Synowie i kochankowie

Seria: Biblioteka Klasyki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Sons and lovers

Inne wydania

"Synowie i kochankowie" to pierwsza znana szerszej publiczności książka Lawrence'a, która do dziś jest przez wielu uznawana za jego najlepszą powieść. Akcja powstałego w 1913 roku utworu została osadzona w górniczej wiosce Bestwood. Rodzice Pawła, głównego bohatera, państwo Morelowie to małżeństwo nadużywającego alkoholu górnika oraz wykształconej i bardzo wrażliwej kobiety. Pani Morel, nieszczęśliwa w małżeństwie, całą swoją miłość przelewa na synów, najpierw starszego Williama, a po jego śmierci na młodszego Pawła. Silne uczucie łączące ich z matką nie pozwala na bezwarunkowe zakochanie się w innej kobiecie.

Pazaak | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

O Boże, ale to było złe. Jeśli jesteś mamisynkiem lub masz kompleks Edypa to wtedy książka może być całkiem spoko, ale jeśli jesteś normalnym facetem, który nie jest uwiązany do spódnicy swojej rodzicielki to wtedy książka ta Cię znuży. "Pawelek" (jak go z uporem maniaka nazywał autor) to strasznie antypatyczna postać, wymęczył mnie. Nie polecam.

twiggy_55 | 2015-12-10
Przeczytana: grudzień 2015

Nie znam drugiego autora, który tak głęboko wnika w psychikę swoich bohaterów, czyniąc to jednocześnie z niebywałą prostotą. U Lawrence'a nie znajdziemy również przekłamań, tuszowania i wybielania postaci, przez co czasem mogą wydawać się okrutne. Tak też i sytuacja przedstawia się w "Synach...". Postaci są zniewolone przez swoje odczucia i emocje, są ludzcy, naturalni, egoistyczni. Jedną z niezwykle często pojawiających się fraz jest: "Nienawidził/a go/jej w tej chwili", bowiem kołowrotek uczuć kręci się szybko, często zmienia też kierunek.
Pani Morel i jej mąż są moim zdaniem nakreśleni bezbłędnie, w tych postaciach widać całe mistrzostwo Lawrence'a. Jednak jest to książka przede wszystkim o zależności mężczyzn od silnych kobiet, przede wszystkim rozpatruje się tu relację matka - syn: piękną, wyjątkowo silną, zdawałoby się nierozerwalną, a przy tym w pewien sposób niszczycielską i zniewalającą.
Fani powieści psychologicznych powinni być usatysfakcjonowani.

ArtP | 2012-12-21
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Książka raczej przeciętna niż dobra. Trochę niespójna historia, na początku książki wydaje się że wszystko kręcić się będzie wokół historii pani i pana Morel, a potem autor jakby o nich zapomniał bo dalej wszystko toczy się wokół ich syna. Mało konsekwetnie napisana książka, z dużym potencjałem ale nie wykorzystana dość ciekawa opowieść. Ocena mogłaby być wyższa

Kasia | 2012-09-24
Przeczytana: 23 września 2012

Bardzo dobrze mi się tę książkę czytało. Nie mówię, że to jakieś arcydzieło, ale niczego sobie lektura.

skrytka_kulturalna | 2012-09-07
Przeczytana: 05 września 2012

Powieść nie wzbudziła we mnie intensywnych emocji. Z przyjemnością przeczytałam, spodobało mi się - i tyle. Żaden z bohaterów mnie nie ujął, żaden wątek nie ekscytował. Warstwa psychologiczna książki nie do końca do mnie trafiła - zwłaszcza relacja Pawła i Miriam nie była dla mnie całkowicie zrozumiała. Najmniej interesujący (bo też w mojej ocenie najmniej aktualny) był aspekt socjologiczny powieści. Mój entuzjazm wzbudziły natomiast przepiękne, malownicze opisy przyrody i doskonały język, którym posługuje się Lawrence'a.
Pełna recenzja na stronie: http://skrytkaliteracka.blogspot.com/2012/09/david-herbert-lawrence-synowie-i.html

Książka kipiąca emocjami, pozwalająca dogłębnie poznać głównych bohaterów, ich uczucia, myśli i każdy zakamarek duszy. Czytało się dobrze, choć niekoniecznie lekko. Polecam.

adela | 2015-08-15
Na półkach: Edwardian, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2015 rok

Lojalnie uprzedzam, że w tej książce nie ma akcji, są tylko porywy serc.
Może czasem ktoś złamie nogę.

Lenkaite | 2013-02-15
Przeczytana: kwiecień 2010

Zabierałam się do tej książki dwa razy i nie przebrnęłam, trzeci raz już nie zamierzam:P zupełnie mnie nie zaciekawiła, czytałam na siłę z nadzieją na lepsze rozdziały:], ale nic z tego. Moim zdaniem jest po prostu przegadana - i nie chodzi mi oczywiście o brak akcji jak w westernie:] ale o opis relacji bohaterów.

marta | 2014-03-29

Czytałam z nadzieją na jakieś emocje , liczyłam do końca na odrobinę fantazji - nie doczekałam się . jednym słowem rozczarowanie . Książka dla tych, którzy lubią dużo liter i stron .

GabrielL Kamiński | 2011-07-21
Przeczytana: 22 września 1987

Ciekawa literacko wiwisekcja angielskiej rodziny z przełomu XIX wieku obserwowana z pozycji dorastającego Morela, po lylu latach "trąca" myszką

Czytamy w weekend

Na ostatni weekend lipca redakcja poleca książki mocno niepokorne: jest Caitlin Moran - brytyjska felietonistka i feministka, jest Chimamanda Ngozi Adichie, autorka słynnego manifestu "We Should All Be Feminists" oraz są „Zakochane kobiety” - opowiadające o miłosnym czworokącie.

Fenomen D.H. Lawrence’a

Niedawno jedna ze sztandarowych powieści Lawrence’a, „Synowie i kochankowie”, obchodziła 100-letnią rocznicę wydania. Ten pisarz wychwalany przez krytyków literackich nadal jednak nie robi na mnie wrażenia. A na Was?