Zmierzch

Okładka książki Zmierzch Johan Theorin
Okładka książki Zmierzch
Johan Theorin Wydawnictwo: Czarne Cykl: Kwartet olandzki (tom 1) Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
Kwartet olandzki (tom 1)
2008-01-01
Anna Topczewska
literatura szwedzka Olandia

Był sobie chłopiec

Raczej thriller nìż kryminał, momentami przynudza. Zakończenie zaskakujące.

Raczej thriller nìż kryminał, momentami przynudza. Zakończenie zaskakujące.

Niebanalny kryminał

Niebanalny kryminał

Bardzo fajnie i szybko się czytało. Choć sama fabuła taka sobie.

Bardzo fajnie i szybko się czytało. Choć sama fabuła taka sobie.

Klasyka szwedzkiego kryminału. Dobrze się czyta, fajni bohaterowie, no i stworzony na potrzeby powieści klimat też pierwsza klasa. Może trochę mało napięcia, bo zauważyłam, że szybko przestało mnie obchodzić, co się stało z tym chłopcem, ale to chyba koszt wprowadzenia tylu wątków rozgrywających się jednocześnie i retrospekcji. Warta polecenia solidna lektura, ciekawa jestem kolejnych części.

"...wszystkie historie powinno się opowiadać we właściwym tempie" mówi stary Geldorf i może to być mottem tej książki.
Opowieść snuje się, czasem cofając się o 50 lat, nie pomija szczegółów, które może nie zawsze istotne, tworzą klimat skandynawskiej sagi. Kogo nie zniechęciła koszmarna okładka wydania z 2008 roku, ten nie pożałuje przeczytania tej książki.
Historia zaginionego 6-latka i rozwiązanie zagadki warte są poznania, zło przeplata się tu z chciwością i żądzą zemsty.
Nie patrzeć na okładkę - czytać.

Historia...

To świetny thriller psychologiczny/kryminał. Nie jest to bowiem typowe policyjne śledztwo ale rozwiązywanie zagadki sprzed lat z retrospekcjami dotyczącymi potencjalnego zabójcy-psychopaty. "Zmierz' to także literacka przyjemność: dobrze skreślone postaci, wnikliwość psychologiczna, kilka perspektyw i wątków zgrabnie zbiegających się w rozwiązaniu, , tło życia na Olandii oszczędne, ale wyraziste i klimatyczne.Autor umiejętnie utrzymuje tez napięcie dając czytelnikowi odczuć stałą , niewidoczną niedookreśloną obecność zabójcy gdzieś wokół .

Bardzo dobry kryminał.
Niby wszystko wiemy od pierwszych stron, jednak nie do końca.
Smutek graniczący z obłędem. Ucieczka w alkohol. Beznadziejność. Przemijanie. Studium mordercy. Mróz. Tajemnice. Skarb. Mroczna opuszczona willa. Próba rozwikłania dramatu sprzed lat. Klimat. Piękna wyspa. Czego więcej chcieć od bardzo dobrego kryminału?
Może dobrego pióra autora?
To też jest!
Gorąco wszystkim polecam.

Bardzo dobry kryminał.
Niby wszystko wiemy od pierwszych stron, jednak nie do końca.
Może dobrego pióra autora?...

boli bardzo.

boli bardzo.

Lubię kryminały z tej zimnej strony świata. Jednak do tego autora, nie wiedzieć dlaczego nie umiałam się zabrać. Książka stała na półce z czasem zastawiona innymi przybywającymi później i zapomniana. Z racji tego, iż z końcem roku staram się, chociaż minimalnie naruszyć skostniałe zaległości i wyciągam z przepastnych zakamarków biblioteczki właśnie te zapomniane książki, czas przyszedł i na "Zmierzch" Johana Theorina. Bez przekonania się za nią zabrałam, bo ani tytuł, ani okładka jakoś specjalnie nie zachęcały. Opis też nie specjalnie zapowiadał tak rewelacyjną lekturę.

To była naprawdę prawdziwa uczta dla mojego uwielbiającego ten gatunek literacki, "kryminalnego" serca. Aż dziw bierze, że to debiut i że autor tak wspaniale potrafił zapanować nad swoją historią. Opowiedzieć ją w tak zajmujący sposób, że ja nie mogłam się wprost oderwać. Jest to moje bodaj najlepsze pozytywne zaskoczenie literackie, tego roku. Teraz już na pewno bez niechęci i oporów sięgnę po inne pozycje tego autora.

Postacie doskonale pokazane. Świetnie "zapleciona" i przedstawiona cała kryminalna intryga. No i ten duszny klimat, na który wracają też uwagę inni czytelnicy. Niektórzy pisarze potrafią tylko pisać o tym, Theorin potrafi go pokazać, pozwala go wręcz namacalnie poczuć, tę mgłę, która okazała się być nie mniej ważnym "bohaterem" tej książki, niż jej pozostałe postacie. Kto jeszcze "nie spróbował" tego autora, polecam serdecznie.

• Kryminały
  • Kryminał