Rzeka tajemnic

Tłumaczenie: Łukasz Nicpan
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Mystic River

Jedenastoletni Dave Boyle z przedmieścia Bostonu wsiada do samochodu, którym jadą dwaj obcy mężczyźni. Cztery dni później wraca do domu, lecz nie jest już tym samym chłopcem, który przyjaźnił się kiedyś z Seanem Devinem i Jimmym Marcusem z sąsiedztwa. Nigdy też nie zwierzy się nikomu z koszmaru, jaki przeżył. Dwadzieścia pięć lat później, gdy w tajemniczych okolicznościach zamordowana...

Dwadzieścia pięć lat później, gdy w tajemniczych okolicznościach zamordowana zostaje Kate, córka Jimmy’ego, wszyscy trzej muszą zmierzyć się z przeszłością, o której nie chcieli pamiętać.

Rzeka tajemnic to mroczny, wielowątkowy thriller osadzony w znakomicie nakreślonej scenerii dzielnicy robotniczej. W 2003 na jego podstawie powstał nagrodzony Oscarem film pod tym samym tytułem, w reżyserii Clinta Eastwooda.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Rzeka_tajemnic-p-29860-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Rzeka_tajemnic-p-29860-.html

LelandLester | 2015-01-31

Wielka uczta u Dennisa
Z Dennisem Lehanem po raz pierwszy spotkałem się w 2011 r. za sprawą „Wyspy skazańców”. Wówczas zupełnie nie interesowało mnie nazwisko twórcy, a po książkę sięgnąłem wyłącznie ze względu na zarys fabuły, który jawił się jako idealnie dopasowany pod moje czytelnicze gusta. Książka spełniła moje oczekiwania. Jednak musiało minąć kilka lat, nim inicjały D.L. na stałe wryły mi się w pamięć. Było to przy okazji następnego tete-a-tete z rodowitym bostończykiem, gdy sięgnąłem po opus magnum pisarza. Z niekłamaną przyjemnością przedstawiam Ci, drogi czytelniku, „Rzekę tajemnic”.

W przypadku tej książki aż cisną się na usta słowa jednej piosenki, mimo że nie została włączona choćby do ścieżki dźwiękowej filmu, powstałego na podstawie wersji literackiej. Ten utwór to "Pyramid Song" grupy Radiohead:
I jumped in the river, what did I see?
Black-eyed angels swam with me
A moon full of stars and astral cars
And all the figures I used to see.

Akcja powieści rozgrywa...

marcin | 2018-09-07
Przeczytana: 07 września 2018

"Rzeka Tajemnic" - czyli niech Moc będzie z Wami.

Niniejsza książka ma naprawdę niesamowitą moc, to petarda zamknięta w twardej oprawie. Dennis Lehane odwalił kawał świetnej roboty pisząc " Rzekę tajemnic" i chwała mu za to, a ja do tej pory zbieram resztki uzębienia z podłogi. " Rzeka Tajemnic " to kryminał i dramat obyczajowy w jednym. Książka mocna,wciągająca, znakomicie napisana, a facet ma taki styl że tylko pozazdrościć. Budowanie napięcia opanował do perfekcji.
Najmocniejszy atutem powieści jest jej klimat,mroczny,posępny, bardzo niepokojący, momentami gęsty jak maź, pozostawiający uczucie duszności i przygnębienia.
Główni bohaterowie genialnie zarysowani, tu nikt nie jest do końca dobry ani zły, są tacy ludzcy, z krwi i kości, tacy jak ludzie których spotykamy w pracy czy wśród znajomych i rodziny.To kolejny bardzo mocny atut tej książki. Bardzo dobrym pomysłem było osadzenie akcji na stosunkowo niewielkiej przestrzeni,jedna z dzielnic Bostonu, w zasadzie irlandzkie...

Kiwi_Agnik | 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017

"Rzeka tajemnic" to mroczny thriller, który ma niezwykły klimat, a atmosferę tak gęstą, że można ją "ciąć nożem".
To opowieść o walce z samym sobą, o cierpieniu, które towarzyszy nam przez całe życie, o borykaniu się z tajemnicami, które utrudniają nam relacje z najbliższymi; a pełnokrwiści bohaterowie, reprezentują wachlarz różnych emocji.

Polecam.

Żona_Pigmaliona | 2017-09-13

Rzecz cała dzieje się chyba na przedmieściach Bostonu , a na pewno przy nie bardzo ruchliwej ulicy , skoro chłopcy pogrywają sobie na niej w hokeja , na przykład . Jest rok 1975 , Sean , Jimmy i Dave zabijają sobie czas zastanawianiem się czy ukraść czyjś samochód , aby sobie pojeździć . Chłopcy mają po jedenaście lat i wygląda na to że im się nudzi . Narasta sprzeczka , nagle ni z tego ni z owego koło krawężnika zatrzymuje się samochód i wysiada z niego mężczyzna , po krótkiej rozmowie każe Dave'mu wsiadać do swojego samochodu . Chłopiec ociągając się , wsiada . Pozostała dwójka nie robi nic aby temu zapobiec . Mały Dave wraca po czterech dniach . Co działo się z chłopcem przez cztery dni ? Dave chce o tym opowiedzieć , jednak nikt nie chce go słuchać , ani matka , ani koledzy , ci ostatni wręcz w mało wybredny sposób dokuczają mu . Następnie mija 25 lat i trójka niegdysiejszych jedenastolatków znowu musi się spotkać , ponieważ córka jednego z nich zostaje znaleziona martwa . Co...

Tysia19 | 2018-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Książka "Rzeka tajemnic" Dennis'a Lehane, jest bardzo dobrą książką, ale do rewelacji trochę jej brakuje. Moje odczucie po przeczytaniu tej książki było następujące: akcja jest budowana stopniowo. Przez większą część książki chce się czytać, pod koniec akcja zwalnia tempa i już nie ma aż takiej 'radości' z czytania jak na początku.
Mimo to książkę warto przeczytać, przede wszystkim jest napisane, że to thriller i faktycznie tak jest. Na podstawie książki powstał też film- który na pewno obejrzę.
Momentami książka jest przepełniona opisami np. bardzo dokładne zarysy bohaterów (które nie do końca lubię- wolę szybki zwrot akcji :)), ale dało radę przeczytać. :)

| 2016-03-13

"W życiu splatają się różne wątki. Ciągniesz za jedną nitkę, a poruszasz inne."

Dawno temu trzech rozrabiających na ulicy chłopców zaczepili policjanci. Jednego z nich, najsłabszego, zabrali ze sobą do policyjnego wozu i gdzieś wywieźli. Kim byli naprawdę i co się działo z ich kolegą przez te kilka dni? Czy chłopiec padł ofiarą pedofilii, czy wyrządzili mu jakąś krzywdę, czy prawdą są jego słowa, jakoby nic się w zasadzie nie stało? Te pytania nurtowały całą społeczność, matkę, najbliższych przyjaciół, kolegów ze szkoły, sąsiadów, ale czas pokazał, że nikt z nich nie zdał do końca egzaminu z przyzwoitości, obarczając ofiarę własnym strachem i podejrzliwością. Ten, który zasłużył na współczucie i pomoc, stał się ofiarą po raz drugi. Ofiarą niewiedzy, nienawiści i ostracyzmu.

25 lat później drogi naszych trzech bohaterów zejdą się ponownie, gdy w brutalny sposób zostanie zamordowana córka jednego z nich. Czy wydarzenia z przeszłości będą miały z tym związek?

"Rzeka...

Kasia | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

"Rzeka tajemnic" to jedna z książek, która na długo zapadła mi w pamięci. Dramat dzieci, tragedia rodziny, bezwzględność "przyjaciół". Czytałam ją dosyć dawno, ale teraz chętnie do niej wróciłam.
Film, jaki powstał na podstawie książki jest tez bardzo dobry.
Polecam i książkę i film.

W bagnistej,cuchnącej,brunatno-szarej i mulistej rzece Mystic łatwo utonąć.Nie sposób też wręcz nie zatonąć w lekturze książki Dennisa Lehane'a "Rzeka tajemnic".To jedna z tych historii,które wyjątkowo brutalnie oddziałują na wyobraźnię czytelnika.Pełna przemocy,niekoniecznie pozytywnych życiowych wyborów i bohaterów zmagających się z codziennością skomplikowanego życia,napiera niezwykle realistycznymi obrazami niby zwykłej,bostońskiej dzielnicy,oraz emocjami tak intensywnymi,tak nasyconymi,że "Rzeka Tajemnic" staje się jednocześnie thrillerem,kryminałem i dramatem obyczajowym w najlepszym wydaniu.

Ania | 2014-10-24
Przeczytana: 24 października 2014

Po raz kolejny jestem pełna uznania dla tego autora.
Lubię jego rzeczywistość. Prostą, nieprzyjemną i brutalną.
Wspaniale nakreślone portrety psychologiczne postaci, nikt nie jest bez skazy i niezwykle wciągająca historia.
Z radością dałabym 10 gwiazdek, ale w połowie książki, ni stąd ni zowąd – klik!- domyśliłam się kto jest mordercą. Rozwiązanie wydało mi się tak banalne, że cała historia sporo straciła w mojej ocenie. Z tego względu daję (mocno subiektywnie) 8 gwiazdek, ponieważ to nadal thriller z górnej półki.

teri | 2012-05-15
Przeczytana: 15 maja 2012

Film na podstawie tej ksiazki wyrezyserowal moj ulubiony aktor Clint Eastwood.Zagrala w nim cala plejada gwiazd z nastepnym aktorem,ktorego bardzo cenie Seanem Pennem.Film widzialam i zrobil na mnie duze wrazenie.Natomiast jest to pierwsza ksiazka tego autora,ktora przeczytalam i musze powiedziec,ze rzadko sie zdarza,zebym ocenila lepiej film od ksiazki.Tak jest niestety w tym przypadku...Forte,ma...cosi è cosi....