Psy z Rygi

Wydawnictwo: W.A.B.
Hundarna i Riga
83-7414-227-8

Inne wydania

Luty 1991 roku. Komisarz Wallander i jego współpracownicy z policji w Ystad otrzymują informację o makabrycznym odkryciu na odludnej plaży. W wyrzuconym przez fale pontonie znajdują dwóch martwych, elegancko ubranych młodych mężczyzn. Obaj, jak się wkrótce okazuje, należeli do łotewskiej mafii. Banalna z pozoru sprawa gangsterskich porachunków prowadzi Wallandera na trop międzynarodowego spisku. W Rydze, stolicy od niedawna niepodległego kraju, tworzącego zalążki demokracji, a w rzeczywistości ogarniętego nadzorem policyjnym, Wallander musi zmierzyć się z potężnym i nieuchwytnym przeciwnikiem. Kilka razy otrze się o śmierć i tylko jego obsesyjne poczucie sprawiedliwości nie pozwoli mu cofnąć się przed zagrożeniem. W tym porywającym thrillerze, pełnym niespodzianek i po mistrzowsku stopniowanego napięcia, Mankell kreśli mroczny i sugestywny obraz społeczeństwa w stanie chaosu. Pokazuje narodziny zła, które w swym nowym wcieleniu zawładnęło nie tylko Łotwą, ale i wszystkimi już suwerennymi państwami Europy Środkowej i Wschodniej.

Pojechałem na Łotwę, do Rygi, a był to czas, kiedy nikt nie wiedział, co się naprawdę dzieje. Znalazłem się tam równocześnie z sowieckimi oddziałami czarnych beretów. Oni po prostu strzelali do ludzi. Żeby dowiedzieć się czegoś o działaniach policji, musiałem potajemnie spotkać się z pewnym kapitanem, który nie zgodził się na oficjalną rozmowę. Umówiliśmy się nocą w przedziwnym miejscu. Ta książka stawia pytanie: Co będzie, gdy runą mury wschodniej Europy. Będziemy mieli, jak sądzę, do czynienia z nowym rodzajem przestępczości. Psy z Rygi to książka o innych, nie dość rozpoznanych konsekwencjach wyzwolenia się Europy Wschodniej. Henning Mankell

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2006

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Arek | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Niestety ten kryminał nie zaciekawił mnie wystarczająco bym zechciał przeczytać go do końca. Autor mimo że pisze w dobrym stylu, nie umi przykuć uwagi, nie mówiąc już o tym by zaprzeć dech. Henning równie dużo miejsca poświęca wątkom pobocznym jak głównemu. W pewnym momencie chce zrezygnować ze sprawy, bardzo nietypowej, tajemniczej i ponurej sprawy. Raczej nie polecam, jednak jak lubicie książki tego autora, to czemu nie.

Moja ocena to 6/10.

macias | 2014-03-27
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 27 marca 2014

To już moje drugie spotkanie z Henningiem Mankellem i powiem szczerze, że obiecywałem sobie po nim więcej. Pierwiastek obyczajowo-socjologiczno-polityczny Republik Nadbałtyckich nawet nieźle przedstawiony, ale wątek kryminalny kiepściutki. Mankell często przyrównywany jest do Jo Nesbo, ale wg mnie to zupełnie nie ta liga... przynajmniej na tym etapie twórczości. Autor dostał ode mnie spory kredyt zaufania i mam nadzieję że seria z Wallanderem rozkręci się w kolejnych częściach.

emindflow | 2014-03-04
Przeczytana: 03 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moje drugie spotkanie z komisarzem Wallanderem okazało się totalną porażką.
Książka zaczyna się bardzo obiecująco, wątek kryminalny zapowiada się naprawdę ciekawie. Niestety, dalej jest już tylko coraz gorzej.
Ze zdumienia przecierałem oczy - to ma być ten słynny Mankell??? Taką ilością bzdur, nonsensów i nielogiczności można by obdzielić kilka innych książek, a po tak powszechnie cenionym Mankellu nigdy bym się czegoś takiego nie spodziewał.
Z niewiadomych powodów autor porwał się na temat, o którym nie ma zielonego pojęcia. Większą część fabuły umieścił w 1991 r. w uwalniającej się spod sowieckiego jarzma Rydze, w której niepodzielne rządy sprawuje dwóch pracujących w jednym budynku pułkowników (milicji? policji? bezpieki?). I główną zagadkę tej powieści stanowi ustalenie który z tych dwóch panów jest patriotą, a który sowieckim agentem !!! Między innymi w tym celu ściąga się do Rygi szwedzkiego komisarza. Serio!!!
Tenże komisarz, nie znając słowa po niemiecku, przejeżdża...

Kucu | 2015-03-10
Przeczytana: marzec 2015

Kolejna część z serii kryminałów o komisarzu Wallanderze. Tym razem musi on zmierzyć się z tajemniczym morderstwem dwóch mężczyzn znalezionych w dryfującym pontonie. Śledztwo zaprowadzi komisarza do Rygi, miasta od niedawna wolnego, gdzie pełno korupcji i intryg, gdzie nie wiadomo komu ufać, kto okaże się przyjacielem a kto wrogiem. Rozwikłanie zagadki będzie dla komisarza walką o życie w obcym sobie kraju.
Cała książka napisana w stylu Mankella, szybko się czyta, napięcie nie pozwala odłożyć jej na bok, koniecznie chce się czytać dalej, choć zakończenie może dawać pewien niedosyt. Mimo wszystko polecam bo to na prawdę dobra lektura.

wiejskifilozof | 2014-05-15

Kiedy u wybrzeży Szwecji znaleziono ponton o w nim ciała dwóch elegancko ubranych mężczyzn,już wiedziałem że to będzie naprawdę kawał porządnej kryminalnej literatury.
Przecież ci ludzie musieli skąd się wziąć.Ktoś ich torturował,zabił i i potem ciała umieścił w pontonie.
Zaczyna się śledztwo,które zaprowadza policję do Łotwy.
Łotwa właśnie oderwała się od Związku Radzieckiego.Kraj dopiero się kształtuję.
Stary porządek mija,ale wielu tęskni za starym sowieckim porządkiem.
Kiedy Łotysze nawiązują kontakt ze szwedzką policją,Kurt Wallendr udaję się do Rygi by uczestniczyć osobiście w śledztwie.
Książka podobała mi się,lecz nazwał by ją jakoś super fajną.Ot,wciągający kryminał.
Pokazujący jak zmieniała się Europa po upadku Sowieckiego Systemu.

książek: 1990
Renax | 2014-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2014

Jakoś mnie ta książka nie powaliła, głównie z powodu takiego, iż nie lubię ostatnio książek o wszechogarniających siłach mafijno-politycznych. Dziwne, bo kiedyś zaczytywałam się w powieściach sensacyjnych, mniej więcej w czasie, gdy książkę wydano, w latach 90-tych. Ludlumy i Higginsy były wtedy w modzie. Ostatnio w dziedzinie powieści rozrywkowych wolę konkretne kryminały, z realnym trupem, realną niespodzianka i zgadywaniem kto zabił.
Ale książka ma zalety, które podwyższyły moją notę do 5 gwiazdek: jest to świetny warsztat pisarski, wartka akcja, wątek osobisty Wallandera (bardzo subtelny), okładka i głos pana lektora, który czytał książkę.

Cieszę się, że Mankel opisał Łotyszy, naród wspaniałych ludzi, których spotkała jeszcze gorsza okupacja niż Polskę. ZSRR zniszczyło im kraj. Przed wcieleniem do Kraju Rad był to kraj uczciwych, ciężko pracujących ludzi, żyjących 'po europejsku'. Łotwa zasłużyła na książkę.

Agnieszek | 2014-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 lutego 2014

Ryga dotąd kojarzyła mi się z kotami, ale w tym mieście byłam raz i to kilka lat temu. A bohater Mankella na początku lat '90, co zmienia postać rzeczy. Albo i nie.

To pierwsza przeczytana przeze mnie książka tego autora. I, nie powiem, dość wciągająca, szczególnie na początku. Mocny wstęp, mnożące się pytania, lecz potem... niepokończone wątki, nieporadne zwroty akcji i mnóstwo zdań pojedynczych, które miast pobudzać akcję, rażą. Bohater, jak na czterdziestolatka, dość infantylny, zaś działania, które podejmuje, momentami mało prawdopodobne.
Dywagacje na temat przemian krajów nadbałtyckich dziwią powierzchownością. Czy naprawdę tak myślano ponad 20 lat temu?

Już ktoś to napisał- "Psy z Rygi" nieźle się zapowiadały. I choć dobrnęłam do końca (intryga wciąga!), to wiem, że niewiele z niej zapamiętam.

I na dokładkę ta żałosna okładka. Ech!

Mey-Mey | 2016-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Po każdej następnej książce z przygodami Wallandera moja sympatia do głównego bohatera sukcesywnie się zmniejsza. W "Psach w Rydze" Kurt to alkoholik i sfrustrowany policyjny nieudacznik.

Niestety fabuła też nie zachęca do czytania następnych części, a głupawy wątek miłosny wręcz zniechęca.

talka | 2013-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Mniej więcej do połowy książka mnie wciągnęła... ale im bliżej końca tym gorzej...ale swój skandynawski klimacik miała więc pewnie sięgnę i po trzecią cześć przygód pana Wallandera

fulmir | 2014-02-26
Przeczytana: 24 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mój kolejny "Mankell". Tym razem może nie powaliło mnie na łopatki ale miłą niespodzianką była nietypowość zagadki z historią przemian ustrojowych Łotwy w tle. Wkrótce po przybyciu do Rygi Wallander dowiaduje się, że któryś z tamtejszych szefów policji to zdrajca, który zlecił zabicie majora Liepy, którego nasz bohater poznał wcześniej w Szwecji. Jak widać sprawa jest mocno zaplątana i nie wiadomo komu tak naprawdę można ufać a komu nie. Jestem też pełen podziwu dla tego w jaki sposób komisarz wychodzi z najgorszych opresji. W swych działaniach jest konsekwentny mimo, że czasem ma chwile zwątpienia.
Akcja książki rozkręca się dopiero pod koniec, więc na mocne wrażenia dopiero trzeba poczekać. Ale to nie jedyny walor tej książki, Wallander ma również jak zwykle liczne kłótnie z ojcem no i znowu nieszczęśliwie się zakochuje i nic nie może na to poradzić. Mimo swego wieku miłość Wallandera wydaje się być nieco szczenięca co tylko przydaje jej uroku. Zresztą przeczytajcie sami.