Rzeka tajemnic

Tłumaczenie: Łukasz Nicpan
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Mystic River

Inne wydania

Jedenastoletni Dave Boyle z przedmieścia Bostonu wsiada do samochodu, którym jadą dwaj obcy mężczyźni. Cztery dni później wraca do domu, lecz nie jest już tym samym chłopcem, który przyjaźnił się kiedyś z Seanem Devinem i Jimmym Marcusem z sąsiedztwa. Nigdy też nie zwierzy się nikomu z koszmaru, jaki przeżył. Dwadzieścia pięć lat później, gdy w tajemniczych okolicznościach zamordowana...

Dwadzieścia pięć lat później, gdy w tajemniczych okolicznościach zamordowana zostaje Kate, córka Jimmy’ego, wszyscy trzej muszą zmierzyć się z przeszłością, o której nie chcieli pamiętać.

Rzeka tajemnic to mroczny, wielowątkowy thriller osadzony w znakomicie nakreślonej scenerii dzielnicy robotniczej. W 2003 na jego podstawie powstał nagrodzony Oscarem film pod tym samym tytułem, w reżyserii Clinta Eastwooda.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Rzeka_tajemnic-p-29860-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Rzeka_tajemnic-p-29860-.html

LelandLester | 2015-01-31

Wielka uczta u Dennisa
Z Dennisem Lehanem po raz pierwszy spotkałem się w 2011 r. za sprawą „Wyspy skazańców”. Wówczas zupełnie nie interesowało mnie nazwisko twórcy, a po książkę sięgnąłem wyłącznie ze względu na zarys fabuły, który jawił się jako idealnie dopasowany pod moje czytelnicze gusta. Książka spełniła moje oczekiwania. Jednak musiało minąć kilka lat, nim inicjały D.L. na stałe wryły mi się w pamięć. Było to przy okazji następnego tete-a-tete z rodowitym bostończykiem, gdy sięgnąłem po opus magnum pisarza. Z niekłamaną przyjemnością przedstawiam Ci, drogi czytelniku, „Rzekę tajemnic”.

W przypadku tej książki aż cisną się na usta słowa jednej piosenki, mimo że nie została włączona choćby do ścieżki dźwiękowej filmu, powstałego na podstawie wersji literackiej. Ten utwór to "Pyramid Song" grupy Radiohead:
I jumped in the river, what did I see?
Black-eyed angels swam with me
A moon full of stars and astral cars
And all the figures I used to see.

Akcja powieści rozgrywa...

Kiwi_Agnik | 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017

"Rzeka tajemnic" to mroczny thriller, który ma niezwykły klimat, a atmosferę tak gęstą, że można ją "ciąć nożem".
To opowieść o walce z samym sobą, o cierpieniu, które towarzyszy nam przez całe życie, o borykaniu się z tajemnicami, które utrudniają nam relacje z najbliższymi; a pełnokrwiści bohaterowie, reprezentują wachlarz różnych emocji.

Polecam.

| 2016-03-13

"W życiu splatają się różne wątki. Ciągniesz za jedną nitkę, a poruszasz inne."

Dawno temu trzech rozrabiających na ulicy chłopców zaczepili policjanci. Jednego z nich, najsłabszego, zabrali ze sobą do policyjnego wozu i gdzieś wywieźli. Kim byli naprawdę i co się działo z ich kolegą przez te kilka dni? Czy chłopiec padł ofiarą pedofilii, czy wyrządzili mu jakąś krzywdę, czy prawdą są jego słowa, jakoby nic się w zasadzie nie stało? Te pytania nurtowały całą społeczność, matkę, najbliższych przyjaciół, kolegów ze szkoły, sąsiadów, ale czas pokazał, że nikt z nich nie zdał do końca egzaminu z przyzwoitości, obarczając ofiarę własnym strachem i podejrzliwością. Ten, który zasłużył na współczucie i pomoc, stał się ofiarą po raz drugi. Ofiarą niewiedzy, nienawiści i ostracyzmu.

25 lat później drogi naszych trzech bohaterów zejdą się ponownie, gdy w brutalny sposób zostanie zamordowana córka jednego z nich. Czy wydarzenia z przeszłości będą miały z tym związek?

"Rzeka...

Kasia | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

"Rzeka tajemnic" to jedna z książek, która na długo zapadła mi w pamięci. Dramat dzieci, tragedia rodziny, bezwzględność "przyjaciół". Czytałam ją dosyć dawno, ale teraz chętnie do niej wróciłam.
Film, jaki powstał na podstawie książki jest tez bardzo dobry.
Polecam i książkę i film.

Ania | 2014-10-24
Przeczytana: 24 października 2014

Po raz kolejny jestem pełna uznania dla tego autora.
Lubię jego rzeczywistość. Prostą, nieprzyjemną i brutalną.
Wspaniale nakreślone portrety psychologiczne postaci, nikt nie jest bez skazy i niezwykle wciągająca historia.
Z radością dałabym 10 gwiazdek, ale w połowie książki, ni stąd ni zowąd – klik!- domyśliłam się kto jest mordercą. Rozwiązanie wydało mi się tak banalne, że cała historia sporo straciła w mojej ocenie. Z tego względu daję (mocno subiektywnie) 8 gwiazdek, ponieważ to nadal thriller z górnej półki.

teri | 2012-05-15
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 15 maja 2012

Film na podstawie tej ksiazki wyrezyserowal moj ulubiony aktor Clint Eastwood.Zagrala w nim cala plejada gwiazd z nastepnym aktorem,ktorego bardzo cenie Seanem Pennem.Film widzialam i zrobil na mnie duze wrazenie.Natomiast jest to pierwsza ksiazka tego autora,ktora przeczytalam i musze powiedziec,ze rzadko sie zdarza,zebym ocenila lepiej film od ksiazki.Tak jest niestety w tym przypadku...Forte,ma...cosi è cosi....

hanterkaa | 2016-03-03

W bagnistej, cuchnącej, brunatno-szarej i mulistej rzece Mystic łatwo utonąć. Nie sposób też wręcz nie zatonąć w lekturze książki Dennisa Lehane’a "Rzeka tajemnic". To jedna z tych historii, które wyjątkowo brutalnie oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Pełna przemocy, niekoniecznie pozytywnych życiowych wyborów i bohaterów zmagających się z codziennością skomplikowanego życia, napiera niezwykle realistycznymi obrazami niby zwykłej, bostońskiej dzielnicy, oraz emocjami tak intensywnymi, tak nasyconymi, że „Rzeka Tajemnic” staje się jednocześnie thrillerem, kryminałem i dramatem obyczajowym w najlepszym wydaniu.

enga | 2010-09-03
Na półkach: 2010, Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 30 sierpnia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pewnego dnia trzech chłopców – Jimmy, Sean i Dave – wdaje się w spór dotyczący tego, czy powinni „przejechać się” samochodem któregoś z sąsiadów. W rezultacie sprzeczki Dave uderza Seana. To znowu zwraca uwagę dwóch mężczyzn przejeżdżających obok, którzy wydają się chłopcom policjantami. Zabierają oni ze sobą Dave’a, a po kilku godzinach okazuje się, że to nie byli funkcjonariusze policji… Dave znika na cztery dni, wraca totalnie odmieniony. Cztery dni spędzone z molestującymi go mężczyznami gruntownie wpływa na jego psychikę i zmienia całe jego życie na zawsze.

Upływa 25 lat. Pewnego wieczoru Dave wraca do domu unurzany w krwi. Jego żona pomaga mu się pozbyć dowodów oraz stara się uwierzyć w jego historię. Następnego dnia w mediach ukazuje się wiadomość, że tej nocy bestialsko zamordowana została młoda dziewczyna. Sean – policjant – prowadzi sprawę jej morderstwa. Dziewczyna okazuje się córką Jimmy’ego – Katie. Dave staje sie powoli pierwszym podejrzanym. Losy trójki przyjaciół z...

beata83 | 2014-01-26

Książka już od pierwszych stron szokuje. Poruszyło mnie nie tylko porwanie jednego z chłopców, ale to ,co go spotyka po powrocie. Nie rozumiem jak można być tak okrutnym dla chłopca, który tyle przeszedł.

Rzeka tajemnic nie jest zwykłym kryminałem. Jest to studium dorastania trzech chłopców Jimmiego,Davea i Seana. Jest opowieścią o tym jak otoczenie, osoby z które nas wychowują czy jedno zdarzenie determinują to kim się stajemy.
Zakończenie jest poruszające. Pokazuje bardzo wyraźnie, że nie można polegać pierwszemu wrażeniu. Nie wszystko jest takie jak się wydaje na początku. Nasze życie i postępowanie nie jest jednowymiarowe a świat nie jest czarny albo biały. Kolory naszego życia się przenikają.
Autor nikogo nie ocenia, nam postawia decyzję czy bohaterowie postępowali słusznie.
Pomimo tego, że w połowie książki domyśliłam się kto jest mordercą, zakończenia nie przewidziałam. Zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Ciągle nie mogę przestać o nim myśleć...

Lecter | 2014-04-15
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Coś wspaniałego. W tej książce wszystko jest.Przyjażń,zdrada,miłóśc i zbrodnia. Mój ulubiony autor i to jest moja pierwsza jego książka którą przeczytałem. Jeżeli pozostałe są tak dobre to nie mogę się doczekać ich przeczytania. Co do samej książki to klasyka tego gatunku,czytając nie można się nudzić i np.myśleć o obiedzie czy też transmisji meczu piłkarskiego w TV po prostu książkę się pochłania i po jej przeczytaniu analizuje się jeszcze wszystko od nowa trzymając książkę w ręku i z żalem odkłada się ją na półkę. Bardzo dobra książka-polecam.