rzec, że akcja towarzyszy czytelnikowi od początku do końca. Nie skupia się jednak tylko na dynamice, a również na emocjonalnym wydźwięku opisywanych wydarzeń.
Są tu ukazane wyrzeczenia, poświęcenie, próby dopasowania się, wewnętrzną walkę, różne kompromisy i trudne wybory. To jest to, co bardzo mi się tu podobało.
Spodobał mi się również sposób poprowadzenia tej historii, bowiem zaczyna się od tego, że Małgorzata umarła i jej majątek poszedł na licytację. Później narrator spotyka Armanda i wysłuchuje jego historii.
To, co jest zamieszczone na samym końcu zmienia wydźwięk całości i sprawiło, że jeszcze bardziej pozytywnie spojrzałam na tę powieść. Od razu pomyślałam, że chciałabym ją przeczytać jeszcze raz, bo jestem bardzo ciekawa jak ją odbiorę znając już zakończenie.
Było też parę rzeczy, przy których przewracałam oczami, ale wszystkie dotyczyły pojmowania miłości i zakochania. Początkowo opisywana tu miłość była dla mnie bardzo płytka i niepoważna, ale kto wie, może taki był zamysł autora? Równie dobrze jednak może to być kwestia tego, że książka już ma swoje lata i kiedyś inaczej podchodzono do miłości i związków. Biorąc pod uwagę obowiązujące normy społeczne to łaskawiej i bardziej wyrozumiale spojrzałam na całość.
Powieść bardzo mi się spodobała, urzekł mnie jej klimat i emocje, jakie zawarł tu Dumas. Bardzo się cieszę, że w końcu przeczytałam ten klasyk ❤️
Uwielbiam te czasy w literaturze francuskiej! Wykwitne baly, kurtyzany z księciami, teatry, sztuki, przepych, uczucie. Przepiękna opowieść o młodziutkiej kurtyzanie, skazanej na krótkie i intensywne życie w które wkrada się uczucie do ubogiego młodzieńca. Rozkoszuje się stylem pisania i ówczesnym kanonem miłości. Niezwykle mądre słowa wypowiedziane przez Prudencję o mężczyznach i ich uczuciach pozostaną ze mną na długo.