Głębia

Data 1. wydania:
2004-01-01
Ewa Wojciechowska
W.A.B.
literatura skandynawska literatura szwedzka mężczyzna odmiana losu spotkanie tajemnica tęsknota uczucie wspomnienia wyspa
Djup
literatura piękna
Ewa Wojciechowska

Bardzo się cieszę że odkryłam tego autora. Powieść rewelacyjna. Wciągająca do granic. Bolesna i refleksyjna do granic. Emanuje z niej ból który fizycznie prawie można poczuć. Uwielbiam pozycje w literaturze które dotykają boleśnie nas samych. Szczerze polecam.

Cieszę się, że odkryłam Mankella w ubiegłym roku. "Głębia" wciągnęła mnie całkowicie. Główny bohater jest hydrografem i zajmuje się badaniem odległości a konkretnie głębokości dna morskiego. Tytuł może też oznaczać głębię jego upadku. Zresztą jak sam w pewnym momencie spostrzega: całe życie interesowały go odległości, gdy tymczasem w życiu chodzi o bliskość. Ciekawa byłam,...

Zupełnie nie spodziewałem się, że tak mnie wciągnie. Nie była świetna ani w moim guście., jednakże bardzo chciałem wiedzieć jak nisko upadnie główny bohater. Chyba najciekawszy był sam proces stopniowego pogrążania się hydrografa, a nie sam finał. Akurat tego jak się skończy i symboliki spodziewałem się już bardzo wcześnie.

Historia upadku.

Średnia ocen na LC 6,62. Tylko tyle???
Nie wiem skąd tak niskie noty. To doskonała, głęboka w treści i przekaz lektura napisana przez genialnego autora. Niepokojący thriller (a miejscami rzekłabym,że nawet horror) z mrocznym klimatem, mocno osadzonym w historii i mistrzowską kreacją głównego bohatera. Wprost wymarzony materiał na ekranizację.

Fakt, że kto chce szybkiego...

Totalne zaskoczenie! Mimo nudnego początku i opisu który wskazywałby na to że będzie to nudna opowieść historyczna. Akcja rozwija się powoli mimo to jest tak zaskakująca i intrygująca że czasem nie mogłam wręcz się oderwać od czytania. Lars jest postacią drażniącą. Ale chyba taki był zamysł - miał wkurzać i irytować. Książka zdecydowanie jest przeznaczona dla starszych...

Jakaś to zimna, surowa atmosfera dominuje w tej historii. Nieprzyjemna, wręcz irytująca. I choć Mankellowi zdarzają się precyzyjne słownie strzały, to jest to liczba zdecydowanie niesatysfakcjonująca. Dawno mnie tak żadna powieść nie wymęczyła i zezłościła, ale przy tym "Głębię" czytało mi się niezwykle szybko. A morskie miejsce akcji okazało się dla mnie największym...

Do mnie ta książka zupełnie nie przemówiła. Nawet miejscami mnie męczyła, wkurzała. To chyba nie był celowy zabieg. Rozumiem zamysł, ale cała fabuła jakaś zbyt prosta, oczywista. Rozczarowanie - to jest dobre słowo.

Henning Mankell jest świetnym pisarzem, jednak ta książka do mnie nie przemówiła. Jest przewidywalna, trochę zbyt prosta i oklepana. Podczas czytania i po nie mogłam odpędzić myśli, że przypomina mi taką ubogą wersję "Zbrodni i kary" Dostojewskiego. Tutaj jednak szukanie w swoim wnętrzu, psychice jest ubogie, wręcz banalne. Drugim skojarzeniem jest kolejna lektura,...

Książka inna niż wszystkie inne tegoż autora. Kto szukał kryminału, zawiedzie się. Kto kawałka dobrej literatury - będzie zadowolony.

Dyskusje

• 2018