Światła wojny

Warlight
wojna, literatura kanadyjska
literatura piękna
Ag2S

Najnowsze dzieło autora "Angielskiego pacjenta", książki uhonorowanej tytułem Złotego Bookera, czyli wyróżnieniem dla najlepszej powieści nagrodzonej w 50-letniej historii statuetki. Książka zwyciężyła w czytelniczym plebiscycie, zdobywając niemal 9 tysięcy głosów. Światła wojny nominowano do Nagrody Bookera 2018. Opowieść tak zagadkowa i migotliwa, jak zagadkowe i migotliwe mogą być tylko...

Światła wojny nominowano do Nagrody Bookera 2018.

Opowieść tak zagadkowa i migotliwa, jak zagadkowe i migotliwe mogą być tylko wspomnienia…

Rok 1945. Londyn odbudowuje się po latach wojny. Rodzice czternastoletniego Nathaniela i jego starszej siostry, Rachel, wyjeżdżają do Singapuru i pozostawiają rodzeństwo pod opieką tajemniczego mężczyzny, którego ci nazywają Ćmą. Rachel i Nathaniel podejrzewają, że jest on kryminalistą, a każdy dzień utwierdza ich w tym przekonaniu – zwłaszcza kiedy zaczynają poznawać jego ekscentrycznych przyjaciół… Każda z galerii postaci, z którymi zapozna ich Ćma, zdaje się wiedzieć, jak najlepiej ochronić Nathaniela i Rachel – i jak najlepiej ich wychować, czasem w zupełnie niezwyczajny sposób.

Dziesiątki lat później Nathaniel zaczyna odkrywać wszystko, czego nie wiedział lub nie rozumiał w latach po wojnie. Ta właśnie podróż – przez rzeczywistość, wspomnienia i imaginacje – jest opisana w tej wspaniałej powieści Michaela Ondaatjego.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/swiatla-wojny/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Przeczytana: 13 maja 2019

Jako wielbicielka książek z tłem historycznym, byłam bardzo ciekawa najnowszej powieści autora Angielskiego Pacjenta. Nie była to jednak powieść w typie Słowika czy Białej Wilczycy. To była lektura niezwykle klimatyczna i z pewnością niełatwa do zaszufladkowania...
Na poziomie fabuły, to opowieść, która rozpoczyna się w roku 1945 w Londynie. Nathaniel i Rachel to rodzeństwo, których życie zmienia się z dnia na dzień. Rodzice wyjeżdżają nagle do Singapuru, oni idą do szkoły z internatem, a do domu rodzinnego wprowadza się tajemniczy człowiek nazywany przez nich Ćmą. Od tego momentu to on będzie się nimi opiekował. Tylko czemu wkrótce po wyjeździe matki Nathaniel i Rachel odnajdują jej kufer, który ostentacyjnie pakowała na ich oczach, tłumacząc co do niego wkłada i dlaczego będzie jej to potrzebne w podróży? Kim są ludzie, którzy odwiedzają ich dom? A przede wszystkim, kim tak naprawdę była, dla kogo pracowała, a kogo kochała Rose - ich matka?
Na poziomie literackim powieść...

aneta_taka | 2019-05-17
Przeczytana: 17 maja 2019

Kiedy Nathaniel ma czternaście lat, dowiaduje się, że rodzice muszą wyjechać na dłużej, a on i jego starsza siostra zostają pod opieką "opiekuna". Jest rok 1945 i wszystko po wojnie jest inne, trudne. Całą ta sytuacja jest lekko stresująca dla młodego człowieka. Po wielu latach próbuje poskładać w całość tamtą historię. Zrozumieć wybór rodziców. Wykonywana praca pomaga mu odkryć tajemnicę, wybaczyć... Wraca wspomnieniami do okresu młodości, miłości, zdrady i... specyficznego świata ...służb specjalnych. Czy uda mu się zrozumieć? Zwłaszcza, że owa historia jest pełna luk i niedopowiedzeń.
🕵️
Jeśli czytaliście "Angielskiego pacjenta" wiecie już co nieco o autorze, jego stylu, języku i sposobie prowadzenia narracji. Nie zawiedzie Was ta książka, chociaż jest inna, specyficzna, nietypowa.
🕵️
"Porządkujemy nasze życie, składając rozsypujące się historie (...) by przetrwać, niekompletnie, ignorowani niczym groszek nadmorski na zamontowanych wojennych plażach."
Życie składa się...

DaruStrong | 2019-05-15