Głębia

2017-10-11
2017-10-11
2004-01-01
Ewa Wojciechowska
literatura skandynawska literatura szwedzka mężczyzna odmiana losu spotkanie tajemnica tęsknota uczucie wspomnienia wyspa

Książka ciekawa, pouczająca i z morałem. Ale momentami zanudzała niepotrzebnymi opisami.

2043

Książka pretensjonalna, ponura i, niestety, po prostu nudna.
Tak jakby seria o komisarzu Wallanderze wyczerpała potencje twórcze Henninga Mankella.
A może - i to pytanie zadaję sobie po raz kolejny - rację mieli ci, którzy zarzucali mu plagiat i wykorzystanie pomysłu szwedzkiego duetu Sjöwall-Wahlöö, twórców serii o komisarzu Becku? Jeśli istotnie tak było (a po przeczytaniu książek wspomnianych autorów skłaniam się i ja ku tej opinii),jałowość późniejszych prób Mankella "wybicia się na niepodległość" staje się bardziej zrozumiała...

Książka pretensjonalna, ponura i, niestety, po prostu nudna.

Bardzo przygnębiająca powieść o człowieku, który w doskonały sposób potrafił zmierzyć głębokość morza czy odległość między okrętami, a w żaden sposób nie umiał znaleźć równowagi w swoim życiu osobistym, destrukcyjnie popadając w spiralę kłamstw. Ciekawe spojrzenie na historię oficera szwedzkiej marynarki wojennej u progu I wojny światowej. Opowieść ciekawa, tematycznie znacznie odbiegająca od innych powieści Autora.

Kawał dobrze napisanej literatury - głębokiej, psychologicznej - brawa dla autora i tłumacza także za styl. Serdecznie polecam - świetnie się nada na jesienne wieczory w fotelu z gorącą herbatą.

To potwornie smutna książka. Chyba jedna z najsmutniejszych jakie czytałam, a czytam niemało... Oh, jakże nieszczęśliwym człowiekiem jest główny bohater. I jak ogromnie potrafi to swoje nieszczęście podwajać i potrajać, zwiększać stukrotnie nawet.

To opowieść o niepewności, o wiecznym poszukiwaniu, ciągłym przemieszczaniu i nieumiejętności podjęcia decyzji. To książka o kłamcy i kłamstwach, o przeinaczeniach i niepowodzeniach, o milczeniu i krzyku.

Mankell stworzył kogoś, kto jest nikim, a za wielkiego się uważa. Mężczyznę, który rości sobie prawo do decydowania o innych; nie potrafiąc uporządkować własnych myśli. Człowieka, który wiecznie wpatrzony w horyzont, nie widzi czubka nosa własnego. Bohatera, który krzywdzi tak dalece, jak wyobraźnia nie sięga.

Nie jest to łatwa lektura. Ani przyjemna. Z pewnością nie będzie czytana przez miliony. Ale myślę, że w głowie zostanie na długo.

Mi się bardzo podobała, choć prawie przerwałam czytanie po przydługim wstępie. Oto psychologiczny przykład kłamcy patologicznego, człowieka introwertyka i jednocześnie inteligenta. Tak zakłamany i jednocześnie pewny siebie, że to nie mogło się skończyć dla niego dobrze. Wspaniale się czytało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Porządna, kryminalna proza z górnej półki

Porządna, kryminalna proza z górnej półki

Książka nijaka. Przynajmniej udowadnia że mężczyźni są draniami.

Książka nijaka. Przynajmniej udowadnia że mężczyźni są draniami.

Historia toczy się niespiesznie i tak też czyta się tę książkę.

Historia toczy się niespiesznie i tak też czyta się tę książkę.

Dno głębi. Czy każdy z nas je kiedyś znajdzie ?

Dno głębi. Czy każdy z nas je kiedyś znajdzie ?

• Audiobooki