Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Małe życie

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Wydawnictwo: W.A.B.
1 720
1 530
1 369
A Little Life
Ag2S

Poruszający obraz dojrzewania, sukcesu, traumy i przyjaźni. Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku, która wzbudziła falę zachwytu, a zarazem gorącą dyskusję wśród krytyków i czytelników. Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie...

Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać. Pełen temperamentu JB jest malarzem i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczy z nich, Jude, przejawia wybitny talent matematyczny, a jako prawnik również odnosi sukces za sukcesem. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o swojej przeszłości ani o rodzinie, choć poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć.

Willem, Malcolm i JB stopniowo odkrywać będą straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu przyjaciela. Nieuchronnie nadchodzi dla nich czas trudnej próby empatii i dojrzałości. Co będą gotowi poświęcić, by ratować Jude’a, pogrążającego się w mroku? Oto poruszająca do głębi opowieść o życiu w wielkim mieście, które daje szansę na zapomnienie o przeszłości, oraz o życiu w bólu, który nie pozwala zapomnieć. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci.

Powieść Małe życie w Ameryce i w Anglii odniosła ogromny sukces wśród krytyków i czytelników – trafiła do finału Nagrody Bookera i National Book Award, otrzymała prestiżową Kirkus Prize, znalazła się na czele rankingów najlepszych powieści 2015 roku sporządzonych przez najważniejsze tytuły prasowe, rozgłośnie radiowe i portale internetowe (m.in. The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal, The Guardian, The BuzzFeed, The Goodreads, Oprah). Prawa do opublikowania powieści dotychczas sprzedano do dwudziestu krajów.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Piotr | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

Każdego z nas to dotyka. Ukończenie szkoły, studiów, zakończenie pewnego etapu, jaki już nie powróci. Pozostają przyjaźnie, ale te również się rozluźniają. "Małe życie" to historia czworga ludzi próbujących wejść w nowe życie. Prywatnie są przyjaciółmi i wiele ich łączy. Ich relacje powoli ulegają zmianom, wraz z kolejnymi sukcesami zawodowymi, jakie osiągają. Cena, którą płacą za swoją niezależność jest wysoka.

Hanya Yanagihara stworzyła opowieść, która nie wiedząc czemu, przypomina mi serial "Sex w wielkim mieście". Być może to Nowy York? Miasto, które nigdy nie śpi, a jednocześnie jest kolorowe i grzeszne. Pisarka porusza tutaj wiele kwestii dotyczących każdego z nas - dojrzewania, przemijania, dostrzeganych słabości i samotności w tłumie. Wielokrotnie zostałem dotknięty do żywego, co konfrontowałem ze swoim życiem.

"Małe życie" jest naszym życiem, z opowiedzianymi historiami obcych osób. A dzieje się wiele, chociaż momentami książka mnie irytowała. Ale po takich...

Defenestracja | 2017-01-02

No i znowu się nabrałam. A przecież to ani pierwszy, ani trzeci raz, gdy wszem wobec zachwalana książka okazuje się wydmuszką. Jestem tylko człowiekiem, więc nie będę się zarzekać, że nigdy więcej nie dam się na taki lep złapać. Ale postanawiam solennie, że jeśli już się dam, to nie na takie rozdęte tomiszcze.
Zasadniczy problem z „Małym życiem” został tu już wskazany, ale głosy te giną w nawałnicy peanów na cześć powieści. A ta jest okrutnie, niewiarygodnie wydumana. Nie wiem, skąd czerpie autorka wiedzę o mężczyznach, ale z pewnością nie jest to życie, ani małe, ani duże. Dzieło Yanagihary to skrzyżowanie „Mody na sukces” z „Seksem w wielkim mieście”, tyle że w przebraniu, z męskimi (z nazwy) postaciami i potężną dawką tragedii i okrucieństwa, żeby czytelniczki mogły przeżyć silne, prawdziwe emocje. Ale one nie są prawdziwe, a „Małe życie” to niska manipulacja.

książek: 1957
mandżuria | 2016-04-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka jest wybitna. Jest najzwyczajniej w świecie genialna. Dla mnie - jedna z najważniejszych w życiu (intuicja mnie nie zawiodła, książkę pragnęłam przeczytać odkąd pojawiła się w amerykańskich zapowiedziach). Napisana jest przepięknie, znalazłam tam wiele swoich myśli ubranych w idealne słowa, ale i myśli, które podziałały na mnie oświecająco. Tematyka jest szeroka (o co nietrudno przy takiej objętości), ale przede wszystkim traktuje o miłości (w najróżniejszych odsłonach - miłości w przyjaźni, tej rodzicielskiej, tej partnerskiej), życiu z traumą i depresją, empatii. Ale także o sztuce, o ambicjach, o dorastaniu, uzależnieniach, poszukiwaniu swojej drogi... Czyli powieść totalna. Dodatkowo potrafiła mnie przekonać, że matematyka może być piękna i poetycka, a za to tylko należałyby się "Małemu życiu" wszystkie nagrody świata ;)
Owszem, jest ciężka, jest przykra, ale ma w sobie też mnóstwo ciepła i piękna i dla mnie jednak jest, wbrew wszystkiemu, wielką pochwałą życia. Jeśli...

Hipek | 2016-11-21
Przeczytana: listopad 2016

Powieść o przyjaźni, długotrwałej. Trwającej od czasów szkolnych aż po schyłek życia. Skoro autorka opisuje losy czworga przyjaciół na przestrzeni wielu lat, to jest oczywistym, że powieść ma zacną objętość. Początkowo trudno jest zrozumieć do czego autorka zmierza, ale kiedy czytelnik już się zorientuje, to czyta tę książkę z zapartym tchem. A oddech traci nie tylko z powodu fabuły, losów bohaterów. To co na mnie wywarło największa wrażenie to oczywista prawda, że zawsze jesteśmy postrzegani przez otoczenie zupełnie inaczej niż na to zasługujemy. Czasem ta ocena przekracza nasze wyobrażenia o sobie a kiedy indziej jesteśmy niedoceniani. Nie wszyscy potrafią sobie z tym dysonansem radzić... i o tym, według mnie, jest ta wspaniała książka.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wiele szumu zrobiło się w ostatnich miesiącach wokół książki Hanya’i Yanagihara’y „Małe życie”. Wall Street Journal napisał, że „powieść „Małe życie" dowodzi, że Yanagihara to obecnie jedna z najwybitniejszych amerykańskich powieściopisarek." Swoje pochlebne opinie na temat dzieła potwierdziły także inne czasopisma tematyczne, szerokie grono autorów i publicystów, wreszcie my sami, czytelnicy. Powieść znajduje się na większości zestawień najlepszych książek roku 2016 wydanych w Polsce. Mnie takie rekomendacje na ogół nie ruszają, nie jestem typem człowieka który ustawia się w kolejce w księgarni po kolejnej głośnej premierze. Tym razem po książkę jednak sięgnąłem, po części dlatego żeby wiedzieć czym ludzie się teraz interesują, a po części dlatego że książkę wygrałem, miałem ją na półce i z uwagi na jej rozmiary chciałem aby tę półkę jak najszybciej opuściła.
„Małe życie” liczy 800 stron, trzeba zatem niemało motywacji i zapału aby się za nią zabrać, a w dalszej kolejności...

Iceman | 2016-04-01
Na półkach: Przeczytane, Nie po polsku

Jezuuuuuu! Co za książka! Umarłem. Nie jestem w stanie na razie nic więcej napisać. Kto przeczyta, to zrozumie.

kajsa | 2016-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2016

"W końcu będzie lepiej-obiecuje sam sobie.
-Pamiętaj,dobre lata przyszły po złych.Ale tego zrobić nie może:nie może przeżyć ponownie tamtych piętnastu lat,tamtych pietnastu lat,których półżycie było długie i rezonujące,że przesądziło o wszystkim,co kiedykolwiek robił i czym był."

"Małe życie" Hanyi Yanagihary to książka,która udowadnia,jak wielki wpływ na to,kim i jacy jesteśmy,ma nasze dzieciństwo i osoby,które nas wychowywały,otaczały.
Jude,moim zdaniem główny bohater powieści,właśnie wtedy przeżył traumę,koszmar,Bóg jeden raczy wiedzieć co i całkowicie zagubił się w rzeczywistości, i postrzeganiu własnej osoby.Poczucie wartości i wiara we własne możliwości zostały mu brutalnie odebrane, i nikt,nawet najbardziej kochające go osoby,które spotkał na swej drodze,nie były w stanie przywrócić mu tego,co stracił.Karmił się krótkimi chwilami szczęścia,ustawicznie żyjąc w strachu,że to niemożliwe,by spotkało go coś dobrego,że za moment to utraci,bo nie zasługuje na nic wartościowego.I...

Anna | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

„Małe życie” Hanya Yanagihara
Boję się cokolwiek napisać o czym jest ta książka, żeby nie zniechęcić do sięgnięcia po nią. 813 stron traumatycznych doznań dla czytelnika.
Powieść o dojrzewaniu. O przyjaźni, nie napiszę jakiej…
Powieść o cierpieniu. Jakim? Nie sposób wyrazić słowami.
O miłości, nie zdradzę jakiej…
Kilkadziesiąt początkowych stron może budzić zwątpienie co do wybitności fabuły. Gdy czytelnik ma jeszcze przed sobą około 700-et zyskuje pewność, że książka go pochłonie.
Będzie przeżywał coś co nie wydaje się możliwe do przeżycia. Będzie porażony okrucieństwem jednego człowieka względem drugiego. Jednak doświadczy też siły przyjaźni. Dzięki temu nie zwątpi w ludzi i istnienie dobra na świecie.
„Małe życie” to najgłośniejsza amerykańska powieść ubiegłego roku, nominowana do Nagrody Bookera i National Book Award oraz laureatka prestiżowej Kirkus Prize .
Dla czytelnika najważniejsze, że nie będzie mógł o niej zapomnieć. Ilekroć pomyśli o bohaterach tej powieści...

frotka | 2016-05-06
Na półkach: Przeczytane, 2016

Nie jest to wybitna książka, bo ilość cierpienia i zła pokazany w niej nie stanowi jeszcze o jej wartości.
Nie jest to zła proza, ale dużo tu dłużyzn, nudy i oczywistości. Nie ma zaskoczeń ani wielkich emocji. Jest za to melodramatycznie i sztucznie.
Po prostu nie wierzy się w to co się czyta. Nie wierzy się w tę dość specyficzną przyjaźń 4 facetów, tak kobiecą i emocjonalną. Nie wierzy się w te historie gdzie kobiety są tylko w cieniu i prawie nie istnieją. Nie wierzy się w głównego bohatera, który wydaje się obciążony wszystkim tragediami jakie mogą spotkać człowieka, a przez to jest bardziej postacią mityczną niż człowiekiem z krwi i kości.
Mnie ta sztuczność nie przekonuje, niestety.

Tania | 2016-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 czerwca 2016

MAŁE, DUŻE ŻYCIE

Spór, jaki prowadzi Jude ze swoim życiem, na które do lat piętnastu nie miał wpływu, jest poszukiwaniem związku i równowagi miedzy tym, co wynika z logiki rozumu, a tym co niewytłumaczalne i absolutne w jego przypadku. Próbuje znaleźć symetrię pomiędzy wyrządzonym złem, a otrzymaną karą. To, że mu się to nie udaje, nic nie znaczy; nie pozbawia go ustawicznego poczucia winy i wstydu. Wpływa na jego dorosłe wybory od początku obarczone błędem perspektywy oprawców. Przeklamana perspektywa samego siebie jest problemem. "Zawsze uważał, że to trywialny problem, przywilej właściwe, zastanawiać się czy życie ma sens, czy nie." Nie żyje zatem dla sensu, ale jakby z rozpędu. I dla kogoś.

Przejmujące opisy okrucieństwa i samookaleczenia, których jesteśmy świadkami bolą i trudno je zapomnieć. W opisach zbliżeń homoseksualnych Yanagihara ustrzegła się w moim odczuciu kiczu. Łamie stereotypy. Zaskakuje wyobraźnią tam gdzie jest to potrzebne i prostotą, gdzie imaginacja jest...

zobacz kolejne z 20992