Głębia

2017-10-11
Data 1. wydania:
2004-01-01
Ewa Wojciechowska
literatura skandynawska literatura szwedzka mężczyzna odmiana losu spotkanie tajemnica tęsknota uczucie wspomnienia wyspa

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Mi się bardzo podobała, choć prawie przerwałam czytanie po przydługim wstępie. Oto psychologiczny przykład kłamcy patologicznego, człowieka introwertyka i jednocześnie inteligenta. Tak zakłamany i jednocześnie pewny siebie, że to nie mogło się skończyć dla niego dobrze. Wspaniale się czytało.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Porządna, kryminalna proza z górnej półki

Porządna, kryminalna proza z górnej półki

Książka nijaka. Przynajmniej udowadnia że mężczyźni są draniami.

Książka nijaka. Przynajmniej udowadnia że mężczyźni są draniami.

Historia toczy się niespiesznie i tak też czyta się tę książkę.

Historia toczy się niespiesznie i tak też czyta się tę książkę.

Dno głębi. Czy każdy z nas je kiedyś znajdzie ?

Dno głębi. Czy każdy z nas je kiedyś znajdzie ?

Sam czuję się nieco zażenowany poziomem własnego żartu słownego pisząc, że jest to głęboka literatura, ale myślę, że moją sytuację poprawia to, że jest to prawda.

Mankell stworzył portret psychologiczny mężczyzny, którego marzeniem było odnalezienie na morzu nieskończonej głębiny i nieosiągalnego horyzontu - morzem okazała się jego własna dusza. Napisał książkę o człowieku mrocznym i niebezpiecznym, obleczonym w spokojną powierzchowność, jednak w odmętach duszy kryjącego siły, z którymi samotnie toczy nieustanny bój. Cierpiącego z powodu przerostu ambicji i skrajnej niepewności. Wiodącego życie przypominające pole walki, na którym potrzeba sprawowania kontroli ściera się ze skłonnością do ryzykownych zachowań. Człowieka, który w nowych warunkach potrafi stać się kimś innym i zmieniać osobowość, nie zawsze w pełni świadomie. Kogoś, kto tworzy fikcję i żyje w światach równoległych. Kto wciąż mierzy odległości, a budując międzyludzkie dystanse żyje zupełnie nieświadomy tego jak bardzo potrzebuje bliskości.

Wciągająca, niespokojna proza.

Po tym autorze spodziewałem się lepszej książki, ale czyta się nieźle.

Po tym autorze spodziewałem się lepszej książki, ale czyta się nieźle.

Zmęczyłem tę książkę tylko z szacunku dla Autora. Pierwsze rozdziały (1/3 książki) tak nudne, że byłem bliski porzucenia dalszego czytania. Potem akcja trochę się rozkręca i z każdym rozdziałem jest lepiej. Mimo wszystko i mimo sympatii do Autora, nie mogę tej książki polecić.

Bardzo fajna książka.
Taka lekka w czytaniu i uspokajająca.
Opowiada historię inżyniera marynarki wojennej o imieniu Lars, który zajmuje się pomiarami głębokości wód morskich. Pewnego razu trafia on na z pozoru bezludną wyspę i ze zdumieniem odkrywa, że zamieszkuje ją samotna kobieta. Od tej pory akcja przyśpiesza i robi się coraz bardziej interesująca.
Nie wiem czemu tak mam ale jak widzę jakąś książkę gdzie akcja toczy się na małej zapomnianej wysepce i do tego jeszcze w czasie wojny (w tym przypadku I wojna światowa) to nie mogę się oprzeć przed sięgnięciem po taką pozycję. Tym razem też mnie ta książka skusiła i absolutnie się na niej nie zawiodłem. Wręcz przeciwnie bardzo mnie wciągnęła.
Końcówka bez jakiś zbędnych fajerwerków ale zaskakująca i przejmująca.
Polecam.

Bardzo fajna książka.
Taka lekka w czytaniu i uspokajająca.
Nie wiem czemu tak...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to