Psy z Rygi

Cykl: Komisarz Wallander (tom 2)
Wydawnictwo: W.A.B.
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Hundarna i Riga

Luty 1991 roku. Komisarz Wallander i jego współpracownicy z policji w Ystad otrzymują informację o makabrycznym odkryciu na odludnej plaży. W wyrzuconym przez fale pontonie znajdują dwóch martwych, elegancko ubranych młodych mężczyzn. Obaj, jak się wkrótce okazuje, należeli do łotewskiej mafii. Banalna z pozoru sprawa gangsterskich porachunków prowadzi Wallandera na trop międzynarodowego spisku. W Rydze, stolicy od niedawna niepodległego kraju, tworzącego zalążki demokracji, a w rzeczywistości ogarniętego nadzorem policyjnym, Wallander musi zmierzyć się z potężnym i nieuchwytnym przeciwnikiem. Kilka razy otrze się o śmierć i tylko jego obsesyjne poczucie sprawiedliwości nie pozwoli mu cofnąć się przed zagrożeniem. W tym porywającym thrillerze, pełnym niespodzianek i po mistrzowsku stopniowanego napięcia, Mankell kreśli mroczny i sugestywny obraz społeczeństwa w stanie chaosu. Pokazuje narodziny zła, które w swym nowym wcieleniu zawładnęło nie tylko Łotwą, ale i wszystkimi już suwerennymi państwami Europy Środkowej i Wschodniej.

Pojechałem na Łotwę, do Rygi, a był to czas, kiedy nikt nie wiedział, co się naprawdę dzieje. Znalazłem się tam równocześnie z sowieckimi oddziałami czarnych beretów. Oni po prostu strzelali do ludzi. Żeby dowiedzieć się czegoś o działaniach policji, musiałem potajemnie spotkać się z pewnym kapitanem, który nie zgodził się na oficjalną rozmowę. Umówiliśmy się nocą w przedziwnym miejscu. Ta książka stawia pytanie: Co będzie, gdy runą mury wschodniej Europy. Będziemy mieli, jak sądzę, do czynienia z nowym rodzajem przestępczości. Psy z Rygi to książka o innych, nie dość rozpoznanych konsekwencjach wyzwolenia się Europy Wschodniej. Henning Mankell

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2006

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Beata | 2019-05-05

Akcja jak to u Mankella, niespieszna, nie ma wyścigów. Ale książkę czyta się z zainteresowaniem. Tyle samo w niej wątków obyczajowych, co kryminalnych. Warto!

To moje drugie spotkanie z twórczością Henninga Mankella. „Psy z Rygi” są jeszcze lepsze niż „Morderca bez twarzy”.

Opis (pochodzi z okładki książki):

Początek lat dziewięćdziesiątych XX w. Załoga szwedzkiego kutra znajduje dryfujący po morzu ponton, a w nim ciała dwóch elegancko ubranych mężczyzn. Wkrótce okazuje się, że obaj pochodzi z Europy Wschodniej, a przed śmiercią byli torturowani. Komisarz Wallander rozpoczyna długie i skomplikowane śledztwo.

Autor posługuje się językiem, który nie jest prosty ani też jakiś bardzo wyszukany. Serwuje nam kryminał z niebanalną formą. Dzięki przeplataniu zdań pojedynczych ze zdaniami złożonymi powieść czyta się płynnie i przyjemnie.

Henning Mankell znany jest z tego, że poza wątkiem kryminalnym porusza wątki poboczne, zwykle społeczno-polityczne, które komentują ówczesne sprawy. Tak samo jest w przypadku „Psów z Rygi”, tyle że Mankell nie mówi o tym, co dzieje się w Szwecji, lecz o tym, co dzieje się na Łotwie. Opowiada na przykład o...

Olga | 2019-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

To na szczęście nie było moje pierwsze spotkanie z Kurtem Wallanderem, nie sięgnęłabym po następne. Pozostałe pozycje dużo lepiej wspominam. Początek ok jak na kryminał skandynawski, dwa trupy w pontonie. Śledztwo w Szwecji dziwnie ospałe i przekazane do Rygi. W Rydze zaś szybko zamiecione pod dywan i tu zaczyna się żałosna komedia. 43-letni komisarz z marną kondycją i problemami z sercem wraca do Rygi na fałszywym paszporcie przez Niemcy i Polskę, kradnie samochód, unika wpadki w czasie strzelaniny i nalotu. A na końcu oliwa sprawiedliwa itd. Taki szwedzki Bond.

Tamara | 2019-04-08

Lektura obowiązkowa dla wielbicieli inteligentnych kryminałów, w których chodzi nie tylko o akcję... Polecam!

niesforna_testerka | 2019-04-07
Przeczytana: 31 marca 2019

Według mnie ta część jest słabsza niż poprzednia. Miałam wrażenie, że czytam bardziej powieść szpiegowską niż kryminał. Na minus oceniam przeniesienie akcji do Rygi. No dobrze, można poczytać o Łotwie sprzed lat, ale chyba nie tego spodziewałam się po kryminale skandynawskim. Muszę przyznać, że zniechęciłam się nieco do tego autora, choć czytało się szybko.

Anna | 2019-01-27

Jak można Wallandera porównać do Hole. Przecież Hole to postać wymyślona! Wędruje po Stanach i szuka guza, dzięki wrodzonej inteligencji wychodzi z opresji bez szwanku. Nawet go lubię bo cały majdan potrzebny mu do życia nosi przy sobie. A Kurt Wallander przecież istnieje naprawdę, widziałam go w tv. Kurt chodzi i myśli, musi przecież ochronić społeczeństwo szwedzkie mimo że policja szwedzka tak mało zarabia.Każdy Europejczyk powinien znać tego szwedzkiego policjanta!

DorotaMaria | 2019-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Kolejna książka z serii przygód Komisarza Wallandera. Tym razem Kurt bierze udział w międzynarodowej sprawie. Osoby, które pamiętają czasy sprzed 1989 na pewno odnajdą jakąś cześć polskiej historii. Ksiazka ciekawa. Ale trochę inna niż pozostałe z serii. Może dlatego,ze odbywa sie poza Szwecja... Niemniej polecam.

natalia | 2019-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2019

przeczytane, w wolnej chwili, dlatego odbieram ten wybór jako stratę czasu, bo tak trudno o wolne chwile; płytkie, nielogiczne, chwilami infantylne, zdecydowanie dalekie od dobrego kryminału;

Mamerkus | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

O Matko, jakie to było denne. Pisarz z kraju, gdzie niby panuje i panowała wolność słowa, a gdzie w rzeczywistości od lat 70-tych trwa koszmar marksistowsko-kulturowego eksperymentu społecznego, z cenzurą postaw przeciwnych włącznie, postanowił stworzyć powieść szpiegowską (nie kryminał, niech was nie zmyli słynny Wallander) z akcją dziejącą się w republikach nadbałtyckich czasów odzyskiwania niepodległości. Ale jak to napisał! Wiedzę na temat rzeczywistości społeczno-politycznej republik postsowieckich czerpiąc zapewne z dwóch, trzech zdarzeń telewizyjnych tamtych czasów oraz korzystając pewnie z jakiegoś przewodnika Pascala. Efekt - koszmarek, porównywalny jedynie z półproduktami Leifa Perssona.
Wallander zamienia się już tutaj dosłownie w jakąś ułomną, szwedzką podróbę Jamesa Bonda, nie ma tutaj ani grama kryminalnego śledztwa z prawdziwego zdarzenia, postęp akcji do przodu opiera się praktycznie na wątpliwej jakości przemyśleniach wewnętrznych szwedzkiego Bonda, a łotewscy...

Biker50 | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

Jest ciekawie. Jest niebezpiecznie. Jest zaskakująco. Jest Szwecja i okręg Skania. Jest Łotwa i jej stolica Ryga. Jest nawet szybki tranzyt przez PL w te z migocącą Warszawą :) Są trupy (dużo trupów). Są narkotyki i przemoc. Jest wreszcie Kurt Wallander i jego umysł policjanta śledczego, który nieustannie pracuje, obserwuje, zbiera dane i przetwarza je na praktyczne rozwiązania. Czyta się miło i chce się więcej.