A Little Life

Wydawnictwo: Picador
angielski
Kamil

Inne wydania

Brace yourself for the most astonishing, challenging, upsetting, and profoundly moving book in many a season. An epic about love and friendship in the twenty-first century that goes into some of the darkest, most ultra-Dickensian places fiction has ever traveled and yet somehow improbably breaks through into the light. Truly an amazement—and a great gift for its publisher. In its...

In its simplest terms, this is a novel about the long-term friendship of four classmates from a Massachusetts liberal arts college who come to New York to make their way; unlike most such college friendships the four never lose touch over the years and decades. There is Willem, an actor from the West who becomes a Ryan Gosling-type indie film star and heartthrob; Malcolm, an Upper East Side buppie who becomes a noted architect; JB, a painter of Haitian/Brooklyn middle class descent whose Basquiat-type portraits of his friends earn him art world fame and fortune; and Jude St. Francis, a damaged orphan with a mysterious past whose brilliance in the law cannot shield him from the effects of that past and whose fragility and need for protection bind the group together as much as any one thing.

The book begins as a four-hander as we watch the friends progress in their lives and careers and observe the intricacies and shifting alliances of such a group friendship. But gradually Jude takes over the book and we learn his horrifying and beyond-Gothic backstory. The drama of the book is whether Jude can ever escape the grip of his Dickensian past--can he be saved? All of this unfolds over the decades in a mesmerizing fashion, with the tragic and the transcendent being on closer and more intimate terms than any work of fiction you have ever read.

źródło opisu: Wydawnictwo Picador, 2015

źródło okładki: Wydawnictwo Picador, 2015

Piotr | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

Każdego z nas to dotyka. Ukończenie szkoły, studiów, zakończenie pewnego etapu, jaki już nie powróci. Pozostają przyjaźnie, ale te również się rozluźniają. "Małe życie" to historia czworga ludzi próbujących wejść w nowe życie. Prywatnie są przyjaciółmi i wiele ich łączy. Ich relacje powoli ulegają zmianom, wraz z kolejnymi sukcesami zawodowymi, jakie osiągają. Cena, którą płacą za swoją niezależność jest wysoka.

Hanya Yanagihara stworzyła opowieść, która nie wiedząc czemu, przypomina mi serial "Sex w wielkim mieście". Być może to Nowy York? Miasto, które nigdy nie śpi, a jednocześnie jest kolorowe i grzeszne. Pisarka porusza tutaj wiele kwestii dotyczących każdego z nas - dojrzewania, przemijania, dostrzeganych słabości i samotności w tłumie. Wielokrotnie zostałem dotknięty do żywego, co konfrontowałem ze swoim życiem.

"Małe życie" jest naszym życiem, z opowiedzianymi historiami obcych osób. A dzieje się wiele, chociaż momentami książka mnie irytowała. Ale po takich...

mandżuria | 2016-04-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka jest wybitna. Jest najzwyczajniej w świecie genialna. Dla mnie - jedna z najważniejszych w życiu (intuicja mnie nie zawiodła, książkę pragnęłam przeczytać odkąd pojawiła się w amerykańskich zapowiedziach). Napisana jest przepięknie, znalazłam tam wiele swoich myśli ubranych w idealne słowa, ale i myśli, które podziałały na mnie oświecająco. Tematyka jest szeroka (o co nietrudno przy takiej objętości), ale przede wszystkim traktuje o miłości (w najróżniejszych odsłonach - miłości w przyjaźni, tej rodzicielskiej, tej partnerskiej), życiu z traumą i depresją, empatii. Ale także o sztuce, o ambicjach, o dorastaniu, uzależnieniach, poszukiwaniu swojej drogi... Czyli powieść totalna. Dodatkowo potrafiła mnie przekonać, że matematyka może być piękna i poetycka, a za to tylko należałyby się "Małemu życiu" wszystkie nagrody świata ;)
Owszem, jest ciężka, jest przykra, ale ma w sobie też mnóstwo ciepła i piękna i dla mnie jednak jest, wbrew wszystkiemu, wielką pochwałą życia. Jeśli...

Defenestracja | 2017-01-02

No i znowu się nabrałam. A przecież to ani pierwszy, ani trzeci raz, gdy wszem i wobec zachwalana książka okazuje się wydmuszką. Jestem tylko człowiekiem, więc nie będę się zarzekać, że nigdy więcej nie dam się na taki lep złapać. Ale postanawiam solennie, że jeśli już się dam, to nie na takie rozdęte tomiszcze.
Zasadniczy problem z „Małym życiem” został tu już wskazany, ale głosy te giną w nawałnicy peanów na cześć powieści. A ta jest okrutnie, niewiarygodnie wydumana. Nie wiem, skąd czerpie autorka wiedzę o mężczyznach, ale z pewnością nie jest to życie, ani małe, ani duże. Dzieło Yanagihary to skrzyżowanie „Mody na sukces” z „Seksem w wielkim mieście”, tyle że w przebraniu, z męskimi (z nazwy) postaciami i potężną dawką tragedii i okrucieństwa, żeby czytelniczki mogły przeżyć silne, prawdziwe emocje. Ale one nie są prawdziwe, a „Małe życie” to niska manipulacja.

Hipek | 2016-11-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2016

Powieść o przyjaźni, długotrwałej. Trwającej od czasów szkolnych aż po schyłek życia. Skoro autorka opisuje losy czworga przyjaciół na przestrzeni wielu lat, to jest oczywistym, że powieść ma zacną objętość. Początkowo trudno jest zrozumieć do czego autorka zmierza, ale kiedy czytelnik już się zorientuje, to czyta tę książkę z zapartym tchem. A oddech traci nie tylko z powodu fabuły, losów bohaterów. To co na mnie wywarło największa wrażenie to oczywista prawda, że zawsze jesteśmy postrzegani przez otoczenie zupełnie inaczej niż na to zasługujemy. Czasem ta ocena przekracza nasze wyobrażenia o sobie a kiedy indziej jesteśmy niedoceniani. Nie wszyscy potrafią sobie z tym dysonansem radzić... i o tym, według mnie, jest ta wspaniała książka.

kajsa | 2016-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2016

"W końcu będzie lepiej-obiecuje sam sobie.
-Pamiętaj,dobre lata przyszły po złych.Ale tego zrobić nie może:nie może przeżyć ponownie tamtych piętnastu lat,tamtych pietnastu lat,których półżycie było długie i rezonujące,że przesądziło o wszystkim,co kiedykolwiek robił i czym był."

"Małe życie" Hanyi Yanagihary to książka,która udowadnia,jak wielki wpływ na to,kim i jacy jesteśmy,ma nasze dzieciństwo i osoby,które nas wychowywały,otaczały.
Jude,moim zdaniem główny bohater powieści,właśnie wtedy przeżył traumę,koszmar,Bóg jeden raczy wiedzieć co i całkowicie zagubił się w rzeczywistości, i postrzeganiu własnej osoby.Poczucie wartości i wiara we własne możliwości zostały mu brutalnie odebrane, i nikt,nawet najbardziej kochające go osoby,które spotkał na swej drodze,nie były w stanie przywrócić mu tego,co stracił.Karmił się krótkimi chwilami szczęścia,ustawicznie żyjąc w strachu,że to niemożliwe,by spotkało go coś dobrego,że za moment to utraci,bo nie zasługuje na nic wartościowego.I...

Iceman | 2016-04-01
Na półkach: Przeczytane, Nie po polsku

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jezuuuuuu! Co za książka! Umarłem. Nie jestem w stanie na razie nic więcej napisać. Kto przeczyta, to zrozumie.

Alicja | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

"Przyjaźń oznacza bycie świadkiem dręczących nieszczęść przyjaciela, długich okresów nudy i rzadkich triumfów. To przywilej bycia przy drugiej osobie w jej najtrudniejszych chwilach i świadomość, że samemu też można się przy niej czuć podle" (str 259)
Jest to historia długoletniej znajomości i przyjaźni czwórki studentów, wywodzących się z różnych domów, o różnym statusie majątkowym, różnym kolorze skóry, różnych relacjach rodzinnych.Codzienna proza życia w wielkim mieście, borykanie się problemami, zróżnicowane priorytety jakimi kierowali się w życiu, pragnienia i marzenia, które starali się osiągnąć wkraczając w dorosłe życie.Wspomnienia z dzieciństwa, które dla jednych było szczęśliwe, dla drugich mniej, a inni w ogóle go nie mieli.Na plan pierwszy wysuwa się dwójka przyjaciół i wokół nich rozwija się cała akcja. Książka przepełniona bólem, cierpieniem,okrucieństwem. Autorka na jednego bohatera zrzuciła "wszystkie plagi tego świata" począwszy od dzieciństwa, kończąc na...

Tania | 2016-06-26
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2016

MAŁE, DUŻE ŻYCIE

Spór, jaki prowadzi Jude ze swoim życiem, na które do lat piętnastu nie miał wpływu, jest poszukiwaniem związku i równowagi miedzy tym, co wynika z logiki rozumu, a tym co niewytłumaczalne i absolutne. Próbuje znaleźć symetrię pomiędzy wyrządzonym złem, a otrzymaną karą. To, że mu się to nie udaje, nic nie znaczy; nie pozbawia go ustawicznego poczucia winy i wstydu. Wpływa na jego dorosłe wybory od początku obarczone błędem perspektywy oprawców. Przeklamana perspektywa samego siebie jest problemem. "Zawsze uważał, że to trywialny problem, przywilej właściwe, zastanawiać się czy życie ma sens, czy nie." Nie żyje zatem dla sensu, ale jakby z rozpędu. I dla kogoś.

Przejmujące opisy okrucieństwa i samookaleczenia, których jesteśmy świadkami bolą i trudno je zapomnieć. W opisach zbliżeń homoseksualnych Yanagihara ustrzegła się w moim odczuciu kiczu. Łamie stereotypy. Zaskakuje wyobraźnią tam gdzie jest to potrzebne i prostotą, gdzie imaginacja jest zbędna....

Anna | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

„Małe życie” Hanya Yanagihara
Boję się cokolwiek napisać o czym jest ta książka, żeby nie zniechęcić do sięgnięcia po nią. 813 stron traumatycznych doznań dla czytelnika.
Powieść o dojrzewaniu. O przyjaźni, nie napiszę jakiej…
Powieść o cierpieniu. Jakim? Nie sposób wyrazić słowami.
O miłości, nie zdradzę jakiej…
Kilkadziesiąt początkowych stron może budzić zwątpienie co do wybitności fabuły. Gdy czytelnik ma jeszcze przed sobą około 700-et zyskuje pewność, że książka go pochłonie.
Będzie przeżywał coś co nie wydaje się możliwe do przeżycia. Będzie porażony okrucieństwem jednego człowieka względem drugiego. Jednak doświadczy też siły przyjaźni. Dzięki temu nie zwątpi w ludzi i istnienie dobra na świecie.
„Małe życie” to najgłośniejsza amerykańska powieść ubiegłego roku, nominowana do Nagrody Bookera i National Book Award oraz laureatka prestiżowej Kirkus Prize .
Dla czytelnika najważniejsze, że nie będzie mógł o niej zapomnieć. Ilekroć pomyśli o bohaterach tej powieści...

wiejskifilozof | 2016-11-30

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zadziwiające jak,gruby tom.Tak wpłynął na moje życie literackie.
Książka o której mówi,cały świat.Ten,który czyta oczywiście.Małe Życie,to piękna i poruszająca powieść i mimo,że to nie ma tu wędrówek przez dzikie góry,serii mordów.Czy poszukiwań skarbów Inków.
To opowieść o normalnych ludziach,ludziach pełnych trosk i problemów.
Może nie będę opowiadał fabuły,bo nie ma sensu.Opowiadać,co się działo.
Ale,może tak troszkę wspomnę.
Będzie wspomnienia,o filmie kręconym w Londynie,a pewnej tragedii jaka spotkała jednego z bohaterów.

Było tu też dużo o gejach,przyznam temat,dla mnie trudny.
Ja osobiście gustuję w ładnych 40 letnich kobietach.
Więc miałem,tu pewne problemy.
Co mogę rzec,kupcie,wypożyczycie Małe Życie,a nie wiem czy Wam się spodoba.Mi bardzo.

Wydawcy odebrali nagrody Książka Roku 2016 lubimyczytać.pl

Znamy już wyniki plebiscytu Książka Roku 2016 lubimyczytać.pl, w którym rozstrzygnęliśmy wspólnie, jakie pozycje były najlepsze w ubiegłym roku. W tym roku po raz pierwszy przygotowaliśmy dla zwycięskich autorów i wydawców nagrody w postaci statuetki. Poznajcie relacje wydawnictw po otrzymaniu przyznanych przez Was nagród!

Bestsellery Empiku 2016

Podczas gdy w lubimyczytać.pl wspólnie wybieramy najlepsze Książki Roku 2016, 7 lutego na gali wręczono nagrody Bestsellery Empiku. Wyróżnienie przyznawane jest w 11 kategoriach najpopularniejszym tytułom, które w ostatnim roku najchętniej kupowali klienci Empiku. Nagrodzone zostały książki, płyty, filmy i gry multimedialne.