Der Sandmaler

2017-08-21
niemiecki
9783552058545
Verena Reichel

To nowość wydawnicza na rynku niemieckim. Na początku grudnia znalazłem reklamę tej książki. Od razu wiedziałem, że muszę po nią sięgnąć. Postanowiłem przesłuchać audiobooka, gdyż lektorem jest Axel Milberg, aktor który nagrał sporo książek Mankella, prywatnie za życia autora byli nawet zaprzyjaźnieni i spotykali się czasem. Znalazłem nawet wywiad z Milbergiem gdzie opowiada on o swojej znajomości z Mankellem, i że w smutku kończył nagrywanie książki "Der Sandmaler".
"Der Sandmaler" to ostatnia książka Mankella która dotychczas nie została wydana na rynku niemieckojęzycznym. Zarazem jest to pierwsza powieść tego autora, napisana przez niego na początku lat 70tych minionego stulecia, w momencie kiedy autor miał dwadzieścia kilka lat.
Jest to wyjątkowa książka, nie tylko dlatego, iż to debiut literacki Mankella, ale również dlatego iż treścią swoją jest bardzo bogata. Bardzo mi przypadła do gustu, podobnie jak inne książki Mankela o Afryce.
Główni bohaterowie książki to młodzi Szwedzi Elisabeth oraz Stefan. Znają się jeszcze ze szkoły średniej. Raz nawet istniał między nimi romans. Elisabeth pochodzi ze skromnej rodziny, nie powodzi się jej rodzinie zbyt dobrze. W dodatku siostra Elisabeth jest ciężko upośledzona. Natomiast Stefan pochodzi z bogatej rodziny, finansowo nie brakuje mu niczego. W dodatku przyszłość materialną ma zagwarantowaną ze względu na majątek rodziny. Po maturze Stefan i Elisabeth postanawiają wyjechać do Afryki w podróż odkrywczą, zanim zaczną prawidziwe dorosłe życie. Stefan i Elisabeth planują całkiem niezależnie swoją podróż, zbiegiem okoliczności spotykają się na lotnisku, gdzie okazuje się, że wybierają się do tego samego afrykańskiego kraju, który jest byłą kolonią angielską. Nie dowiadujemy się o jaki kraj chodzi. Przypuszczam, że chodzi o Tanzanię lub Kenię.
Na miejscu Stefan i Elisabeth odkrywają na swój sposób kontynent afrykański. Stefan szuka różnych przygód, w tym seksualnych. Natomiast Elisabeth czuła jest na wielką niesprawiedliwość społeczną, biedę, podziały społeczne.
Ta książka, między innymi pokazuje jak w różny sposób można podróżować, odkrywać i postrzegać świat. Przybliża również nam to jak wygląda życie zwykłych ludzi w postkolonialnej Afryce i z jakimi problemami borykają się tam ludzie. Pojawiają się też komentarze, iż ta książka jest mocno ideologiczna, przepełniona marksizmem, czy też wręcz komunizmem. Nie wiem czy to książka ideologiczna. Ja bym jej tak nie traktował. Na pewno porusza temat zrównoważonego rozwoju biednej Afryki. Można z tego uczynić temat ideologiczny, ale też nie trzeba. Ciekaw jestem czy książka ukarze się również w Polsce. Mocno polecam.

Dodaj cytat z książki Der Sandmaler