Wojna państwa Rose

The war of the Roses
83-7298-126-4
śmiech, kłótnie,
Dzieckokwiatu

Państwo Rose przez kilkanaście lat wspólnego życia stworzyli wspaniały dom. W pogoni za dobrami materialnymi przestali jednak dostrzegać inne wartości. Choroba Olivera uswiadomiła Barbarze, że uczucie, które ich łaczyło, właściwie już nie istnieje. Stają więc w obliczu rozwodu, ale żadne z nich nie zamierza opuścić luksusowej posiadłości. Wojna między nimi wymyka się spod kontroli, eskaluje brutalność i szaleństwo małżonków, którzy pogrążają się w kompletnym chaosie i doprowadzają do zniszczenia wszystkiego, co było dla nich najcenniejsze.

Shimik | 2016-06-08

Do czego to może doprowadzić pragnienie dóbr materialnych. Zaczęło się od wniesienia pozwu o rozwód, a następnie zaczęła się wojna totalna o podział majątku. Wszystko przybierało na sile aż wszyscy zatracili się w tym. Książka jest zabawna, ale też życiowa, może nie na taką skalę, ale i tak przepychanki przy rozwodzie są. Niestety najbardziej przy tym cierpią dzieci czego dorośli niestety nie dostrzegają albo nie chcą dostrzec. W każdym razie myślę, że książka byłaby dobra dla małżeństw, będą one mogły one tutaj zobaczyć do czego może doprowadzić wojna pomiędzy nimi. Wtedy niech się zastanowią czy na pewno chcą rozwodu i czy w ogóle warto między sobą walczyć.

Stasia | 2013-09-22
Przeczytana: 2013 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowieść o państwie Rose jest jedną z moich ulubionych historii tego typu. Książka jest świetnie napisana, zawiera wiele szczegółowych opisów co sprzyja wyobraźni. Intryga jest idealna. Nikt nie chce zrezygnować z domu i tu sielanka się rozkręca. Zaczyna się łagodnie od podzielenia się pokojami, a kończy na śmierci rozstającej się pary. Pułapki zastawiane, by zabić zaskakiwały pomysłowością. Manipulacja, kłamstwa i całkowity brak jakichkolwiek zahamowań i skrupułów. Niebezpieczna kombinacja, w której walka toczy się nie tylko o dom, ale i o życie.

Tomek | 2014-06-13
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Oto do czego jest zdolny człowiek, który miłość i życie w rodzinie zamienia na bezwzględną walkę o stan posiadania dóbr materialnych. Zapominając o najważniejszych wartościach, dąży po trupach do zaplanowanego celu. Nie chce się dzielić, żąda wszystkiego. "Wojna państwa Rose" to przerażający obraz współczesnego człowieka, niestety coraz bardziej aktualny.
Na początku chciałem kibicować jednej ze stron konfliktu, jednak doszedłem do wniosku, że ludzie, którzy gotowi są poświęcić dla majątku swoje dzieci, nie są w stanie zaskarbić sobie moich uczuć. Tym sposobem, postępowanie dwojga małżonków wywoływało we mnie coraz większe zażenowanie i szok.
W trakcie lektury przypomniałem sobie widoki z polskich hipermarketów, w których ku uciesze społeczeństwa postanowiono urządzić jakąś promocję na towary wzbudzające w gawiedzi wielką chęć posiadania. Wtedy można tam oglądać sceny żywcem wyjęty z tej powieści.
Zatem Warren Adler pewnie był kiedyś w polskim hipermarkecie i może stąd wziął się...

Anna | 2010-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2010

Tragiczna ale zarazem pouczająca historia przede wszystkim dwojga ludzi, ale również osób im najbliższych. Wszystko zaczyna się od kilkudniowej choroby Oliviera, podczas której Barbara uświadamia sobie, że tak naprawdę to nienawidzi męża i życzy mu śmierci. On w tym czasie zaczyna podejrzewać ją o brak miłości, o czym wkrótce się przekonuje, gdy ta żąda rozwodu. Tu zaczyna się problem, gdyż obydwoje przed rozwiązaniem kwestii spraw majątkowych nadal muszą ze sobą mieszkać. Następuje więc eskalacja przemocy względem "kochających" się kiedyś ludzi. Teraz wszystkie ruchy są dozwolone, dokładnie jak na wojnie by zniszczyć wroga. On twierdzi że został oszukany, a ona, że traktował ją jak kurę domową i na tym budują wzajemną nienawiść. Prawda jest jednak taka, że to są niedojrzali ludzie, a zarazem materialiści myślący tylko o majątku. Do tej pory wszystko było w porządku, ponieważ on zarabiał, ona wydawała i nie musieli ze sobą gadać. Dziećmi też się nie interesowali skoro mogli...

korcia | 2012-04-25

Świetna książka, pokazuje do czego jest zdolny człowiek by chronić swój stan posiadania, a w zasadzie żeby, to co kochamy nie dostało się w ręce osoby, której nienawidzimy. Pomysłowość Państwa Rose - powalająca.

Amel V | 2016-03-26
Na półkach: Wypożyczyłem, Przeczytane
Przeczytana: 26 marca 2016

Oliwier i Barbara Rose to udana para japiszonów. Wydaje się, że mają wszystko. Są świetnie dobrani. Najważniejsze jest to, że się "kochają" i bardzo dużo mają. Kilka błahych drobiazgów sprawia, że ich rozwód zmienia się w koszmar i krwawą czarną komedię.
To jedna z tych książek, które do polskiego czytelnika trafia najpierw jako hollywoodzka ekranizacja.
Polecam komedię z Kathleen Turner (dziś prawie zapomniana) i Michaelem Douglasem. W filmie króluje grająca nianię niemiecka, puszysta, seksowna i fascynująca piękność: Marianne Sägebrecht.
Miłość do rzeczy przesłania czasami miłość do ludzi, ale pisarz pozwala Oliwierowi na samym końcu (chwilę przed) objąć żonę.Takie chwile dają nadzieję.

Alicja Kamińska | 2014-02-18

Książka bardzo ciekawie przedstawia przeistoczenie się dwojga kiedyś kochających się ludzi w zaciekłych wrogów, chwytających się wszelkich sposobów, by osiągnąć swój cel (a może bardziej nie dopuścić, by osiągnęła go strona przeciwna). Fascynujący jest również przedmiot sporu - wcale tu nie chodzi o opiekę nad dziećmi (gdyż jakoś nikt nie wysunął wniosku, że mogłyby zamieszkać z ojcem), ale o dom z całą jego cenną zawartością. Walka o dobra materialne okazuje się walką na śmierć i życie, i zagłębiając się coraz bardziej w lekturę ma się ochotę zakrzyknąć razem z Anną, młodą opiekunką dzieci: "Przecież to tylko rzeczy!" Rozwód zawsze jest przykrą sprawą, ale w tym przypadku stał się iskrą, która roznieciła pożar wzajemnej nienawiści, która skutecznie zniszczyła wszystko, co kiedyś było w rodzinie Rose'ów dobre i piękne.

Dzieckokwiatu | 2010-04-08
Na półkach: Przeczytane, Książki 2010
Przeczytana: 28 kwietnia 2010

Fakt faktem książka jest naprawdę dobra. Narracja, dialogi, opisy uczuć, przemian. Wszystko przemyślane. Książka nie spowodowała u mnie ani uśmieszku, w przeciwieństwie do filmu. O wybuchu śmiechu nie ma co mówić. Na łamach kartek toczył się dramat i tworzył inny świat. Dwóch dorosłych ludzi, pozbawionych dorosłego przewidywania, dobrego smaku, a nawet sumienia! Wszystkie wyczynki państwa Rose zaskakują. Zastanawiam się: jak można coś takiego zrobić dla rzeczy materialnej, jak można zapomnieć o dzieciach, o znajomych, rodzicach... a w chwili załamania myśleć o pocieszeniu w łapach psiaka? Tak, tak kocham zwierzęta, wino, kuchnię, książki, ale jednak nie odezwać się do dziecka, czy rodzica przez trzy tygodnie to inna sprawa.

Dla mnie ta książka i fizyczna wojna państwa Rose, fizyczne razy i realne zniszczenia domu to tylko metafora tego co dzieje się z człowiekiem i rodziną podczas rozwodu. Prosty i bardzo dobitny przekaz.

A i ja jestem zdania, że Barbara to suka :) Wolność,...

Karolina | 2011-09-05
Na półkach: Przeczytane, Ekranizacje
Przeczytana: 04 września 2011

Najbardziej przerażające w tej książce jest to, że wcale nie jest tak daleka od rzeczywistości. Może niewiele małżeństw kończy ustawiając na siebie śmiertelne pułapki w dawnym wspólnym domu, ale bezpardonowa walka i zachowania rozwodzących się osób są identyczne. Dlatego "Wojna państwa Rose" jest tak świetnie napisana: dialogi i narracja doskonale pokazują, co się dzieje z człowiekiem, małżeństwem, rodziną podczas rozwodu i dlaczego. Wprawdzie w połowie czytelnik i bohaterowie już nie są w stanie przypomnieć kiedy zwykłe zawzięcie zmieniło się w walkę na śmierć i życie, ale czy właśnie nie tak się to kończy?

Ta historia nie ma pozytywnych bohaterów. Początkowo sympatyzowałam trochę z Olivierem, bo moim zdaniem Barbara wcale nie miała racji. Oczywiście, nie winię ją za żądanie rozwodu, ale chęć zgarnięcia całego domu tylko dlatego, że w młodości było się na tyle głupim, żebym rzucić studia dla faceta? Przykro mi, ale należy płacić za swoje błędy. Ofiarowanie jej połowy majątku było...

Dinnon | 2012-09-25
Przeczytana: 24 września 2012

Rewelacyjna książka pokazująca, jak łatwo miłość może obrócić się w nienawiść. Tytuł zdecydowanie nie jest przesadą. Życie Rose'ów obróciło się w kompletną wojnę, która pociągnęła za sobą liczne ofiary. Przywiązanie do rzeczy, które charakteryzowało oboje doprowadziło do katastrofy. Świetna książka, polecam!