Angielski pacjent

Wydawnictwo: Książnica
The English Patient
romans, miłość, wojna, tożsamość

Inne wydania

Utkana z niedomówień i nastrojów poetycka opowieść, która zaczyna się pod koniec drugiej wojny światowej, w zrujnowanym pałacu na południu Włoch. Kanadyjska pielęgniarka, Hana, opiekuje się bezimiennym pacjentem, którego płonący samolot rozbił się na Saharze. Ciężko poparzonego uratowali Beduini i przetransportowali do szpitala. Hana otacza go troskliwą opieką, czyta mu książkę, która może być kluczem do poznania jego przeszłości. Pamięć niezwykłego pacjenta stopniowo powraca i odkrywa jego mroczną tajemnicę. Hana towarzyszy mu w ostatnich dniach próbując zapomnieć o swoich bolesnych przeżyciach. ‘‘Angielski pacjent’‘ jest historią miłości uwikłanej w okrucieństwa wojny, uczucia niespełnionego, z góry skazanego na przegraną.

książek: 1901
Gosia | 2016-06-14
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Nazwisko kanadyjskiego pisarza, Michaela Ondaatje, nic mi nie mówi, choć autor dostał za tę książkę prestiżowa nagrodę (wg mnie zasłużenie).
Sam tytuł natomiast jest mi dobrze znany dzięki dobremu filmowi ze świetną obsadą. Jest to zresztą chyba jeden z nielicznych przypadków, gdy film jest lepszy od książki (drugi taki na razie znany mi przypadek to "Malowany welon", również dzięki rewelacyjnym aktorom).
Film na pewno jest łatwiejszy w odbiorze, bo książka jest trudna. Nie da się jej przeczytać szybko i na raz jak jakiś romans.
Wiele retrospekcji, nawiązań do literatury, poetycki język, mało akcji, sporo smacznych kawałków, ale też kilka nużących fragmentów (np o konstrukcji bomb), których chyba nie spodziewałam się w tej książce.
Na pewno film wydobył z tej książki wszystko co najlepsze.
Historia jest dość smutna, bo dotyczy niespełnionej miłości, młodości zdominowanej przez niepotrzebne cierpienie.
To krótki wycinek powojennej historii (lato 1945 roku), toskańska willa, na wpół...

…” Bo jesteśmy przecież przesyceni historią”…

Książki takie jak „Angielski pacjent” uczą rozsmakowywać się w słowach. Wymagają skupienia i wyobraźni. Liczą na inwencję czytającego, na nasze uczucia i doświadczenia. Nie jest to trudna książka, mimo zaburzeń chronologii, bo jej styl i język jest piękny i jasny. Powieść ta ma swój początek i zakończenie, nie jest niedopowiedziana. Przeciwnie – uważam, że autor zakończył wszystko bardzo wyraźnie.

Powieść jest hołdem dla wielu innych książek. I jeśli po jej przeczytaniu, pamięta się tylko nawiązania do Herodota – znaczy, że nie czytało się jej uważnie(lub, że ktoś oglądał tylko film:).

Przede wszystkim, miałam uczucie hołdu dla „Dekameronu” Boccaccia. Z dala od świata, w zrujnowanej wilii w Włoszech – Villi Medici – schroniło się czworo ludzi – pielęgniarka i jej pacjent, szpieg oraz saper. Bohaterowie Boccaccia uciekali przed śmiertelną chorobą – ale przecież nie od dziś dżumę można porównywać do wojny. I jedna, i druga zostawia...

Anna | 2016-05-15

"Mądrość rodzi się z przetworzenia najlżejszego choćby odruchu emocji."

"Angielski pacjent" to bardzo dobra książka z którą zmagałam się wkrótce po jej ukazaniu się. Czytając miałam świadomość jej wybitności.
Jednak dopiero po obejrzeniu filmu zrozumiałam fabułę. Pamiętam, że oglądałam go na kasecie cofając po kilka razy by oglądać najbardziej poruszające sceny. "Angielski pacjent" to przykład fabuły, która przeniesiona na ekrany zyskała. GORĄCO POLECAM ZWŁASZCZA TYM, KTÓRZY LUBIĄ AMBITNĄ LITERATURĘ. NATOMIAST FILM POLECAM WSZYSTKIM!

boziaczek | 2012-07-16

Bardzo się zawiodłam na tej książce. A miało być tak pięknie... Chaotyczna, nudna i ciężka w odbiorze:(

Wojciech Gołębiewski | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

Co za szczęście, że w nocy nie opublikowałem swoich wypocin, bo rano doznałem olśnienia. Proszę Państwa, już wiem skąd płyną moje zastrzeżenia do tej książki. Tylko ja mogłem to odkryć, bo mieszkam jak mój rówieśnik - autor w Toronto i jestem takim samym imigrantem, dzięki czemu obaj poddani jesteśmy kanadyjskiej „political correctness”, której na imię „multiculturalism”. Tylko, że nasz drogi Cejlończyk - Kanadyjczyk za bardzo się nią przejął. Proszę spojrzeć: w czteroosobowej ekipie przedwojennych badaczy Afryki mamy afrykańskiego księcia, Anglika, Niemca i Węgra, a we włoskiej willi - szpitalu - Kanadyjkę, Sikha z armii brytyjskiej, Włocha - Kanadyjczyka oraz Anglika – Węgra. Tego Europejczyk by nie wymyślił. Dodajmy, że za tą książkę Ondaatje dostał również najwyższą kanadyjską nagrodę Generalnego Gubernatora, teraz już jasne - za „multiculturalism”. To teraz już...

Grażyna | 2010-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2010

Dawno temu /jakies ponad 10 lat/obejrzałam film na podstawie tej książki, mimo dobrej obsady aktorskiej, wspaniałej muzyki i zdjęć, nie trafił w mój nastrój.Film miał rewelacyjne recenzje, a mi zdecydowanie się dłużył.
Postanowiłam przeczytać książkę, ponieważ zawsze stawiam na literaturę, potem na film.
Trafiłam na nią dopiero teraz.
Na pewno nie czyta się jej szybko i lekko, dużo w niej dygresji, czasem chaotycznych.
Ma jednak swój urok i klimat, no i oczywiście wspaniały wątek romansowy.
Raczej do kontemplacji, niż szybkiego czytania.
Oceniam jako dobrą, ale leniwym nie polecam.

Monika | 2012-02-17

Powieść napisana pięknym poetyckim językiem, momentami miałam wrażenie, że czytam jakiś poemat, do tego wielka i nieszczęśliwa miłość.
Polecam - to proza z wyższej półki.

Pela | 2013-06-14
Przeczytana: 2003 rok

Miałam wielkie nadzieje co do tej książki ale bardzo ciężko się czytało. Dobrnęłam do końca choć z trudem.

Ania | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Wydawało mi się, że dobrze znam swój gust literacki.
"Angielski Pacjent", powieść uznawana za jedno z największych osiągnięć prozy anglojęzycznej ostatnich lat. Postanowiłam wyrobić sobie o niej własne zdanie.
Po przeczytaniu opisu byłam pewna, że to kompletnie nie moja wrażliwość, gdzie mi tam do romantyczki.
Sama się sobie dziwię, ale moja ocena to mocne 7.
Książka trudna. Nie da się jej przeczytać jednym tchem. Czytałam bardzo powoli, dozując ją sobie kawałek po kawałku.
Jest to historia czterech osób, które przeżyły II wojnę światową, opowiedziana za pomocą licznych retrospekcji.
Mnóstwo niedomówień, które dają możliwości własnej interpretacji.
Atmosfera senności i nieśpieszności idealnie współgra z powojennym funkcjonowaniem bohaterów. Bohaterów, którym towarzyszy stan otępienia, utrata sensu życia, pustka emocjonalna, wyniszczenie psychiczne.
Czy otrząsną się i na nowo odnajdą siebie?

Marzena | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

Rzadko zdarza się książka gorsza od filmu, który powstał właśnie na jej podstawie. Nawet sprawdziłam to bo nie mogłam dać wiary, że na podstawie tej dość kiepskiej, moim zdaniem powieści stworzono tak znakomity film...Żałuję więc że jedno nie równa się drugiemu, a czytając wyobrażałam sobie Ralpha Fiennesa, Juliette Binoche,Kristin Scott Thomas czy Naveen Andrews...ach....nie tego się spodziewałam po tej pozycji, spotkał mnie lekki zawód...

5. Festiwal Miłosza „Piesek przydrożny”

Poezja podróży, poezja wygnania – pod takimi hasłami przewodnimi odbędzie się 5. edycja Festiwalu Miłosza, która potrwa od 9 do 12 czerwca, gromadząc w Mieście Literatury UNESCO najwybitniejszych poetów z polski i z zagranicy, twórców rozmaitych języków i światopoglądów, a także tłumaczy literatury, filozofów, intelektualistów, miłośników poezji.