Małe życie

1 146
A Little Life
literatura piękna
Ag2S

Zachwycająca powieść o przyjaźni poddanej ogromnej próbie. Oto historia życia czterech przyjaciół – o ich niełatwym dojrzewaniu, ogromnych sukcesach, bolesnych wyborach i tyranii pamięci, od której nie sposób czasem się uwolnić…

To również opowieść o jednym z najbardziej fascynujących miast świata – Nowym Jorku – który jest piątym, równorzędnym bohaterem tej olśniewającej książki.

źródło opisu: https://www.empik.com/

źródło okładki: https://www.empik.com/

Inez | 2019-10-15

Przegadana, słabo nakreślony obraz psychologiczny, gdyby nie to, że aktorka wykorzystała bardzo wstrząsające i brutalne przeżycia, które same w sobie muszą poruszyć, to kunszt literacki niezbyt dobry.

inkaa2000 | 2019-10-14
Przeczytana: 14 października 2019

Dużo czytam i coraz rzadziej zdarza mi się, aby coś mnie zachwyciło. Dlatego z pewnego rodzaju smutkiem skończyłam ,,Małe życie". Małe życie czwórki Przyjaciół, takich rzeczywiście przez duże P. Każdy z nich to inna historia, jednak wszystkich łączy osoba Jude"a, który najbardziej z całej czwórki został doświadczony. I to w sposób okrutny, wprost nieludzki... Powieść może nie jest pełna fajerwerków, ale jednak wchłania - nie porywa, bo to nieodpowiednie określenie, ale właśnie wchłania i bardzo trudno ich wszystkich pożegnać na ostatnich kartach... Polecam!

Adam | 2019-10-13
Przeczytana: 13 października 2019

Książka opowiada o życiu 4 amerykańskich studentów, a potem dorosłych, którzy zostali bliskimi przyjaciółmi, ze szczególnym skupieniem się na jednym z nich, z tajemniczą przeszłością... I to tyle na temat treści, gdyż podtrzymuję zdania przewijające się tu i ówdzie - im mniej wiesz tym lepiej. Jest to dość gruba książka, acz brakuje jej wiele do grubości np. popularniejszych powieści Kinga, na czytniku łatwo oszacować grubość na 3 typowe książki.

Jest to powieść obyczajowa z szerokim tłem, wieloma postaciami, reklamowana jako wyjątkowa, oczywiście, że różni się od polskich powieści obyczajowych, gdzie świat i ilość postaci są zazwyczaj znacznie skromniejsze.

Ciekawy wątek główny, lecz przeplatany jest sporymi kawałkami bez większego wpływu na fabułę (np. opisem imprez, wycieczek itp., które to fragmenty spowalniają i tak nie za szybką akcję. Może i niektóre części są przejmujące, ale po chwili jesteśmy skutecznie usypiani... Powoduje to odczucie, że książka jest niepotrzebnie aż...

Kamila | 2019-10-13
Przeczytana: 12 października 2019

Po raz pierwszy zaraz po przeczytaniu książki nie miałam pojęcia jak ją ocenić.. Wywołuje mieszane odczucia. Bo z jednej strony dobra literatura, z drugiej mnogość okropnych historii,gdzie człowiek się zastanawia, czy tam - w Nowym Jorku/USA - jest inny świat? Spodziewałam się czegoś innego sięgając po tę pozycję. I nawet nie wiem, czy ją komuś polecać... bo może lepiej nie?...

valfem | 2019-10-07
Przeczytana: 22 września 2019

Mało jest książek, które rzeczywiście mnie dotykają do głębi i może tak było lepiej, może zylam w bezpiecznej sferze. Ponieważ ta książka roztrzaskała moją psychikę i powoli odbudowywała ją, tylko po to, aby roztrzaskać ją ponownie.
Osoby, które nie są przebrnąć przez 'Małe życie' z jednej strony są szczęściarzami, ponieważ cierpienie jest zatrważające z każdą stroną. Z drugiej strony, tracą niesamowitą historię ukazującą ludzkie okrucieństwo, siłę i słabości. Definitywnie do tej książki trzeba dojrzeć i mieć pewien poziom dorosłości emocjonalnej.
Jedna z najlepszych kiedykolwiek przeczytałam, jednakże nigdy nie otworzę jej ponownie.

Kasztan | 2019-10-06
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze
Przeczytana: październik 2017

Czytasz sobie książkę, wchodzisz coraz głębiej w historię, i nagle orientujesz się, że stoisz w środku ciemnego lasu. Rozglądasz się i już wszystko rozumiesz. Jesteś przerażona. Czytasz dalej, i to już nawet nie empatia, to Ty jesteś każdą postacią, każdą, która krzywdzi i każdą, która jest krzywdzona. To Ciebie boli. To Twoje życie. To Tobie to robią.
"Małe życie" jest mądre i piękne, autorka olśniewająco utalentowana.
Tylko takie książki chcę czytać. Tylko takie.

MadziaLena | 2019-10-06
Przeczytana: lipiec 2018

Mam mieszane uczucia... Bez wątpienia historia głównego bohatera wciągnęła mnie, wzbudziła współczucie, litość, a w końcu wściekłość i niedowierzanie, ale żeby odkryć ją w całości trzeba było przebrnąć przez taką ilość wątków pobocznych, dygresji i wtrąceń, że było to w pewnym momencie męczące. Trochę za mało historii do opowiedzenia jak na te kilkaset stron, niepotrzebnie tak objętościowo rozbudowana :)

Kalether | 2019-10-06
Przeczytana: 06 października 2019

Do tej historii trzeba dorosnąć, dojrzeć. Jak grupa głównych bohaterów. Trzeba na swojej drodze spotkać wielu ludzi i nasiąknąć ich historiami, żeby zrozumieć, że świat pełen jest osób takich jak Jude. Niektórzy czytelnicy, którzy zostawiają tu swoje recenzje piszą, że ich ta historia znudziła, czy wręcz zirytowała. Szczęśliwcy, którzy nigdy nie usłyszeli podobnej opowieści z niczyich ust.
Ta książka hipnotyzuje wręcz swoim smutkiem. To jedna z tych historii, której nie chcemy usłyszeć do końca, ale nie jesteśmy w stanie zamknąć i odłożyć książki na półkę. Jest bez wątpienia wyjątkowa, choć nie jest to łatwa lektura, a historia Jude'a mocno wchodzi pod powieki. Trudno o niej zapomnieć.

Agnieszka | 2019-10-01

Najlepsza książka od lat

Anita Jastrzębska | 2019-10-01
Przeczytana: 01 października 2019

40 stron i ani kroku dalej. Nawet nie byłam ciekawa dalszego losu bohaterów, niestety.