Miłość i inne nieszczęścia

Okładka książki Miłość i inne nieszczęścia Olivier Bourdeaut Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Miłość i inne nieszczęścia
Olivier Bourdeaut Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
En attendant Bojangles
W.A.B.
2017-03-15
2017-03-15
2016-01-07
Katarzyna Marczewska
debiut literacki literatura francuska miłość obyczajowość odmiana losu poszukiwanie szczęścia relacje rodzinne uczucie

całkiem ciekawe napisana, beztrosko, z perspektywy dziecka, historia szalonej miłości rodziców. Pod wierzchnią warstwą tej lukrowej opowieści możemy dostrzec bardzo wątpliwe rodzicielskie wybory. Zakamuflowanie poważnych treści w cukierkowych wspomnieniach chłopca.

Zjawiskowa, inna, zaskakijąca, dziwna i niepowtarzalna. Ksiazka, w której naratorem jest mały chłopiec opowiadający historie swojej rodzin. Perspektywa ta ma tu wielkie znaczenie, ponieważ gdy czytamy przeplatający opowieść chłopca, pamiętnik ojca zauważymy diametrlana różnice.
Cała opowieść o tej nietuzinkowej rodzinie przeplata wielka miłość, która możemy zauważyć na każdym etapie czytania. Równocześnie decyzji podejęte przez bohaterów również są spowodowane tym uczuciem.
Ostatnie dwa rozdziały rozkładają na łopatki, lawina łez.
Zaczynając czytać ta opowieść wydaje się nam ona bardzo lekka i śmieszna jednak z czasem zauważamy ze to tylko przykrywka prawdziwych problemów których doświadczają bohaterowie.
Warta uwagi

Opowieść o tym, do czego zdolna jest miłość. Okładka, tytuł, czcionka raczej sugerująca delikatną prostą lekturę. Tymczasem - gdzoe akcje i dynamizm nadają opisy i wypowiedzi a nie wydarzenia - książka całkowicie rozłożyła mnie na łopatki. Emocjonalnie. Nie pamiętam czy kiedykolwiek aż tak się wzruszyłam czytając książkę, na samą myśl o niej mam świeczki w oczach.

Nie tego się spodziewałam. Napisana beztrosko, z perspektywy dziecka, historia szalonej miłości rodziców. Pod wierzchnią warstwą tej lukrowej opowieści możemy dostrzec bardzo wątpliwe rodzicielskie wybory. Ciężko cokolwiek napisać bez spojlerowania. Podobało mi się zakamuflowanie poważnych treści w cukierkowych wspomnieniach chłopca. To jest jednak sztuka pisać o poważnych sprawach w sposób wielce niepoważny. Polecam

Urocza ksiazeczka o miłosc troche w innym stylu, lepszy tytuł to "Szalona miłosc i Pan Bojangles"
Jest to ksiazka o prawdziwej miłosci ktora niczego nie chce i w normalnym zyciu sie nie zdarza.

ps powstał film we francji na postawie tej ksiazki słodko cukierkowy styl komedii romantycznej plus amelia

za chwlle bedzie tutaj wiecej recenzji moze nawet wznowienie z poprawnym tutułem "czekajac na pana Bojangles"

za chwlle bedzie tutaj wiecej recenzji moze nawet wznowienie z poprawnym...

"Miłość i inne nieszczęścia" to opowieść o nietuzinkowej rodzinie opowiedziana z perspektywy dziecka. Codzienność chłopca oraz jego rodziców znacznie odbiega od normalności. Ojciec i matka żyją jakby każdy dzień miał być ich ostatnim, tańczą Bojanglesa, non stop zapraszają gości i przede wszystkim kochają się na zabój. Jednak pewnego dnia sielski nastrój zostaje przerwany, a dziecko zostaje zmuszone do bolesnego powrotu na ziemię.

Olivier Bordeaut tworzy postaci i sytuacje tak szalone, że aż trudno w nie uwierzyć. To może okazać się plusem dla osoby szukającej szybkiej i lekkiej lektury. Jednak część czytelników może odbić się od stworzonych postaci- trudno wczuć się w sytuację rodziny, której istnienie (nawet zakładając fikcję literacką) możemy negować. Nie można jednak autorowi odmówić fantazji i lekkości pióra.

Książka ta jest dobrą opcją dla osób szukających miłej lektury na wieczór lub dwa. Muszę jednak przyznać, że wątpię żebym po jednym przeczytaniu chciała do niej wrócić.

"Ojciec, który poluje na muchy z harpunem, matka, która codziennie zmienia imię, syn, który za karę musi oglądać telewizję i żuraw w charakterze domowego zwierzątka.."

"Miłość i inne nieszczęścia" to historia opowiedziana z perspektywy dziecka. Historia o szczęśliwym dzieciństwie pełnym miłości i beztroskich zabaw z rodzicami, za nic mającymi wszelkie konwenanse. Dla matki taniec na stole, czy skakanie po kanapie to nic nadzwyczajnego, a ojciec szaleńczo w niej zakochany idzie w jej ślady bez wahania. Autor rysuje przed nami niemal idylliczny obraz. Do czasu, kiedy szczęście tej trójki okaże się tylko pianą złudzeń.

"Miłość i inne nieszczęscia" to książka równie pozytywna, co tragiczna i przez ten kontrast jej treść bardzo porusza i wzrusza. Nie da się jej tak po prostu odłożyć na półkę i zapomnieć. Na długo zostawia swój ślad i w głowie i w sercu. Bardzo serdecznie polecam!!

Historia o życiu pełnym niespodzianek, więzach rodzinnych i miłości. Szalony “trójkat” - matki, ojca i syna. Opowieść jest snuta przez dziecko, które musiało szybko dorosnąć w obliczu rodzinnych zdarzeń. Zapiski ojca, który opisuję życie u boku chorej żony dopełnia i scala całą historię. Ich życie nie było łatwe, chwilę radości i smutku przewijały się tutaj nieprzerwanie. Codzienność tej rodziny odbiega znacznie od normalności i dla jednych będzie to piękne, a dla drugich żenujące. Tę książkę trzeba przeczytać do końca, inaczej pozostanie niesmak i niedosyt.

Krótka, ale ciekawa lektura. Czyta się „na raz”. Inspiruje do przemyśleń na temat tego co jest „normalnością”, a co „szaleństwem”.

• 2017

Olivier Bourdeaut Miłość i inne nieszczęścia Zobacz więcej