Euforia

Wydawnictwo: Rebis
Euphoria
Ewa Ledóchowicz
Ag2S

Lata 30. XX wieku. Fascynująca historia trójki młodych, ale już znanych antropologów – Margaret Mead oraz dwóch mężczyzn jej życia – osadzona w egzotycznym i parnym świecie Nowej Gwinei. Wartka narracja, prowadzona z punktu widzenia kilku bohaterów, pełna jest poezji, dowcipu i intrygujących faktów z życia głównych postaci oraz otaczającej ich trudnej do zrozumienia kultury. Portretując osobowość słynnej antropolożki, ujawnia, jak badając i analizując Innego, człowiek odkrywa w pierwszej kolejności – siebie.

„Euforia” plasuje się w rzędzie obok dzieł Conrada i Barbary Kingslover: bierze pod lupę grzechy kolonizacyjne kultury Zachodu, a na ich tle modeluje portret zachodniej uczuciowości zmagającej się z wiecznym odruchem kolonizowania emocjonalnego. Czytelnik otrzymuje książkę intensywnie pobudzającą intelektualnie, głęboko poruszającą w uniwersalnym sensie.

Powieść Lily King znajduje się na liście amazon.com 100 najczęściej czytanych książek roku 2014.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Anna | 2016-10-12
Przeczytana: 11 października 2016

Akcja „Euforii” Lily King toczy się w gorących tropikach. Bohaterowie to trójka antropologów. Zajmują się badaniem kultury plemion zamieszkujących tereny Nowej Gwinei. Są wybitnymi jednostkami, jednak nie jednakowo wybitnymi. Czują potrzebę bycia razem, potrzebę bliskości. Mimo to dochodzi między nimi do rywalizacji o trofea. Ambicje zaczynają przeważać. Do tego jeszcze dochodzi walka o uczucie do kobiety, jedynej pośród tych trojga. Najbardziej znanej i zasłużonej antropolog. Historia oparta na bazie autentycznych wydarzeń napisana nadzwyczaj inteligentnie. Aż kipi od emocji. Czyta się z prawdziwą przyjemnością.
„Euforia” Lily King…GORĄCO POLECAM!

Izabela Pycio | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

"Ciekawe, że nieszczęście idzie sobie precz swoją drogą i znika, kiedy masz jakiś cel."

Jest w tej powieści coś urzekającego, ale w taki głębszy sposób, cudownie trafia słowem do serca czytelnika. Powoduje, że z wielką przyjemnością oddajemy się malowniczo opisanej historii poszukiwania siebie, swojego miejsca na ziemi, drugiej osoby, z którą możemy intelektualnie spasować się w przemierzaniu świata. Przyciąga nas swoją wrażliwością, wyczuleniem i zrozumieniem targających człowiekiem emocji. Sporo w niej odniesień do bolesnej samotności, niezrozumienia, niedopasowania. A także radzenia sobie ze śmiercią bliskich, często dostrzeganie istoty relacji z nimi dopiero po ich odejściu. Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, po którą z pewnością warto sięgnąć, zagłębić się w jej przesłanie i wybrać z treści to, co najbardziej w danym momencie do nas przemawia, skłania do przemyśleń i refleksji, powoduje, że mocniej utożsamiamy się z sobą samym, własnymi marzeniami, wybraną ścieżką...

VenusInFur | 2016-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2016

„W kręgu Innego”

„Euforia” Lily King to zmysłowa opowieść oparta na życiu amerykańskiej antropolog Margaret Mead. Kiedy w 1928 roku wydała swoją najsłynniejszą i najbardziej kontrowersyjną pracę „Dojrzewanie na Samoa” dotykającą problemu wolnej miłości wśród ludów pierwotnych, stała się światową ikoną, a jej teoria na temat psychoseksualnych czynników rozwoju plemion przyczyniła się do wybuchu rewolucji seksualnej lat 60. XX wieku. To bardzo orzeźwiające móc zobaczyć Mead – kobietę-legendę – sprowadzoną do skali człowieka targanego podobnymi instynktami, pragnieniami, co badane przezeń ludy, a to dzięki piekielnie inteligentnej powieści Lily King. "Euforia" to pierwsze dzieło King oparte na historycznym materiale przetworzonym w literacką fikcję. W tym pełnym dramatyzmu, nowym przedsięwzięciu zachowuje ona jednak wszystkie cechy, które uczyniły z jej trzech wcześniejszych powieści narracje wnikliwe i absorbujące, jednak teraz King pokazała jak genialnie potrafi tworzyć czerpiąc z...

almos | 2016-05-23
Przeczytana: 15 maja 2016

Intrygująca powieść o pracy trójki antropologów w latach 30. w lasach Nowej Gwinei. Frapująco autorka pisze o pasji, badaniach i życiu naukowców wśród plemion pierwotnych, to taka życiopraca czy pracożycie. I jeszcze szalenie ciekawe ich dyskusje, rodzenie się teorii, sprawy metodologii, pytanie w jakim stopniu ingerują w życie plemion, które badają. Dostajemy też piękny opis miłości. Napisane to świetnym stylem, proza na poziomie.

Książka opisuje pracę trójki młodych antropologów, którzy w latach 30 mieszkali wśród plemion Nowej Gwinei i marzyli o sławie naukowej. W dużej mierze oparta jest na faktach: pierwowzorem bohaterki książki, Nell, była wybitna antropolożka Margaret Mead. To czasy romantyzmu naukowego, wtedy do nauki ludzi gnała pasja na granicy szaleństwa, a wyjeżdżając na wyprawy zamorskie ryzykowali zdrowiem i życiem. Wspaniale autorka opisuje życie naukowców, ale takich prawdziwych których pcha przez życie chęć opisywania i odkrywania świata. Może to konieczny...

Anna | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Euforia to lepka, gęsta od emocji powieść, w której największe znaczenie mają niedopowiedzenia, ukrywane uczucia i pragnienia – nie tylko te związane z cielesnością, lecz także te ściśle powiązane z intelektualnymi potrzebami bohaterów, odkrywających życie codzienne innych kultur. Autorka sprytnie przemyca pytanie o sens antropologii i znaczenie perspektywy człowieka „cywilizowanego" na wyniki badań. Wskazuje nie tylko na wszelkie grzechy, które popełnił kolonizator, ale także na błędną interpretację obcej cywilizacji przez pryzmat własnych doświadczeń, charakteru i ambicji. Gdzie kończy się możliwość poznania obcego a zaczyna interpretowanie własnego „ja”?
Czyta się jednym tchem ... Polecam!!!

Radosław Gabinek | 2016-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2016

"Osobowość zależy od kontekstu, tak samo jak kultura - mówiła - Poszczególni ludzie wyzwalają w sobie nawzajem poszczególne cechy. Nie sądzisz? (...) Nie zawsze się dostrzega, jak bardzo kształtują nas inni ludzie."

"Euforia" Lily King jest książką w pewnym sensie przewrotną gdyż to właśnie badacze zwyczajów innych kultur sami zostają poddani obserwacji pod kątem łączących ich emocji i zależności. Zostaną pokazane schematy budowania przez nich relacji, wywierania na siebie nawzajem wpływu, zakorzenionych w nich przekonań dotyczących własnej płci i wynikających z tejże płci ról społecznych. Będziemy świadkami swego rodzaju sekcji dokonanej na ich organizmach, a trudne łączące ich relacje zostaną rozłożone na czynniki pierwsze. Brzmi skomplikowanie, prawda? Książka o antropologach - czyżby naukowa piguła trudna do przetrawienia? Nic bardziej mylnego.

"Euforia" to ciekawy eksperyment. Autorka umiejętnie wymieszała fikcję z faktami. Na bazie autentycznych wydarzeń snuje...

Isadora | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

Jeszcze sto lat temu antropologia kulturowa była raczkującą dziedziną nauk społecznych. Działalność naukowa i badania prowadzone przez jej prekursora Franza Boasa i jego uczniów - m.in. Ruth Benedict oraz Margaret Mead, dwie czołowe, najsłynniejsze antropolożki swoich czasów - miały ogromny wpływ na rozwój kierunku, którego przedmiotem badań był człowiek jako jednostka ukształtowana przez społeczeństwo i twórca kultury oraz sama kultura - jej struktury, zmienność, różnorodność, rządzące nią prawa.

Skąd ten przydługi wstęp? Ano stąd, że właśnie postać Margaret Mead zainspirowała autorkę Euforii do tego stopnia, że stała się ona pierwowzorem jej bohaterki, Nell Stone.
Czytaj dalej: https://zwiedzamwszechswiat.blogspot.com/2017/02/euforia.html#more

mieszka | 2017-01-09
Na półkach: Przeczytane, DKK
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Historia oparta na faktach: życie Margaret Mead - znanej antropolog badającej plemiona Oceanii. Jej prace w latach 30-tych XX wieku były podwalinami teorii i badań, zwłaszcza nad procesami związanymi z seksualnością.
Opowieść jest dla mnie fascynująca z jednej strony, wkurzająca z drugiej. Bardzo zainteresował mnie temat i częściowo przedstawienie go. Częściowo, bo powieść fajnie charakteryzuje postaci, relacje miedzy nimi z ich podtekstami i niedopowiedzeniami, ale miejscami ociera się niemal o grafomaństwo. Chciałbym więcej zrozumieć.
Chciałbym wiedzieć więcej o tym jak wyglądała praca antropologa, zajmowanie terytoriów, wybieranie plemion, badania nad zachowaniem. Jakiś zarys tego jest przedstawiony, ale dla zbyt niedoskonały. Wiem co kierowało poszczególnymi osobami ze świata cywilizowanego, jaki był ich sposób pracy (mniej więcej), ale ten świat egzotyczny w całości opowieści jest jakby z boku. - jakby w ogóle nie determinował zachowań głównych bohaterów. Zaskakujące, b o...

Anna-mojeksiążki | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

"Euforia" to książka wyróżniająca się wśrod innych na księgarskich półkach, o oryginalnej tematyce i przyciagającej wzrok okładce.

Lily King przenosi nas w czasie w lata 30-te XX wieku do egzotycznej Nowej Gwinei. Poznajemy tam trójkę młodych antropologów - małżeństwo Nell Stone i Fenna Schuylera oraz Andrew Banksona. Bohaterowie powieści są odpowiednikami prawdziwych postaci - Margaret Mead, Reo Fortune oraz Gregory'ego Batesona, którzy spędzili kilka miesięcy w 1933 roku na rzeką Sepik, gdzie zajmowali się badaniami tamtejszych plemiona w ich naturalnym środowisku. To oni stali się natchnieniem i inspiracją dla Lily King i na podstawie prawdziwych wydarzeń z ich życia powstała "Euforia".

Powieść jest świetnie napisana, lekko i dowcipnie. Ma specyficzny klimat - pełen egzotyki i erotyzmu. Bowiem w egzotycznych plenerach i dzikich odstępach Nowej Gwinei, wśród lokalnych plemion, rozwija się specyficzny, romantyczny trójkąt obejmujący głównych bohaterów.
Andrew Bankson samotnie...

bibliofilka | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Powieść Lily King została obsypana nagrodami, zdobyła uznanie w świecie i przetłumaczoną ją na wiele języków. Dla amerykańskiej pisarki inspiracją stał się pobyt trójki antropologów na terytorium ówczesnej Nowej Gwinei. W roku 1933 Margaret Mead, jaj mąż Reo Fortune oraz Gregory Bateson spędzili kilka miesięcy na rzeką Sepik, badając tamtejsze plemiona i wioski. Choć Lily King wykorzystała prawdziwe szczegóły charakteryzujące istniejące plemiona, to zmieniła ich nazwy. Inaczej nazwała również trójkę swoich bohaterów. Fikcją literacką ubarwiła życiorysy trójki ludzi. Poznajemy zatem Nell Stone, Fena Schuylera i Andrewa Banksona.

„Euforia” zaczyna się w środku akcji, a czytelnik od razu zostaje wciągnięty w jej wir. Bowiem fabuła książki oscyluje wokół romantycznego trójkąta. Bankson spędzał czas na studiowaniu plemienia Kiona. Odizolowany od świata, samotnie zmagał się z własną bezradnością i bólem po śmierci braci. Wszystko wydawało mu się beznadziejne tudzież postanowił popełnić...